Kristina Abromavičiūtė

 

Šeštadienį ir sekmadienį Palanga budino pavasarį. Čia buvo švenčiamos Jurginės. Nors sinoptikai pranašavo lietingą savaitgalį, kaip ir pernai, taip ir šiemet, virš Lietuvos pajūrio padangės švietė saulė. Geras oras, šventės dalyvių, susirinkusiųjų miestiečių ir svečių gausa lėmė, kad tradicinė, jau 27-oji, šventė Palangoje abejingų nepaliko.

Tradicinė eisena

Šeštadienį gerokai po vidurdienio prie Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios būriavosi į kurortą minėti Jurginių sugužėję ansamblių iš visos Lietuvos nariai. Visi jie ruošėsi tradicinei eisenai per visą miestą Vytauto gatve link Birutės parko. Čia tautiniais kostiumais pasidabinę, šypsodamiesi, šokdami pagal muzikantų grojamą muziką žygiavo folkloro ansambliai „Poringė“, „Nalšia“, „Ratilio“, „Labingis“ iš Vilniaus, „Pulkelis“, „Raskila“ iš Panevėžio, „Linago“ iš Kauno, „Verpeta“ iš Kaišiadorių, „Salduvė“ iš Šiaulių, „Alksna“ iš Mažeikių. Na, o visus liaudies meno ansamblius vedė priekyje einantys du Palangos folkloro ansambliai „Kikilis“ ir „Mėguva“. Eisenos pradžioje risčia jojo ryškiai žalia skraiste ir medžio vytele galvą pasidabinusi Jurgita. Už jos sekė visas pulkas jaunųjų raitelių.

Tiek nerimastingai į visas puses besiblaškantys žirgai, tiek ir visa eisena džiugino miestelėnus, kurių dauguma šventės akimirkas bandė įamžinti savo mobiliaisiais telefonais. Ir nors didžioji dalis miestiečių, žinojo, kokia proga vyksta visos šios iškilmės, visgi, atsirado ir tokių, kurie nedrąsiai vis paklausdavo, kas čia per šventė.

Ieškojo Šv. Jurgio raktų

Priartėjus prie Birutės parko vartų, visų ausis pasiekė čia išsirikiavusių ir ragus pučiančių vyrų skleidžiami garsai. Tokiais garsais nuaidėjusios ceremonijos metu iškilmingai prasivėrus vartams į Birutės parką įžengė visi šventės dalyviai. Eisena išsiskirstė į dvi dalis tam, kad visi dalyviai sustotų aplink parko tvenkinį. Sustoję ratu Jurginių dalyviai dainavo liaudiškas dainas, grojo įvairiais instrumentais. Tuo pat metu kolektyvai galėjo ieškoti ir Šv. Jurgio raktų: pirmasis raktą parke ant medžio šakos pastebėjo ansamblio „Kikilis“ narys Kazimieras Eglynas. Paskui jį visas pulkas kikiliukų puolė džiaugtis radiniu, kiekvienam knietėjo raktą palaikyti. Vėliau sekėsi ir kitiems kolektyvams. Vieni Šv. Jurgio raktus rasdavo paslėptus ant žemutinių, kiti – ranka nepasiekiamų šakų. Teko gerai pasukti galvą, kaip nusikabinti pastaruosius radinius.

Padainavę ir atlikę kūrinius muzikos instrumentais, šventės dalyviai nužingsniavo į pievelę už Gintaro muziejaus. Susikibę rankomis į didžiulį ratą kolektyvai dainavo, šoko ir žaidė įvairius ratelius. Kiekvienas kolektyvas sustojęs į rato vidurį paaiškindavo savo pasiruošto šakio ar ratelio taisykles, rodė, ką reikia daryti kitiems jurginėtojams. Taip bešėliojant tuoj pat į vyksmą įsitraukė ir ant žirgų jodinėjantys jaunieji raiteliai. Visa eilė jojikų ristele aplink visus dalyvius sukinėjosi pievelėje.

Gaudė Jurgį

Po tokių linksmų šėlionių visi patraukė link Birutės kalno. Nusiplovę rankas ir veidą, jau švarūs šventės dalyviai susirinko kalno viršūnėje. Stiprus šaltas vėjas privertė visus dalyvius susiglausti kuo arčiau degančio laužo. Po visus dalyvius pasveikinusios Palangos krašto etnoklubo „Mėguva“ vadovės Zitos Baniulaitytės kalbos, kiekvienam kolektyvui buvo įteiktas po gintarinį karoliuką, kuriuos dalyviai vienas po kito vėrė ant Palangos Jurginių karolių. Prie Šv. Jurgio koplyčios sustoję kolektyvai sudainavo po vieną dainą ir į degantį laužą metė po saują gintaro dulkių. Vėliau dalyviai nuskubėjo į paplūdimį. Čia šventės dalyviai, kolektyvų nariai skubėjo džiaugtis jūra, fotografuotis. Negana to, kai kurie ansabliečiai drąsiai patraukė link jūros, o netikėtai užklupti purslojančių bangų, sušlapę kojas ir klegėdami puolė bėgti atgal į krantą. Jurginių išvakares vainikavo Jurgio gaudymas papludimyje: ant žirgų jojantys raiteliai gaudė šventės dalyvius sušerdami jiems vytele.

 

Besilinksmindami Jurginių šventės dalyviai Vytauto gatve žygiavo link

Birutės parko

Eiseną priekyje vedė pulkas risčia jojusių raitelių

Puikus oras džiugino visus šventės dalyvius, miestiečius ir svečius. „V.P.” nuotr.

Prie tvenkinio kolektyvai dainavo liaudiškas dainas ir atliko muzikinius kūrinius

įvairiais instrumentais

Prieš užlipant į Birutės kalną reikėjo švariai nusiplauti rankas ir veidą

Prie Šv. Jurgio koplyčios kiekvienas kolektyvas sudainavo po dainą

Šventę vainikavo Jurgio gaudymas paplūdimyje

Taip pat skaitykite: