Palangiškiai dalyvauja iniciatyvoje „Knygų Kalėdos“.

 

Kristina Abromavičiūtė

 

Ne paslaptis, jog atsakyti į sudėtingus gyvenimo klausimus, jaustis stipresniems ar tiesiog įkvėpti naujų idėjų mums gali padėti paprasčiausia knyga. Tad kaip ir kasmet, taip ir šiemet šalies prezidentė jau šeštąjį kartą kviečia visus dalintis knygomis. Kaskart prie šios gražios iniciatyvos jungiasi ir Palangos miesto savivaldybės viešoji biblioteka.

Brangios knygos – ne visiems

Šiemet akcija „Knygų Kalėdos“ atsiliepia į kampanijos „Už saugią Lietuvą“ kvietimą mažinti socialinę atskirtį, todėl iniciatyvos tema – „Knygos, kurios keičia gyvenimą“. Organizatoriai visus skatina dovanoti įkvepiančią, pamokančią, patariančią, motyvuojančią literatūrą. Akcija „Knygų Kalėdos“ skatina bendrauti ir dalintis knygomis su tais, kuriems jų trūksta, dalintis ta knyga, kuri kažkuriam skaitytojui parodys naujus kelius, atvers gražesnius horizontus. Prie „Knygų Kalėdų“ jungiasi ir įvairių Lietuvos mestų bei miestelių bibliotekos. Pasak Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos vyresniosios bibliotekininkės vartotojų aptarnavimui vaikų literatūros skyriuje Linos Butkevičiūtės, tokia iniciatyva šiais laikais, kada knygų kainos nemažos, yra reikalinga. „Kuo daugiau bus vykdoma tokių akcijų – tuo geriau. Šiais laikais knygos yra brangios ne tik savo gilesne, vertybine prasme, bet ir finansine išraiška. Daug žmonių, galbūt ir norėtų daugiau skaityti, tačiau neturi galimybių knygų įsigyti. Tam ir yra bibliotekos: kuo jos bus turtingesnės, tuo platesnę žmonių auditoriją pasieks“, — apie „Knygų Kalėdų“ naudą kalbėjo L. Butkevičiūtė.

Dovanoja ne tik prieš Kalėdas

Paklausus apie šiuometinę akcijos temą, pašnekovė sakė, jog knygos keičiančios gyvenimą kiekvienam žmogui gali būti skirtingos, bet laukiamos visos. „Vieni skaito psichologinę literatūrą, kiti – grožinę ar motyvuojančią. Kiekvienas renkasi pagal save, tačiau mums kiekviena atnešta knyga yra didelė dovana“, — kalbėjo bibliotekininkė. Pašnekovė teigė, jog šiuo kalėdiniu laikotarpiu biblioteka paprastai sulaukia daugiau vaikiškų knygų. „Pastebime, jog per šią iniciatyvą pasipildome vaikiškos literatūros fondą. Tačiau knygų dovanojimas neapsiriboja vien šia akcija. Geranoriškų žmonių sulaukiame ištisus metus, o ypač – vasaros sezonu. Įvairią literatūrą padovanoja ne tik palangiškiai, bet ir žmonės atvažiavę čia atostogauti iš kitų miestų ar net užsienio šalių“, — pasakojo pokalbininkė. Visgi, kiek knygų šiuo metu jau yra padovanota L. Butkevičiūtė tiksliai dar negalėjo pasakyti, tikslus skaičius paaiškės akcijai pasibaigus sausio mėnesio pradžioje. Praėjusiais metais vien vaikų literatūros skyrius sulaukė padovanotų per penkiasdešimt knygų. „Dovanojo ne tik pavieniai asmenys, bet ir kelios įmonės. Jų atstovai paskambindavo ir klausdavo, kas mums šiuo metu yra aktualiausia ir reikalingiausia, kokių knygų trūksta ar kokių norėtume turėti. Jas nupirko ir padovanojo“, — dėkodama kalbėjo bibliotekos darbuotoja.

Prisijungė krepšinio klubas

Nors bibliotekoje L. Butkevičiūtė dirba dar tik antrus metus, tačiau prisimena, jog įstaigai gaunant dovanas, buvo papildyta Hario Poterio knygų serija anglų kalba ir šiuo metu biblioteka turi jau visą britų rašytojos J. K. Rowling romanų seriją. „Kartą pas mus lankėsi žmonės iš Vokietijos, norėjo paskaityti knygų vokiečių kalba. Vaikiškų vokiškų knygų fondas pas mus nėra labai didelis, tad svečiams nebuvo iš ko daug ir pasirinkti. Nustebino, kai vokiečiai sugrįžo į biblioteką nešini naujomis knygomis. Paaiškėjo, jog jie jas buvo kažkur nusipirkę, perskaitė, o nenorėdami jų vežtis į namus, tiesiog nusprendė padovanoti mūsų bibliotekai“, — šypsojosi L. Butkevičiūtė. Bibliotekininkė džiaugėsi, jog šiais metais prie „Knygų Kalėdų“ prisidėjo ir Palangos krepšinio klubas. „Būtent patys klubo nariai pasiūlė į šią akciją įtraukti ir visus krepšinio gerbėjus. Dabar kiekvienas atėjęs į krepšinio varžybas ir atsinešęs ne senesnę nei trijų metų knygą, rungtynes galės stebėti nemokamai. Na, o visos surinktos knygos atkeliaus į mūsų biblioteką ir jomis galės naudotis visi norintys skaityti“, — apie gražią savanorišką iniciatyvą kalbėjo vyresnioji bibliotekininkė.

Surinko per šimtą septyniasdešimt tūkstančių

 

Ši akcija prasidėjo 2011 metais, kai prezidentė gavo vaikų iš Šiaulių P. Višinskio gimnazijos laišką su prašymu padovanoti naujų knygų jų bibliotekai. Per sunkmetį sumažintas valstybės finansavimas bibliotekoms apsunkino naujų, skaitytojams aktualių leidinių įsigijimą ir nuskurdino knygų fondus. „Knygų Kalėdos“ buvo visuomenės atsakas į situaciją sąmoningai dovanojant naujas, skaitytojų mėgstamas knygas miestų ir miestelių, mokyklų bibliotekoms ir visiems knygų mylėtojams. Per penkerius akcijos „Knygų Kalėdos“ metus šalies bibliotekoms padovanota per šimtą septyniasdešimt du tūkstančius knygų. Akcija šiais metais vyksta nuo lapkričio 14 d. iki sausio 6 d.

Taip pat skaitykite: