Julia Žislina

Ne tik karantinas ir gydymas, bet ir išankstinė diagnostika turi ne mažiau reikšmingą vaidmenį kovojant su koronavirusu. Izraelio Gynybos ministerijos užsakymu šios šalies mokslininkų kuriama mobilioji programėlė galės diagnozuoti koronavirusą naudojant pažangiausias žmogaus balso apdorojimo technologijas. Apie tai Ynet naujienų portalas papasakojo pastarąjį trečiadienį.

 „Pirmieji koronaviruso infekcijos simptomai dažniausiai susiję su viršutinių kvėpavimo takų uždegimu, – pasakoja Tel Avivo technologijų kolegijos „Afeka“ prezidentas profesorius Ami Mojalis. – O tai reiškia, kad  koronavirusas vienaip ar kitaip veikia balso stygas“. 

Pasak profesoriaus, maždaug prieš dvi savaites kolegiją pasiekė Gynybos ministerijos prašymas patikrinti esamas žmogaus balso apdorojimo technologijas ir svarstyti dėl jų pritaikymo užsikrėtimo koronavirusu diagnostikai. Tokios metodikos anksčiau buvo naudojamos Alzheimerio ligai ar depresijai diagnozuoti.

„Mes jau susisiekėme su gydytojais, – sako profesorius. – Mūsų idėja – sukurti mobiliąją programėlę, kuri stebėtų žmogaus balsą jo telefone ir perspėtų jį apie įtartinus simptomus. Kitaip tariant, žmogui įprastai bendraujant telefonu, aparatas visąlaik „diagnozuos“ jo balsą pagal tam tikrus kriterijus ir, jei įvyks tam tikri balso pokyčiai, patars pasidaryti tyrimą dėl koronaviruso infekcijos. Dabar mes „apmokome“ mūsų sistemą identifikuoti skirtinų gyventojų grupių balsus“.

Profesoriaus nuomone, problema yra ta, kad COVID-19 yra visiškai naujas virusas, apie jį yra labai mažai duomenų, o ankstyvose stadijose simptomai gali sutapti su papraso gripo simptomais.

„Dabar mes įvedame į kompiuterį sveiko žmogaus, gripu sergančio ir ankstyvosios stadijos koronaviruso infekcijos ligonio balso charakteristikas, – pasakoja Ami Mojalis. – Tuo pagrindu programėlė turi nustatyti: ar žmogus sveikas, ar serga gripu, ar yra užsikrėtęs koronavirusu. Duomenų bazei sukurti mums prireiks dar maždaug savaitės. Ir tik tada bus galima pasakyti, ar gerai veikia mūsų sistema“.

Dar viena technologinė naujovė, su kuria dirba startapas „Kordio“ (Cordio Medical), turi padėti kovoti su koronaviruso infekcija žmonėms, turintiems širdies nepakankamumą. Mobilioji programėlė pagal balsą galės nustatyti ligonio staigaus būklės pablogėjimo požymius ir nuotoliniu būdu informuoti apie tai gydytojus. Tokia programėlė būtų svarbi koronavirusu sergantiems žmonėms, kurie kol kas nebuvo hospitalizuoti. Šios technologios klinikinius bandymus „Rambam“ ligoninėje Haifoje numatoma pradėti per artimiausias dvi savaites.

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia