Ketvirtadienį Palangoje susirinkę Lietuvos savivaldybių asociacijos vadovai ir nariai vienas po kito surengtuose valdybos bei tarybos posėdžiuose pirmiausia sprendė savivaldai šiuo metu itin aktualų klausimą – ar savivalda tikrai turi teisę būti savivalda ir ar turi teisę savivaldybės pačios spręsti, kas – verslas ar savivaldybių įkurtos įmonės – turi teikti viešąsias paslaugas. „V.P.“ nuotr.

Tamara Zaiceva

Ketvirtadienį Palangoje rinkosi Lietuvos savivaldybių vadovai – merai arba jų pavaduotojai. Į pajūrį atvyko per 40 savivaldybių atstovai. Palangoje surengtame Lietuvos savivaldybių asociacijos valdybos bei tarybos posėdyje, be kitų, darsyk akcentuotos savivaldos teisės pačioms spręsti, kas – verslas ar savivaldybių įkurtos įmonės – turi teikti viešąsias paslaugas.


Jokia anomalija
Ketvirtadienį Palangoje susirinkę Lietuvos savivaldybių asociacijos vadovai ir nariai vienas po kito surengtuose valdybos bei tarybos posėdžiuose pirmiausia sprendė savivaldai šiuo metu itin aktualų klausimą – ar savivalda tikrai turi teisę būti savivalda ir ar turi teisę savivaldybės pačios spręsti, kas – verslas ar savivaldybių įkurtos įmonės – turi teikti viešąsias paslaugas.
„Vidaus sandorių sudarymo problematika šiuo metu itin aktuali. Mums tai leidžiama juos sudaryti, tai neleidžiama. Kaip akivaizdu dabar, turi sunešioti geležines klumpes, kad pasiektum galimybę savivaldybėms pačioms spręsti, kokį partnerį pasirinkti. Reikia apie tai kalbėti viešai, ir daug kalbėti“, – susirinkusiems akcentavo Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas Mindaugas Sinkevičius.
Anot jo, jei Lietuva orientuojasi į Vakarų Europą, tai, kad savivaldybės sudaro vidaus sandorius be konkurso, pasirinkdamos savo įsteigtas įmonės, ir ten „nėra jokia anomalija“. „Ir ten leidžiama savivaldybėms pačioms nuspręsti bei išbandyti, kas geriau – savo ar privati įmonė“, – kalbėjo Jonavos rajono savivaldybės meras.
Palangos vadovas Šarūnas Vaitkus, kuris yra ir Lietuvos savivaldybių asociacijos viceprezidentas, akcentavo, jog negalima daryti verslą iš viešųjų paslaugų. „Šildymas, vandentiekis, komunalinis ūkis, sporto infrastruktūra – tai tos viešosios paslaugos, kurios negali tapti įrankiu verslui uždarbiauti. Mes turime susivienyti ir pasiekti, kad savivaldybės pačios spręstų, kas geriau jų gyventojams. Ne verslininkai, o mes esame arčiau žmonių, labiau žinome, kokie jų lūkesčiai, kokios socialinės problemos aktualios savivaldybių gyventojams, kaip geriau jas spręsti“, – kalbėjo Š.Vaitkus.


Skundai – vienas po kito
Priminsime, kad savivaldybės sukilo po to, kai pastaruoju metu Konkurencijos taryba, kuriai verslas inspiruoja skundus dėl neva pažeistų teisių, nes savivaldybės savo įmonėms be konkurso patiki vykdyti viešąsias paslaugas, pradėjo viena po kito tyrimus. Verslo atstovai teigia, jog nesant konkursams jie negali būti lygiaverčiai dalyviai atitinkamoje rinkoje ir yra pažeidžiamos konkurencijos nuostatos.
Gavusi verslo atstovų skundus Konkurencijos taryba birželį pripažino Vilniaus miesto savivaldybę pažeidus Konkurencijos įstatymą, kai ji be konkurso pavedė savo įstaigai „Sveikas miestas“ valdyti Fabijoniškių baseiną, ir skyrė 31 500 Eur baudą. Savivaldybė šį sprendimą yra apskundusi teismui.
Konkurencijos taryba jau vykdo analogišką tyrimą dėl „Palangos komunalinio ūkio“: ar galėjo Palangos Savivaldybė be konkurso perduoti savo įmonei vykdyti viešąsias miesto tvarkymo, atliekų išvežimo ir kt. paslaugas.
Lapkričio 19 d. Konkurencijos taryba pranešė pradedanti tyrimą dėl Palangos miesto savivaldybės tarybos sprendimo perduoti valdyti baseiną savivaldybės viešajai įstaigai „Palangos investicijų valdymas“. Tokių veiksmų konkurencijos rinkoje prievaizdai ėmėsi po to, kai gavo Vilniuje registruotos viešosios įstaigos Plaukimo mokykla „Nemunas“ prašymą išnagrinėti Palangos miesto savivaldybės sprendimus, kuriais ši perdavė savo valdomai įstaigai valdyti ir naudoti Savivaldybės lėšomis pastatytą baseiną bei jame teikti viešąsias ir komercines paslaugas. Pareiškėjo nuomone, Savivaldybė pažeidė Konkurencijos įstatymą, nes savo įstaigai suteikė pranašumą ir nepaisė to, kad rinkoje yra kitų subjektų, suinteresuotų teikti baseinų valdymo ir naudojimo paslaugas.


Verslas suabsoliutinamas
Palangoje susirinkusiems Lietuvos savivaldybių vadovams buvo pristatytas Prezidentui, Seimui bei Vyriausybei adresuotas Asociacijos kreipimasis dėl šalies savivaldybių teisės teikti kokybiškas viešąsias paslaugas.
„Mes, Lietuvos savivaldybių vadovai, siekdami užtikrinti Lietuvos gyventojų teisę gauti prieinamas ir kokybiškas viešąsias paslaugas, kreipiamės į jus ragindami suteikti savivaldai galimybes savarankiškai rinktis viešųjų paslaugų teikimo būdus“, – sakoma kreipimesi.
Asociacija rašte akcentuoja, jog „Lietuvoje šiuo metu veikianti teisinė sistema sudaro galimybes verslo įmonėms turėti pirmumo teisę teikti savivaldai pavestas reguliuoti viešąsias paslaugas ir administruoti savivaldybės lėšomis sukurtą turtą ir taip uždirbti savo akcininkams pelnus. Ši teisė yra tiek suabsoliutinta, kad ginamos net tos rinkos, kuriose nėra privačių paslaugų teikėjų“.
Savivaldybių asociacija nurodė pritarianti Seimo narių inicijuotiems įstatymų pakeitimams, kurie aiškiai įtvirtina savivaldos institucijų galimybę savarankiškai rinktis geriausius viešųjų paslaugų teikimo būdus.
Be kita ko, kreipimosi iniciatoriai nurodo nesą nusiteikę prieš verslą ir tikisi, kad „geroji savivaldos ir verslo bendradarbiavimo praktika išliks“.
Susirinkusieji buvo raginami pasirašyti po kreipimosi tekstu, o tų savivaldybių atstovų, kurie galimai nepritaria tokiam dokumentui, M.Sinkevičius prašė susilaikyti nuo komentarų žiniasklaidai. „Jūs gi patys suprantate, kokias jėgas ir lėšas meta verslas, kad atimtų iš mūsų viešąsias paslaugas. Jei nepasirašysite, tai bent nekomentuokite, kodėl nepritariate, nes verslas iškart tuo pasinaudos“, – ragino Savivaldybių asociacijos pirmininkas.
Po šių žodžių kažkuris meras iš salės pajuokavo, jog jei nebus parašo, nebus ir pietų.


Mokėsi atpažinti grėsmes valstybės saugumui
Užbaigus svarstyti aktualius klausimus, prasidėjo Lietuvos savivaldybių asociacijos kasmet rengiami tradiciniai mokymai savivaldos atstovams. Šįsyk seminaras vyko tema „Bendradarbiavimas su rizikos šalimis. Propaganda. Hibridinės grėsmės. Prekyba poveikiu: rekomendacijos savivaldybėms“.
Pranešimus apie savivaldybių bendradarbiavimo su Rusija ir Baltarusija aspektus bei rizikas, bendradarbiavimo su Izraeliu, Palestina, Golano aukštumomis, Armėnija, Azerbaidžanu, Kinija ir kitomis šalimis subtilybes skaitė Valstybės saugumo departamento direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Budrys, Užsienio reikalų ministerijos viceministras Darius Skisevičius, URM Lotynų Amerikos, Azijos, Afrikos ir Okeanijos departamento direktorius Ramūnas Davidonis.
Gvildenti ir valstybės įvaizdžio strateginės komunikacijos, hibridinių grėsmių klausimai, juos pristatė Užsienio reikalų ministerijos Komunikacijos ir kultūrinės diplomatijos departamento direktorius Rytis Paulauskas bei ambasadorius ypatingiems pavedimams Eitvydas Bajarūnas.
Apie prekybą poveikiu, kokios tai veikos ir kaip tai yra vertinama Baudžiamajame kodekse kalbėjo advokatų kontoros „Žlioba&Žlioba“ atstovas Kazys Bitaras.
Susitikti su savivaldybių atstovais atvyko ir naujasis policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.


Vakare Lietuvos savivaldybių atstovai susirinko muzikos klube „Vandenis“, kur vyko vakarienė ir neformalus bendravimas.


Penktadienį seminaro mokymai bus tęsiami.

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Taip pat skaitykite: