Julia Žislina

Japoniškas preparatas „Favipiravir“ parodė gerus rezultatus, gydant ligonius Kinijoje epidemijos piko metu. Jeigu klinikiniai tyrimai neužsitęs, tikėtina, kad leidimas jo masiniai gamybai bus išduotas jau gegužės mėnesį.

Kinijos valdžia pranešė, kad eksperimentinis gydymas japonišku preparatu nuo naujų gripo virusų štamų buvo efektyvus, gydant ligonius su lengva koronaviruso infekcijos forma. Apie tai pranešė Japonijos žiniasklaida ir Britanijos laikraštis „The Guardian“. Žanis Šinminis, Kinijos Mokslo ir technikos ministerijoje aukštas pareigas užimantis tarnautojas, teigė, kad kompanijos „Toyama Chemical“, priklausančios „Fujifilm“ grupei, gaminamas preparatas „Favipiravir“ pademonstravo gerus rezultatus Uhane ir Šendžene gydant 340 ligonių.

„Šis vaistas iš tikrųjų yra efektyvus,“ – kalbėjo jis.

Ši vaistą gavusiems ligoniams Šendžene virusas iš organizmo išnyko per 4 dienas po nustatymo. Be preparato virusas išnykdavo maždaug per 11 dienų.

Minėtas preparatas žinomas „Avigano“ komerciniu pavadinimu. „Favipiraviro“ naudojimas padėjo pagerinti funkcinius rodiklius 91 proc. ligonių. Kontrolinėje grupėje, kuri šio vaisto negavo, šis rodiklis sudarė tik 61 proc. „Fujifilm“ įmonė kol kas šios informacijos nekomentuoja.

Pranešama, kad Japonijos medikai taip pat naudoja šį vaistą lengvo ir vidutinio sunkumo būklės pacientams.

Vienas Japonijos Sveikatos ministerijos vadovų pranešė, kad minėtas preparatas padėjo ir sunkiausios būklės pacientams. Tačiau jis pabrėžė: „Mes davėmė šį preparatą 80 ligonių, bet kai virusas jau stipriai įsitvirtino organizme, šis vaistas nepadėdavo“, – prisipažino jis pokalbyje su laikraščiu „Mainichi Shimbun“.

Tai ne pirmasis atvejis, kai šis vaistas padeda esant su gripu nesusijusioms virusinėms ligoms. 2016 m. Japonija teikė „Favipiravirą“ į Gvineją Ebolos karštinei gydyti.

Japonijos Sveikatos ministerijos atstovas pareiškė, kad, jeigu jokių kliūčių klinikiniams tyrimams nebus, leidimas masinei gamybai bus išduotas jau 2020 m. gegužę.

„Vakarinė Palanga“ domėdamasi šiuo preparatu rado informacijos, jog Japonija „Favipiravirą“ patvirtino2014 m. virusų padermėms, nereaguojančioms į dabartinius antivirusinius vaistus, gydyti.  „Toyama Chemical“ iš pradžių tikėjosi, kad  „Favipiraviras“ taps nauju vaistu nuo gripo, kuris galėtų pakeisti „Tamiflu“.

Vis dėlto eksperimentai su gyvūnais rodo galimą teratogeninį poveikį vaisiui (gali lemti embriono arba vaisiaus raidos ar diferenciacijos sutrikimus – red. Past.), todėl Japonijos Sveikatos, darbo ir gerovės ministerija vaistui atsiradus labai delsė patvirtinti leidimą jam gaminti, o gamybos sąlygos buvo aprobuotos  tik nepaprastosios padėties atvejais Japonijoje.

Be „Favipiraviro“, bandomi ir kiti potencialiai efektyvūs preparatai prieš koronaviruso infekciją.

Mokslininkai taip pat dirba, siekdami pakeisti ir kitų esamų vaistų indikacijų sąrašą. Pavyzdžiui, Australijoje ir JAV šiuo metu testuoja „Chlorochiną“, kuris naudojamas maliarijai gydyti. Mokslininkai nustatė, kad jis buvo efektyvus gydant SARS infekciją, kuri taip pat sukeliama koronaviruso.

Taip pat bandomas vaistų kokteilis, naudojamas ŽIV infekuotiems pacientam gydyti  ir mažinantis virusinių dalelių kiekį organizme.

Kitas preparatas – „Remdesiviras“ – pasirodė ne toks efektyvus gydant Ebolos karštinę, tačiau parodė rezultatą bandymuose su žmogaus ląstelių kultūra. Šiomis dienomis jis pradėtas naudoti pacientams su koronaviruso infekcija gydyti. Pirmasis preparatą gavo 50 metų amerikietis, jo būklė po „Remdesiviro“ naudojimo pagerėjo, bet kol kas negalima tiksliai pasakyti, ar tai buvo šio preparato naudojimo pasekmė.

Panašūs preparatai buvo gauti ir Izraelyje. Koronavirusu sergantis žmogus, gavęs „Remdesivirą“, pabudo iš komos, paprašė duoti jam telefoną ir paskambino artimiesiems.

Nuotraukoje: taip atrodo vaistas „Favipiraviras“, kuris galimai jau gegužę plačiai keliaus į Japonijos ir Kinijos gydymo įstaigas. Getty images nuotr.

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia