Gintaro muziejuje – edukacinė scena: grafų Tiškevičių rūmų ir Birutės parko paslaptis pasakoja lėlė Gintarė

75

Edukacinė scena. Gintarė ir jos draugai

Regina Makauskienė

Šiandien kaip niekada iš įvairių lankytojų kategorijų jaučiamas pakitęs požiūris į muziejų: pageidaujama netradicinių sprendimų, įtraukiųjų veiklų, kurios vienu metu būtų ir informatyvios, ir teiktų pramogą, o tėvai vis dažniau čia atsiveda savo atžalas.

Eksponatai tampa personažais
Muziejuje jie ieško ne tik patrauklių, žaismingų mokymosi būdų bet ir kūrybiško laiko praleidimo, susipažįstant su regiono kultūra, istorija ir savitai atrandant parodų salėse reprezentuojamas temas. Tokiu būdu istorija ilgiau išlieka atmintyje, aiškiau suprantami gamtiniai bei kultūros istorijos procesai. Žaidimo pagalba vaikai ima geriau suprasti aiškinamus procesus, kai kiekvienam asmeniškai suteikiama galimybė prisiliesti prie eksponatų kopijų ar simboliškai juos patiems pasidaryti.
Palangos gintaro muziejaus patirtis parodė, jog mažasis lankytojas tampa žingeidus ir imlesnis informacijai tada, kai įgyjamas jo pasitikėjimas, kai jis jaučia bendrystę su muziejumi, gali susitapatinti su tam tikrais pasakojamų įvykių dalyviais, o dar geriau – juos išvysti, paliesti. Kadangi paprastai muziejuje nieko liesti negalima, svarbu, kad eksponatai tam tikra prasme taptų personažais, kurie kviestų sustoti, įsiklausyti, sugrįžti ir sužinoti apie juos vis daugiau.

Vaikams – lėlė Gintarė
Šiais metais Palangos gintaro muziejuje buvo sukurtas projektas „Edukacinė scena“ siūlo mažiesiems muziejaus lankytojams įtraukiąją edukacinę alternatyvą, skatinančią atkreipti dėmesį į muziejaus eksponatus, istorinį bei kultūrinį kontekstą, ugdančią dalyvių emocinį intelektą.
Tai nėra tradicinis užsiėmimas, bet edukacinis „teatras“, padedantis „prikelti“ istorijos dalyvius ir „iškelti“ eksponatus iš vitrinų, ištrinant distanciją tarp muziejaus lankytojo ir eksponato ar istorijos.
Rengiant šį projektą, muziejininkai į pagalbą pasitelkė tautodailininkę, žinomą lėlių kūrėją Valdoniją Karaliūnienę ir renginių režisierę Aušrą Latonienę. Buvo nutarta sukurti lėlę Gintarę – jos lūpomis pasakojamos istorijos atveria grafų Tiškevičių rūmų ir Birutės parko paslaptis. Gintarė – tai lyg muziejaus veidas, simbolis, viešinant Palangos gintaro muziejaus veiklas, skirtas vaikams. Ją galima panešioti, priglausti, netgi susitapatinti su ja, šia nutrūktgalve mergyte, kuri labai žingeidi ir kūrybinga.
Kiti personažai – jos draugai iš skirtingų laikotarpių: grafai, sodininkas, guvernantė. Jie gali transformuotis į kitus istorinius asmenis: rūmų architektą, parko kūrėją, vairuotoją – kiti drabužiai suteiks lėlėms galimybę perteikti vis naujas istorijas.

Edukatorės Miglė Jonaitienė, Giedrė Miežetienė ir Julija Paškevičiūtė susipažįsta su naujais personažais. Muziejaus nuotr.

Lapkričio 9 d. – dar vienas renginys
Dabar lėlės puikuojasi muziejaus vitrinose cokoliniame aukšte: edukacinė scena paruošta įdomiam ir gyvam turui po muziejų. Projekto veiklos numato tikslingus užsiėmimus susipažinimui su kaligrafija, laiško rašymu, XIX a. madomis, elgesio taisyklėmis ir visa palete kitų įdomių veiklų.
Režisierės Aušros Latonienės parengtas teatralizuotas renginys rugsėjo pabaigoje jau pristatė rūmų gyventojus, o lapkričio 9 d. 13 val. kviečiame į antrąjį renginį. Jo metu supažindinsime su parko kūrimo istorija. Nors ši edukacinė veikla labiau orientuota į mažuosius, kviečiame ateiti visus: prisiminkime vaikystę, kai žaidėme lėlėmis, paklausykime gal jau girdėtų istorijų, kurios – prižadame – suskambės naujai ir dar plačiau atvers duris į Tiškevičių rūmų bei parko istoriją.


Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia