Žydrūnė Jankauskienė

Rokiškėnai skelbiasi, kad špirmieji įžiebs Kalėdų eglę šalyje, o dauguma pajūrio miestų šią šventę mini pirmąjį gruodžio savaitgalį. Atrodytų, nuo to laiko ir prasidės tikrieji prieššventiniai džiaugsmai bei rūpesčiai. Tačiau Palangoje, pasirodo, taip nėra – dauguma viešbučių ir restoranų jau įpusėjo rezervaciją, o programos baigtos kurti ankstyvą rudenį.

Kalėdinių eglaičių alėja bus

Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Ingrida Valaitienė sako, kad kiekviena įmonė artėjančioms šventėms ruošiasi labai individualiai. „Kiekvienas verslininkas asmeniškai galvoja, kaip įgyvendinti laukimo pojūtį, puošia savo vidaus interjerą. Žinoma, jau galvojama ir apie šventinius renginius, jų programas, kuriami specialūs patiekalai, sudaromi meniu, – vardija pasiruošimo Kalėdoms ir Naujiesiems metams laikotarpio darbus pašnekovė. – Kai kurie verslininkai jau turi tradiciją pakviesti svečius Kūčių vakarienei, kitur vyksta kalėdinių patiekalų degustacija. Kalbant apie viešbučius, taip pat daugelis jau kviečiasi klientus – siūlo jiems specialias kainas, rengia ypatingus pasiūlymus, taiko pridėtinės vertės produktus“.

I.Valaitienės žiniomis, kai kurie verslininkai jungiais prie kitų jau metų metus organizuojamos veiklos. Viena tokių yra tapusi „Elfų mokyklėlė“, kita – kalėdinių eglaičių alėja J.Basanavičiaus gatvėje. „Šiemet ji tikrai bus. Nors šios idėjos generatorius yra Savivaldybė, mes (asociacija) visada noriai šioje akcijoje dalyvaujame, – sako Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė. – Šiemet pateikiau verslo subjektų sąrašą, kurie pasiryžo papuošti po vieną eglutę“.

Anot I.Valaitienės, organizatoriai iškėlė lūkesčius, kuriuos akcijos dalyviai sutiko įgyvendinti. Jų tėra du – eglaitė turi būti papuošta tautiškais motyvais ir kokybiškomis medžiagomis. Kalėdinių eglaičių alėja bus įžiebiama kartu su Šventosios miesto centrine egle, tai yra, gruodžio 9 dieną. Jas miestelėnams ir kurorto svečių pasigrožėjimui dovanos pagrindiniai miesto puošėjai iš Vilniaus „Adam Decolight“, „Energetikas“, „Gradiali“, „Vanagupė“, „Tubinas international“, „Atostogų parkas“ ir, žinoma, Palangos viešbučių ir restoranų asociacija. Pašnekovė neatmeta, kad eglučių bus daugiau, jas puoš kitos miesto įmonės, organizacijos.

Kainos ne tik neaugo, o ir nukrito

I.Valaitienė sako, kad šiuo metu viešbučiai šventiniam laikotarpiui yra užpildyti 30-50 procentų. „Tai – bendras užimtumo rodiklis, bet konkrečiu atveju gali būti įvairiai, juk ir kalbame apie skirtingo dydžio kavines, skirtingo profilio apgyvendinimo įstaigas. Jeigu kalbėtume apie Naujųjų metų išvakares, pasirinkimas taip pat labai didelis ir priklauso nuo kliento poreikių, – kalba kurorto viešbučių ir restoranų asociacijos vadovė. – Vieniems reikia erdvės ir jiems netrukdo greta švenčiantys kad ir šimtas žmonių, o kiti renkasi intymesnę aplinką, jaunesnę programą. Jeigu aktuali kaina, šiemet, kas ir mane pačią nustebino, jos yra netgi žemesnės nei praėjusiais metais“.

Paklausta, kaip tai įmanoma, kai aplink visi stebime augančias produktų kainas, pašnekovė skuba paaiškinti, kad verslininkai sukasi, kaip išmano, jog išlaikytų klientą. Vieni didina sėdimų vietų skaičių, kiti peržiūri meniu, vakaro programą. „Dauguma mūsų verslininkų dirba nebe pirmus metus ir puikiai patys įvertina padėtį, atsižvelgdami į savo patirtį. Pavyzdžiui, aš pati mačiau, kad kai kurie verslininkai naujametine programa klientus gundė ir rezervuoti vietas kvietė vasaros paskutiniais mėnesiais, – dalijasi savo pastebėjimais I.Valaitienė. – Viešbučiai, kiek mačiau, taip pat jau vykdo rezervaciją. Tačiau ir čia galimybės yra labai skirtingos. Tarkime, viešbutis „Vanagupė“ turi bene šimtą kambarių, kiti – ženkliai mažiau. Šiuo metu kambarių rezervacija yra labai aktyvi, bet pagrindinės klientų skambučių masės laukiama nuo gruodžio pradžios – žmonės paprastai tik tada supranta, jog Kalėdos tikrai bus“.

Pašnekovė pastebi, kad pastaraisiais metais Palangoje didžiąsias metų šventes pasitinka dažniausiai lietuviai, šiek tiek latvių ir rusakalbių. Pokalbio pabaigoje Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė užsiminė, kad šiuo metu visos jos mintys yra sutelktos į paramos projekto „Bendrystės tiltas“ veiklą. Mat šis projektas – tęstinis ir keičiantis iki šiol įprastą asociacijos kalėdinių vakarų formatą. „Anksčiau daug pinigų atiduodavome atlikėjams, dabar orientuojamės į paramą. Juk kai kuriems palangiškiams didžiausia dovana yra pakeisti aplinką“, – kol kas šiek tiek mįslingai prasitaria I.Valaitienė.

Jos įvardintas koncertas nuskambės gruodžio 1 dieną ir bus skirtas neįgaliųjų dienai paminėti.

Vakarui su D.Montvydu vietų dar yra

Kavinės „Floros simfonija“ savininkas Henrikas Tautkus sako, kad klientus rezervuoti staliukus Palangoje pakvietė lapkričio viduryje. „Tai – tradicija, visada rezervacijos pradžią skelbiame panašiu metų laiku. Laiką, kada ją baigti nusako patys užsakovai. Viskas priklauso nuo programos. Pavyzdžiui, pernai laisvų staliukų turėjome net gruodžio 31-ąją, o šiemet tikimės, kad jos bus išgraibstytos pačiu artimiausiu metu. Juk mūsų programoje šiemet sutiko dainuoti Donatas Montvydas, – sako H.Tautkus ir primena, kad šis atlikėjas yra patrauklus paties įvairiausio amžiaus klausytojams. – Ar pats sutiksiu Naujuosius Palangos „Floros simfonijoje“, dar negaliu atsakyti, bet taip yra buvę ne vieną kartą. Turiu pastebėti, kad mūsų pastato trečiasis aukštas yra idealiausia vieta stebėti nakties dangų metų sandūroje nušviečiančius fejerverkus. Todėl ši atrakcija yra klientams visada siūloma“.

Šiemet, anot H.Tautkaus, „Floros simfonijoje“ vakaras su programa asmeniui vertinamas 130 eurų, be programos – 45 eurais. Tačiau ir vieniems, ir kitiems klientams už įvardintą sumą leidžiama skanauti pasirinktus patiekalus (trys pasirinkti valgiai ir putojančio vyno taurė į kainą įskaičiuoti).

Patraukliausias šeimoms

Šiuo metu atostogaujanti vykdančioji viešbučio „Vanagupė“ direktorė Giedrė Rudienė sako, kad programą Naujųjų metų vakarui sudaro rugsėjo-spalio mėnesiais. „Turime tuo metu jau viską žinoti arba dėlioti paskutinius akcentus, nes yra klientų, kurie tokiu metu skambina ir teiraujasi, kokia bus programa, nori užsisakyti vietas, – pastebi pašnekovė ir priduria, jog viešbutis turi klientų, kurie čia atvyksta kasmet nuo jo atsidarymo metų. – Iš darbo patirties žinau, jog kuo anksčiau pradedame ruoštis didžiosioms metų šventėms, tuo lengviau sudaryti programą. Šiemet pas mus kainos yra šiek tiek didesnės nei pernai – paaugo gal penkiais procentais. Siūlome „Vanagupėje“ švęsti tiek vietos gyventojus (arba turinčius, kur apsistoti), tiek iš toliau atvykstantiems“.

Pašnekovė patvirtino, jog šiame viešbutyje 98 kambariai, iš kurių patys populiariausi šeimyniniai numeriai. „Mūsų klientus žavi tai, kad jie čia gali atvykti šeimomis ir ramiai švęsti bei žinoti, kad jų atžalomis bus tinkamai pasirūpinta. Mažiesiems visada įrengiame atskirą pramogų oazę, pastatome net šešių metrų aukščio batutą“.

Liko mažiau nei pusė

Jos žodžius patvirtino pačiame darbų sūkuryje besisukanti „Vanagupės“ pardavimų vadovė Vaida Gendrolytė: „Kalėdos yra labiau šeimyninė šventė, tad šiam laikotarpiui rezervacija – mažesnė. O štai Naujųjų sutikimui vietų liko mažiau nei pusė, o šeimyninių numerių nebeturime. Žinoma, kasmet pasitaiko išimčių, būna, kad vieni svečiai nori tik apsigyventi šventiniu laikotarpiu, kiti – atvirkščiai: tik pramogauti. Tad mūsų darbas – viską suderinti, kad visi klientai liktų patenkinti“.

Abi „Vanagupės“ darbuotojos patvirtino, kad didžiąją jų klientų dalį sudaro lietuviai – jų čia atvyksta maždaug 95 procentai, likę svečiai dažniausiai atkanka iš Latvijos. „Todėl mums skambinantys klientai visada teiraujasi, kokia kalba vyks vakaro programa. Užsieniečiai labai patenkinti, kad vedėjas kalba lietuviškai, rusiškai ir angliškai, o lietuvaičiai nustemba, kad pagrindinė vakaro programos dalis vis tik vyks lietuviškai“, – dalijasi įspūdžiais G.Rudienė.

„Vanagupėje“ šventinio vakaro pasisėdėjimas suaugusiajam be nakvynės kainuoja 145 eurus, su nakvyne – 173 eurai. Anksčiau užsisakantiems arba atvykstantiems nebe pirmą kartą, patikino vykdančioji direktorė, visada yra taikomos nuolaidos.

Taip pat skaitykite: