VšĮ „Palangos sambo akademija“ sieks tik aukščiausių rezultatų.

 

Kristina Abromavičiūtė

 

Ateinantys metai į VšĮ „Palangos sambo akademija“ atneša naujų vėjų. Jaunatviškas klubas keičia savo prioritetus ir į trenerių gretas įtraukia Lietuvos nusipelniusį trenerį Dmitrijų Čelpanovą. Milžinišką, keturiasdešimt dviejų metų, patirtį sukaupęs imtynių sporto šakos meistras prisipažįsta – šio darbo imasi su malonumu.

 

Išugdė čempionų kartas

 

Ilgus metus VšĮ „Klaipėdos sambo ir dziudo klubas“ dirbęs ir prieš dvejus metus į pensiją išėjęs veteranas išugdė ne vieną imtynininkų kartą. Tarp kurių – Lietuvos čempionai, pasaulio taurės laimėtojai Algimantas Grybauskas, Ričardas Rocevičius, Romas Danilevičius ar pasaulio čempionatų prizininkai Mindaugas Laurinaitis, Lietuvos čempionė Dovilė Mazgeikaitė. Tačiau išvardinti visų trenerio auklėtinių bei jų nuopelnų neįmanoma. Jų begalė. Pats meistras šypsodamasis sako, jog tai – visa istorija. Nenuostabu, juk treneriui teko matyti, kaip treniruojasi ne tik pirmųjų auklėtinių vaikai, bet ir anūkai. „Prisimenu dar visai mažą ir Ernestą Doržinkevičių, jo pasiekimus. O dabar džiaugiuosi tuo, ką jis daro Palangoje, organizuoja geriausius turnyrus, su didžiule energija dirba su vaikais“, — gerų žodžių „Palangos sambo akademijos“ vadovui negailėjo D. Čelpanovas. Jau savaitę kurorto klube savo patirtimi su vaikais besidalinantis meistras sakė, jog tą daryti jam didelis malonumas. „Manau, kad Ernestas teisingai pasielgė, pasikviesdamas mane. Galbūt stebuklų nepadarysiu, tačiau ką nors naujo jaunuosius sportininkus pasistengsiu išmokyti. Kol kas sekasi neblogai, o ir vaikai čia labai geri“, — apie pirmąsias treniruotes kurorto klube kalbėjo sambo treneris.

 

Sporto filosofija – rezultatai

 

Apie imtynių sporto šakas valandų valandas pasakoti galintis treneris teigia, jog sambo technika pati tobuliausia, tačiau apgailestavo, jog iki šiol ji dar nėra įtraukta į olimpinių žaidynių sporto šakų sąrašą. „Manau, jog tai vis tiek įvyks, tik gaila, kad aš jau olimpinių prizininkų ar čempionų neparuošiu. Visgi visame pasaulyje vyksta labai stiprūs sambo pasaulio, Europos čempionatai, regioniniai turnyrai. Lietuvoje šios sporto šakos populiarumas kiek sumažėjo pasibaigus senųjų trenerių karjerai. Neretai visuomenė apie sambo susidaro neigiamą požiūrį, eskaluojama, kad tai sovietmečio sporto šaka. Tačiau ją sudaro įvairių imtynių rūšių geriausi sportiniai elementai ir visiškai nesvarbu, kur ji buvo sukurta“, — kalbėjo naujasis sambo treneris Palangoje.

Nuo 1961 metų sportinę karjerą pradėjęs D. Čelpanovas, mokėsi Leningrado Kūno kultūros institute, grįžo į Klaipėdą. Treneris sako pastebėjęs, jog vaikų požiūris į sportą ir kitus gyvenimiškus dalykus yra kiek kitoks nei anuomet. „Anksčiau nebuvo kompiuterių, vaikai neturėjo išmaniųjų telefonų, interneto. Tad laiko praleidimui buvo galima rinktis tik du dalykus – šlaistymąsi gatvėmis arba sportą. Prisimenu, jog treniruotės buvo pats įdomiausias dalykas. Jauni sportininkai su didžiausiu smalsumu klausydavo trenerio ne tik sportinių, bet ir gyvenimiškų patarimų. Šiandieniniai vaikai turi labai daug pagundų verčiančių nesportuoti. Jie vengia krūvio, nenori sunkiai dirbti. Todėl ir treniruoti tokius vaikus yra sunkiau. Tačiau gera mokykla ir geras treneris sugebės ir tokius sportininkus sudominti, paruošti siekti puikių rezultatų“, — aiškino pašnekovas. Būtent rezultatų siekimas, pasak trenerio, yra vienas svarbiausių dalykų sporte. „Dabar treneriams tenka susidurti su nemažais iššūkiais. Iš jų reikalaujama dirbti su vaikais, juos užimti, tačiau sportiniai rezultatai, pasiekimai niekam nesvarbūs. Kita vertus, koks geras sportininkas ir treneris nesiekia aukščiausių rezultatų? Juk čia ir slypi pagrindinė sporto filosofija“, — kalbėjo sambo treneris D. Čelpanovas.

 

Su užsidegimu klauso trenerio

 

Apie aukštų rezultatų siekimą kalba ir 2013 metais įsikūrusios „Palangos sambo akademijos“ vadovas E.Doržinkevičius. Vyras drąsiai teigia, jog nuo kitų metų klubas keičia savo misiją – bus siekiama išauginti čempionų kartą. „Jeigu iki šiol mes neteikėme daug reikšmės pasiekiamiems rezultatams, svarbiausia buvo, jog vaikas pasiryžtų stoti ant kilimo ir kovotų. Dabar jau subrendome. Vaikai pasiruošę žengti į kitą lygį, po trejų metų darbo galime pradėti iš jų reikalauti aukščiausių rezultatų“, — apie naujų metų planus bei siekius kalbėjo E. Doržinkevičius. Tačiau sambo klubo vadovas pabrėžė, jog būtent šiuo metu yra reikalingas ypatingas dėmesys darbui su vaikais, ne tik rengiant juos fiziškai, mokant sportinių subtilybių, bet ir psichologiškai. Tam ir reikalingas ilgametę trenerio darbo patirtį turintis žmogus. „Džiugu, kad prie mūsų trenerių komandos prisijungė D.Čelpanovas. Kai vaikams pranešiau, koks treneris su jais dirbs, jų akyse iškart įsižiebė kibirkštėlės. Jau pirmose treniruotėse jaunieji sportininkai pasitempė ir su užsidegimu klausėsi naujojo trenerio pamokymų. Reikia nuolatos save pasitikrinti ir nevengti kritikos, pripažinkime, juk ne visada geras sportininkas, gali būti ir geru treneriu, — kalbėjo pašnekovas. — Su nusivylimu žvelgiu į dabartinę sporto sistemą, mano nuomone, ji kiek iškreipta. Vos ne kiekvienas žmogus be jokio sportinio išsilavinimo, užsidėjęs kimono, pasirišęs diržą, pasiskelbia save esant treneriu ir moko vaikus. Tačiau tokiu būdu siekiama tik pasipelnyti, o vaikai ne tik, kad negauna jokios naudos, bet gali ir skaudžiai pasigailėti“, — pasakojo E. Doržinkevičius.

 

Klubo auklėtiniai – geriausi sportininkai

 

Šiandien „Palangos sambo akademijoje“ treniruojasi apie keturiasdešimt vaikų. Tiek berniukai, tiek mergaitės lanko ne tik sambo, bet ir dziudo, džiudžitsu, bokso bei meninės gimnastikos treniruotes. Tobulinti savo meistriškumą ateina ir suaugusieji. „Sambo akademija jau gali pasigirti iš tiesų puikiais jaunųjų auklėtinių pasiekimais. Šiemet į Palangos sporto centro organizuojamą kasmetinį konkursą „Geriausi metų Palangos miesto sportininkai“ klubas delegavo keturiolikmetį Mantą Versecką. Pasak E. Doržinkevičiaus, jaunuolis per pakankamai trumpą imtynininko karjerą (pradėjo sportuoti tik nuo praėjusių metų vidurio) pasiekė gausybę pergalių ir tapo skirtingų čempionatų prizininku net trijose imtynių sporto šakose (sambo, dziudo, graplinge). „Išrinkti vieną geriausią auklėtinį buvo nelengva užduotis. Yra nemažai ir kitų vaikų, kurie, lygiai tiek pat kaip ir Mantas pasiekė puikių rezultatų“, — sakė klubo vadovas. Į geriausio metų sportininko vietą pretendavo ir Matas Kalvis, Robertas Gramauskas, Justinas Vambutas, Vakaris Viršilas, Rapolas Venskevičius, Matas Vėlyvis bei Aironas Prževalskas.

 

Varžybos dukart į mėnesį

 

Anot E. Doržinkevičiaus, šie metai akademijai buvo ne itin produktyvus. Daugiau dirbdamas tiesioginį darbą, treneris mažiau laiko skyrė klubui. „Paskaičiavau, jog šiemet dalyvavome aštuoniose varžybose. Tad lyg ir nėra mažai. Bet kitų metų kalendoriuje jau esame numatę, kad per mėnesį dalyvausime dviejose varžybose“, — kalbėjo pašnekovas ir pridūrė, jog dabartinis „Sambo akademijos“ tikslas, kad jaunieji kurorto sportininkai įsitvirtintų Lietuvos rinktinėse. Tam palangiškiams reikės dalyvauti pagrindiniuose šalies čempionatuose ir juose laimėti. „Norime, jog mūsų vaikai išsikovotų aukščiausias vietas sambo moksleivių ir kadetų pirmenybėse. Be to, planuojame dalyvauti varžybose ir užsienio šalyse. Esame numatę vykti į Olandiją, Prancūziją, Vokietiją, Latviją. Taip pat rengsime varžybas ir patys. Vasarą organizuosime tradicinį turnyrą „Sambo taurė“, rengsime ne vieną dieną trunkančią meistriškumo stovyklą. Į seminarą ketiname pasikviesti ne vieną sambo, dziudo, džiudžitsu, graplingo imtynių šakų žvaigždę. Ketina atvykti dziudo imtynininkai, olimpiečiai Karolis Bauža, Albertas Techovas, sambo pasaulio čempionas Sergejus Grečicho. Šiemet Palangoje vyko didžiulis sambo ir dziudo turnyras, o kitais metais planuojame sambo jungti su graplingu. Rugsėjo mėnesį pravesime komandines varžybas“, — apie aktyvius ateinančius metus kalbėjo E. Doržinkevičius.

 

Nesiekia prisivilioti

 

Treneriai E. Doržinkevičius ir jam talkininkaujantis Remigijus Mockus sako, jog pastebi, kad kurorte imtynių sporto šakos tarp vaikų sparčiai populiarėja. „Mes dirbame ne vardan pinigų. Treniruotės vaikams vyksta nemokamai, nemažai turime auklėtinių iš nepasiturinčių šeimų. Svarbiausia – užauginti dorą ir padorų sportininką“, — sakė E. Doržinkevičius.

R. Mockus pastebi, jog treniruočių lankymas svarbus ne tik dėl sportinių pasiekimų, bet ir sveikatos. „Ateina vaikų su sutrikusia motorika. Lėčiau juda, prastai orientuojasi aplinkoje. Tačiau po metų ar pusantrų, tiek mes, tiek ir tėveliai pastebi akivaizdžius pasikeitimus. Vaikas tampa aktyvesnis, daugiau juda, jis tarsi atgyja“, — teigė R. Mockus.

E. Doržinkevičius sakė, jog kartais svarbu ne tik priimti, bet ir nukreipti vaiką tinkama linkme. „Būna atvejų, kai tenka su tėveliais pasišnekėti ir jiems patarti vaiką vesti į kitos sporto šakos treniruotes, pavyzdžiui, pamatome, jog vaikui labiau tiktų rinktis komandines sporto šakas. O būna ir taip, kad į akademiją atklysta vaikai, kurie jau lanko kitą sporto būrelį, tačiau sambo lanko tik dėl to, jog pritaptų prie savo draugų. Tuomet susisiekiame su jo lankomo būrelio treneriu ir pasiteiraujame, kaip vaikui ten sekasi. Jeigu toje srityje jis jau yra pasiekęs puikių rezultatų, tiesiai pasakome, kad geriau tas treniruotes ir lankytų. Neturime tikslo prisikviesti kuo daugiau vaikų. Svarbu, kad jie patys darytų tai, ką moka geriausiai ir tam atsiduotų“, — aiškino šiemet sambo meistrų-veteranų čempionu tapęs E. Doržinkevičius.

Treneriai nuoširdžiai dėkojo Palangos miesto savivaldybės Švietimo skyriui už supratingumą ir bendradarbiavimą, Sporto centrui už salę rengiant varžybas ir kitokią pagalbą, o  visai sambo klubo bendruomenei artėjančių gražiausių metų švenčių proga linkėjo svajonių išsipildymo, pasiryžimo bei pergalių siekiant aukštų tikslų.

 

D.Čelpanovas sakė, jog dirbti su Palangos vaikais jam vienas malonumas

Šiuo metu klube treniruojasi per keturiasdešimt vaikų

 

Taip pat skaitykite: