Tamara Zaiceva

Šiandien kai kurie Lietuvos reabilitacijos centrai ir sanatorijos gavo sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymą atlaisvinti visas esamas palatas, išrašyti pacientus ir pradėti ruošti patalpas koronovirusu infekuotiems ligoniams, sergantiems lengva forma.

Remiantis šiuo įsakymu, tų, kurie turės priimti ligonius, sąraše trečioje, ketvirtoje ir penktoje vietoje nurodyti „Palangos Linas“, „Gradiali“ ir „Pušynas“. Prieš juos paminėti Abromiškių reabilitacijos ligoninė ir „Eglės“ sanatorija Druskininkuose.

Reabilitacijos centrai ir sanatorijos turi būti pertvarkomi nepriklausomai nuo jų nuosavybės formos – ir valstybiniai, ir privatūs.

Visus pacientus, išskyrus tam tikras išimtis, turi išrašyti ir vaikų reabilitacijos sanatorija „Palangos Gintaras“, čia esant reikalui būtų siunčiami koronavirusu lengva forma susirgę vaikai.

„Palangos Line“ – intensyvūs pasirengimo darbai

„Palangos Lino“ vadovas Algirdas Jonaitis „Vakarinei Palangai“ komentavo, jog šiame reabilitacijos centre šiandien nebėra nė vieno paciento ir vyksta intensyvus pasirengimas vykdyti sveikatos apsaugos ministro įsakymą.

Centras yra akreditavęs 200 vietų reabilitacijai, visos jos yra rengiamos pacientams su lengva koronaviruso forma priimti. Direktorius dar negalėjo pasakyti, kada prasidės tokių ligonių srautai, bet mano, jog tai bus jau greitai.

Tiesa, „Palangos Linas“ dar neturi visiškai jokių tokiems atvejams reikalingų apsaugos priemonių – nei neperšlampamų kostiumų, nei specialių akinių ar respiratorių, tačiau ministerija patikino, jog greitu laiku visa tai atkeliaus į Palangą.

„Kai tik gausime apsaugos priemonių, galėsime iškart priimti ligonius, kai tokie bus pas mus nukreipiami“, – „Vakarinei Palangai“ sakė A.Jonaitis.

Saviizoliacijoje – 28 darbuotojai

Kaip skelbėme neseniai, kovo 31 d. „Palangos Linas“ sužinojo, jog turėjo vieną COVID – 19 apsikrėtusį ligonį. Plungės gyventojas čia buvo reabilituojamas po gydymo Klaipėdos universitetinėje ligoninėje. Pacientas Palangoje reabilitavosi gan ilgai – nuo kovo 23 iki kovo 31 d.

Anot direktoriaus, po šios žinios reabilitacijos centras į saviizoliaciją išsiuntė 28 personalo žmones, tarp jų 4 gydytojus, slaugytojus, jų padėjėjus.

Pašnekovas teigė manąs, jog infekuotasis neturėjo platesnio kontakto su kitais pacientais, o jų tuo metu centre buvo 60. Kitas vyras, kuris atvyko tą pačią dieną ir buvo apyvendintas toje pačioje palatoje, kaip išaiškėjo, su plungiškiu gyveno vienoje palatoje ir Klaipėdos universitetinėje ligoninėje. Šiandien duomenų apie tai, jog antrasis žmogus serga koronavirusu, nėra. „Skambinau šiandien, teiravausi, sakė, kad nėra jokių simptomų“, – „Vakarinei Palangai“ teigė A.Jonaitis.

Ar pakaks pajėgų dabar priimti ir rūpintis ligoniais, ypač tuo atveju, jei jų bus sausakimša, t.y. 200? Atsakydamas į šį klausimą, „Vakarinės Palangos“ pašnekovas patikino: „Susitvarkysime“.

„Mes nesame dirbę tokiomis sąlygomis ir visiškai neturime panašios patirties. Rytoj mūsų persinalas dalyvaus nuotoliniuose mokymuose, kaip dirbti su COVID-19 pacientais, darbo eigoje matysime, kaip ir ką dar reikia daryti“, – sakė „Palangos Lino“ vadovas.

Papildyta 17:41 val.:

„Pušynas“ priims per šimtą pacientų

Ir kitame Palangos reabilitacijos centre jau nebėra nė vieno paciento, vis išrašyti pirma laiko. „Pušyno“ direktorius Tomas Žulkus „Vakarinei Palangai“ sakė, jog įstaiga pateikė duomenis, jog galės priimti 120 sergančiųjų koronavirusu.

„Pušynas“ taip pat neturi jokių reikiamų apsaugos priemonių, visi poreikiai suskaičiuoti ir šiandien išsiųsti Teritorinei ligonių kasai.

Paklaustas dėl personalo, T.Žulkus teigė, jog jo tikrai pakaks. „Ministro įsakyme numatyta, jog 50 ligonių turės prižiūrėti viena slaugytoja. Mes jų negydysime, tik prižiūrėsime. Pas mus ligoniai pateks po to, kai apsilankys ar kitokiu būdu kontaktuos su karščiavimo klinikos medikais. Jie ir spręs, kur siųsti – į ligonines ar į tokias įstaigas kaip „Pušynas“, – teigė „Vakarinės Palangos“ pašnekovas.

Reabilitcijos centrai ir sanatorijos, kurie yra pertvarkomi, turi užtikrinti ligonių priežiūrą, maitinimą, apsaugą, galimybę atvykti mobiliosioms tepinėlių ėmimo grupėms, taip pat turės rūpintis palaikyti kontaktus su šeimos gydytojais.

Kur veš?

T.Žulkus sakė, kol kas negalįs pasalyti, kokia tvarka ligoniai bus nukreipiami į sanatorijas ir reabilitacijos centrus. Anot jo, sprendžiant iš ministro įsakymo, pirmiausia užsipildyti turi Abromiškės ir Druskininkai, po to – „Palangos Linas“. Žurnalistės paklaustas, ar būtų logiška sergančiuosius iš pajūrio vežti į kitą Lietuvos pusę, kai centrai bus netrukus parengti ir čia, pašnekovas negalėjo atsakyti. „Įsakyme nurodyta, jog tuomet, kai sąraše aukščiau esanti įstaiga jau baigia užsipildyti, ji turi skambinti žemiau sąraše esančiai ir pranešti, jog pastaroji ruoštųsi priimti pacientus“, – komentavo T.Žulkus.

Pašnekovas pritarė Abromiškių sanatorinės ligoninės vadovui, kurio komentarą neseniai girdėjo per radiją, jog Teritorinių ligonių kasų nustatytas įkainis – 33 eurai per parą už vieną pacientą – yra per mažas. „Savivaldybėms už karantinavimą, t.y. už patalpas, kuriose izoliuojamas ar saviizoliuojasi asmuo, skiriama 30 eurų per parą žmogui ir dar 15 eurų už maitinimą. Toks įkainių skirtumas yra visiškai nelogiškas“, – komentavo „Pušyno“ vadovas.


PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia