Žinomas kūrėjas Rimas Bružas šiandien į Palangą atveža tai, ką kiti pamatys tik po metų! Itin jautrus pasakojimas apie tai, kaip mūsų valstybė 1921 – aisiais perėmė Palangą ir atgavo prieigas prie jūros – neįtikėtina, bet mes jos neturėjome! Šiandien, balandžio 4 d., 17 val. Kurorto muziejuje rengiamas naujo dokumentinio filmo „Jūros vartai. Palangos grąžinimas Lietuvai“ priešpremjerinis seansas. Šis žinomo šalies dokumentalisto Rimo Bružo filmas ką tik baigtas montuoti, o jo premjera Lietuvos televizijoje numatyta tik 2018 metais. Tad miestiečiai ir pajūrio svečiai turės itin unikalią galimybę viešai pamatyti tai, ko dar niekas nematė.

Kaip sakė filmo kūrėjas R. Bružas, jau susukęs ne vieną plačiai nuskambėjusią juostą apie šalies istorinius faktus, mintį apžvelgti ir prisiminti ne tik Palangai, bet ir Lietuvai svarbią Palangos grąžinimo mūsų valstybei datą ir jos priešistoriją, kaupęs ne vienerius metus, o pats filmavimo procesas vykęs pastarąjį pusmetį. „Kaip ir visa dokumentika, šio filmo kūrimas – tai labai imlus procesas. Nenorėjau pasitelkti tik archyvus ir literatūrinius skolinius, siekiau išvengti vadovėlinių tiesų ar parodyti tai, kas jau skaityta ar girdėta“ , – teigė pašnekovas.

Būtent todėl dokumentalistas visą pasakojimą apie 1921 m. įvykius, kuomet Latvija perdavė Lietuvai Palangos kraštą ir mūsų valstybė pagaliau atgavo prieigas prie jūros, grindė su ekspertų pagalba. Jais tapo Algimantas Kasparavičius, Jūratis Liachovičius, Vygantas Vareikis ir kiti. „Stengiausi, kad apie šiuos Lietuvai svarbius įvykius pasakotų pajūrio žmonės – jie savo krašto istoriją jaučia ir išgyvena visai kitaip nei sotinės istorikai“, – pasakojo R. Bružas.

Į Palangą ir Šventąją dokumentalistas vyko ir filmavo skirtingais metų laikais – ir žiemą, ir pavasarį. Juk dėl Palangos krašto perdavimo sudarytoji Latvijos ir Lietuvos arbitražo komisija darbą pradėjo 1920 m. gruodžio 29 – ąją, o pats perdavimas vyko jau pavasarį – 1921m. kovo 30 – ąją. „Važinėjau per pusnis po pajūrį, lankiau tas vietas, kur tuomet pabuvojo J. Y. Simpsonas – abiejų šalių sutikimu svarbiausiuoju arbitru buvo parinktas būtent šis Anglijos pilietis. Pabuvojau Karklės, Būtingės, Rucavos kapinėse, kuriose akivaizdžiai matosi, kaip istoriniai įvykiai keitė tuomet čia gyvenusių žmonių pavardės – jos lietuvėjo. Susitikinėjau su kuršininkais – nuostabūs žmonės, unikali jų kalba. Savo versijas pasakojo kalbinti ekspertai. Pats patyriau begalę sunkiai apibūdinamų emocijų“, – apie filmo kūrimą pasakojo R. Bružas.

„V.P.” inf.

Taip pat skaitykite: