Besibaigiant 2016-iesiems miesto meras apibendrino svarbiausius šiųmečius darbus bei pasidalijo ateities planais.

 

Žydrūnė Jankauskienė

 

Paprašytas įvertinti besibaigiančius metus, Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus pripažino – palangiškiai turi kuo pasidžiaugti. „Palanga kasmet keičiasi ir tampa vis patrauklesnė tiek miesto gyventojams ir svečiams, tiek ir investuotojams. Tai – ypatingai svarbu kurorto plėtrai“, – sakė miesto meras.

 

– Kaip vertinate besibaigiančius 2016-uosius? Kuo šie metai išsiskyrė iš ankstesniųjų?

– Šie metai buvo labai darbingi ir tikrai nelengvi. Kaip svarbiausią, daug pastangų, jėgų ir laiko pareikalavusį metų darbą įvardinčiau šilumos ūkio perėmimą į miesto rankas. Visuomet laikiausi nuomonės, kad šilumos ūkis turėtų būti ne verslininkų, o miesto rankose.

Perimti šilumos ūkį iš „Litesko“ nebuvo lengva, tai patvirtino ir nesėkminga kitų šalies miestų patirtis. „Palangos šilumos tinklų“ darbuotojams, taip pat – ir Savivaldybės specialistams teko spręsti ne vieną klausimą, itin atidžiai gilintis į teisinius niuansus, rengti sutartis, dirbti kitus visuomenei nematomus, tačiau labai atsakingus darbus. Esu nuoširdžiai dėkingas „Palangos šilumos tinklų“ vadovui A. Mažrimui ir visam kolektyvui, Tarybos nariams, Savivaldybės administracijos specialistams ir visiems, prisidėjusiems. Vertindami pirmuosius rezultatus galime pasidžiaugti – šilumos ūkis tapo modernesnis, o centralizuotai teikiama šiluma Palangoje atpigo 26 procentais.

 

– Kuo svarbūs praeinantys metai Palangai, Šventajai? Kokius šių metų įvykius išskirtumėte ir kodėl?

– Metų pabaigoje pasirašyta sutartis su rangovais dėl miesto baseino su sveikatingumo centru projektavimo ir statybos darbų. Tai – ilgai lauktas objektas, Palangai svarbus dėl keleto priežasčių: miesto baseinas su pirčių kompleksu ir vandens pramogų zona ne tik patenkins augantį vandens pramogų Palangoje poreikį, bet ir suteiks galimybę čia rengti kūno kultūros pamokas. Planuojame, kad baseino statybos prasidės jau netrukus – 2017 m. Kartu bus išspręstas klausimas ir dėl atskiros viešosios pirties.

Ne mažiau svarbu ir vilos „Anapilis“ restauracijos pabaiga. Netukus atgims ir Būtingės bažnyčia. Jau turime parengtą bažnyčios tvarkybos darbų techninį projektą, dėl finansavimo esame pateikę paraišką. Džiugina ir tai, kad šią vasarą pradėjo veikti ir modernus Palangos kempingas.

Pasiteisino ir didžiulis kelerių metų darbas – bendromis pastangomis pasisekė atgaivinti Palangos oro uostą. Šiais metais ženkliai išsiplėtė skrydžių iš Palangos geografija – pradėti nauji skrydžiai į Londoną, Kijevą, Varšuvą, Minską, o Palangos oro uostas pripažintas kaip vienas iš sparčiausiai augančių tarp mažų oro uostų Europoje.

Miesto gyventojams ne mažiau svarbu ir vykdoma daugiabučių namų renovacija, gyvenamosios aplinkos tvarkymo darbai – tam dėmesys skirtas šiemet, ne mažiau jo dėmesio planuojame skirti ir kitąmet. Tvarkomos ir miesto gatvės – be smulkesnių gatvių tvarkymo darbų, šiais metais pradėtos rekonstruoti Bartų, Suvalkiečių gatvės. Miesto gyventojai ir svečiai jau spėjo įvertinti rekonstruotą Lino taką – maždaug 800 metrų pėstiesiems ir dviratininkams skirtas takas, vedantis link jūros, tapo itin modernus, o svarbiausia – pritaikytas ir neįgaliesiems. Pradėta Grafų Tiškevičių alėjos su skveru ir fontanu statyba, šiųmetė naujovė – sutvarkyta teritorija bei įrengtas modernus lietuviškų pasakų parkas netoli jūros, šalia Birutės parko.

Didelis dėmesys skiriamas Šventajai: šiais metais užbaigta Jūros gatvės su pėsčiųjų alėja rekonstrukcija, įrengta A. Valiuškos alėja, parengtas centrinės Šventosios aikštės techninis projektas, o aikštės rekonstrukcijos darbai prasidės kitąmet. Tvarkomos ir kitos Šventosios erdvės, didelis dėmesys skiriamas ir viešosios tvarkos Šventojoje klausimams.

 

– Gal per 2016 m. nuveikėte kažką tokio, ko palangiškiai nepastebėjo, bet tai buvo didelis postūmis miesto gyvenime?

– Daroma nemažai visuomenei kol kas nematomų darbų – pradėti rengti Gintaro, Kastyčio, Maironio, Valteriškių ir daug kitų gatvių sutvarkymo techniniai projektai, jau gautas statybos leidimas aikštės prie buvusios autobusų stoties rekonstrukcijai – dabartinė automobilių stovėjimo aikštelė ateityje virs dar viena reprezentatyvia miesto erdve.

Kalbant apie palangiškiams svarbius projektus taip pat reikia paminėti ir pradėtą Senosios gimnazijos rekonstrukciją, neilgai trukus prasidės ir darželio „Žilvinas“ atnaujinimo darbai. Ateinančiais metais taip pat laukia nemažai miestui svarbių darbų: pradėsime baseino su sveikatinimo centru statybą, Kretingos gatvės rekonstrukciją – įvažiavimas į kurortą taps reprezentatyvus, keturių eismo juostų, bus sutvarkyta ir aplinka. Vyks ir daugiau miestui svarbių darbų.

 

– Vardijate infrastruktūros tvarkymo darbus. Bet juk miesto gyventojams ne mažiau svarbu ir Savivaldybės dėmesys socialiniams klausimams.

– Be abejonės, socialinėms reikmėms taip pat skiriamas nemažas dėmesys, nes mūsų tikslas – kad Palangoje gerai jaustųsi pirmiausia vietos gyventojai. Šiemet buvo išspręstas klausimas dėl patalpų, kuriomis naudojosi sutrikusios psichikos žmonių bendrija – skirtos naujos patalpos, buvusioje „Smilčių“ mokykloje. Suremontuotos, neįgaliesiems pritaikytos patalpos perduotos dviem nevyriausybinėms organizacijoms – Sutrikusios psichikos žmonių ir Neįgaliųjų bendrijoms.

Jau pasirašyta sutartis dėl poliklinikos rekonstrukcijos techninio projekto parengimo. Šiais metais užbaigta Globos namų rekonstrukcija, savo teikiamų paslaugų spektrą išplėtė Socialinių paslaugų centras, pasirašyta sutartis dėl integralios pagalbos teikimo įgyvendinimo – tai atveria kelią neįgaliesiems reikiamos pagalbos sulaukti savo namuose.

Džiugina tai, kad ne tik Savivaldybė, bet ir miesto verslas noriai jungiasi prie socialinių akcijų – įgyvendinant akciją „Pasveikink jūrą Palangoje“, noriai prisijungė ir miesto verslininkai, taip parodydami, jog verslas nėra abejingas socialinėms problemoms.

 

– Ar sunkus kurorto Mero darbas? Kokiomis asmeninėmis savybėmis turi pasižymėti žmogus, dirbantis šį darbą?

– Jei iš tiesų nori dirbti, nė vienas darbas nebus lengvas. Mero – ne išimtis. Mero darbe padeda susitelkusi komanda.

 

– Ar jaučiate skirtumų tarp politikų skirto Mero posto ir tiesiogiai gyventojų išrinktojo? Kokie jie?

– Tiesioginiai mero rinkimai padidino mero atsakomybę prieš miesto gyventojus, kadangi jau ne Savivaldybės taryba, o būtent gyventojai išrinko merą. Be abejonės, mano darbas būtų dar sunkesnis, jei visuomenė, rinkdama Tarybą, nebūtų patikėjusi daugumos mandatų mūsų komandos politikų sąrašui. Dabar, kai miesto Taryba yra susivienijusi, nereikia gaišti laiko politikavimui, o nuo to ženkliai priklauso darbų spartumas ir eiga.

 

– Kaip dažnai į jus palangiškiai, šventojiškiai kreipiasi tiesiogiai, kelia klausimus, teikia siūlymus dėl miesto gerovės? Ar Jums svarbi gyventojų nuomonė? Kaip dažnai į ją atsižvelgiate?

– Siūlymų, pastabų ir kritikos sulaukiu labai dažnai ir tuo džiaugiuosi, kadangi miesto gyventojai, jų gerovė bei poreikiai man, Tarybai ir administracijai yra prioritetas. Tiek aš, tiek ir visa mano komanda esame tam, kad spręstume gyventojų problemas, todėl visuomet raginu gyventojus kalbėtis, išsakyti problemas bei siūlyti jų sprendimo būdus.

Gerai, kad mūsų miesto gyventojai, iškilus vienai ar kitai problemai, kreipiasi tiesiogiai. Palangiškiai bei šventojiškiai labai aktyvūs elektroninėje erdvėje, socialiniuose tinkluose, o tai leidžia operatyviai reaguoti į pastabas ar nusiskundimus, ir tikrai ne viena išsakyta problema (tiek asmeninė, tiek miestui svarbiais klausimais) buvo išspręsta labai operatyviai. Visuomet įsiklausau į gyventojų pasakymus, pastabas, kritiką ir stengiuosi, kad jų iškeltos problemos būtų išspręstos.

 

– Kaip vertinate Savivaldybės administracijos darbą? Kokius skyrius ar darbuotojus norėtumėte išskirti?

– Savivaldybės taryba bei administracija dirba nelengvą darbą ir tikrai yra verti padėkos, nes visi mano paminėti miestui svarbūs darbai nevyko be didžiulio jų indėlio. Išskirti vieno ar kito darbuotojo ar administracijos skyriaus negaliu – kiekvienas, dirbantis Savivaldybėje, nuoširdžiai stengiasi savo pareigas atlikti kuo geriau.

Nors miesto gyventojai to akivaizdžiai nemato, bet Savivaldybės administracijos darbuotojų darbo krūviai pastaraisiais metais yra ženkliai išaugę. Nepaisant to, darbai vyksta sklandžiai, operatyviai reaguojama į gyventojų problemas.

Gyventojų patogumui visi administracijos skyriai įkurti viename pastate, o tai taip pat pagerino ir darbuotojų sąlygas, paspartino darbo tempus. Įgyvendintas vieno langelio principas, gyventojams teikiama visa reikiama informacija, interesantai palydimi iki reikiamo kabineto – visa tai daro Savivaldybę patrauklesnę miesto gyventojams.

Be abejo, kaip ir visur, yra ir problemų, bet dedame visas pastangas, kad jų būtų kuo mažiau. Esant tokiems darbo krūviams ir tempams, pasitaiko klaidų, tačiau jas visada stengiamės operatyviai ištaisyti.

 

– Ar, Jūsų manymu, tinkamai dirba Savivaldybei pavaldžios miesto įmonės? Kokių rezultatų iš jų tikitės ateinančiais metais? Ko palinkėtumėt jų darbuotojams, vadovams?

– Palangos įstaigos per kelis paskutiniuosius metus padarė didžiulę pažangą. Kaip pavyzdį galima paminėti UAB „Palangos vandenys“, kuri, pasikeitus vadovybei ir optimizavus įmonės struktūrą, 2014-2016 metais tapo pelningai dirbančia įmone. To nebuvo apie 20 metų.

Visuomenės vardu dėkoju ir vienai iš pagrindinių miesto įmonių – „Palangos komunaliniam ūkiui“. Šios bendrovės darbuotojų dėka miestas yra švarus, galima sakyti išblizgintas. Komunalininkai operatyviai reaguoja į miesto gyventojų prašymus ar skundus, taip pat – atnaujina kurorto infrastruktūrą.

„Palangos šilumos tinklai“ sugebėjo sumažinti šilumos kainą gyventojams, o taip pat įgyvendinti biokuro katilinės statybos projektą. Tad vienareikšmiai galima sakyti, kad ši įmonė egzaminą išlaikė.

Pelningai dirba ir kitos Palangos savivaldybės įmonės, ir už tai esu joms dėkingas.

Džiugina ir Palangos švietimo sistemos darbuotojų pasiekimai – pagal egzaminų rezultatus, esame tarp geriausių Lietuvoje. Tai rodo reitingai. Už šiuos pasiekimus esu dėkingas visai švietimo bendruomenei – tiek pedagogams, tiek mokiniams, jų tėvams bei seneliams.

 

– Kokias sezoniškumo mažinimo perspektyvas matote Jūs kaip Meras? Kokių priemonių reikėtų imtis pirmiausiai?

– Siekiant mažinti sezoniškumą, statomi uždari infrastruktūros objektai, veikiantys visus metus. Neabejotinai sezoniškumo mažinimo klausimą padės spręsti sveikatinimo objektai, kadangi šaltuoju metų laiku daugelis žmonių prie jūros vyksta būtent pagerinti savo sveikatą. Todėl džiugina planuojamos didžiulės verslo investicijos į sanatorinius kompleksus ar viešbučius su sveikatinimo paslaugomis. Kalbu apie verslo planus Palangoje pastatyti „Eglės“ sanatoriją, tarptautinio tinklo viešbutį „Marriott“. Tai padės spręsti ne tik sezoniškumo klausimą, bet ir sukurs apie 500 naujų darbo vietų.

Neabejotinai reikalingos kurorte ir vandens pramogos. Miestas, kaip minėjau, jau kitąmet pradės baseino su sveikatingumo centru statybas. Ypač laukiame ir privačių investuotojų, kurie Palangoje pastatytų vandens pramogų parką.

Ne mažiau svarbu ir geoterminio vandens panaudojimo galimybės. Savivaldybė šiuo metu rengia galimybių studiją dėl investicijų Palangos kurorte į atvirų geoterminių baseinų statybą. Turėdami galimybių studiją, ieškosime investuotojo.

 

– Ar šiemet pavyko įgyvendinti visus numatytus darbus? Gal buvo įvykių, kuriuos galėtumėte įvardinti nesėkme ar nepilna pergale? Kokie jie? Gal buvo galima to išvengti? Ką darysite, kad tai nepasikartotų?

– Ne viskas, ką planavome įgyvendinti šiemet, yra padaryta. Tikėjomės dar šiais metais pradėti miesto baseino statybą, tačiau to padaryti nepavyko dėl nuo Savivaldybės nepriklausančių priežasčių – užsitęsė viešojo pirkimo procedūros.

Nepavyko rasti koncesininko Palangos koncertų salei. Nors net ir dabar, kai salės trumpalaikę nuomą vykdo Savivaldybė, šis objektas uždirba pakankamai pajamų ir jo išlaikymas nereikalauja papildomų išlaidų iš miesto biudžeto.

 

– Ko palinkėtumėte 2017-aisiais palangiškiams, šventojiškiams, savo šeimai, sau pačiam?

– Laimė susideda iš daug mažų dalykų – jaučiamės laimingi, kai mus ir mūsų artimuosius lydi gera sveikata, kai kasdien supa mums brangūs žmonės. Ir nebūtinai turi išsipildyti visi mūsų troškimai – teišsipildo nors keli, bet patys svarbiausi. Tokie, kurie laimingus padarys ne tik mus, bet ir aplinkinius.

Kiekvienam palangiškiui ir šventojiškiui linkiu, kad ateinantys metai į jūsų gyvenimus atneštų tik geras permainas. Tebūna šventės jaukios, dosnios gerumo, naujų vilčių. Te kiekvienus namus aplanko laimė ir visuomet būna, su kuo ta laime dalintis. Jaukių švenčių ir gerų ateinančių metų, mieli palangiškiai ir šventojiškiai.

Be darniai dirbančios komandos Savivaldybės administracijoje ir taryboje

Š.Vaitkus sako savo darbo negalįs įsivaizduoti

Šiais metais Palangoje pasirašyta ne viena svarbi sutartis, užbaigta ar pradėta

šūsnis kurortui reikšmingų projektų

 

Taip pat skaitykite: