Šventinėmis dienomis miesto turtas nenukentėjo, tačiau specialiosios tarnybos plušėjo iš peties.

 

Jaunius Žymantas

 

Kad ilgajam savaitgaliui policijos pareigūnai yra pasirengę rimčiau nei įprastai, buvo informuota dar prieš Jonines. Pasirengimas pasiteisino – tvyrant vasariškiems orams į Palangą plūstelėjo šimtatūkstantinės pramogų ištroškusių poilsiautojų minios. Darbo stygiumi šiomis dienomis nesiskundė ir gelbėtojai, ir medikai, ir ugniagesiai, ir policininkai.

Per Jonines siautėjo vagys

Policijos pareigūnai apie sustiprintą patruliavimą visoje Lietuvoje pranešė artėjant Joninių šventei, kuri šiais metais sutapo su savaitgaliu. Teisėsauga pastebi, kad ilgųjų savaitgalių metu fiksuojama daugiau nusikalstamų veikų ir kitų teisės pažeidimų.

„Palangos miesto policijos komisariate per šį savaitgalį pradėta trylika ikiteisminių tyrimų, surašyti 45 administracinės teisės pažeidimų protokolai, — konstatuoja komisariato viršininkas Alvydas Katkauskas. – Didžioji ikiteisminių tyrimų dalis pradėta dėl vagysčių: jų užfiksuota net aštuonios. Vagystėmis ženkliai išsiskyrė Šventoji – nuo ilgapirščių labiausiai nukentėjo Jūros ir Kopų gatvėse nameliuose apsistoję poilsiautojai. Didžioji šių nusikaltimų dalis įvykdyta tvyrant aukštai oro temperatūrai, kai žmonės palieka pravirus langus ar net duris“.

Savaitgalį pavogtas prabangus Vokietijos piliečio automobilis, dar viena mašina apvogta išdaužus langą.

Policijai teko malšinti ir muštynes, dėl jų komisariate taip pat atliekamas ikiteisminis tyrimas.

Šventojoje vagys nugvelbė žuvį

1993-aisiais gimęs vaikinas pranešė, kad be įsilaužimo žymių patekta į jo nuomojamą kambarį Žuvėdrų gatvėje, Šventojoje. Nukentėjusysis praneša patyręs 920 eurų žalą: vagys išsinešė laikrodį, nešiojamąjį kompiuterį ir garso kolonėlę.

Vagystę Šventojoje, Kopų gatvėje, aptiko ir 1986-aisiais gimęs žuvies kiosko savininkas. Manoma, kad į laikinąjį pastatą vagišiai įsibrovė Joninių naktį, apie pusę trijų. Išlaužus vartus iš kiosko išnešta net aštuoniolika dėžių rūkytos žuvies bei 20 litrų angliarūgštės balionas. Šeimininkas prarastą turtą vertina 2580 eurų.

Stambiausias ilgojo savaitgalio vagių grobis – 2015-aisiais pagamintas visureigis „Toyota Land Cruiser“. Apynaujis žalios spalvos automobilis, svečio iš Vokietijos teigimu, stovėjo Kopų gatvėje. Žalą užsienietis vertina 63 tūkstančiais eurų. Vagystė pastebėta šeštadienio rytą.

Apie dvi vagystes pranešė Kopų gatvės 17A poilsiavietėje apsistoję kurorto svečiai. Sekmadienio rytą dviejų mobiliųjų telefonų „Samsung Galaxy“ pasigedo 1965-aisiais gimęs vyras. Jis tikina patyręs 389 eurų nuostolį. Sekmadienio popietę iš tos pačios poilsiavietės atskriejo dar viena žinia – apie 11 val. iš nuomojamo namelio dingo 1995-aisiais gimusiam vaikinui priklausantis mobilusis telefonas „Samsung Galaxy“, įvertintas net 700 eurų.

Dar dvi vagystės užfiksuotos Pušyno gatvėje (Šventoji) įrengtoje poilsiavietėje. Sekmadienį, apie 9 valandą, 1988-aisiais gimęs vyras pasigedo trijų telefonų „Samsung“ bei rankinės su asmens dokumentais. Neapdairus poilsiautojas neslėpė, jog buvo pamiršęs užrakinti poilsio namelį. Vagys svečiui padarė 613 eurų žalą. Apie 11 val. gautas 1997-aisiais gimusios merginos pranešimas, jog ilgapirščiai iš neužrakinto namelio išnešė turto už 840 eurų – dingo rankinė, kurioje be asmens dokumentų dar buvo trys mobiliojo ryšio telefonai „Sony“ bei „LG“.

Palangoje – vagys ir pažeidėjai

Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai J.Basanavičiaus gatvėje sulaikė 1995-aisiais gimusį vaikiną, kuris sumušė metais vyresnį jaunuolį. Nukentėjusysis nuvežtas į Palangos ligoninę, mušeika – sulaikytas.

Penktadienį apie pietus L.Vaineikio gatvėje aptikta, kad iš neužrakinto kiemo garažo dingo belaidis pjūklas „Makita“ bei akumuliatorinis suktukas „Hitachi“. Įrankiai verti 900 eurų.

Palangoje viešinti 1974 metasi gimusi vilnietė vietos policijai pranešė penktadienio pavakarę švarkelio kišenėje neberadusi 600 eurų įvertinto mobiliojo ryšio telefono „Apple iPhone 6“.

Tūkstančio vertės žalą patyrė Kauno rajono gyventojas, kuris sekmadienį buvo palikęs automobilį Užkanavės gatvėje. Vyras policijai pranešė, kad nuo mašinos „Toyota Land Cruiser“, išplėšus spyną, pavogtas dviratis.

Taip pat praėjusios savaitės pabaigoje į policijos pareigūnus kreipėsi ir 1953-iaisiais gimusi palangiškė. Moteris pranešė, kad birželio 16-ąją apie 9.30 val. iš namų Pušyno gatvėje išėjo ir iki šiol nesugrįžo jos 1987-aisiais gimusi duktė.

Ilgojo savaitgalio metu fiksuoti ir it iš gausybės rago pabirę administracinės teisės pažeidimai. Policijos komisariato viršininko A.Katkausko duomenimis, iš viso surašyti 45 protokolai, kurių dauguma – už automobilio draudžiamoje vietoje statymą.

„Taip pat nemažai – keturiolika – protokolų surašyta už viešosios tvarkos pažeidimus, nustatyti du neblaivūs vairuotojai, užfiksuoti du techniniai (neįskaitiniai) eismo įvykiai, keturis kartus poilsiautojai pasipriešino policijos pareigūnams“, — vardija administracinių pažeidimų pobūdį A.Katkauskas.

Šventė Jonines – paliko laužą

Prieš savaitę škvalo padarinius visą savaitgalį likvidavę miesto tvarkdariai bendrovės „Palangos komunalinis ūkis“ darbuotojai Joninių savaitgalį praleido ramiai.

„Ilgasis savaitgalis mūsų bendrovei buvo ramus. Jokių nuostolių dėl gausaus poilsiautojų srauto kurortas nepatyrė“, — sakė bendrovės direktorius Konstantinas Skierus.

Kad savaitgalis buvo gana ramus, tikina ir Palangos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos (PGT) viršininkas Vidmantas Jarulis.

„Palyginti su tuo, kiek kartų tokių poilsio dienų metu Palanga išauga (turiu galvoje atvykstančių žmonių skaičių), nelaimių užfiksavome nedaug, nuostoliai — minimalūs. Birželio 24-26 dienomis Palangos PGT sulaukė penkių iškvietimų: du kartus vykome gesinti gaisrų, tris skubėjome į pagalbą gyventojams, — apie ilgojo Joninių savaitgalio įvykius pasakoja kurorto ugniagesį gelbėtojų vadovas. – Išaušus Joninėms, apie 6.45 val., tarnybai pranešta, kad Šventojoje, Jūros gatvėje ties 50-uoju numeriu paženklintu namu, dega be priežiūros paliktas laužas. Į įvykio vietą pasiuntėme vasarai (nuo birželio vidurio iki rugpjūčio pabaigos) įsteigto Šventosios posto pareigūnus. Kadangi sezono metu Šventojoje yra gausu žmonių, jų ir turto saugumui užtikrinti gyvenvietei skyrėme du nuolat budinčius pareigūnus ir autocisterną. Pastarasis įvykis parodė, kad iniciatyva pasiteisino – po Joninių paliktas laužas jau buvo pradėjęs plisti – išdegė apie tris metrus žolės, o juk greta stovi mediniai nameliai, buvo labai sausa“.

Pranešimo apie dar vieną gaisrą Palangos ugniagesiai sulaukė sekmadienio pavakarę – apie 17 valandą pranešta, kad Užkanavės gatvėje, ties 43-uoju namu, dega namelis ant ratų. Nuvykus į nurodytą vietą paaiškėjo, kad gyventojai ugnį numalšino patys ir iki atvykstant pagalbai į lauką išnešė čiužinį. Pareigūnams apdegusias kemperio vietas teko tik dar kartą perlieti vandens čiurkšle ir įsitikinti, kad ugnis nebeįsiplieks.

Šio gaisro metu aprūko automobilio siena, apsilydė langai, išsilydė galinis žibintas. Manoma, kad būtent jis ir buvo gaisro priežastis. Į Palangą atvykusieji neslėpė, kad kelias dienas prieš įvykstant nelaimei jie juto besilydančių laidų dvoką.

Vaikas užsirakino mašinoje

Trissyk Palangos ugniagesiai skubėjo į pagalbą: du kartus jų pagalbos paprašė kolegos (gelbėtojai ir policininkai), kartą – mažamečio mama. Moteris ugniagesiams paskambino šeštadienį apie 13 val. ir pranešė, kad jos pusantrų metų vaikas užsirakino automobilyje. Į Žemaitės gatvės 14-ąją sodybą nuskubėję pareigūnai vaiką rado jau išvaduotą. Pasirodo, mama pati išdaužė mašinos langą. V. Jarulis sako, kad moteris pasielgė teisingai – tvyrant maždaug trisdešimties laipsnių temperatūrai gali būti svarbi kiekviena minutė ar net jos dalis.

„Penktadienio popietę gavome Palangos gelbėtojų pranešimą, jog prie tilto tarp akmenų įstrigo vyro koja. Atvykus į įvykio vietą paaiškėjo, kad gelbėtojai patys išlaisvino nelaimėlį ir perdavė jį medikams, — apie kitas dvi pagalbos operacijas pasakoja Palangos PGT viršininkas. – O ankstų sekmadienio rytą (apie 7 val.) mūsų pagalbos paprašė policijos pareigūnai. Vasario 16-osios gatvės pradžioje prabangiame automobilyje „Audi A8“ įsitaisęs vyras nenorėjo pareigūnams atverti durų. Ugniagesiai gelbėtojai laužtuvu išdaužė mašinos langą, atidarė duris, užsispyrėlį ištraukė ir perdavė policijai“.

Taip pat praėjusią savaitę ugniagesių gelbėtojų pagalbos prašė ir medikai – jų pagalbos prireikė Vydūno alėjos 3-ajame name gyvenančiai moteriai.

Ilsintis būtina paisyti sveiko proto

Palangos gelbėtojų tarnybos vadovas Jonas Pirožnikas sako, kad viso ilgojo savaitgalio metu gelbėtojams darbo netrūko.

„Net penkis poilsiautojus ištiko saulės smūgis. O žmonių paplūdimiuose buvo tiek daug, kad visureigiu prasiskverbti pro jų masę buvo neįmanoma. Tad ligonius transportavome jūra, – sakydamas, kad pavojingiausia poilsiautojų sveikatai praėjusios savaitės diena buvo šeštadienis, pasakoja J.Pirožnikas. – Skaičiuoju, kad iš viso per ilgąjį savaitgalį Palangoje (be Šventosios) ilsėjosi apie 300 tūkstančių žmonių – kur bepažvelgsi, visi paplūdimiai buvo nugulti. Blogiausia, kad žmonės nevertina savo sveikatos, nepagalvoja, jog mėgavimasis saulės voniomis tokiu karštu oru gali baigtis liūdnai. Pavyzdžiui, medikams perdavėme vyrą, kuris į pliažą susiruošė vos pasibaigus reabilitacijai po sunkios ligos, bet su savimi nepasiėmė nei kepurės, nei vandens“.

Palangos gelbėtojai iš akmenų prie jūros tilto išvadavo iš Ukrainos į Lietuvą pailsėti atvykusį karį – 1994-aisiais gimęs ukrainietis tikino nepagalvojęs, kad užrašas, įspėjantis apie grėsmę, gali baigtis tokia skaudžia trauma.

„Nesidomėjau, kuo baigėsi poilsiautojo pramogos, bet mačiau, kad ant slidžių akmenų pasivaikščioti sumanęs ukrainietis patyrė labai rimtą kojos traumą, — sako gelbėtojų tarnybos vadovas. – Kadangi pastarąjį savaitgalį jūroje bangų nebuvo, nepasitaikė ir skęstančiųjų. Nors, tikėtina, gelbėjo ir nuolatinis informavimas, kad bristi į vandenį apsvaigus nuo alkoholio ar kitų medžiagų – draudžiama. Ir ne tik informavome, bet ir stebėjome. Teko ne vieną tokį pramogautoją įspėti ar net išlydėti iš pliažo. Taip pat jau tapo įprasta, jog tokioje žmonių masėje pasimeta ir mažamečiai poilsiautojai. Vienas aštuonmetis, ieškodamas mamos, nuo tilto (kur buvo apsistoję poilsiautojai) nukeliavo iki Mėlynosios vėliavos paplūdimio. Ten vaiką gelbėtojai ir rado bei grąžino mamai. Pranešimų apie dingusius ar artimųjų ieškančius vaikus sulaukiame tiek, kad jų nė neskaičiuojame“.

Visą ilgąjį savaitgalį, anot J.Pirožniko, gelbėtojų racija buvo užimta – pranešimai apie pastebėtus pažeidimus skriejo vienas po kito. Daug poilsiautojų skundėsi paplūdimyje vedžiojamais augintiniais, o moterų pliaže teko drausminti ir erotinių fantazijų užvaldytą vyriškį.

Medikams labiausiai įtemptas – šeštadienis

 

Klaipėdos jūrininkų ligoninės Palangos departamento vedėjos pareigas einanti Laimutė Ežerinskienė sako, kad ne visi pacientai buvo atgabenti į jos atstovaujamą gydymo įstaigą – kai kuriuos nukentėjusiuosius Greitosios medicinos pagalbos medikai gabeno tiesiai į Klaipėdos ligonines.

„Jeigu palygintume Joninių savaitgalio ir šiokiadienių tempus, pastarosiomis dienomis dirbome maždaug triskart daugiau, — neslepia gydytoja. – Birželio 24-ąją į Palangos ligoninę atgabenti 53 pacientai (iš jų – 11 vaikų), 25-ąją – 62 (19 vaikų), 26-ąją – 45 (8 vaikai). Net dešimčiai pacientų medikų pagalbos prireikė persikaitinus saulėje. Kiti skundėsi įvairiomis alergijomis, smulkiomis traumomis“.

Anot L.Ežerinskienės, septynis ligoninės medikų apžiūrėtus pacientus teko gabenti tolimesniam gydymui į uostamiestį. Tarp Klaipėdos medikams perduotųjų buvo moteris, kuriai įsisiurbė erkė ir buvo įtarta Laimo liga, dviem pacientams pažeistos sausgyslės, vienam įtartas infarktas, kitam – trūkęs skrandis, šilumos smūgis ištiko vaiką. Medikų pagalbos didžiajai daugumai pacientų prireikė dienos metu.

„Nustebome, kad penktadienį besikreipiančiųjų buvo tiek pat ir dieną, ir naktį. Kitomis savaitgalio dienomis pacientai į ligoninę pateko dažniau dieną nei naktį. Pavyzdžiui, Joninių naktį iš 53 tądien besikreipusiųjų po 22 valandos pagalbos ieškojo tik trylika, o sekmadienį jau tik šeši“, — pastebi L.Ežerinskienė ir priduria, kad susirgusieji pajūryje į kurortą buvo atvykę iš įvairių Lietuvos regionų.

Taip pat skaitykite: