Tamara Zaiceva

Pirmadienio naktį į Palangą iš Italijos sugrįžo palangiškių komanda, neįprastai praleidusi pastarąjį savaitgalį. Kurorto atstovai su meru Šarūnu Vaitkumi priešakyje dalyvavo labdaringame vintažinių dviračių žygyje, kuriame surinktos lėšos bus skirtos Palangos vaikams. Palangiškiai nebuvo šiaip pasyvūs stebėtojai – jie kartu su keliais tūkstančiai dalyvių sąžiningai keliasdešimt kilometrų mynė pedalus.

Treniruotėms laiko neužteko

„Jaučiu, kad turiu kojas, – antradienio rytą „Vakarinės Palangos“ paklaustas apie savijautą, šypsojosi meras Š.Vaitkus. – Lengva tikrai nebuvo. Nežinau, kaip kiti, bet aš prieš žygį Italijoje visiškai nesitreniravau, neturėjau tam laiko. Pagalvojau, kaip bus, taip bus, na, blogiausiu atveju neįveiksiu distancijos“.
Į Italijos Toskanos regiono miestelį Gaiole in Chianti dalyvauti vintažinių dviračių žygyje, be mero, vyko miesto Tarybos narys Bronius Vaitkus su drauge Rūta Jonaityte, Savivaldybės Kultūros skyriaus specialistė Jūratė Mitkevičiūtė bei verslininkas, Palangos vasaros parko vadovas Dainius Drungilas. Jau Italijoje prie mūsų kurorto atstovų prisijungė šio projekto sumanytojai ir rengėjai palangiškė Ilona Emanuelsson su vyru Joachimu, šiuo metu gyvenantys Šveicarijoje.
„Įdomu tai, kad Ilona mokėsi Senojoje gimnazijoje kartu su mano seserimi, bet aš jos nepažinojau. Mes prieš kurį laiką susitikome Šveicarijoje, kai ten viešėjome dėl Pučiamųjų orkestrų festivalio organizavimo Palangoje, kuomet mums buvo oficialiai perduota visa reikiama atributika ir įgaliojimai ateinančių metų balandį pas mus surengti pasaulinį prestižinį renginį. Kai socialiniuose tinkluose parašiau apie tai, kad vykstame į Šveicariją, Ilona pati su mumis susisiekė ir aplankė mus svečioje šalyje. Būtent tada ji ir papasakojo apie dviračių žygį bei kilnius šio renginio tikslus“, – „Vakarinei Palangai“ pasakojo Š.Vaitkus.

Po finišo – lyg niekur nieko

Palangiškiai į Italiją išvyko pastarąjį šeštadienį. Nusileidę oro uoste netoli Milano, išsinuomota mašina jie važiavo 350 kilometrų iki Toskanos regiono miestelio Gaiole in Chianti. Čia jie buvo rezervavę vietas viešbutuke, o juos pasitiko Ilona su vyru. „Į Italiją mes vykome savo lėšomis, patys pirkome lėktuvo bilietus, mokėjome už automobilio nuomą ir viešbutį. Nepanaudojome nė vieno valdiško cento“, – pasakojo meras, anot kurio, į Italiją vykta palaikyti žygio organizatorių ir jų labai gražią idėją. „Mes tai darėme tiesiog kaip palangiškiai, o ne kaip politikai ar verslo atstovai“, – teigė Š.Vaitkus.
Palangos atstovai, kaip ir visi kiti dalyviai, galėjo pasirinkti norimą distanciją iš kelių galimų: 46, 81, 135 ir 209 kilometrų. Visi skirtingų maršrutų dalyviai startavo skirtingais laikais, tačiau kelionės buvo sudėliotos taip, jog visi, numynę savo distancijas, finišavo ten, iš kur ir startavo, – Gaiole in Chianti miestuke. Šią vietovę vadinti mažybiniu miesto vardu ėmėsi pats meras, mat Gaiole in Chianti yra visai mažučiukas, anot mero, mažesnis net nei Šventoji. Tačiau jame sutilpo ir visi daugiau kaip 7 tūkstančiai dalyvių, ir begalė palaikymo komandų narių, ir žiūrovai. „Tiesiog fantastiškai graži ir pačių geriausių emocijų kupina šventė, turinti be galo gražų tikslą“, – antradienio rytą dar karštus įspūdžius „Vakarinei Palangai“ energingai pasakojo meras.
Šarūnas Vaitkus, Dainius Drungilas, Jūratė Mitkevičiūtė bei Ilona Emanuelsson pedalus mynė 46 kilometrus, Bronius Vaitkus su Rūta Jonaityte įveikė 81 kilometrą, o Ilonos vyras Joachimas – net 135.
„Bronius su Rūta nuvažiavo aštuoniasdešimt vieną kilometrą?!“, – atsakydamas į šį žurnalistės klausimą, kuris nuskambėjo labiau kaip susižavėjimo šūksnis, meras šypsojosi: „Na, taip, o kai finišavo ir nulipo nuo dviračių, atrodė taip, lyg apskritai niekur nevažiavo: tokie visai nepavargę, laimingi ir besišypsantys“.
Šiame žygyje visiškai nebuvo svarbu, per kiek laiko įveiksi pasirinktą maršrutą, buvo vienintelė sąlygą – į finišą suspėti iki 20 val.

Į Italijos Toskanos regiono miestelį Gaiole in Chianti dalyvauti vintažinių dviračių žygyje, be mero Šarūno Vaitkaus, vyko miesto Tarybos narys Bronius Vaitkus su drauge Rūta Jonaityte, Savivaldybės Kultūros skyriaus specialistė Jūratė Mitkevičiūtė bei verslininkas, Palangos vasaros parko vadovas Dainius Drungilas. Jau Italijoje prie mūsų kurorto atstovų prisijungė šio projekto sumanytojai ir rengėjai palangiškė Ilona Emanuelsson su vyru Joachimu, šiuo metu gyvenantys Šveicarijoje. „V.P.“ nuotr.

Pasiskolino dviratį iš pardavėjo

Beje, dviračiai, kuriais važiavo žygio dalyviai, buvo tikrai visko matę, mat pagaminti jie ir amžiaus pradžioje, ir kiek vėliau. Štai palangiškiai mynė 1970 – ųjų gamybos, kurių kiekvienas sveria gerokai daugiau nei vidutinis rudeninių bulvių maišas, pedalus. Dvirates transporto priemones, kuriomis pasirūpino organizatoriai, reikėjo iš anksto rezervuotis, merui atiteko pažymėtas 7215 – uoju numeriu. O štai Jūratė to nepadarė, tad atvykus į mažąjį miestelį sužinojo, kad jai dviračio nebeliko. „Nepatikėsit, bet išprašėme prekeivio, kuris pardavinėja dviračius, kad mums paskolintų“, – apie smagius nuotykius pasakojo meras.

„Maršrutas tikrai nebuvo lengvas, iš 46 kilometrų dvidešimt du buvo žvyrkeliais – dulkės, duobės, akmenys ir akmenukai, atrodė, kad per tarką važiuoji. O dar kalnuota vietovė. Kili, kili, regis, kad jau nebelieka jėgų, kiti žmonės net nulipdavo nuo dviračių ir juos stumdavo. Nuokalnėje, žinoma, buvo lengviau, tik ir čia savi niuansai: nusileidimo greitį reikia labai reguliuoti, nes gali taip įsibėgėti, kad po to be galvos liksi. Vintažiniai dviračiai neturi stabdymo ratais, kai stabdai sukdamas pedalus atgal, sistemos, viskas daroma su rankiniais stabdžiais. Patikėkit, ne tik kojos, bet ir rankos paskaudo“, – kalbėjo kurorto vadovas, priversdamas nekartą šypsotis dėl energingai smagiai dėstomo pasakojimo.

Pasitiko svetingi italai

Palangiškiai buvo ir keletą kartų sustoję pasigrožėti apylinkėmis, atsigerti vandens. O apylinkės buvo tikrai nuostabios – Toskanos regionas garsus savo vynais, tad prieš akis žygeiviams driekėsi vynuogynų laukai, kai kur uogos dar nebuvo nuskintos. Anot Š.Vaitkaus, čia yra plėtojamas agrarinis turizmas, kai turistai priimami vyno gamybos ūkiuose, gali čia apsigyventi, stebėti, kaip skinamos vynuogės, kaip juos paruošiamos vynui gaminti ir pamatyti visą šio gėrimo tradicinį gamybos procesą.
Paklaustas, ar palangiškiai spėjo paragauti jauno, šių metų derliaus vyno, pašnekovas nusišypsojo: „Taip, tik, žinoma, ne žygio metu. Kai jau finišavome, išgėrė po taurę vietos vyno“.
Įveikus 30 kilometrų, dviratininkai galėjo sustoti organizatorių numatytoje vietoje, kur dalyvių laukė tos vietovės gyventojai su vaišėmis. Jie demonstravo visą vietos virtuvę su tradiciniais valgiais ir skanėstais. „Italai dalyvius pasitiko labai džiaugsmingai, siūlė paragauti čia pat kepamų vietos gamybos dešrų, kiaušinienės, taip pat žalios, pagal tam tikrą receptūrą paruoštos mėsos, vynuogių ir dar visko daug“, – pasakojo Š.Vaitkus.
Nemažai dalyvių į žygį važiavo ir teatrališkai pasipuošę, pasirinkę to laikmečio, kurio buvo jų dviratės transporto priemonė, personažus ir atitinkamą aprangą. Tad tiek stotelėje, tiek pačiame miestuke buvo galima pamatyti įvairių linksmų personažų, nusifotografuoti su jais.
Dalyviams finišavus miestelio aikštėje buvo surengta aštuoniasdešimtųjų diskoteka su vintažine muzika. Visą savaitgalį čia veikė ir didžiulis savotiškas turgus, kur buvo galima nusipirkti ar išsikeiti ne tik dviračius, bet ir įvairius priedus jiems, smagių smulkmenų.

Dar galite paaukoti

Paklaustas, kas labiausiai patiko, Šarūnas Vaitkus „Vakarinei Palangai“ atsakė: „ Kilnus renginio tikslas ir tas iššūkis“.
„Nieko nėra neįveikiamo. Kai važiavau ir atrodė, kad jau nebeturiu jėgų, pasakydavau sau, kad privalau tai padaryti. O kai priešaky pamačiau baltąją lentelę su miestelio pavadinimu, atsivėrė antrasis kvėpavimas ir nuskuodžiau link finišo“, – pasakojo meras, kuris, be viso kito, turi ir visai smagų humoro jausmą.
„Gal dviračių profesionalams ar tiems, kurie daug važinėja, 46 kilometrų distancija ir atrodo vieni juokai, tačiau man nebuvo lengva. Reikės kitais metais rimtai pasirengti ir įveikti 81 kilometrą“, – sakė Š.Vaitkus. Jis dar prasitarė labai norįs panašų renginį organizuoti ir Palangoje. „Maršrutai galėtų driektis nuo Latvijos sienos Būtingėje iki Nidos, kiti – iš Palangos po Žemaitiją. Žinoma, pradžioje nebus tiek dalyvių, kiek jų startavo pastarąjį savaitgalį Italijoje, bet tikiu, kad su laiku žygio mastai didės ir sulauksime daug entuziastų, norinčių turiningai praleisti laiką bei prisidėti prie labdaros“, – sumanymais dalijosi meras. Jis kvietė palangiškius ir dabar pagal galimybes paaukoti Italijos žygio fondui, mažiausia galima aukos suma – 10 eurų. Visi šie pinigai, kartu su jau surinktais 3500 eurų, bus perduoti Palangos vaikams, kuriems reikalinga pagalba, jiems bus nupirkta įvairių priemonių.

„Paaukokime ir mes. Štai Ilona rinkos šias lėšas, kviesdama aukoti ir savo draugus bei pažįstamus“, – kvietė kurorto vadovas.

Gaiole in Chianti yra visai mažučiukas, anot mero, mažesnis net nei Šventoji. Tačiau jame sutilpo ir visi daugiau kaip 7 tūkstančiai dalyvių, ir begalė palaikymo komandų narių, ir žiūrovai. „V.P.“ nuotr.

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia