Visuotinė švarinimosi akcija, panašu, išaugs į dažnesnes talkas.
Žydrūnė Jankauskienė
Dešimtus metus rengiama akcija „Darom“ kiekvienais metais palieka gerąjį pėdsaką ir pajūryje. Palangiškiai ne tik niekieno neraginami imasi tvarkyti viešąsias erdves, o ir gimsta nauji pasiūlymai panašias talkas organizuoti dažniau.
Tvarkytis norinčiųjų nestinga
Šiemet akciją „Darom“ Palangoje koordinavo kultūros srities darbuotojas, jaunimo atstovas Tautvydas Lubys. „Tikrai ne pats vienas visą darbą nudirbau. Suburti palangiškius, šventojiškius, organizuoti darnią visų talkininkų darbo veiklą padėjo kolegos: Kostas Jakubauskas, Reda Kairienė ir Gintautas Mackevičius, – apie šeštadienio talką pasakoja T.Lubys. – Žmonės rinkosi, į kurį tašką ateiti. O jų mieste iš viso buvo aštuoni, vieni akcijos dalyviai ėjo paplūdimiais, kiti – prieškopčiu, dar kiti – mišku. Kai kur darbavosi vos keli palangiškiai, o kai kur grupės viršijo ir pusšimtį“. Pašnekovas sako neskaičiavęs, kiek tiksliai žmonių įsitraukė į šiųmetę – jubiliejinę „Darom“ akciją. Mat kai kurios mokyklos, kitos miesto įmonės ar įstaigos švarinosi dar prieš akciją. „Apibendrinant galiu pasakyti, kad talka pavyko. Švietė saulė ir net vėsokas oras talkininkų nuotaikos nesugadino – rezultatais visi likome patenkinti, – sako vienas iš „Darom“ akcijos Palangoje organizatorių. – Dar džiugiau, kad atsirado iniciatyvių žmonių, kurie siūlo talkas rengti dažniau. Tad gali būti, kad po mėnesio miško švarinimo darbus pratęsime, o rudenį būtinai rinksimės į talką ir vėl“. Taip pat T.Lubys galvoja, kaip „Darom“ akciją padaryti labiau matomą, kad žmonės iš anksto žinotų taškus, kur reikia rinktis talkos dieną. Gali būti, kad ateinančiais metais tokiuose taškuose gerokai prieš akciją atsiras apie talką informuojantys plakatai ir palangiškių ar kurorto svečių sugužės dar daugiau.
Vietoje „bambalių“ – puodeliai
Savivaldybės ekologė, kuri taip pat buvo viena iš „Darom“ akcijos organizatorių, R.Kairienė sako, kad šiemet Palangoje apsieita be medelių sodinimo (pernai tokios akcijos buvo net dvi – aut.past.). „Savivaldybės administracijos darbuotojai šį pavasarį nutarė prisidėti prie Birutės parko rožynų atnaujinimo, Moksleivių klubas švarino valstybinį mišką ties Monciškėmis, dar viena grupė darbavosi prie „Pavėsio“ sodų, o dvi – palei Ronžės upelį, – vardija ekologė ir akcijos koordinatorė. – Šventojiškiai tvarkė prie Prieplaukos gatvės esantį mišką. Į miesto tvarkymą įsijungė labai skirtingo amžiaus palangiškiai – nuo pačių mažiausių iki pačių vyriausių: judėjo, krutėjo ir ugdymo įstaigas tebelankantys vaikai, ir Lietuvai pagražinti draugijos nariai“. Ekologė sako pastebėjusi naują dominuojančią pavojingų atliekų rūšį, tai – vienkartiniai puodeliai. Jie pakeitė anksčiau miškus, pakeles gausiai nugulusią plastikinę tarą. R.Kairienė džiaugiasi, kad šalyje įsigaliojusi užstato sistema labai ženkliai išvalė mūsų motiną gamtą.
Masinė talka – lyg šventė
T.Lubio įvardintas iniciatyvus akcijos dalyvis, kurio galvoje knibždėte knibžda įvairių minčių, kaip miškus padaryti dar švaresniais, yra Palangos girininko pavaduotojas Raimundas Ereminas. „Tokios akcijos gamtai yra labai reikalingos, jų reikia daugiau. Ir tikrai nėra teisinga manyti, kad „Darom“ akcijos rezultatas – trumpalaikis. Iš to, kiek šiukšlių surinko mūsų – „Girinukų“ klubo – grupė, drąsiai galima daryti išvadą, kad ši teritorija net dešimtmetį galės alsuoti lengviau“.
Miškininkas pasakoja, kad jo vadovaujami talkininkai vos sutalpino radinius į septyniasdešimt raudonųjų akcijos „Darom“ maišų. O radinių būta išties įspūdingų: miške darbavęsi talkininkai aptiko ir sovietmečio laikų automobilio „Zaz“ padangų, ir to laiko skardinių… Gaila, kad „girinukai“ savo darbo rezultatų neįamžino. „Norėjau, kad ši talka mano klubo vaikams, jų tėveliams ir vienam tvarkyto kvartalo gyventojui būtų šventė. Todėl pasibaigus darbams pavaišinau visus savo paties gaminta gira bei rėmėjų iš Kretingos gardėsiais“, – komentuodamas akcijos „Darom“ rezultatus pasakojo R.Ereminas.
Žala gamtai iš nežinojimo?
Vyras neslėpė apmaudo, kad padangų miško teritorijoje sulig kiekvienais metais ne mažėja, o daugėja. Štai ir pasibaigus „Darom“ akcijai į mišką buvo atgabenta bei palikta per dvidešimt nebereikalingų ir gamtoje neyrančių automobilio „batų“. Girininko pavaduotojo įsitikinimu, piktavaliai žmonės taip elgiasi iš nežinojimo, nesuvokimo, ką jie daro. „Lygiai tą patį galima būtų pasakyti ir apie sulos mėgėjus. Yra miške vietų, kur sulą leidžiantys asmenys ateina kiekvienais metais. Tai galima spręsti iš jų paliktų pėdsakų: jie kasmet atsineša po keliolika plastikinių butelių ir juos čia vis palieka, o medžius kiekvienais metais vis labiau žaloja“, – neslėpdamas apmaudo pasakoja apie neseną radinį R.Ereminas. Jo vadovaujami talkininkai (buvo susibūrę apie 25 žmonių komanda) šeštadienį išvalė maždaug trylikos hektarų miško teritoriją. Pašnekovas sako, kad tai – nedidelė darbininkų grupė. „Vis prisimenu kaip Vydmantų gimnazijos administracija man atsiuntė net keturias klases po 25 vaikus. Tąsyk tai buvo rezultatas. Pajutome, kad esame jėga. Nors ir šįkart buvome jėga, nes visi atėjusieji buvo nusiteikę rimtam darbui. Man tik įdomu, kur dėjosi tie, kurie dar visai neseniai viešojoje erdvėje plyšavo apie neva neteisėtai kertamą pušyną Palangoje, dėstė, kokie jie yra gamtos sergėtojai. Kažkodėl talkoje nė vieno jų nesutikau“, – žeria girininko pavaduotojas.
„Miegamieji“ – prie pat kopų
Lietuvai pagražinti draugijos Palangos skyrius, anot pirmininkės Nijolės Steponavičiūtės, „Darom“ talkoje dalyvauja kiekvienais metais. „Taip pat kasmet mūsų draugija į akciją įsijungia labai aktyviai. Šiųmetėje talkoje dalyvavo aštuoniolika narių, – dalijasi informacija draugijos skyriaus vadovė. – Mūsų draugijai buvo priskirta priekopčio teritorija iki dviračių tako tarp Jūratės gatvės ir Naglio kalno. Mūsų draugijai dalyvavimas šioje visuotinėje talkoje reiškia ne tik pilietiškumo išraišką, o ir atsakomybę už mūsų kurorto aplinką bei meilę savam miestui, norime Palangą deramai prižiūrėti bei puoselėti“.
Lygindama radinių kiekį su praėjusių metų talkomis, N.Steponavičiūtė pastebėjo, jog šiukšlių maišų prireikė gerokai mažiau. Palangiškė daro išvadą, kad atliekų kiekį gerokai sumažino anksčiau gamtos „mylėtojų“ lengva ranka paliktos, o dabar į supirktuves nešamos gėrimų pakuotės. Šiųmetės talkos metu Lietuvai pagražinti draugijos narius nustebino aptikti „miegamieji“: palangiškių tvarkytoje teritorijoje benamiai buvo įsirengę „apartamentus“ iš aptrupėjusio plastiko paklotų, čia mėtėsi ir plastikiniai bei stiklo buteliai, maišeliai, skudurai bei maisto likučiai.
UAB „Palangos komunalinis ūkis“ direktorius Konstantinas Skierus paskaičiavo, kad talkos „Darom“ dalyviai iš viso surinko apie dvidešimt tonų atliekų. „Radinių, kurių negalime vežti į sąvartyną neskaičiuojame. O tas, kurias išvežėme, pasvėrėme – talkininkai Palangai nuėmė 19,6 tonos šiukšlių naštą“, – trumpai komentuoja akcijos rezultatus miesto tvarka užsiimančios įmonės vadovas K.Skierus. Pasak pašnekovo, rezultatai galėjo būti geresni, bet tam, greičiausiai, „koją pakišo“ šaltas oras. Mat pernai ir dar anksčiau talkininkai surinkdavo vidutiniškai po 40 tonų atliekų. Tad gali būti, kad čia „kaltas“ ne vien tik oras, o ir gerėjantis visuomenės požiūris – žmonės tampa sąmoningesni, suvokia, kad numestos šiukšlės niekas kitas nepakels, teks tai padaryti patiems.
Talkininkų surinktas atliekas į sąvartyną išgabeno
UAB „Palangos komunalinis ūkis” darbuotojai
Palangos girininko pavaduotojas R.Ereminas sako