„Nebūtina važinėti kur nors toli po platųjį pasaulį. Labai gerų pavyzdžių galime rasti ir čia, visai netoli“, — teigia vienas iniciatorių B.Vaitkus.

 

Kristina Abromavičiūtė

 

Kaip padaryti miestą patrauklų ne tik besisvečiuojantiems, bet ir čia gyvenantiems žmonėms, iškelti idėjas ir suformuoti tam tikras miestui bei jo gyventojams naudingas erdves, diskutuota dvi praėjusio savaitgalio dienas vykusiame projekte „Verslas. Miestas. Kultūra“. Konferencijos organizatoriai tikisi, kad pavyks ne tik pasisemti žinių, bet ir atgaivinti bei pagyvinti miesto kultūrinį gyvenimą.

Pamatė gerus pavyzdžius

Pasak vieno iš projekto iniciatorių, Palangos miesto savivaldybės Tarybos nario Broniaus Vaitkaus, idėja į kurortą pasikviesti su įvairia projektine veikla susijusius ekspertus kilo tiesiog keliaujant bei pastebint, kaip kiti miestai tvarkosi su savo erdvėmis. „Nebūtina važinėti kur nors toli po platųjį pasaulį. Labai gerų pavyzdžių galime rasti ir čia, visai netoli. Puikus pavyzdys – Nidos miestas. Ten yra nemažai įvairių meninių erdvių, jos puikiai išnaudojamos bei pritraukia nemažai specialistų tiek iš Lietuvos, tiek ir iš užsienio šalių. Todėl ten, manau, yra puikios sąlygos pasisemti kūrybinių idėjų, — apie projekto priešistorę kalbėjo jos iniciatorius. — Pamatėm ir pajautėm poreikį, kad tų erdvių trūksta ir mūsų mieste. Todėl sumąstėm pasikviesti ekspertus, kad pasidalintų patirtimi, kaip įgyvendinti kūrybinių industrijų projektus, pamatytų Palangą bei leistų mums ją pamatyti kitu žvilgsniu“.

Sieks įgyvendinti idėjas

Pirmąją renginio dieną vyko tarptautinė konferencija „Miesto erdvių formavimo idėjos“. Konferencijos tikslas – apimti visuomeninius, socialinius, kultūrinius aspektus, susijusius su kūrybinių industrijų projektais mieste. Šeštadienį palangiškiai buvo pakviesti į kūrybines sesijas „Menas ir kultūra – pridėtinės vertės kūrimas miesto viešosiose erdvėse“, kur siekta per praktiką kelti ir formuluoti konkrečias idėjas. Konferencijoje pranešimus skaitė septyni ekspertai iš keturių užsienio šalių. „Specialistai papasakojo, kaip jų šalyse vykdomi panašaus pobūdžio projektai, taip pat pasidalijo patirtimi, kaip reikia bendradarbiauti su miesto politikais bei verslininkais. Konferencijoje daugiau kalbėta teoriškai, o kūrybinės sesijos metu – apie tam tikrus konkrečius objektus, kurie šiuo metu yra nenaudojami, generavome vizijas, ką būtų galima iš tos erdvės padaryti“, — sakė B. Vaitkus.

Anot projekto organizatoriaus, renginio metu kilusios idėjos gali būti ir įgyvendintos: „Kai jau turėsime aiškias vizijas, bandysime kalbėtis su vietos politikais bei verslininkais, pristatysime savo projektus ir galbūt juos sudominsime, o Palangoje atsiras dar daugiau įdomių ir naudingų erdvių“.

Pakvietė ekspertus

Konferencijoje savo pranešimus skaitė du ekspertai iš Latvijos. Tai – buvusi meno kultūros centro „SOMArts“ San Franciske darbuotoja, šiuo metu užsiimanti meno festivalių kuravimu Rygoje, Kristiana Karklina ir NVO „Free Riga“ projektų vadovas, dirbantis su nepriklausomais socialiniais – kultūriniais centrais Latvijos sostinėje Jazepas Bikšė. Pranešėjai kalbėjo apie kūrybinių industrijų projektus vadybos srityje ir pasakojo apie ryšio tarp kūrėjų ir verslo sektoriaus bei miesto kūrimą.Taip pat į Palangą atvyko ir svečiai iš Skandinavijos šalių. Patirtimis dalijosi „Trans Europe Halles“ komunikacijos direktorius Luisas Rodrigues iš Švedijos bei Alexanderis Weinsteinas iš Suomijos, kuris Sankt Peterburge sukūrė „Skorokhod“ teatro platformą, o šiuo metu dirba su įvairiausiais festivaliais Helsinkyje.

Idėjos „Verslas. Miestas. Kultūra“ iniciatorius džiaugėsi, kad renginyje galėjo dalyvauti ir palangiškis Dominykas Karpovičius. „Džiugu, kad ir mūsiškiai yra suinteresuoti ir stengiasi dėl savo miesto“, — kalbėjo B. Vaitkus.

Renginyje dalyvavo ir Lietuvos projektų valdymo asociacijos narys, dirbantis su švietimu, kultūra bei verslo sektoriais Lietuvoje, Aurimas Pautienius – Želvys. Kūrybines dirbtuves moderavo Julius Paplauskas, VšĮ „Kuriančios bendruomenės“ bendrasavininkis.

Judės į priekį

Paklaustas apie lūkesčius, B. Vaitkus atviravo, jog iš renginio tikisi pasisemti ne tik naujų žinių, bet ir naujų projektų, galbūt naujos kūrybinių industrijų erdvės. O kas tai galėtų būti? „Gal tai būtų pastatas, kažkokios patalpos, kuriose vyktų įvairių meno šakų kaip piešimo, šokių, dizaino ar ko nors panašaus užsiėmimai. Vasaros metu čia galėtų ateiti vaikai, ne tik palangiškiai, ir turiningai leisti laiką“, — apie vieną iš idėjų pasakojo pašnekovas. B. Vaitkus sakė pastebįs, kad kurorte trūksta jaunimo. „Jauniems žmonėms nėra ką čia veikti. Kituose miestuose vystosi įvairiausios naujovės, o pas mus kažkaip viskas ateina lėčiau. Todėl norėtume sukurti erdvę, dėl kurios jaunimas galėtų likti, dirbti ir gyventi čia, kurti savo miestą“, — aiškino B. Vaitkus.

Pasak Palangos Tarybos nario, projekto komanda jau turi ir kitų ateities planų, tačiau dar nesiryžta jų garsiai įvardyti ir tikisi, jog „Verslas. Miestas. Kultūra“ taps tradicinis renginys. „Pažiūrėsime, kiek miesto valdžia yra suinteresuota tokiomis iniciatyvomis. O mes stengsimės judėti į priekį ir siekti, kad kurorto iš mūsų veiklos gautų kuo daugiau naudos“, – sakė projekto sumanytojas B. Vaitkus.

 

Kurorte pirmąjį kartą surengta konferencija „Verslas.Miestas.Kultūra” pritraukė

nemažą būrį miesto jaunimo. „V.P.” nuotr.

Taip pat skaitykite: