Jau šį penktadienį, kovo 31 d., 16 val., Palangos kurorto muziejus pakvies palangiškius ir miesto svečius į ketvirtąjį kartą organizuojamą „Suneštinį muziejų“. Šis renginys – sudėtinė tradiciniu tapusio renginių ciklo „Palangos dienos“ dalis.

Nuo 2014 m. organizuojamas „Suneštinis muziejus“ iki šiol buvo bendras Palangos kurorto muziejaus ir Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos renginys, vykęs bibliotekos patalpose. Šiais metais renginys keliasi į kitą vietą: jis vyks muziejaus buveinėje, ekscentriškojoje viloje „Anapilis“.

Šiųmetis „Suneštinis muziejus“ nuo ankstesnių skirsis ne tik vietos pakeitimu, bet ir savo sudėtimi. Nors kaip ir kasmet renginyje kviečiami dalyvauti kolekcininkai, privatūs asmenys, norintys pademonstruoti savo ar savo šeimos sukauptas bei išsaugotas istorines relikvijas, bus parengtos dvi parodos iš Palangos kurorto muziejaus fondų, taip pat prie šio renginio prisijungia ir Lietuvos bei kaimyninių šalių muziejai: Mažosios Lietuvos istorijos, Lietuvos jūrų, Pavilostos kraštotyros (Latvija) ir Nacionalinis jūrų Gdanske (Lenkija).

Bene svarbiausia šių metų pradžios žinia Palangos kurorto muziejui buvo ta, kad iš Interreg V-A Latvijos – Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programos 2014-2020 m. buvo gautas finansavimas projektui „Palanga. Pavilosta. Maritime inspired history“ (Palanga. Pavilosta. Jūros įkvėpta istorija). Projekto partneriai: Palangos kurorto muziejus ir Pavilostos savivaldybė. Vienas iš pagrindinių projekto tikslų – Palangos kurorto muziejuje ir Pavilostos kraštotyros muziejuje įrengti interaktyvias bei šiuolaikes ekspozicijas. „Suneštinio muziejaus“ dieną šių istaigų atstovai pasirašys bendradarbiavimo sutartį, o svečiai iš Latvijos pristatys parodą „Duoki, Jūra, sidabrėlio“. Paroda skirta priekrantės žvejybai, kuri nenuginčijamai yra Latvijos valstybės nacionalinė vertybė su sava istorija ir ryškiomis tradicijomis. Fotografijose užfiksuoti sunkūs priekrantės žvejų žingsniai, jų sūri eisena ir ištikimybė gimtajam kraštui.

Prie „Suneštinio muziejaus“ taip pat prisijungs ir parodą apie Baltijos jūros švyturius lankytojams pristatys dar vienas Palangos kurorto muziejaus bendradarbis iš užsienio – Nacionalinis jūrų muziejus Gdanske. Parodoje bus eksponuojama 12 stendų, kuriuose pristatoma Baltijos jūros švyturių istorija, jų prižiūrėtojų gyvenimas, technologinė raida ir reikšmė jūriniame gyvenime.

Jūrinė tematika vystoma ir Lietuvos muziejų atvežtose parodose. Mažosios Lietuvos istorijos muziejus pristatys XIII–XVI a. Klaipėdos krašto žvejybą ir joje naudotus įrankius, o Lietuvos jūrų muziejus – jūrų moliuskų kriauklių rinkinį, kuri yra viena geriausių kolekcijų Europoje. Lankytojai sužinos ne tik kas yra „purpuras“, bet ir kaip jis išgaunamas ir kur naudojamas.

Palangos kurorto muziejus per trejus savo gyvavimo metus fonduose sukaupė nemažai vertybių, kurių didžiąją dalį padovanojo privatūs asmenys. Tačiau viena didžiausių kolekcijų, pasiekusių muziejų, yra kolekcininko Algimanto Urbono ir jo žmonos Marijos dovana. Kolekciją sudaro daugiau nei 12 000 eksponatų, kurie papildo istorijos, etnografijos, raštijos, faleristikos, filatelijos, numizmatikos ir dailės rinkinius. „Suneštinio muziejaus“ lankytojai galės susipažinti su dalimi šios įvairialypės kolekcijos ir galbūt sutikti patį kolekcininką.

Antrojoje muziejaus parengtoje parodoje bus galima susipažinti su vieno bene ilgiausią ir įdomiausią istoriją turinčių pastatų – Palangos senosios vaistinės išlikusiomis vertybėmis. Iš viso muziejuje saugomi 229 eksponatai, menantys senosios vaistinės veiklą, kuri skaičiuojama nuo 1827 m. Palangos senojoje vaistinėje buvo prekiaujama vaistinės savininko Vilhelmo Johano Griuningo sukurtu ir užpatentuotu 27 vaistažolių ekstraktu „Trejos devynerios“, klestėjo patentuotų vaistų gamyba ir prekyba. Taip pat šis pastatas unikalus tuo, jog jo pirminė, prekybos vaistais, funkcija yra visiškai nepakitusi.

Po „Suneštinio muziejaus“ lankytojai kviečiami neišsivaikščioti, o sudalyvauti 17.30 val. vyksiančiame farologo, švyturių istorijos tyrinėtojo, kolekcionieriaus Aido Jurkšto neseniai išleisto veikalo „Lietuvos švyturių istorija“ pristatyme. Pats autorius pristatys vienintelę ir išsamią iki šiol išleistą ir su meile parašytą knygą apie Lietuvos švyturius.

Palangos kurorto muziejus kviečia kartu švęsti Palangos dienas, kovo 30 – balandžio 5 d., iškeliant Palangos vėliavą ir aktyviai dalyvaujant renginiuose.

Virginija Paluckienė,

Palangos kurorto muziejaus

Vyr. fondų saugotoja

Taip pat skaitykite: