Iš tarptautinių mokymų Italijoje grįžęs T.Lubys įgytas žinias diegs ir Palangoje.

 

Kristina Abromavičiūtė

 

Palangos jaunimas – vienas aktyviausių, o miestas – vienas iš švariausių Europoje. Tuo įsitikino Palangos kultūros ir jaunimo centro jaunimo studijos vadovas Tautvydas Lubys, praėjusią savaitę pabuvojęs Romoje ir dalyvavęs jaunimui skirtuose mokymuose. Savaitę trukusiuose „DigIt up 2017“ užsiėmimuose dalyviai iš dvidešimt Europos šalių sėmėsi žinių apie skaitmeninį darbą su jaunimu.

Parsisiuntė septyniolika programėlių

Tarptautiniuose mokymuose T. Lubys dalyvavo pirmąjį kartą. „Savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė L. Grendienė nuolatos skatindavo nesustoti mokytis, dalyvauti įvairiuose mokymuose. Tad dabar pasinaudojęs galimybe sudalyvavau programos „Erasmus+“ mokymuose Italijoje“, — apie sprendimą vykti „Vakarinei Palangai“ pasakojo T. Lubys. Pašnekovas sakė, jog nustebino tai, kad mokymai buvo ypač subalansuoti, netrūko nei teorinių paskaitų, nei praktikos, nei žaidimų. Džiugino ir neformalus bendravimas, didelė komanda jaunų žmonių iš visos Europos susidraugavo, dalijosi patirtimi bei kartu leido laisvalaikį.

Tiesa, per daug pramogauti nebuvo kada, laisvo laiko jaunuoliai turėjo tik vakarais. „Atsikeldavome, pavalgydavome pusryčius ir tuomet vykdavo pirmoji sesija. Dažniausiai tai būdavo pokalbis apie jaunimą, mūsų patirtis naudojant tam tikrus metodus darbui su jaunimu. Paprastai tariant, pirmoji mokymų dalis buvo kiek lengvesnė, siekiant dalyvius pamažu įtraukti į tolesnę veiklą“, — sakė pokalbininkas.

Kalbėdamas apie mokymus T. Lubys aiškino, kad seminarai ir praktiniai užsiėmimai vyko apie išmaniųjų telefonų, kompiuterių programėles, jų pritaikymą realiame gyvenime darbui su jaunais žmonėmis. „Jeigu šiais laikais vaikai ir paaugliai yra „įlindę“ į telefonus, sunku yra juos priversti jais nesinaudoti, tad tikslas buvo mums taip pat pasinerti į šį skaitmeninį pasaulį ir pažvelgti, ką iš to galime naudingo gauti. Orientacinius žaidimus, pokemonų gaudymą ar QR kodą galima išnaudoti prasmingiems tikslams“, — pažymėjo T. Lubys. Vaikinas šypsodamasis stebėjosi tuo, kad per savaitę teko parsisiųsti ir išbandyti net septyniolika skirtingų programėlių, kai anksčiau per metus parsisiųsdavo gal tik keturias.

Suvalgė du šimtus kruasanų

Po pirmosios sesijos jaunimas galėdavo kiek atsikvėpti, išgerti kavos. T. Lubys juokaudamas sakė, jog kiekviena pertraukėlė tapdavo dar vienais sočiais pietumis. „Kalbant apie maistą, tai skųstis tikrai negalėjome – jo buvo į valias. Pietų metu mėgavomės tradiciniu itališku maistu, valgėme picas, kruasanus. Pastarųjų per savaitę įveikiau net du šimtus. Skaičiavau ir net pačiam buvo sunku tuo patikėti, bet Italija yra Italija. Nevalgyti negali“, — juokėsi pašnekovas.

Tolesnėje programoje sekdavo praktiniai užsiėmimai, tiesa, dar ne atviroje erdvėje. Tiek teoriškai, tiek ir praktiškai mokymų salėje jaunimas susipažindavo su programėlėmis, jų naudojimu, įvairiomis taikymo gudrybėmis. Vėliau pasiskirstę komandomis dalyviai iškeliaudavo į Romos miesto gatves praktiškai išbandyti analizuotas programas.

„Žaisdavome orientacinius žaidimus po miesto senamiestį. Suskaičiavau, kad vieno žaidimo metu su komanda nužingsniavome per dvidešimt tūkstančių žingsnių, tad tai tik paneigia mitą, jog naudojimasis telefonu nėra aktyvi veikla“, — kalbėjo jaunimo studijos vadovas.

Vakare dalyviai aptardavo tai, ką nuveikė per dieną. Anot pašnekovo, per parą tekdavo susipažinti su keletu programėlių. „Po vakarienės turėjome laisvo laiko sau, bendraudavome neformaliai. Romoje buvo devyniolika laipsnių šilumos, tad veikti tikrai turėjome ką“, — šypteli iš mokymų sugrįžęs palangiškis.

Stengsis pritaikyti Palangoje

Pasakodamas savo įspūdžius „Vakarinei Palangai“, T. Lubys negailėjo gerų žodžių mokymų organizatoriams: „Tikrai nereikėjo dėl nieko jaudintis. Gyvenimo sąlygos buvo puikios, gyvenome Romos universiteto bendrabutyje, gražiai sutvarkytoje privačioje teritorijoje lyg prabangiame viešbutyje“.

Paklaustas, ar įgytą patirtį ketina pritaikyti Palangoje, T. Lubys sakė, kad šiuo metu tą padaryti būtų sudėtinga, tačiau ateityje ketina savo žiniomis pasinaudoti. „Labai tikiuosi, kad Palangos jaunimas greitai turės savo erdves. Ten galėtume integruoti „3D“ spausdintuvą, kuriuo naudodamasis miesto jaunimas galėtų maketuoti, pavyzdžiui, tam tikras skulptūras ar kitus objektus, juos atspausdinti šiuo spausdintuvu ir taip rengti trimačių skulptūrų parodas, — kalbėjo pašnekovas. – Taip pat turiu idėją, kaip pritaikyti QR kodus. Informuojant jaunus žmones apie mieste vykstančius renginius, nereikėtų kabinti jokių plakatų su ilgais tekstais. Galėtų mieste egzistuoti tam tikra vieta, kur jaunimas su išmaniaisiais telefonais priėję nuskenuotų ten esantį QR kodą ir savo ekrane išvystų visą reikiamą informaciją“.

Paprasta patirtis – pasaulį keičianti idėja

T. Lubys atviravo, jog kitų šalių jaunimo patirtys išmokė, kad į projektus reikia žiūrėti nestandartiškai, kitaip, kurti ką nors naują arba į seną pažvelgti visiškai kitu kampu. „Kaip pavyzdį galėčiau pateikti mokymuose išgirstą istoriją. Viena mergina iš Vokietijos savo mieste organizuoja mokomąsias dirbtuves, į kurias suvažiuoja jaunimas iš įvairiausių pasaulio kampelių. Ji pasakojo, kad vienuose mokymuose buvo atvykusi mergina iš musulmoniškos šalies. Kaip įprasta islamo tikėjimą išpažįstantiems žmonėms, ji privalo savo šalyje vaikščioti vilkėdama visą kūną dengiantį rūbą, neturi teisės vairuoti, važinėti dviračiu. Vokietijoje vykusių dirbtuvių metu musulmonė pirmąjį kartą pabandė važiuoti dviračiu ir jai tai paliko didelį įspūdi. Iš to gimė ir naujas projektas. Mergina pati dviračiu išvažinėjo visą Europą, sukūrė internetinį puslapį, kuriame aprašė savo patirtį ir kartu kvietė prie projekto prisijungti kitas moteris ir tokiu būdu kovojo už jų teises musulmoniškose šalyse. Už savo veiklą pelnė daug tarptautinių apdovanojimų“, — gražų pavyzdį, kaip iš paprastos patirties gali išsirutulioti kilnus projektas pasakojo T. Lubys.

Skatins jaunimą mokytis

Savaitę praleidęs Italijoje palangiškis turėjo galimybę palyginti „amžinąjį“ miestą su mūsų kurortu. „Romoje lankiausi jau ne pirmąjį kartą. Būnant ten labiausiai į akis krito gatvėse besimėtančios šiukšlės. Stebino, kaip toks miestas gali būti taip užterštas. Dabar galiu drąsiai sakyti, kad Palanga yra vienas švariausių miestų“, — kurortą gyrė pašnekovas.

Jaunimo studijos vadovas įsitikino, kad dalyvavimas mokymuose suteikia neįkainojamos patirties. „Nuo šiol skatinsiu jaunuolius aktyviai vykti į įvairius mokymus, semtis žinių. Tai labai geras dalykas tam, kuris galvoja, kad Palangoje yra pats geriausias, aktyviausias. Jis gali save pamatyti Europos mastu“, — sakė T. Lubys.

 

Europos šalių jaunimas žinias sėmėsi tiek praktiniuose, tiek ir teorinėse

užsiėmimuose

Laisvu metu netrūko geros nuotaikos ir patirtų įspūdžių. Asmeninio archyvo nuotr.

Taip pat skaitykite: