Kaip rašėme dieną, Palanga turėjo vos per kelias valandas surasti, kaip nugabenti, apgyvendinti ir pamaitinti tautiečius, šį vakarą parskridusius iš Londono. Juos Palangos savivaldybė turėjo izoliuoti nepriklausomai nuo to, kur šie asmenys yra deklaravę gyvenamąsias vietas. Kurorto vadovas Šarūnas Vaitkus apie 18 val. informavo „Vakarinę Palangą“, jog Palanga, nors ir turėjo vos keliolika valandų, situaciją suvaldė.

Sprendimas, kuriam nebuvo duota laiko pasiruošti

Kaip jau rašėme, vakar vakare, apie 21 valandą, Palangos miesto savivaldybė, kaip ir kitos šalyje, gavo Sveikatos apsaugos ministro Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo Aurelijaus Verygos sprendimą dėl asmenų izoliavimo savivaldybių administracijų numatytose patalpose.

acaiberry

Be kita ko, savivaldybės, kurių teritorijose yra tarptautiniai sienų kirtimo punktai (oro ar jūrų uostai), vadinasi, ir Palanga, remiantis šiuo sprendimu, dabar įpareigos pasirūpinti ne tik savo gyventojais, bet ir visą parą užtikrinti asmenų, grįžusių iš užsienio (nepriklausomai nuo jų gyvenamosios vietos), pervežimą iš oro uostų, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto ar kitų valstybės sienų kirtimo punktų į Savivaldybės administracijos numatytas patalpas ir organizuoti jų tolesnį pervežimą į gyvenamosios vietos Savivaldybės patalpas, organizuoti šių asmenų maitinimą. Taip pat turi būti pasirūpinta jų apsauga ir viešąja tvarka šiose patalpose.

Šįvakar iš Londono į Palangą atskridusiame lėktuve – 95 keleiviai, iš ryto skrydžiui buvo užsiregistravę 165. Rūtos Gečiūnaitės / Delfi nuotr. Žurnalistai turėjo galimybę fotografuoti tik iš tolo – policija nors kiek prisiartinti prie oro uosto draudė.
Rūtos Gečiūnaitės / Delfi nuotr.

Tad, remiantis šiuo sprendimu, Palanga turėjo rasti būdus, kaip apgyvendinti šįvakar į Palangą iš Londono atskrisiančius tautiečius. Dešimtos valandos ryto duomenimis, į šį reisą buvo užsiregistravę 165 keleiviai iš 190 galimų skraidinti.

Dieną Savivaldybės išplatintame pranešime Š.Vaitkus kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą prašydamas atidėti vakar vėlų vakarą pasirašytą sprendimą ir duoti Savivaldybei bent keletą dienų pasirengti.

„Priimti ir apgyvendinti visą lėktuvą iš užsienio grįžusių tautiečių Palangai dar reiškia ir tai, jog mums dabar, vos per keletą valandų, reikia rasti beveik 200 atskirų kambarių, kad visi galėtų izoliuotis neturėdami kontakto vienas su kitu. Tad didžiausias dabar mums iškilęs klausimas – o kur vežti šiuos iš užsienio atvykusius žmones, kai iki šio ryto Palangos savivaldybė turėjo parengusi 65 vietas, skirtas karantinuoti tik Palangos miesto gyventojus. Didžioji dalis viešbučių, reaguodami į situaciją bei rekomendacijas, jau yra užsidarę.

Dauguma Palangos viešbučių dabar yra užsidarę, personalas nedirba ir jo nėra darbo vietose. Nekalbant apie tai, kad  Savivaldybė privalės jau visai netrukus, po kelių valandų, tiekti maistą keliems šimtams žmonių, ir tai daryti mažiausiai tris kartus per parą  ir, ko gero, keturiolika dienų.

Kur tuomet talpinti Savivaldybės gyventojus, palangiškius, o dar ir tuos, kurie jau serga ir kuriems turime rasti patalpas bei tapti tam tikra prasme ligonine?

Be viso šito, Savivaldybė dar turi suorganizuoti grįžusių iš užsienio asmenų išvežiojimą po Lietuvos savivaldybes, kur šie žmonės yra deklaravę gyvenamąją vietą. Ministras nenurodė, nei per kurį laiką tai reikia įvykdyti, nei ką daryti su tais, kurie gyvenamosios vietos nėra deklaravę Lietuvoje.

Neišspręstas ir gyvybiškai svarbus klausimas, kaip bus organizuojama šių asmenų apsauga ir palaikoma viešoji tvarka ne tik oro uoste, bet ir karantinavimo vietose, kai yra toks didelis karantinuojamų asmenų skaičius. Ar policija, kariuomenė tam yra pasirengusios? Ar turi pakankamai pajėgų, veiksmų planą kilus konfliktinėms situacijoms? Ar apie šį ministro nurodymą yra informuoti grįžtantieji į Lietuvą? Ar jie nekels konfliktų? Juk nesant to, tie šimtai keliose Palangos vietose susikoncentravusių žmonių tuoj pasklis po miestą, naudosis taksi paslaugomis, vyks į prekybos centrus pirkti maisto produktų. Įvertinus tą faktą, jog didžioji dalis Lietuvoje fiksuotų susirgimo atvejų yra įvežtiniai, mūsų šio vakaro precedentas reiškia, jog Palangoje paskubomis, tinkamai nepasirengę, mes sukoncentruojame kelis šimtus potencialių viruso nešiotojų ir čia patys sukuriame ligos židinį. Tai reiškia tik vieną – viruso nesuvaldomą plitimą su labai dideliu pagreičiu“, – teigta pranešime.

„Kažkas juk turi tai padaryti“

Prieš 18 val. meras Š.Vaitkus „Vakarinei Palangai“ komentavo, jog situaciją pavyko suvaldyti.

„Mums labai pagelbėjo tai, jog skristi į Palangą atvyko 95 asmenys, t.y. ne 165 keleiviai, kurie buvo pateikę išankstinę registraciją. Mums pavyko gauti dalies šių keleivių gyvenamosios vietos duomenų, tad jau susisiekėme su kai kuriomis savivaldybėmis ir jos jau šįvakar tiesiai iš oro uosto pasiims savo gyventojus“, – sakė meras.

Dvidešimt Latvijos piliečių, atskridusių šiuo reisu, bus iškart su konvojumi palydėti iki Latvijos sienos, kur juos pasitiks giminaičiai.

Rūtos Gečiūnaitės / Delfi nuotr.
Padedant „Vlasavai“, transportuoti žmones iš oro uosto parengti du dideli autobusai ir vienas mikroautobusas. Rūtos Gečiūnaitės / Delfi nuotr.

Padedant „Vlasavai“, transportuoti žmones iš oro uosto parengti du dideli autobusai ir vienas mikroautobusas. Vis vairuotojai aprūpinti visomis reikiamomis apsaugos priemonėmis: vienkartiniais kostiumais, respiratoriais ir t.t

Meras minėjo, jog ne vienas Palangos viešbutis, į kuriuos buvo kreiptasi, kratėsi priimti atskridusiuosius. Pagalbos ranką ištiesė buvusio reabilitacijos centro „Vyturys“ naujieji savininkai. Jie sutiko neatlygintinai padėti Palangos savivaldybei: patys nupirko patalynę, dezinfekavo patalpas, parūpino visas reikiamas apsaugos priemones personalui.

Priminsime, jog „Baltijos“ poilsio namus, kuriems priklauso ir „Vyturys“, rudenį iš Turto banko aukciono pagalba įsigijo Telšių bendrovė „Laviga“, dabar buvusio reabilitacijos centro savininkė yra UAB „Baltija“.

Luko Balandžio / 15 min. nuotr.

Kaip „Vakarinei Palangai“ sakė pastarosios bendrovės projektų vadovė Eglė Gorelienė, „Vyturyje“ per pusdienį sutvarkyti ir paruošti naudoti visi 145 kambariai. „Mes nežinome, kiek tiksliai šįvakar teks apgyvendinti žmonių, tačiau, jei neprireiks šiandien visų kambarių, jų gali prireikti bet kurią dieną. Mes esame pasirengę padėti Savivaldybei, juk kažkas turi tai padaryti“, – sakė E.Gorelienė, patvirtinusi, jog visas paslaugas Savivaldybei suteiks nemokamai.

Maistu pasirūpins Palangos savivaldybė – visi atvykusieji prie kambario durų ras maišelius su maisto daviniu parai.

Rytoj bus susisiekta su kitomis savivaldybėmis ir jos atvažiuos pasiimti savo gyventojų.

Palangiškiai – kempinge

Šiuo reisu iš Londono parvyko ir palangiškiai, yra ir viena kelių asmenų šeima su vaikais. Visi jie, anot mero, bus apgyvendinti keturiolikai dienų Palangos kempinge. Čia nameliuose yra ir virtuvėlės, tad parūpinus maisto, norintieji galės pasigaminti ir karštų patiekalų.

Š.Vaitkus paprašė Lietuvos policijos generalinio komisaro Renato Požėlos pagalbos organizuojant atskridusiųjų apsaugą. Tad oro uoste keleivius pasitiko ir Savivaldybės atstovai, ir policijos pareigūnai, visi dėvėjo apsauginius kostiumus, respiratorius ir kitas apsaugos priemones.

Policijos pareigūnai taip pat budės ir „Vyturyje“, ir Palangos kempinge, kad niekas nepaliktų karantino vietų. „Mes dėjome tikrai labai daug pastangų situacijai suvaldyti, per šią dieną buvo padaryta šimtai skambučių. Situaciją suvaldėme, kitaip ir negalėjo būti. Esu dėkingas tiems, kurie be ilgų kalbų ir įkalbinėjimų sutiko mums padėti“, – sakė meras.

Papildyta 03:46 val.:

„Kai sunku, pamatai kaip elgiasi žmonės, iš kurių nesitikėjau gauti tokių atsakymų, kai reikalinga pagalba. Pagalba ne man, o žmonėms, grįžtantiems namo. Kai kas nekelia ragelio, kai kas pasako, kad kalbėti negali. Bet yra fantastinių žmonių, kurie šiandien stovėjo fronto linijoje, neišsigando ir situaciją suvaldė vos per kelias valandas. Yra žmonių, prieš kuriuos lenkiu galvą, kurie pasiūlė apgyvendinti žmones, nupirko patalynę, pasamdė žmonės, kurie vos per kelias valandas išvalė neveikiantį viešbutį, nupirko priemones, parūpino maistą ir dar padovanojo 300 ffp2 respiratorių Savivaldybei, kuriuos išdalinsime medikams, vairuotojams ir kitiems. Dėkoju policijos ir pasienio pareigūnams, kurie dirbo nuo ankstyvo ryto ir dirbs visą naktį. Dėkojų mūsų savivaldybės komandai ir direktorei. Žiniasklaidai. Nuoširdžiai dėkoju poilsio namų „Vyturys“ bei Palangos kempingo vadovams, kurie itin greitai atsiliepė į Palangos miesto savivaldybės prašymą saviizoliacijai apgyvendinti asmenis, grįžusius iš užsienio valstybių“, – vakar vėlų vakarą savo feisbuko paskyroje parašė Palangos meras Š.Vaitkus.

„V.P.“ inf.

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia