Kristina Abromavičiūtė

Šeštadienį šventojiškiai ir miesto svečiai minėjo Pasaulinę švyturių dieną. Šiųmetinė šventė miestiečiams buvo ypatinga – paženklinta Šventosios švyturio septyniasdešimtmečio jubiliejumi.

Sulaukė tūkstančio lankytojų

Tradiciškai šventės svečiams buvo suteikta unikali galimybė aplankyti Šventosios švyturį, ne tik patekti į jo vidų, bet ir išvysti puikiai atsiveriančią Šventosios panoramą. Pasak vieno iš renginio organizatorių, švyturių entuziasto Aido Jurkšto gerai nuotaikai bei gražiai iniciatyvai nesutrukdė ir šeštadienį kiek palynojęs lietus. Žmonių šventės metu netrūko. Per visą dieną, nuo popietės iki vakaro, švyturyje apsilankė per tūkstantį žmonių. „Skaičiavome iki tūkstančio. O apsilankė dar daugiau – gal apie tūkstantį šimtą. Panašiai buvo ir prieš porą metų. Na, o penkerių metų praktika rodo, kad kasmet švyturius aplanko panašus žmonių skaičius. Mažiau nei septyni šimtai tikrai niekad nėra buvę, tik daugiau. Štai, pernai Nidos švyturyje lankėsi apie tūkstantį tris šimtus renginio dalyvių“, – kalbėjo A. Jurkštas.

Palieka didelį įspūdį

Pasaulinė švyturių diena Lietuvoje buvo minima penktąjį kartą, Šventojoje – antrą. Patekti į švyturius ir jų teritorijas lankytojai gali tik šių švenčių metu. „Lietuvos įstatymai kol kas nenumato, kad švyturiai teiktų kokias nors turizmo paslaugas. Čia – graži išimtis. O ateityje, manau, šis reikalas išsispręs, tam tiesiog reikia įstatyminio pokyčio“, – sakė pašnekovas. Pasaulinę švyturių dieną netrūko pozityvių emocijų, žmonės dalijosi įspūdžiais. „Vis tik Šventosios švyturio lankytojai kantriai stovėjo eilėje, net ir po pusantros valandos laukė, kada gi galės pakilti. Na, o švyturyje, išsprogusiomis iš džiaugsmo akimis žmonės gėrėjosi panorama ir buvo laimingi, – detales prisiminė A. Jurkštas. – Vienu metu lankytojai patiria daug dalykų: įveikia save, pasitikrina baimės jausmą, nes pakilti į 39 metrų aukštį nėra taip paprasta, pamato plačius tolius, vaizdus, kokių anksčiau niekada gyvenime nebuvo regėję. Žinoma, kad įspūdis, kurį patiria švyturių lankytojai, – labai didelis“.

Apie švyturius ir parodoje

Šventosios švyturys yra itin savito stiliaus, jis puikiai matomas įvažiuojat į miestelį. Statinys išsiskiria dėl dominuojančios ryškiai raudonos spalvos ir keturbriaunėmis metalinėmis konstrukcijomis. Švyturio šviesos signalas į jūrą sklinda 17 jūrmylių.

Jubiliejinę datą simboliškai pažymėjo iš švyturio paleisti septyniasdešimt balandžių. Renginio metu savo pasirodymą susirinkusiesiems dovanojo operos solistas Mindaugas Rojus, kūrinius atliko vietos ansambliai, šokiais džiugino talentingosios Palangos „Vėtrungės“ šokėjos, buvo organizuotos edukacinės veiklos „Laiškas švyturiui“. Čia veikė ir A. Jurkšto dailės darbų ir nuotraukų paroda „Tik švyturiai“. „Esu daug visokių švyturių pripaišęs „Baltijos jūros švyturių enciklopedijoje“, bet šioje parodoje buvo atskleista kiek kitokia tematika. Pirmiausia, dalis nuotraukų vaizdavo senuosius Lietuviškus švyturius, eksponuoti ir mano darbai, apskritai, švyturių tematika. Kuriu ciklą, kuriame atsispindi garsiausios pasaulio švyturių istorijos“, – trumpai nupasakojo pokalbininkas.

Pasiruošę mokėti

Renginio dalyvius džiugino ir tokia atrakcija kaip orientacinis žaidimas „Į švyturį“. Jo metu „detektyvams“ miesto centre buvo išdalinti žemėlapiai, atvaizduojantys du, trumpesnį ir ilgesnį, maršrutus. Remiantis jais, reikėjo aplankyti tam tikrus miesto objektus, rasti kitas nuorodas bei, galiausiai, finišuoti švyturyje. Vėliau žaidimo nugalėtojus organizatoriai apdovanojo puikiomis dovanomis.

„Akivaizdu, kad šventė reikalinga, žmonės nori pabuvoti švyturyje. Ne vienas pareiškia pageidavimą, jog galimybių pabuvoti švyturyje atsirastų daugiau. Žmonės net yra pasiruošę už šią pramogą mokėti pinigus. Deja, kol kas lieka džiaugtis, kad tai nutinka retai, bet nemokamai“, – šypsojosi švyturių entuziastas A. Jurkštas

Taip pat skaitykite: