Malūno gatvėje pastatų kiemuose tvyranti „tvarka“ pribloškė visko mačiusius pareigūnus.

 

Žydrūnė Jankauskienė

 

Neveltui sakoma, kad šaukštas deguto visą statinę medaus pagadina. Kai kurių palangiškių elgesys pribloškia taip, jog net visko matę pareigūnai praranda amą. Nacionalinės žemės tarnybos duomenimis, tokių „keistuolių“ Palangoje – ne vienas. Savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus specialistai bendradarbiauja su kolegomis ir sprendimų ieško kartu.

Turtingiems žemės – per mažai

Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) Palangos skyriaus vyriausiasis specialistas Rimantas Armonas netyčia sutiktiems Savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vedėjui Petrui Keiniui ir vyriausiajam specialistui Robertui Ražauskui pranešė apie kelis gautus skundus bei nesitvarkančius ar keistai besitvarkančius „nesugaunamus“ palangiškius. Paaiškėjo, kad dalis jų – abiejų institucijų „klientai“.

Vytauto gatvės atšakoje, kuri jungiasi su Šilo gatve, ištaigingose vilose įsikūrę palangiškiai dalį savo „gerbūvio“ perkėlė į greta augantį valstybinį mišką. NŽT atstovas R.Armonas Savivaldybės kolegoms paaiškino, kad su čionykščiais kalbasi jau nebe pirmąjį kartą. „Jie buvo žadėję susitvarkyti, bet nematau, kad būtų bent ką nors pajudinę, – vaikštinėdamas aplink miške įrengtą „nuosavą“ poilsio zoną, kalbėjo NŽT vyriausiasis specialistas. – Susidaro įspūdis, kad, kuo turtingiau žmonės gyvena, tuo daugiau jiems reikia, vis neužtenka“.

Priešais 181 numeriu paženklintą namą valstybiniame miške atsiveriantis vaizdas kalba daugiau nei bet kokie žodžiai. Palangiškiai čia ne tik pasisodino vaismedžių, bet ir sukalė sūpynes vaikams, smėlio dėžę, vėliau (matyt, supratę, kad nebus baudžiami) valdą plėtė – įrengė krepšinio bei tinklinio aikšteles, o pakelėje susirentė ir pašiūrę rakandams bei malkoms laikyti. Matydamas tokią „saviveiklą“, R.Armonas nusprendė – šįkart gyventojai sulauks administracinės atsakomybės.

Savivaliautojas kuria savitą grožį

Apie įspūdingą sodybą Šermukšnių gatvėje buvo girdėję abiejų institucijų atstovai. Viešosios tvarkos skyriaus specialistams skambinę palangiškiai piktinosi, kodėl niekas nesutramdo savavaldžiauti linkusio 14 namo šeimininko. Mat ties šio namo riba valstybės žemėje yra išdėliota gausybė didelių akmenų. „Šeimininkas, matyt, taip saugo savo sodybos prieigas – nenori, kad poilsiautojai vasarą čia statytų automobilius, – konstatavo į vietą nuvykęs P.Keinys. – Ir negana to, šis žmogus valstybės žemėje dar pasistatė kažkokį laikiną statinį“.

NŽT Palangos skyriaus darbuotojas patikino, kad į kalbas sodybos šeimininkas nesileidžia – kviečiamas neateina, į telefono skambučius neatsiliepia. „Kad akmenys ir laikinas statinys yra šios sodybos šeimininko, patvirtino kaimynai. Akivaizdu, jog geranoriškai susitarti su šiuo palangiškiu mums nepavyks“, – apibendrino R.Armonas.

Viešosios tvarkos skyriaus atstovai nusprendė, kad kitos išeities nėra – teks nelegaliai sukurtą „grožį“ išvežti.

Šiukšlynas miesto centre

Tačiau kur kas didesnę staigmeną tikrintojams pateikė Malūno gatvės gyventojai. Išvydę vaizdą, R.Armonas, P.Keinys ir R.Ražauskas akimirkai neteko žado. O atsitokėję vienas po kito kartojo: „Na, ir šiukšlynas“, „Tokio šiukšlyno seniai nesu matęs“. O juk kalbama apie patį kurorto centrą. Savivaldybės viešosios tvarkos skyriaus vadovas patikino, kad šiame sklype yra lankęsis vasarą. „Turėjome informacijos apie čia plytinčią netvarką, bet viskas buvo paskendę žalumoje, netvarka ne taip krito į akis“. Pašnekovas pridūrė, kad prieš keletą metų palangiškiai šioje teritorijoje buvo pamėgę krauti padangas – jų išvežti keli sunkvežimiai. P.Keinys manęs, kad situacija čia pasitaisė ir nė nepagalvojo, kad teršėjai gali būti patys vietos gyventojai.

Didžiausių apsileidėlių vardo verti palangiškiai apšnerkštė teritoriją tarp Malūno gatvės ir bendrovės „Palangos šilumos tinklai“ teritorijos. R.Armonas patikino, kad skundą parašė būtent ši bendrovė. Darbuotojai pasiskundė ne dėl netvarkos, o dėl to, kad palangiškiai savo rakandais ir įvairiais statiniais užgriozdino išorines centrinio šildymo trasas. Sunku būtų įvardinti, ko šiame kieme nėra. Palangiškiai čia sugalvojo sodinti daržoves – įsirengė lysves, pasistatė šiltnamius. Greta jų kažkas sumojo susikalti neaiškios paskirties pašiūrę. Kiti gyventojai čia verčia statybines atliekas, dar kiti veža sugedusią buitinę techniką. Atsirado ir gudragalvis, atsiboginęs čia visą vagonėlį ant ratų. Pasitaikė ir dar išradingesnių – atvarė ir paliko apardytą automobilį.

Už netvarką teks atsakyti

Pamatęs po kiemą vaikštinėjant pulką nekviestų svečių, išėjo garbaus amžiaus Povilas. Vyras kelis kartus keitė savo pasakojimą. Akivaizdu, kad patikrinimo jis nelaukė ir nesitikėjo. Iš pradžių sakęs, jog čia negyvena, tik dirba garaže, vėliau prisipažino esąs visos gyventojų bendrijos pirmininkas. Tiesa, palangiškis iškart prisipažino, kad jam priklausantys laikinieji pastatai – malkinės, estakada, šiltnamis – yra suręsti neturint leidimo. Povilas pasisakė esąs 75 metų pensininkas, turi gyvenimo draugę, du suaugę sūnūs uždarbiauja Anglijoje. „Reikia kažkaip išgyventi, pinigų daug neturim. Todėl ir nusipirkom malkų visam kūrenimo sezonui. Nepagalvojau, kad neturėsiu, kur jų laikyti, – tvirtindamas, kad malkų klausimas jam – aktualiausias, pasakojo senolis. – Apardytą mašiną toks vaikinas paliko. Jis iš dviejų vieną sau susirinko, o nereikalingąją paliko“.

Taip palangiškis galėjo pasakoti apie kiekvieną kiemo rakandą. Netrukus paaiškėjo, kad ir vagone ant ratų yra įsikūręs jo sugyventinės giminaitis, jis ir priekabų į valdišką sklypą privilko. O štai trys buitiniai šaldytuvai – Povilo.

„Ir kodėl šitaip elgiatės, kam tuos daiktus čia laikot, miestą teršiat? Juk dabar buitinė technika – superkama, dar ir pinigėlių už ją gautumėt“, – mokė garbaus amžiaus vyrą P.Keinys.

R.Armonas šįkart buvo reiklesnis ir nedelsiant išsakė vizito tikslą: „NŽT gavo UAB „Palangos šilumos tinklai“ skundą, kad šiltnamiais, malkinėmis ir kitais statiniais užimate bei naudojate valstybės žemę“.

Abiejų institucijų pareigūnai senoliui suskubo rašyti raštų: NŽT darbuotojas kvietė pasirašyti pasižadėjimą, kad valstybinė žemė bus atlaisvinta iki 2017 metų sausio 15 dienos, Viešosios tvarkos skyriaus vyriausiasis specialistas R.Ražauskas išvietė žmogų administracinio teisės pažeidimo protokolui surašyti. Palangiškis bus nubaustas už miesto tvarkymo ir švaros taisyklių pažeidimą (gresia įspėjimas arba bauda iki 579 eurų). P.Keinys pažadėjo, kad pirmąjį kartą skiriama bauda nebus didelė. „Suprantame, kad vyras gyvena vienas, neturi, kas jam pagelbėtų. O tvarkyti čia išties yra ką, darbo labai daug. Tikimės, kad per mėnesį tvarka šioje teritorijoje atsiras. Užvažiuosime dažniau, stebėsime, kaip gyventojai reaguoja į mūsų pastabas“.

Pažeidėjų Malūno gatvėje – ne vienas

Tikrintojai suskubo kalbinti ir kitus šios bendrijos gyventojus, nes paaiškėjo, kad dažnas jų taip pat yra pažeidėjas – kiekvieno pastato pašonėje stovi bent jau malkinė, o akylesni netruko įsirengti ir daržus. Povilo bendraamžė, kito buto gyventoja, piktinosi, kad tikrintojai atvažiavo tada, kai ji atsivežė juodžemio, susiformavo pakeliamas lysves. „Čia buvo asfaltas. Samdėm automobilį, kad susikaupusias šiukšles išvežtų. Neįsivaizduojat, kiek jų čia buvo. Juk šioje vietoje benamiai ne tik gyveno, o ir gamtinius reikalus atlikinėjo. Tada niekam tvarka nerūpėjo. O parūpo dabar, kai šitiek pinigų į viską investavom, – rodydama į savo namų valdai priklausančią „gerbūvio“ dalį pasakojo 73 metų palangiškė. – Pamatytumėt, kaip vasarą mano prižiūrimi plotai pražysta gėlėmis. Ne, lysvėse jų nesodinu. Ten auga daržovės, bet aplink plyti gėlių loveliai“.

Išgirdusi, kad viską reiks išardyti ir atlaisvinti valstybės žemę, moteris tik mostelėjo rankom: „Reiks, tai reiks. Ardykit“. Ji nenorėjo suprasti, kad išardyti sukurtą gerovę teks panaikinti tomis pačiomis rankomis. Moteris dar pasakojo, ketinusi visą „savo“ valdą aptverti kapitaline tvora. Palangiškė nieku gyvu nenorėjo girdėti tikrintojų žodžių, kad visi jos ir jos šeimos sukurti statiniai šioje teritorijoje yra neteisėti ir apie jokias tvoras negali būti nė kalbos.

„Dėl vieno kito šiltnamio ar tvarkingos, palei namą sukaltos malkinės niekas nebūtų skundų rašę ir jokių problemų nebūtų kilę. Tačiau gyventojai, akivaizdu, nemato bendro vaizdo, į ką jie pavertė valstybei priklausančios žemės sklypą“, – aptardami Malūno gatvės 3 namo kieme pamatytus vaizdus, kalbėjo tikrintojai.

Mat palangiškiai, kaip dera dažnam lietuviui, net ir nelegaliai įveistuose „daržuose“ kovoja dėl kiekvienos pėdos. Pasirodo, kad ir čia vienas kaimynas kito dalį „užgrobęs“. Dabar, regis, besipešantys ir vis labiau nelegaliai besiplečiantys gyventojai bus priversti sustoti ir galės džiaugtis tik teisiškai jiems priklausančiu nekilnojamuoju turtu.

Pareigūnai nemato kitos išeities – Šermukšnių g. 14 namo šeimininko turtas

bus išvežtas. „V.P.” nuotr.

Neteisėti valstybinės žemės „šeimininkai” savo įspūdingus statinius montuoja

naujai besikuriančio kvartalo panosėje

Praeiviams nematomoje Malūno g. pusėje – baisi netvarka

 

Taip pat skaitykite: