Tamara Zaiceva

Vakar Palangos meras Šarūnas Vaitkus sukvietė į pasitarimą miesto sveikatos įstaigų atsakingus specialistus. Su jau nebe pirmąjį kartą sukviestais medikais darsyk aptarta, kaip miestas pasirengęs tiems atvejams, jei būtų užfiksuoti susirgimai koronavirusu. Taip pat kalbėta apie tai, kaip kuo plačiau informuoti kurorto bendruomenę apie pagrindines taisykles, kaip elgtis epidemijos atveju.

Turime būti viskam pasirengę

Meras Š.Vaitkus „Vakarinei Palangai“ komentavo, jog sukviestų medikų buvo paprašyta informuoti, kaip įstaigos pasirengusios tiems atvejams, jei į gydytojus kreiptųsi koronaviruso simptomų turintis pacientas. Kurorto poliklinikų atstovai informavo, jog yra įrengti atskiri kambariai tokiems pacientams, kad jie negalėtų būti bendrame lankytojų sraute ir neplatintų viruso. Specialiuose kambariuose susirgusiuosius apžiūrėtų specialią neperšlampamą aprangą užsidėję gydytojai, kurie ir spręstų, ką su ligoniu daryti toliau.

Visos Palangos poliklinikos ir gydymo įstaigos yra apsirūpinusios kvėpavimo takus apsaugojančiomis kaukėmis, tačiau, anot medikų, kaukių su dideliu apsaugos laipsniu  laibai trūksta ir jų sunku įsigyti.

„Turime būti viskam pasirengę. Šalia mūsų yra oro ir jūrų uostai, kaip žinia, būtent oro uostuose yra didžiausios terpės plisti epidemijai. Nors ir nėra tiesioginių skrydžių iš Italijos į Palangą, tačiau keleiviai čia atskrenda tranzitiniais reisais. Jei koronavirusas jau yra Italijoje, vadinasi, jis gali būti visur, –„Vakarinei Palangai“ komentavo meras, primindamas, jog pastarosiomis dienomis fiksuojama koronaviruso epidemija Italijoje verčia itin sunerimti dėl susirgimo paplitimo visoje Europoje. – Tik jokiais būdais nepanikuokime ir laikykimės pagrindinių apsaugos nuo viruso taisyklių“

EPA nuotr.

Visų Palangos gydymo įstaigų registratūrų darbuotojai yra apmokyti, kaip elgtis tuo atveju, jei paskambina ar atvyksta ligonis, kuris galimai yra rizikos grupėje – pabuvojęs šalyse, kur užfiksuoti koronaviruso atvejai, jaučia susirgimo simptomų.

Anot miesto vadovo,  labai svarbu, kad ir miestiečiai aiškiai žinotų, kaip elgtis vienu ar kitu atveju. Tuo tikslu jau artimiausiomis dienomis itin skubiai bus parengtos atitinkamos rekomendacijos ir atspausdintos dideliu tiražu. Skrajutės bus išmėtytos į visas Palangoje esančias pašto dėžutes.

Gaus SMS žinutes

Sveikatos apsaugos ministerija praneša, jog, nors Lietuvoje šiuo metu nei įtariamų, nei patvirtintų naujojo koronaviruso infekcijos atvejų nenustatyta, Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Ekstremalių situacijų operacijų centras (ESOC) toliau aktyviai imasi prevencinių veiksmų, siekiant apsaugoti žmones nuo galimų grėsmių. 

Vakar pranešta, jog mobilių operatorių vartotojams, šiuo metu esantiems Italijoje, arba tiems, kurie 14 dienų laikotarpyje nuo vasario 25 d. lankėsi Italijoje, bus išplatinta tokia žinutė: „SAM ir URM, atsižvelgdamos į nepalankią epidemiologinę COVID-19 situaciją Šiaurės Italijoje, maloniai prašo šiame regione keliavusių asmenų užpildyti anketą ir sekti rekomendacijas šioje nuorodoje: nvsc.lrv.lt/COVID-19. Nelaimės atveju konsulinės pagalbos tel.+37052362444 (visą parą)“.

AP nuotr.

Keliautojų bus prašoma pateikti kontaktinius duomenis, informaciją apie aplankytas vietas, skrydžių persėdimo vietas ir datas, kitą svarbią informaciją. Duomenys bus naudojami tik koronaviruso epidemiologinės priežiūros tikslais, kad virusas neišplistų šalyje. Asmens duomenys bus tvarkomi griežtai laikantis Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos teisės aktų, reglamentuojančių asmens duomenų apsaugą, reikalavimų.

Prašys mokytis nuotoliniu būdu

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), reaguodama į tai, kad Europoje sparčiai daugėja naujojo koronaviruso (COVID-19) atvejų, kreipėsi į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją (ŠMSM) bei Lietuvos savivaldybes su prašymu imtis aktyvių prevencinių veiksmų ugdymo įstaigose. Esant poreikiui, mokinius, grįžusius iš Kinijos ar Šiaurės Italijos, prašoma mokyti nuotoliniu būdu, taip pat siūloma leisti iš namų dirbti ir mokytojams bei kitiems ugdymo įstaigų darbuotojams, apsilankiusiems pavojaus zonoje esančiose teritorijose.

Tikrins lėktuvuose

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), reaguodama į situaciją Italijos šiauriniuose regionuose, patikslino atvejo apibrėžtį ir sustiprino viruso COVID-19 patekimo į Lietuvą prevencijos priemones. Visi iš Italijos Veneto, Lombardijos, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos regionų atvykstantys asmenys bus tikrinami dar neišlipę iš lėktuvo (matuojama kūno temperatūra, vertinama bendra savijauta), bus surenkami jų kontaktiniai duomenys, kad dvi savaites Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai galėtų su jais susisiekti ir sektų jų sveikatos būklę. 
Visų keliautojų, per pastarąsias dvi savaites buvusių ne tik Kinijoje, bet ir minėtuose Šiaurės Italijos regionuose, taip pat prašoma registruotis užpildant Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) interneto svetainėje pateikiamą anketą (questionnaire) bei dvi savaites vengti artimų socialinių kontaktų.

Aktyvuotos penkios ligoninės

Nacionalinis visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistų teigimu, efektyviausios priemonės koronaviruso prevencijai yra  konsultacijas ir grįžusiųjų socialinių kontaktų vengimas (saviizoliacija).

Lietuvoje yra aktyvuoti visų institucijų, dalyvaujančių valdant koronaviruso infekcijos plitimo riziką – Sveikatos apsaugos ministerijos ir jai pavaldžių įstaigų, kitų ministerijų, gydymo įstaigų – ekstremalių situacijų operacijų centrai. Tai reiškia, kad specialistai pasirengę į galimą krizinę situaciją reaguoti nedelsiant.

Penkios ligoninės yra parengtos priimti tirti ir gydyti pacientus su COVID-19: Vilniaus universiteto Santaros klinikų Infekcinių ligų centras ir Vaikų ligoninė, Kauno klinikinė ligoninė, Klaipėdos universitetinė ligoninė, Respublikinė Panevėžio ligoninė ir Respublikinė Šiaulių ligoninė.

Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija turi visus reikiamus reagentus, kad galėtų nedelsiant atlikti mėginių tyrimus dėl galimos COVID-19 infekcijos. Tyrimo atsakymas gaunamas per 6-8 valandas.

Nepanikuokite ir laikykitės pagrindinių taisyklių

Koronaviruso simptomai yra panašūs į gripą – karščiavimas, kosulys, dusulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai, raumenų skausmai ir nuovargis. Sunkesniais atvejais sukelia plaučių uždegimą, sepsį ir septinį šoką, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Būtinai atminkite:

✅ Plaukite rankas būtinai su muilu kruopščiai ir dažnai, ir visada po kontakto su svetimais paviršiais. Jei turite, galite naudoti pirštines, bet neužmirškite jų plauti. Sveitmu paviršiumi laikytinas ir, tarkime, prekybos centrų vežimėliai prekėms susidėti.

✅Jei šalia nėra vandens, panaudokite rankoms nuvalyti dezinfekcinį skystį.

✅ Nelieskite rankomis veido – niekada, kad ir kaip niežtėtų, nebent iš karto po rankų plovimo.

✅ Dažnai vėdinkite patalpas – geriau langus atverkite plačiai bent trumpam, o ne ilgesniam laikui vos praverdami.

✅Nesirūpinkite, jei neturite kaukės – ji reikalinga tada, jei pats sergate, kad neapkrėstumėte kitų, arba jei sergantysis kvėpuoja tiesiai į jus.

Jei įtariate, kad užsikrėtėte – atsirado į gripą panašūs simptomai, kvėpavimo sutrikimai arba turėjote kontaktą su galimais viruso nešiotojais:
❗ Neikite pats pas gydytoją, nevykite viešuoju transportu ar taksi – kitaip tariant, neplatinkite galimo viruso.
❗ Skambinkite 112 ir iškart informuokite apie savo įtarimus.

❗Jei dėl ko nors abejojate (kaip elgtis, jei bendradarbis grįžo iš Azijos, Italijos ar pan.) – pasitikrinkite, elkitės apdairiai, bet be panikos, supraskite kitų nerimą, būkite jam pagarbūs. Jei buvote vienoje iš šių šalių pats – įvertinkite rizikas, galbūt apsaugant savo aplinkinius verta laikinai riboti gyvą bendravimą, galima dirbti iš namų ar net teisiškai gauti nedarbingumą dviems savaitėms.

Sveikatos apsaugos ministerija ir medikai atkreipia Lietuvos gyventojų dėmesį, kad šiuo metu šalyje yra gripo bei kitų kvėpavimo takų susirgimų sezonas, tad COVID-19 simptomai yra identiški kitų sezoninių virusų sukeliamiems negalavimams – aukšta temperatūra, sloga, kosulys, sąnarių ir raumenų skausmas ir pan. Tad jei juos pajutote, tačiau nebuvote paveiktuose regionuose (Kinijoje, Italijos Pjemonto, Lombardijos, Emilijos-Romanijos ir Veneto regionuose), nebendravote su žmonėmis, kuriems patvirtinta koronaviruso infekcija (Lietuvoje tokių nėra), kreipkitės į savo šeimos gydytoją – pagrindo įtarti COVID-19 nėra. 

Sveikatos apsaugos ministerijos puslapis, skirtas viruso klausimams: http://bit.ly/SAMinformacija.

V.Skaraičio/ BFL nuotr.

Shutterstock, Pexel.com, Vatican New, EPA, AP asociatyvios nuotr.

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia