Atrodytų, nedidutė miesto gatvė papasakos begalę istorijų apie kurorto pradininkus ir Palangą.

 

Kristina Abromavičiūtė

 

Miesto Savivaldybei paskelbus, jog netrukus palangiškiai ir miesto svečiai galės išvysti rekonstruotą naująją Tiškevičių alėją ties Koncertų sale ir Kurhauzu, nemaža visuomenės dalis ėmė ją aptarinėti. Ne išimti ir daugelio širdis pavergęs, vienas pagrindinių alėjos akcentų – Grafų Tiškevičių skulptūros bei jų pasakojama istorija.

 

Įkvėpė gyvumo

Minėtasis akcentas – ne šiaip sau sukurtos skulptūros. Norima, jog kūriniai kuo tiksliau atspindėtų Palangai reikšmingas istorines asmenybes, veido bruožus, ūgį, to meto aprangą. Pasak grafų Tiškevičių alėjos rekonstrukcijos projektą rengusios įmonės UAB „Uostamiesčio projektai“ vadovės Snieguolės Stripinienės, idėja grafus prikelti skulptūrų pavidalu nebuvo sugalvota vieno konkretaus žmogaus, ji kilo visai komandai. „Vienaip yra, kai statai ir projektuoji konkretų pastatą, ir visai kitaip, kai kuri teritoriją. Šiuo atveju įgyvendinant alėjos idėją norėjosi sukurti legendą, kad visiems būtų įdomu ten užsukti. Vien išgrindžiant takelį, sutvarkant veją, vietovės teritoriją ar sudedant suoliukus, to nepasieksi, tuo labiau kad prieš kelis metus vieta simboliškai buvo pavadinta Tiškevičių garbei“, — sakė rekonstrukcijos projekto darbus rengusios įmonės vadovė.

Pašnekovė pažymėjo, jog vienas iš svarbesnių skulptūrų bruožų – veiksmas bei gyvastis. Norima, jog tai nebūtų statiški, monumentalūs ir ant pjedestalo pastatyti paminklai. „Stengėmės įpūsti alėjai gyvumo, jog ten vyktų judėjimas. Tai bus taku einantis grafas Feliksas Tiškevičius ir jo laukianti žmona grafienė Antanina Sofija Loncka-Tiškevičienė, na o netoliese bėgios šuniukas, kuris taip pat suteiks gyvasties, galbūt suminkštins žmonių širdis, patiks vaikams“, — šypsojosi S. Stripinienė.

Atkurs iš nuotraukų

Įmonės „Uostamiesčio projektai“ vadovė pažymėjo, kad skulptūros tuo pat metu pasakos istoriją. „Besidomėdami grafų biografija, sužinojame labai gražią detalę, kad Tiškevičių šeima turėjo šūkį – „Išsirink, ką myli“. Tad taką tarp grafų papuoš siaura metalinė juosta su šiais žodžiais lietuvių ir lotynų kalbomis“, — pasakojo pašnekovė.

Kalbėdama apie skulptūras, S. Stripinienė atviravo, jog pačioje pradžioje buvo siūlyta jas labiau sumoderninti, tačiau visgi buvo sugrįžta prie ištakų ir nuspręsta sukurti kuo panašesnes į anuomet gyvenusius grafus, atkurti 19 amžiaus aprangos detales, manieras, būdingus charakterius. „Kiek žinau, skulptūras liejantis menininkas Klaudijus Pūdymas stengiasi griežtai laikytis šių taisyklių, savo studijoje turi pasistatęs manekenus, aprengtus to laikmečio garderobu, konsultavosi su Palangos tautodailės meno žinovais, išvaizdą stengiasi atkurti ir pagal retrospektyvines nuotraukas“, — atviravo S. Stripinienė.

Moteris pažymėjo, jog šiais laikais vis dažniau miestų skverai, senamiesčiai yra papuošiami tokiomis tarsi „atgijusiomis“ skulptūromis, kurioms suteikiamos konkretaus žmogaus savybės. Pasak S. Stripinienės, skulptūros turėtų atvaizduoti grafus pakankamai jaunus, tačiau ne visiškus jaunuolius, bei apytiksliai atitikti tikrąjį asmenybių ūgį.

Įtemptas procesas

Neseniai skulptoriaus dirbtuvėse apsilankęs Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus taip pat džiaugėsi tiek pačia idėja, tiek numatomu gražiu jos pateikimu.

„Rengiant alėjos techninį projektą vienoje iš sąlygų buvo numatyta, jog šioje vietoje turėtų būti kokiu nors būdu įamžinti grafai Tiškevičiai. Projektuotoju mintis, kad čia galėtų atsirasti juos atspindinčios skulptūros, mums patiko ir mes jai pritarėme“, — teigė Š. Vaitkus.

Miesto meras patikino, jog į menininko kūrybinį procesą tikrai nesikiša, o ir teisės tokios neturintis. „Esu įsitikinęs, kad skulptorius labai rimtai žiūri į šį darbą“, — komentavo Š. Vaitkus ir pridūrė, jog išlietų skulptūrų dar nematė, tačiau turėjo galimybę išvysti grafienės A. S. Tiškevičienės būsimos skulptūros maketą, sukurtą iš specialios medžiagos. Skulptūros bus vežamos lieti į Kauną.

Pakalbintas menininkas K. Pūdymas apie skulptūras kol kas kalbėjo nenoriai, pridurdamas, jog dar per anksti atskleisti visas detales. „Galiu pasakyti tik tiek, kad šiuo metu ieškau informacijos, remiuosi įvairiais šaltiniais, vyksta labai įtemptas kūrybinis procesas“, — nedaugžodžiavo pašnekovas. Naujosios Grafų Tiškevičių alėjos rekonstrukcijos darbai planuojami baigti jau šių metų birželio mėnesį.

Autentiškumas ir istorinė atmintis

Rekonstruojama Grafų Tiškevičių alėja – tai per 300 metrų promenadoms skirta vieta, kuri organiškai sujungs ir papuoš vadinamąjį kultūros Tripolį – teritoriją tarp Koncertų salės ir jos prieigų, Kurhauzą ir kino teatrą „Naglis“. Ši tvarkoma kurorto dalis apima per 5 tūkst. kvadratinių metrų plotą. Darbus finansuoja Palangos miesto savivaldybė ir Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos, tam buvo numatyta 840 tūkst. eurų. Tačiau prireikus atlikti papildomus archeologinius tyrimus, kuomet ties Kurhauzu vykdant žemės kasinėjimo darbus aptikta dvaro liekanų, sąmatą teko padidinti dar 42 tūkst. eurų.

Kaip teigė Palangos savivaldybės Statybos skyriaus vyriausiasis specialistas Karolis Eičinas, autentiškumas ir kuo artimesnės sąsajos su istorine šios vietos atmintimi ir buvo pagrindinis reikalavimas rekonstrukcijos projektą rengusiems UAB „Uostamiesčio projektai“ atstovams. Tad jie sprendė, kaip sutvarkyti atkarpą nuo Kęstučio gatvės iki Kurhauzo, pasitelkiant mažąją architektūrą apipavidalinti Koncertų salės prieigas, kaip išsaugoti, bet padaryti šiuolaikišką jau esamą fontaną.

Rekonstrukcijos darbus vykdanti bendrovė „Kauno keliai“ pagal sutartį yra įsipareigojusi juos baigti iki birželio 10 d.

Skulptorius K.Pūdymas apie dar tik kuriamas skulptūras daug kalbėti

nepanoro. A.Kripaitės (15 min.lt) nuotr.

Palangos alėjoje atgimsiančios skulptūros kuo tiksliau primins tikruosius

grafus. Š.Vaitkaus. nuotr.

Taip pat skaitykite: