Jau birželio mėnesio pradžioje bus baigta naujosios Grafų Tiškevičių alėjos ties Koncertų sale ir Kurhauzu rekonstrukcija. Darbus vykdanti bendrovė „Kauno keliai“ pagal sutartį yra įsipareigojusi juos baigti iki birželio 10 d.

Autentiškumas ir istorinė atmintis

Rekonstruojama Grafų Tiškevičių alėja – tai per 300 metrų promenadoms skirta vieta, kuri organiškai sujungs ir papuoš vadinamąjį kultūros Tripolį – teritoriją tarp Koncertų salės ir jos prieigų, Kurhauzą ir kino teatrą „Naglis“. Ši tvarkoma kurorto dalis apima per 5 tūkst. kvadratinių metrų plotą. Darbus finansuoja Palangos miesto savivaldybė ir Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos, tam buvo numatyta 840 tūkst. eurų. Tačiau prireikus atlikti papildomus archeologinius tyrimus, kuomet ties Kurhauzu vykdant žemės kasinėjimo darbus aptikta dvaro liekanų, sąmatą teko padidinti dar 42 tūkst. eurų.

Kaip teigė Palangos savivaldybės Statybos skyriaus vyriausiasis specialistas Karolis Eičinas, autentiškumas ir kuo artimesnės sąsajos su istorine šios vietos atmintimi ir buvo pagrindinis reikalavimas rekonstrukcijos projektą rengusiems UAB „Uostamiesčio projektai“ atstovams. Tad jie sprendė, kaip sutvarkyti atkarpą nuo Kęstučio gatvės iki Kurhauzo, pasitelkiant mažąją architektūrą apipavidalinti Koncertų salės prieigas, kaip išsaugoti, bet padaryti šiuolaikišką jau esamą fontaną.

Pasitiks raižiniais puošti vartai

Rekonstrukcijos metu atlikti visi reikiami požemio darbai – pakloti lietaus kanalizacijos tinklai, alėjos apšvietimo požeminių kabelių linijos, nutiesta perspektyvinė vandens tiekimo linija, papildomai apsaugotos jau esamos komunikacijos.

Atlikus tai pradėtas antžeminių darbų ciklas – visa, kas jau netolimoje ateityje turėtų į šią alėją traukti turistus ir vietos gyventojus bei, tikėkimės, maloniai stebis mažosios architektūros sprendimais ir visa suformuota naujosios lankytinos vietos visuma.

Projektuotojai tikrai stengėsi rasti tokius sprendimus, kurie išskirtų šią alėją iš kitų Palangos teritorijų. Būtent tam buvo parinkta granito ir bazalto danga, kuri žais juoda bei pilka spalvomis.

Istoriškai ši promenadoms skirta alėja ties Kęstučio gatve prasidėdavo puošniais medžio vartais, simbolizuodavusiais tai, jog vasarotojai pasitinkami ir kviečiami aplankyti Tiškevičių kurorte įkurtą Kurhauzą, kuriame veikė ir pirmasis Palangos restoranas.

Remiantis senosios Palangos istorijos tyrinėtojų sukaupta medžiaga, raižiniais puošti mediniai vartai buvo pastatyti pagal Richardo Dorschfeldto parengtą ir 1901 metais Štutgarte išleistą iliustracijų rinkinį „Holzbauten der Gegenwart“ („Dabartiniai mediniai pastatai“). Istorikų manymu, šis albumas – pagrindinis Palangos kurorto vartais vadinamo medinio kūrinio projekto šaltinis.

Susitiksime su grafais Tiškevičiais

Neįprastas projektuotojų sprendimas Palangą papuoš dar vienu mažosios architektūros ansambliu. Alėjoje numatyta įrengti 35 retro suoliukus su raitytomis metalo kojomis bei nemažai praėjusio amžiaus pradžią primenančius šviestuvus.

Svarbiais akcentais turi tapti čia ketinamos įrengti pagrindinių kurorto kūrėjų bronzinės skulptūros – alėjos pradžioje pasivaikščioti kvies grafas Feliksas Tiškevičius, kiek toliau, jau Koncertų salės prieigose, jo lauks žmona grafienė Antanina Sofija Loncka-Tiškevičienė, tarp jų bėgios to meto aukštuomenei privalomas „atributas“ – nuotaikingas rūmų keturkojis augintinis. „Susitikimas, pasimatymas, mieli pašnekesiai, gerai kurorte praleistas laikas, vasara, pramogos“, – visai tai tikriausiai turi apibūdinti grafo žingsniavimą link grafienės ir gražius būsimus bendravimo momentus. Ne veltui takas, vedantis susitikti, bus apšviestas taip, lyg būtų dėliojami žingsniai, o jį papuoš metalo juosta, kurioje lotynų ir lietuvių kalba bus užrašyta: „Išsirink, ką myli“.

Medžio vartai, retro šviestuvai, suoliukai, Tiškevičių skulptūros – visa tai turi padėti suformuoti XIX a. pabaigos – XX a. pradžios alėjos charakterį. Čia pat bus šiuolaikiškai sutvarkytas ir esamas fontanas. Jis numatytas be anksčiau buvusio baseinėlio, tad centus atsisveikinantiems su Palanga, bet norintiems čia sugrįžti, kaip ir dabar teks mesti nuo jūros tilto. Tačiau fontano čiurkšlės ir greta įrengti suoliukai ne vieną pramogautoją pakvies prisėsti ir pasimėgauti tikrojo Palangos kurorto autentika.

Dvaro liekanos

Kaip jau skelbta, Tiškevičių alėjos rekonstrukcija atvėrė Palangai ir iki šiol nežinomus istorinius klodus: teritorijoje tarp buvusio fontano ir Palangos kurhauzo vykdydami kasinėjimus archeologai aptiko galimai čia buvusio dvaro pamatus. Manoma, kad dvaras čia stovėjo XVI amžiaus viduryje.

Šalia dvaro pamatų aptikti žmogaus palaikai, manytina, kad jis buvęs palaidotas kapavietėje. Manoma, kad dvarvietės laikotarpiu čia galėjusi būti kapavietė, nes netoli Kurhauzo anksčiau atrastos ir kitos kapinės. Tiesa, rasti palaikai yra kiek vėlesnio laikotarpio.

Prie pamatų taip pat aptiktas žirgo žemaituko skeletas. Kaip teigė archeologai, Lietuva XIV amžiaus viduryje dar buvo gana pagoniška, tad manoma, kad žemaitukas prie pamatų palaidotas siekiant atbaidyti piktąsias dvasias. Archeologai taip pat rado įvairių monetų. Vienos jų – lietuviškos, su Vyčio ženklu ir datuojamos 1560 metais, kitos – Livonijos ordino. Tyrinėtojai surado ir suomišką monetą. Aptikti ir kokliai, kurie leidžia manyti, kad šioje vietoje kažkada stovėjo gyvenamasis namas.

Šie netikėti archeologiniai radiniai dar labiau padidina istorinę Grafų Tiškevičių alėjos ir visos tvarkomos teritorijos suvokimo vertę.

Pasitiks pagražėjusi

Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus neabejoja, jog rekonstruota Grafų Tiškevičių alėja, vienijanti kurorto kultūros objektus – greta esantį Kurhauzą, Koncertų salę bei kino teatrą „Naglis“ – netruks tapti tiek palangiškių, tiek ir kurorto svečių pamėgta pasivaikščiojimų vieta. „Sutvarkydami šią alėją, kuriai prieš keletą metų suteiktas Palangos kurorto įkūrėjų grafų Tiškevičių vardas, mes atkuriame istoriją – miesto dalis, kuri ir grafų Tiškevičių laikais buvo visų mėgiama pasivaikščiojimų vieta, vėl taps reprezentatyvi ir patraukli. Grafų Tiškevičių alėjos rekonstrukcijos metu bus iš esmės pakeistas iki šiol kurorto nepuošęs šios alėjos veidas, šiuolaikiais sprendiniais atnaujintas skveras, esantis prieš Koncertų salę, jos bei Kurhauzo prieigos, tad aktyvųjį kurortinį sezoną Palanga pasitiks pagražėjusi“, ¬– sakė meras.

Palangos savivaldybės inf.

Rekonstruojama Grafų Tiškevičių alėja – tai per 300 metrų promenadoms skirta vieta,

kuri organiškai sujungs ir papuoš vadinamąjį kultūros Tripolį – teritoriją tarp

Koncertų salės ir jos prieigų, Kurhauzą ir kino teatrą „Naglis”. „V.P.” nuotr.

Darbais siekiama pasitelkiant mažąją architektūrą apipavidalinti Koncertų salės

prieigas

Projektuotojai parinko granito ir bazalto dangą, kuri žais juoda bei pilka spalvomis

Bus šiuolaikiškai sutvarkytas ir esamas fontanas. Jis numatytas be anksčiau buvusio

baseinėlio, tad centus atsisveikinantiems su Palanga, bet norintiems čia sugrįžti, kaip

ir dabar teks mesti nuo jūros tilto

Taip pat skaitykite: