Tamara Zaiceva

Portalas atvira.klaipeda.lt aprašo nerimą keliančią situaciją, kaip iš Kinijos grįžęs klaipėdietis jūreivis, namuose pasijutęs blogai ir ėmęs stipriai karščiuoti, niekaip negalėjo sulaukti pagalbos, nes uostamiesčio gydymo įstaigos, į kurias kreipėsi ligonio šeima, padėjo tik tuo, kad diktavo vis kitus telefono numerius, kuriais neva reikia kreiptis. Ar iš tikrųjų esame pasirengę koronaviruso infekcijai?

Sunegalavo grįžęs namo

Kaip rašo atvira.klaipeda.lt, klaipėdietės (vardas redakcijai žinomas) vyras jūreivis keletą mėnesių buvo reise, kuris vyko šalia Kinijos krantų. Į Lietuvą jis grįžo per du Kinijos oro uostus. Honkonge jam teko būti aštuonias valandas, kur laukė skrydžio į Kopenhagą, o iš jos praėjusį ketvirtadienį parskrido į Palangą.

„Jis grįžo sloguodamas. Pirmas namie sekmadienį susirgo mūsų septynmetis vaikas, o vyras blogiau pasijuto pirmadienį. Tipiniai kvėpavimo takų infekcijos požymiai, jei niekas neeskaluotų to koronaviruso, tai mes ir nekreiptume dėmesio. Tačiau grįžo iš tos šalies, tad bandėme aiškintis, kaip mums elgtis”, – portalui atvira.klaipeda.lt pasakojo klaipėdietė. Nerimą kėlė ir tai, kad vyrui šoktelėjo temperatūra, ji gerokai perkopė 38 laipsnius.

Portalas aprašo, kaip moteriai teko ieškoti pagalbos ir kaip deklaracijos, jog Lietuva yra pasirengusi atitinkamai veikti esant koronaviruso susirgimui, skiriasi nuo realių darbų. Situacija, su kuria susidūrė klaipėdietė, iš tikrųjų yra daugiau negu keista ir kelianti nerimą.

Anot portalo atvira.klaipeda.lt, moteris pirmiausia paskambino šeimos gydytojai, pastaroji nurodė kreiptis pagalbos telefonu 112. Paskambinus į pagalbos tarnybą, klaipėdietė buvo nukreipta į Greitąją pagalbą. Čia gi nurodė kreiptis… į šeimos gydytoją. Dar po kurio laiko Greitosios pagalbos atstovai patys susisiekė ir, nurodę telefono numerį, patarė skambinti į Klaipėdos infekcinį skyrių.

Klaipėdietės bandymai padėti vyrui tuo dar nesibaigė, nes ir Infekcinio skyriaus atstovai padėjo tik tuo, kad padiktavo dar vieną telefono numerį ir pasiūlė juo paskambinti.

„Ten jau viską išsiklausinėjo, kokie simptomai ir sakė, kad tikriausiai neturime tokio viruso, nes jam būdingi gripo simptomai su aukšta temperatūra. Sakė, kad tikriausiai yra virusinis kvėpavimo takų peršalimas ir nereikia panikuoti”, – portalui atvira.klaipeda.lt pasakojo moteris. Ji ne tik nuogąstavo, jog gydymo įstaigos realiai nėra pasiruošusios tam, kaip elgtis ekstremaliomis situacijomis, bet ir diagnozę nustato telefonu.

Visą straipsnį skaitykite čia: https://bit.ly/2UfmDEr

Sveikatos apsaugo ministerija tikina – esame pasirengę

„Nors Lietuvoje šiuo metu nei įtariamų, nei patvirtintų naujojo koronaviruso infekcijos atvejų nenustatyta, Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Ekstremalių situacijų operacijų centras (ESOC) toliau aktyviai imasi prevencinių veiksmų, siekiant apsaugoti žmones nuo galimų grėsmių. Taip pat aktyvuojami kitų institucijų Ekstremalių situacijų operacijų centrai“, – skelbia Sveikatos apsaugos ministerija.

Anot ministerijos pranešimo, jau įvyko planuotas pirmasis susitikimas su Valstybės sienos apsaugos tarnyba dėl galimų veiksmų dėl atvykstančiųjų žemės transportu srautų bei galimybės šiems asmenims suteikti informaciją. Taip pat bendradarbiavimo galimybės aptartos ir susitikime su Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) atstovais. Tarnybos išreiškė palaikymą ir pritarimą įsitraukti į bendrus prevencinius veiksmus, detalesnė informacija turėtų paaiškėti netolimoje ateityje.

„Situacija ir prevencinės priemonės siekiant pasirengti galimiems scenarijams sausio 29 d. aptartos Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijoje bei Vyriausybės pasitarime.

Sausio 30 d. įvyko sveikatos apsaugos viceministro Algirdo Šešelgio susitikimas su Kinijos Liaudies Respublikos ambasadoriumi Lietuvoje Shen Zhifei. Ambasadoriaus iniciatyva visa aktuali oro uostuose skelbiama informacija dėl naujojo koronaviruso, numatoma, bus išversta bei skelbiama ir kinų kalba.

Nacionalinę visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją jau pasiekė reikalingi reagentai naujajam koronavirusui nustatyti. 

Keliaujantiesiems konsultuoti jau pasitelkti Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos savanoriai, suplanuoti susitikimai su kitomis nevyriausybinėmis organizacijomis.

Aiškinamasi dėl galimybių panaudoti termovizorius – prietaisus, padedančius įvertinti žmonių kūno temperatūrą, skenuojant jų srautą ir nustatant karščiuojančius asmenis. Tokie prietaisai įprastai naudojami žmonių susibūrimo vietose, oro uostuose ir pan.

Vertinamos gydymo įstaigų turimos ir medicinos rezerve esančios asmeninių apsaugos ir kitų priemonių atsargos“, – teigia Sveikatos apsaugos ministerija.

Veikia karštoji linija

Sveikatos apsaugos ministerija nurodo, jog nuo sausio 25 d. visuose trijuose Lietuvos oro uostuose bei Klaipėdos valstybiniame jūrų uoste budi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai. Jie aktyviai konsultuoja pargrįžtančius keleivius. 

Veikia karštoji linija – gyventojai gali konsultuotis telefonu 8 618 79984 (visą parą konsultuoja NVSC specialistai). Aktuali informacija skelbiama ir interneto svetainėje www.lt72.lt.

Informacija apie naująjį koronavirusą teikiama savivaldybių gydytojams, asmens sveikatos priežiūros įstaigoms raginant sustiprinti pasirengimą ligonio, įtariamo sergant pavojinga užkrečiamąja liga, priėmimui, diagnozavimui, gydymui. 

Ką svarbu žinoti?

Koronavirusui būdingi į gripą panašūs simptomai: karščiavimas, kosulys, dusulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai.

Jei simptomai pasireiškė keliaujant po Kiniją ar grįžus iš jos, ar per dvi savaites po kontakto su žmonėmis, neseniai buvusiais toje šalyje, tokiu atveju reikia nedelsiant skambinti į Bendrąjį pagalbos centrą telefonu 112, pateikti susirgimo aplinkybes ir vykdyti medikų rekomendacijas. Jei simptomai pasireiškia skrendant lėktuvu, nedelsiant informuoti lėktuvo įgulą.

Jei žmogus nekeliavo į Kiniją, neturėjo kontaktų su šioje šalyje buvusiais asmenimis 14 dienų iki susirgimo, tokiu atveju pajutus šiuos simptomus reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Nekeliavus į Kiniją ir neturėjus kontakto su keliavusiaisiais bei nejaučiant minėtų simptomų, jokių tyrimų atlikti ar imtis specialių priemonių nėra reikalo.

Siekiant apsisaugoti nuo koronavirusinių infekcijų rekomenduojama laikytis standartinių ligos plitimą mažinančių priemonių: dažnai plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu, neliesti rankomis veido ir akių, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę), laikytis saugaus maisto ruošimo (ypač naudojant termiškai neapdorotą mėsą, kiaušinius), vengti artimo sąlyčio su visais, kam yra pasireiškę kvėpavimo takų ligos simptomai, pavyzdžiui, kosulys, čiaudulys.

Nerimą sėjanti statistika

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras praneša, kad nuo Uhane kilusio protrūkio pradžios, t. y. nuo 2019 m. gruodžio 31 d. iki 2020 m. sausio 30 d. iš viso laboratoriškai patvirtinta 7 824 naujojo koronaviruso sukeltos ligos atvejai, tarp jų – 16 asmens sveikatos priežiūros darbuotojų bei 170 mirties atvejų.

Kinijoje užregistruoti 7 734 atvejai, pranešama apie sergančius asmenis ir už Kinijos ribų: Tailande (14), Japonijoje (11), Singapūre (10), Taivane (8), Malaizijoje (7), Australijoje (7), Jungtinėse Amerikos Valstijose (5), Korėjos Respublikoje (4), Jungtiniuose Arabų Emyratuose (4), Kanadoje (3), Vietname (2), Nepale (1), Šri Lankoje (1), Kambodžoje (1), Filipinuose (1) ir Indijoje (1).

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro pateikto rizikos vertinimo duomenimis, naujojo koronaviruso įvežimo į Europos Sąjungos (ES) ar Europos ekonominės erdvės (EEE) šalis rizika yra vidutinė. Jeigu ES ar EEE šalyse nustatytiems įvežtiniams atvejams laiku bus taikomos griežtos infekcijų prevencijos ir kontrolės priemonės, tokiu atveju tolesnio plitimo tikimybė bendruomenėje yra vertinama kaip žema. Sausio 30 d. duomenimis, yra registruoti 4 įvežtiniai atvejai Prancūzijoje, 4 Vokietijoje ir 1 Suomijoje.

AP nuotr.

3 KOMENTARAI

  1. Sveiki. Va taip, nuo ainuosiaus prie kaipuosiaus, kad tik atsifotbolinti kuo toliau nuosaves. Nors ministerija ir skelbia , kad pasiruose, bet realybeje to nera. O antra, juk ministerijai apskriciu medicinu atstovai , matyt duoda pranesimus, kad viskas gerai. Tokiu atveju, ministerijai reiktu realiai daryti patikras, kokiame stovyje yra pasiruose ligos invazijai. Bukite ir likite sveiki.

  2. Straipsnis tik vienos dienos senumo, o informacija jame – jau kelių dienų senumo!!!! Kaip žiauru!!! Vasario 1d. Užfiksuotos 259 mirtys o ne 170…. užsikrėtusiųjų apie 12000… kas supranta rusiškai ar angliškai rimtai pasitikrinkite atnaujinimus epidemijos …

  3. Visi žinome,kad Lt Nepasiruošusi,tokiems virusams. Ką tas Veryga šneka,tai melas. Siaubingai tikimės,kad tas virusas čia neateis. Bet koks absurdas,net su paprastu gripu- privalo medikai reaguoti,priimti,jei aukšta temperatūra,greitoji turi nuvykti,suteikti pagalbą. Žudantis Abejingumas

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia