Tamara Zaiceva

Vakar vakare pajūryje siautėjusi audra buvo viena iš stipriausių per pastarąjį dešimtmetį. Didžiausias fiksuotas vėjo greitis – 37,9 m/s. Tai šįryt pranešė Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija.

Bangos siekė 5 – 6 metrų aukščio

Klaipėdos jūsų uoste esanti įranga užfiksavo, kad bangų aukštis buvo 5–6 metrai. Įsismarkavęs vėjas gerokai pakėlė ir vandens lygį – uosto akvatorijoje jis siekė maždaug 130 cm. Palangoje jūros vanduo pasiekė kopas, iš savo vagos išsiliejo Rąžė.

„Audrai uostas atsakingai ruošėsi. Kaip ir įprasta, apie stiprų vėją buvo įspėti visi uosto naudotojai, kad pasirūpintų krovos įranga ir kitu turtu, įspėjimus gavo ir kapitonai, kurie privalėjo pasirūpinti, kad laivai saugiai stovėtų prie krantinių. Laimei, nors vėjas buvo itin stiprus, rimtų incidentų išvengta. Vieno laivo kapitonas paprašė vilkikų pagalbos, kad jie padėtų saugiai stovėti prie krantinės, kito laivo, laukusio įplaukti į uostą, kapitonas priėmė sprendimą audrą pralaukti jūroje, išmetus inkarus ties Karkle“, – pasakojo Adomas Alekna, Klaipėdos uosto kapitonas.

Šį rytą, 9 val., laivyba Klaipėdos uoste atnaujinta, vėjo greitis siekia 14-17 m/s. 9 val. į uostą įplaukti laukė 3, o išplaukti – 5 laivai.

Liko be elektros

Tai, kad uraganinis vėjas buvo ypač galingas, buvo galima įsitikinti apie 18 val. „Vakarinės Palangos“ žurnalistei Vytauto gatvėje teko suskubti į pagalbą garbaus amžiaus moteriai, kurią pasigavo vėjo gūsis ir, nuvertęs nuo kojų, nuskraidino keletą metrų.

Vėjas buvo toks galingas, kad moteriai, net ir padedant, buvo beveik neįmanoma atsistoti, o ir padėti bandžiusi žurnalistė pati vos galėjo išsilaikyti ant kojų.

Dar vėliau vėjas taip įsismarkavo, kad vienas po kito pradėjo griūti medžiai: prie bažnyčios, Senosios vaistinės, Kurhauzo, netoli A.Sabonio viešbučio „Pušų paunksmėje“ bei viešbučio „Guboja“. Kas darosi Birutės parke, specialistai pamatė tik prašvitus.

Užvirto medžių ir važiuojamojoje kelio į Šventąją ir Būtingę dalyje. Būtingės soduose gyvenantys žmonės, o taip pat dalis Palangos liko be elektros.

Prireiks mažiausiai savaitės

Iš Vilniaus grįžęs Palangos meras Šarūnas Vaitkus iškart išsikvietė „Palangos komunalinio ūkio“ vadovą Gediminą Valinevičių ir išvyko į miestą apžiūrėti uragano talžomą kurortą.

„Audra negailestingai verčia medžius, ardo kopas. Rąžės upė išsiliejo iš krantų ir užtvindė dviračių tako atkarpą nuo J.Basanavičiaus gatvės į šiaurinę pusę, užtvindė ir mišką. Daug medžių nugriuvusių ant važiuojamosios kelio dalies, kiemuose. Kai kur nėra elektros. Vėjas truputį aprimo, bet dar gana stiprus. Visos mieste esančios tarnybos dirba visu pajėgumu, Komunalinio ūkio vyrai (beveik visos brigados) savanoriškai likviduoja padarinius. Pjausto nuvirtusius medžius, iš gatvių stumdo vėjo nuverstus konteinerius. Visu pajėgumu dirba policijos, priešgaisrinės tarnybos pareigūnai. Realią situaciją matysime ryte. Informuosime. Matosi jau dabar, kad darbo turėsime mažiausiai savaitei, sutvarkyti miestą, nes labai daug šakų. Birutės parke situacija bus aiški taip pat rytą. Visų gyventojų prašau kantrybės, geranoriškumo, nes iškart sutvarkyti visko nepajėgsime. Visiems ramios nakties! Susitvarkysime. Dėkoju vyrams, kurie dirbs visą naktį“, – socialinio tinklo paskyroje vakar apie 22 val. parašė meras.

Krito šimtai medžių

Šįryt „Palangos komunalinio ūkio“ vadovas Gediminas Valinevičius „Vakarinę Palangą“ informavo, jog šėlusi audra Palangoje ir Šventojoje išvartė apie 70 medžių, vien Palangoje – daugiau kaip pusšimtį. Tai pasakytina tik apie tas teritorijas, kurias prižiūri miesto komunalininkai.

Begalę medžių vėjas nušlavė ir aplinkiniuose miškuose, anot G.Valinevičiaus, ypač daug prie Palangos kapinių.

Apie 20 – 30 medžių galingas vėjas išrovė Botanikos parke.

Nugriuvusių medžių buvo apstu visame mieste – tiek centrinėje dalyje, tiek naujajame mikrorajone. Pirmiausia komunalininkai suskubo atlaisvinti tas vietas, kur virtę medžiai komplikavo eismą, užtverdami kelius ar takus.

Audra „užbarikadavo“ kelius Klaipėdos plente, Vytauto, Gabijos gatvėse, net keliose vietose S.Dariaus ir S.Girėno gatvėje, Meilės alėją teko vaduoti net trijose skirtingose vietose.

Palangos komunalininkai būtiniausias audros pasekmes likvidavo visą audringą vakarą iki 2 val. nakties. Tuomet, vėjui kiek nurimus, žmonės buvo išleisti pailsėti keletą valandų, o jau 6 val. ryto visi vėl tęsė darbus.

„Pirmiausia tvarkėme būtiniausias vietas, tas, kurios trukdė judėti ar grėsė žmonių turtui. Šiandien nuvirtusius medžius pjaustysime ir išvešime iš kiemų, rinksime nuo žolynų vėjo nudraskytas šakas, likviduosime tuos lapuočius, kurie liko stovėti, bet vėjas juos tiesiog suplėšė gabalais ar perlaužė pusiau“, – „Vakarinei Palangai“ kalbėjo G.Valinevičius.

Žingsniavo ant jūros tilto

Visi, gyvenantys pajūryje, vakar patyrėme, jog didžiausias audros pikas buvo apie 22 – 24 val., vėliau stichija pradėjo rimti.

Audros metu stipriai pakilo jūros vanduo, milžiniškos bangos talžė kopas, atrodė, kad visai nebeliko paplūdimių.

Iš savo krantų išsiliejo ir apsėmė greta esančias teritorijas Rąžė. „Atrodė, kad vanduo tuoj pasieks J.Basanavičiaus gatvę“, – pasakojo G.Valinevičius.

Besižvalgydami po miestą, „Palangos komunalinio ūkio“ vadovas kartu su meru Šarūnu Vaitkumi naktį pabuvojo ir ant jūros tilto. „Buvo toks stiprus vėjas, kad vos galėjome nustovėti“, – sakė pašnekovas. Paklaustas, o kam buvo reikalingas tas apsilankymas ant tilto, G.Valinevičius teigė, jog buvo tiesiog įdomu pamatyti tokią stichiją.

Viską sutvarkys, tik reikia laiko

Dabar jūra jau nuslūgo, į savo vagas grįžo „Rąžė“. Tačiau daug kur paplūdimiuose mediniai takai dabar tiesiog kybo ore. Komunalininkams teks atstatyti priėjimą prie jūros.

G.Valinevičius pasidžiaugė, kad siautusi audra nenusinešė žmonių gyvybių, nenukentėjo ir miestiečių turtas. Tik vienoje vietoje naujajame mikrorajone virsdamas medis apibraižė automobilį.

Vėjas miesto nuvertė kelis apšvietimo stulpus, išrovė keletą suoliukų, keliose vietose teks tvarkyti šaligatvius, kur krisdami medžiai išvartė plyteles.

„Viską sutvarkysime, tik reikia truputį laiko“, – sakė „Palangos komunalinio ūkio“ vadovas Gediminas Valinevičius.

Išliks stiprokas vėjas

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba informuoja, kad šiandien protarpiais numatomi krituliai, daugiausia lietus. Vakarų, pietvakarių vėjo gūsiai sieks 15–20 m/s. Temperatūra kils iki 4–9 laipsnių šilumos.

Kovo 14-os naktį krituliai: lietus, šlapdriba, pereinanti į sniegą. Daug kur plikledis. Vėjas suksis iš šiaurės vakarų, šiaurės, daug kur gūsiai sieks 15–20 m/s. Temperatūra svyruos nuo 3 laipsnių šalčio iki 2 laipsnių šilumos.

Kovo 14-os dieną daug kur trumpi krituliai – šlapdriba, sniegas. Šiaurės vakarų vėjas išliks stiprokas, gūsiai daug kur sieks 15–18 m/s. Temperatūra 0–4 laipsniai šilumos.

Šarūno Vaitkaus, Editos Vainorienės, Roko Mackevičiaus ir FB nuotr.

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia