Eglė Jūraitė

Po daugiau kaip 30 metų pertraukos poilsiautojai Palangoje vėl gali mėgautis geriamuoju mineraliniu vandeniu iš vietinio gręžinio. Jį į kurortą sugrąžino sanatorija „Gradiali“, pirmadienį oficialiai atidariusi mineralinio vandens gręžinį sanatorijos teritorijoje. Pakutinįsyk paskaunauti mineralinio vandens iš vietos telkinio galėjome tik praėjusiame amžiuje.

Svarbu konkuruojant su kitais kurortais

Gręžiniui įrengti prireikė metų, į jį investuota 200 tūkstančių eurų. Gręžinio gylis – 570 metrų. Geologų teigimu, šiuo metu tai yra giliausias sveikatinimo paslaugoms naudojamas mineralinio vandens gręžinys Lietuvoje. Anot gręžinį kartu su kolegomis įrengusio hidrogeologo Neringo Šeirio, šis 570 m gylio gręžinys svarbus ne tik sanatorijai, bet ir visam Palangos miestui, kadangi tai gręžinys, įeinantis į kurorto mineralinio vandens telkinį, kuris buvo išžvalgytas ir įrengtas 1974 metais.

„Investuodami į šį gręžinį siekėme ne tik praplėsti mūsų sanatorijos procedūrų kiekį, bet ir grąžinti geriamą mineralinį į pajūrį. Palanga įgauna vis daugiau konkurencinių pranašumų prieš kitus kurortus. Turime ne tik pilnavertį sanatorinį gydymą, bet ir jūrą pašonėje“, – teigė „Gradiali“ direktorius Domas Dargis.

Naujojo mineralinio vandens gręžinio atidarymo juostelę perkirpo Palangos meras Šarūnas Vaitkus ir sanatorijos „Gradiali“ direktorius Domas Dargis. A.Kazlausko nuotr.

Palanga plėtos sveikatinimo paslaugas

Gręžinio atidaryme dalyvavęs Palangos meras Šarūnas Vaitkus sakė, kad atgaivinta geriamojo mineralinio tradicija Palangai labai naudinga, dėl to pajūrio kurortas tampa dar patrauklesnis turistams iš įvairių šalių.

„Tai puiki verslo iniciatyva. Džiugu, kad gamtos dovanos bus panaudotos žmonėms sveikatinti“, – sakė miesto vadovas. Anot jo, Palanga savo plėtros perspektyvas sieja būtent su sanatorijomis, tad viena iš kurorto strateginių krypčių ir yra gydomasis kurortas, kuris suteikia sveikatinimo paslaugas. Jis paminėjo ir buvusį sveikatos centrą „Vyturys“, kuris neseniai buvo parduotas aukcione, o naujieji savininkai pareiškė ir toliau plėtosią sveikatinimo paslaugas.

„Palanga nebėra sezoninis kurortas, tai yra dėka tokių sanatorijų kaip „Gradiali“, kurios užpildytos ištisus metus. Dėkoju, kad ši įstaiga nenuėjo lengviausiu keliu ir netapo daugiabučių namų kompleksu, o sukūrė paslaugas, šitą rojų, kuris ir toliau rūpinsis Lietuvos ir užsienio turistų sveikata. Smagu, kad Palanga vystosi ta linkme“, – sakė Palangos meras Š.Vaitkus.

Perkirpus juostelę Palangos vadovui Š.Vaitkui buvo pasiūlyta paragauti mineralinio vandens ir naujojo gręžinio. „V.P.“ nuotr.

Naudojamas keliolikai ligų gydyti

Vandens iš „Gradiali“ gręžinio druskingumas – nuo 19 iki 21 gramo viename litre. Šis mineralinis vanduo bus naudojamas gerti ir reabilitacinėms procedūroms: inhaliacijoms, vonioms, povandeniniam masažui ir baseinams. Gėrimui skirtą vandenį planuojama skiesti iki mažos mineralizacijos (4 g/l).
Pasak „Gradiali“ sanatorijos vyriausiosios gydytojos Jovitos Jočienės, geriamasis mineralinis vanduo naudojamas keliolikai ligų gydyti – nuo virškinimo trakto ir endokrininių (cukrinio diabeto pradinės stadijos, nutukimai), iki inkstų ligų (inkstų akmenligė, šlapimtakių ligos).

Mineralinį vandenį naudojant voniose ir baseinuose, organizmas veikiamas mechaniškai, termiškai ir chemiškai. Pagrindinė poveikio vieta – oda ir poodiniai audiniai. Mineralinės vonios skiriamos judamojo atramos aparato ligų ir pažeidimų, nervų sistemos, kraujotakos, virškinimo organų, urogenitalinės sistemos organų bei odos ligoms gydyti.

„Dabar esame įvykdę tik trečdalį viso sumanyto projekto, dar du trečdaliai – priešakyje. Dar plėsimės į jūros pusę, link „Perliuko“, o paskutinis etapas – plėtra į buvusio baseino pusę“, – „Vakarinei Palangai“ apie tolesnę plėtrą pasakojo sanatorijos „Gradiali“ akcininkas Artūras Nacickas (pirmasis iš kairės). „V.P.“ nuotr.

Priešakyje dar keli plėtros etapai

„Dabar esame įvykdę tik trečdalį viso sumanyto projekto, dar du trečdaliai – priešakyje. Dar plėsimės į jūros pusę, link „Perliuko“, o paskutinis etapas – plėtra į buvusio baseino pusę. Turi atsirasti korpusas su sanatorinėmis paslaugomis ir apgyvendinimo kambariais, konferencijų centras, taip pat didžiulis baseinų kompleksas su uždarais ir atvirais baseinais bei spa zonomis, bus plečiama ir maitinimo zona“, – „Vakarinei Palangai“ apie tolesnę plėtrą pasakojo sanatorijos „Gradiali“ akcininkas Artūras Nacickas.

Visos investicijos sudarys apie 50 mln. eurų, o visos sanatorijos patalpos užims iki 28 tūkst. kvadratinių metrų.

Anot A.Nacisko, planuojama visą plėtrą užbaigti maždaug per penkerius metus.

Anot hidrogeologo Neringo Šeirio, naujasis 570 m gylio gręžinys – kurorto mineralinio vandens telkinio, kuris buvo išžvalgytas ir įrengtas 1974 metais, dalis. „V.P.“ nuotr.

Po rekonstrukcijos – pernai vasarą

Kaip jau rašėme, pernai vasaros pabaigoje buvo iškilmingai pristatyta rekonstruota sanatorija. Rekonstrukcijos metu buvo įrengtas naujas „Gradiali“ sanatorijos korpusas: išplėsta baseino bei pirčių zona, taip pat gerokai išaugo reabilitacijai, grožiui bei SPA skirtų patalpų plotas, be to, įrengta konferencijų salė. Po rekonstrukcijos sanatorijos plotas padidėjo bene du kartus, iki 11 tūkst. kv. m, o kambarių skaičius nuo 60 iki 162. Dabar sanatorija yra pajėgi priimti 386 svečius. Rekonstrukcijos darbai kainavo 7,5 mln. eurų.
„Didžioji dalis mūsų klientų yra lietuviai, ketvirtadalį sudaro užsieniečiai. Daugiausia svečių sulaukiame iš Latvijos, Lenkijos, Rusijos ir Baltarusijos. Turime svečių ir iš Vokietijos, Izraelio. Tikimės, kad augant Palangos oro uosto skrydžių krypčių skaičiui, plėsis ir mūsų svečių geografija“, – tuomet sakė direktorė A. Matulis.
Pasak „Gradiali“ vadovės, plečiant sanatorijos pajėgumus, svari investicijų dalis skirta naujos kartos medicininei įrangai įsigyti. Kai kurie aparatai – visiška naujovė Baltijos šalyse.
Pavyzdžiui, nuo šiol Palangoje galima išbandyti šalčio kamerą, stiprinančią ne tik imuninę sistemą, bet ir vyrų potenciją. Sanatorijoje „Gradiali“ jų yra dvi: vienoje jų temperatūra minus 60, kitoje – minus 160. Visiška naujovė – plūduriavimo terapija specialioje kapsulėje. Įrengtas įspūdingas druskų kambarys, o poilsio kambaryje svečius atpalaiduos binauraliniai ritmai ir vaizdiniai.
„Įspūdingiausias mūsų pirkinys – „Equital“ aparatas, kurio iki šiol neturėjo nė viena iš trijų Baltijos šalių. Tai mobilus įrenginys, kurį pacientas turi nešioti ne mažiau kaip parą, o tuo metu jis fiksuoja, analizuoja bei gydytojui siunčia informaciją apie pagrindines žmogaus gyvybines funkcijas. Tai nepamainomas įrenginys tiksliai diagnostikai“, – pernai vasaros pabaigoje pasakojo A. Matulis.

Pasveikti su dar viena naujiena atvyko ir Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos vadovė Ingrida Valaitienė. „V.P.“ nuotr.

Teikiama daugiau kaip šimtas procedūrų

Šiuo metu sanatorija specializuojasi kardiologijos, neurologijos, endokrinologijos ir kvėpavimo sistemos reabilitacinio gydymo srityse. Sveikatos ministerija tam yra išdavusi atitinkamas licencijas. Sanatorijoje „Gradiali“ teikiama daugiau nei 100 sanatorinio gydymo, SPA ir grožio paslaugų. Manoma, kad investicijos ne tik sustiprins minėtas sritis, bet ir padės atverti kelius naujoms: jau po pusmečio tikimasi gauti licencijas ginekologijos, urologijos bei gastroenterologijos reabilitaciniam gydymui.
„Vakarinės Palangos“ paklaustas, ar sanatorija po rekonstrukcijos pateisino lūkesčius, Artūras Nacickas teigė, jog pasirinktas toks verslo planas nenuvylė. „Dabar skaičiuosime, žiūrėsime ir rengsimės tolesnei plėtrai“, – pirmadienį laikraščiui sakė vienas iš „Gradiali“ savininkų.

Į gręžinio atidarymo iškilmes susirinko ir nemažai svečių, ir gausus būrys žiniasklaidos atstovų. „V.P.“ ir A.Kazlausko nuotr.

Ar bus atgaivinta biuvetė?

Pirmasis mineralinio vandens gręžinys Palangoje buvo atidarytas prieš 60 metų, 1959 m. J. Basanavičiaus gatvėje. Šio gręžinio gylis panašus – 565 metrai. Šiuo metu jis neeksploatuojamas.

Paskutinįsyk „Jūratės“ sanatorijai priklausiusioje biuvetėje palangietiško mineralinio vandens buvo galima paskanauti daugiau kaip prieš 30 metų.
Prieš pastaruosius rinkimus į vietos savivaldą konservatoriai pareiškė sieksią atgaivinti mineralinio vandens biuvetę J.Basanavičiaus gatvėje ir pritaikyti ją turizmo reikmėms. Kol kas realių veiksmų šiai įdėjai įgyvendinti, regis, nepadaryta.

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia