Julia Žislina

Gydytojo, dirbančio vienoje iš Italijos ligoninių, vaizdo pasakojimą iš mūšio su koronavirusu pirmųjų „fronto“ pozicijų peržiūrėjo daugiau kaip 1,5 mln. žmonių. Mediko patarimai gali būti labai naudingi jums, tačiau vaizdo pasakojimą paviešinęs interneto kanalas „Paprastais žodžiais“ ragina jokiais būdais nevertinti tai kaip skatinimą imtis savigydos. Ši informacija skirta tik paaiškinti, kaip gydytojai Italijoje kovoja su koronaviruso infekcija, padėti pacientams atpažinti koronavirusą bei pagelbėti sau. Ir dar: vaizdai gali labai šokiruoti, tad vaizdo įrašas gali būti skirtas tik tai auditorijai, kuri peržengė N14 ribą.

„Čia vėl kanalas „Paprastais žodžiais“. Dabar papasakosiu apie koronaviruso gydymo metodus Italijoje. Su manimi šia informacija pasidalijo gydytojas iš Italijos klinikos. Deja, šį kartą stebuklo neįvyks: ši liga užkrečiama ir yra labai nemaloni“, – įspėja vaizdo įrašo autorius.

Italija apie epidemijos pradžią oficialiai paskelbė vasario pabaigoje, tačiau susirgimų skaičius masiškai augo jau sausio pabaigoje. „Aš tai pastebėjau pagal savo pacientus. Pirmasis atskrido į Italiją iš Miuncheno sausio 9 d.“, – pasakoja gydytojas.

Šios dienos, t.y. balandžio 5–osios, popietės duomenimis, Italijoje koronavirusu užsikrėtė 124 632 žmonės, pasveiko 20 966, mirė 15 362.

Publikuojame visą gydytojo iš Italijos pasakojimą.

Išsami simptomų chronologija

Žmogaus organizmas su koronaviruso infekcija kovoja maždaug mėnesį. samaritanspurse.org nuotr.

Kaip žinome, koronaviruso infekcijos inkubacinis laikotarpis (t. y.  laikotarpis nuo užsikrėtimo iki simptomų atsiradimo) trunka nuo 2 iki 14 dienų. Tada pasireiškia štai šie simptomai:

Pirmoji – antroji dienos

Pagrindinis simptomas – sausas kosulys, paprastai jis prasideda kartu su gerklės perštėjimu ir skausmu. Kartais, gana dažnai, kartu kamuoja kaklo skausmas panašus į raumenų skausmą, mano nuomone, limfmazgių srityje, toks lengvas negalavimas, viskas kaip gripo metu.

Temperatūra 37 – 37,5°C laikosi vieną – dvi dienas, bet gali ir nebūti padidėjusios temperatūros. Tačiau paprastai nėra slogos. Dažnai kamuoja ir galvos skausmas, užgula ausis, pasireiškia lengvi sinusito požymiai, bet ir vėl kažkaip neįprastai, be sekrecijos komponento. Tiesiog pabrinksta gleivinės.

Trečia – ketvirta diena

Trečią bei ketvirtą dieną pasireiškia skausmas ties trachėja, už krūtinkaulio, stiprėja sausas kosulys.

Penktoji diena

Nuo penktosios dienos gali atsirasti krūtinės ląstos skausmas (jau labiau į šoną, ne centre), kartas nuo karto sutrinka kvėpavimas, darosi sunku kvėpuoti.

Paskesnės dienos

Tai trunka apie 15 – 20 dienų ir praktiškai nėra gydoma. Po to, jeigu nėra komplikacijų, būklė pradeda gerėti, visi simptomai nyksta maždaug po 5 procentus per dieną.

Iš viso žmogaus organizmas su koronaviruso infekcija kovoja maždaug mėnesį (3 – 6 savaitės). Jeigu komplikacijų nėra, temperatūra būna normali arba žemiau normos (36 – 36,3°C).

Atrasti jėgų dirbantiems Italijos ligoninėse padeda ir bendra malda. samaritanspurse.org nuotr.

Ką rodo kraujo ir kiti tyrimai?

Kraujo tyrime panašus vaizdas. Pagrindinis simptomas – limfopenija (bendras limfocitų skaičiaus sumažėjimas – red. past.),  mažas arba normalus neutrofilų kiekis ir padidintas CRB ( C – reaktyvinis baltymas (CRB) – tai baltymas, kuris gaminasi kepenyse. CRB kiekis padidėja prasidėjus uždegimui. Užklupus infekcijai ar uždegimui mūsų kūnas ima gaminti įvairias medžiagas, kurios siunčiamos kaip imuninis atsakas į pažeistą vietą. CRB – viena iš tokių medžiagų – red. past.). Daugiau nieko.

Rentgenas nieko neparodo, kompiuterinėje tomografijoje galima kažką pastebėti. Klinikinių pneumonijos požymių taip pat nėra, alveolėse nėra skysčio, reiškia, nėra ir krepitacijos, ir visų kitų pneumonijos simptomų. Tik lengvas dusulys, lengva tachikardija, greitas nuovargis dėl to.

Jeigu po pirmų dviejų dienų subfebrilinė temperatūra (nedidelis karščiavimas – red. past) krenta, o po to pakyla iki 38°C – tai problema. Reikia gultis į ligoninę ir čia turi būti taikoma priešvirusinė terapija. Jeigu temperatūros nėra arba ji nedidėlė – nieko nereikia daryti, tiesiog būti namuose ir gerti daug karštų gėrimų.

Kaip gydoma Italijos ligoninėse ir kaip gydytis namuose

Pasakoju, kaip gydo čia. Duomenis surinkau bendraudamas su reanimatologais ir iš savo patirties (Įspėjame skaitytojus, jog tai jokiais būdais nėra instrukcija savigydai namuose. Medikas dalijasi patirtimi, kuri gali padėti jo kolegoms visame pasaulyje bei leis susidaryti bendrą gydymo vaizdą pacientams – red. past.).  

Italijos medikai. International Council of Nurses nuotr.

1. Pagrindinis preparatas – plakvenilis. Tai senas preparatas nuo maliarijos, bet veikia puikiai prieš bet kurį koronavirusą, jis blokuoja receptorius, per kuriuos virusas patenka į plaučius. Juo gydoma Milane, jis įtrauktas į protokolą. 200 mg du kartus per dieną. Prancūzai rekomenduoja 600 mg per parą, bet aš nepritariu, jis visgi turi šalutinio poveikio.

Rezultatai: po 6 dienų visiškai pasveiksta 75 proc. pacientų, per 10 dienų – beveik visi, 95 proc.

Italijoje jį paskiria vartoti nuo 5 iki 20 dienų, priklausomai nuo simptomų sunkumo. Paprastai 7 dienų visiškai užtenka. Šis preparatas nėra deficitinis ir kainuoja nedaug. Jį geriau pradėti vartoti kuo anksčiau, kai yra skausmas krūtinėje arba stiprus kosulys. Esant pneumonijai jau kaip ir per vėlu, bet vis tiek skiria.

2. Pneumonijos profilaktikai ir gydymui – azitromicinas, 500 mg 1 k. per dieną (prieš valgį), tris dienas. Po to dviejų dienų pertrauka ir dar vienas trijų dienų kursas. Kartais reikia trijų tokių kursų. Tada pradedama duoti pieno bakterijų – disbakteriozės profilaktikai, jas pacientai vartoja 5 – 7 dienas iš eilės.

3. Jau prasidėjusiai pneumonijai gydyti sunkiais atvejais skiria tocilizumabą. Vietoj 15 dienų dirbtinės plaučių ventiliacijos vartojant šį preparatą pacientas pradeda sveikti jau po 24 – 26 valandų. Šį preparatą patvirtino Italijoje per vos 10 dienų, tai rekordas! Jis veikia geriau nei priešvirusiniai vaistai arba preparatai nuo AIDS (pagal mechanizmą jis panašus į plakvenilį).

4. Toliau, atsižvegliant į tai, kad koronaviruso genome yra 20 proc. ŽIV genomo, naudoja priešvirusinius vaistus ir preparatus nuo AIDS. Jie taip pat veikia, bet ten jau yra variantų. Preparatų sąrašas didelis. Į protokolą įtraukta kaletra. Tačiau šiandien yra duomenų apie naujus, labiau efektyvius preparatus. Esu 99,9 proc. tikras, kad nei priešvirusinių, nei kaletros nereikės, užteks to, kas paminėta 1 punkte.

5. Taip pat reikia vartoti ir vitaminą C – gydymui 2 g per parą, profilaktikai – 500-1000 mg per parą.

6. Kategoriškai jokių aerozolių ar kortikosteroidų.

7. Pageidautina apsieiti be nesteroidinių priešuždegiminių preparatų. Maksimum – leidžiamas paracetamolis, bet ne ibuprofenas. Vis tiek juk temperatūros nėra, ji pakyla, kai jau prasideda pneumonija.

8. Būtų ne pro šalį namuose turėti deguonies balioną, tiesiog vėliau gali ne visiems jo užtekti, niekada nežinosi, kur ir kam deguonies nebepakaks. Pavyzdžiui, pas mus nei deguonies, nei net askorbo rūgšties nėra net sandėliuose. Tarp kitko, askorbo rūgšties nusipirkite, kad užtektų po 30 – 40 g žmogui.

Apie dezinfekciją ir rizikos grupes

Dezinfekuojamos Italijos gatvės. Laura Lezza / Getty Images nuotr.

Kalbant apie dezinfekciją, prisiminkite kvarco lempą. Ji itin tinka profilaktikai (namuose ir klinikoje) ir puikiai veikia gydymo metu.

Chloras nėra labai efektyvus, tiksliau, jo tiesiog reikia labai daug. O štai alkoholis efektyvus, taip pat ir į vidų (stiprus), aš nejuokauju. Jis veiksmingai denaturuoja baltymą furiną, dėl kurio virusas turi didelį virulentiškumą, tai savo stebėjimuose pažymėjo mokslininkai. Tačiau tiek su kvarco lempa, tiek su alkoholiu – atsargiai, galimi nudegimai ir vienu, ir kitu atveju.

Štai ir viskas. Paprastai infekcija praeina be komplikacijų, tiesiog trunka ilgai, nusibosta. Sunkiai serga tie, kuriems per 70, 80, ypač – 90 – 100 metų amžiaus žmonės.

Sunkiai serga tie, kuriems per 70, 80, ypač – 90 – 100 metų amžiaus žmonės. news.sky.com nuotr.

Rizikos grupėje – diabetikai ir hipertonikai, abi grupės turi daug APF 2 receptorių plaučiuose, todėl galima ligos sunkios eigos rizika dėl koronaviruso sukeltų  infekcijų.

Mūsų ligoninėje tokių labai daug, bet mes juos gydome. Tačiau labai daug italų, apie 95 proc., sėdi namie, kosėja 15 – 20 dienų, po to pasveiksta net nieko neįtardami.

Taigi nepanikuokite, būtinai laikykitės higienos, karantino, dezinfekuokite drabužius ir patalpas.

Straipsnio viršelio nuotraukoje: Italijos medikai kovoja su koronaviruso infekcija. samaritanspurse.org nuotr.

Gydytojo iš Italijos pasakojimas (titrai rusų kalba) (!!! N14):

3 KOMENTARAI

  1. Labai pritariu nuomonei dėl dezinfekcijos UV spinduliais t.y. bakteriocidinėmis lempomis arba kita kategorija vadinama kvarco lempomis. Buvusioje Kauno klinikinėje infekcinėje ligoninėje jos buvo naudojamos, bet po ligoninės reorganizacijos šis reikalavimas netikėtai išnyko, o lempos, kad nereikėtų orgazuoti priežiūros darant remontus budavo nudraskomos. Rezultatas – TURIME MEDIKAMS NESAUGIAUSIĄ DARBO APLINKĄ.

  2. pigiausiai – kudikių ir vaiko šlapimas,
    kai nėra vaikų šlapimo vyresnio amžiaus žmonės geria savo šlapimą
    ir visi puikiausiai įveikia plaučių uždegimą
    Skaityti VIKIPEDIJA : ARBIDOL-Rusijoje (nuo 1974 m.), ARPETOL -Baltarusijoje (nuo 2007 m.)

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia