Julia Žislina

Visi mes dabar jau ne tik verslo vadybininkai, medikai ar darbuotojai. Visi mes esame žmonės, kurie nori apsisaugoti ir apsaugoti savo artimuosius nuo koronaviruso infekcijos. Publikuojame daktaro Deivido Praiso (David Price) iš Niujorko centrinės ligoninės  (Well Cornell Medical Center), kuris jau daugiau kaip mėnesį kovoja su COVID-19 priešakinėse pozicijose, pasakojimą apie tai, kaip sumažinti užsikrėtimo pavojų net 99 proc. ir sustabdyti viruso plitimą.

Mūsų ligoninė priima apie 20 proc. visų pacientų su COVID-19 Niujorke

Mano darbas yra nuspręsti, ką nukreipti dirbtinei plaučių ventiliacijai ir kuriam laikui, kada išrašyti iš ligoninės. Mano šio pasakojimo tikslas – ne išgąsdinti, o papasakoti apie šią ligą taip, kad sumažėtų baimė ir jūs įgautumėte pasitikėjimą. Galbūt aš kalbėsiu per emocingai, bet tai ne todėl, kad esu išsigandęs, priešingai – pastaruoju metu aš nustojau bijoti.

Mūsų ligoninėje mes atliekame įvairias operacijas, tarp jų ir širdies, organų transplantacijas. Bet šiuo metu visi užsiėmę 100 proc. gydant pacientus su COVID-19. Aš pats visą dieną dirbu tik su pacientais, sergančiais koronavirusu. Kiekvieną dieną mes sužinome apie šį virusą ką nors naujo: vis labiau pradedame suprasti, kaip jis veikia.

Šio viruso unikalumas yra tame,

kad jis žmogaus organizmui nepažįstamas. Mes tiksliai žinome, kad daugumai pacientų su COVID-19 daugiau ar mažiau pasireiškia šie trys simptomai: aukšta temperatūra, kosulys ir kūno skausmas. Inkubacinis periodas gali tęstis nuo 5-6 iki 14 dienų.

Kaip užsikrečiama COVID-19?

Praktiškai 99,9 proc. užsikrečia dėl fizinio kontakto su užkrėstu paviršiumi. Twitter nuotr.

Dažniausiai užsikrečiama pabuvus pakankamai ilgame kontakte su užsikrėtusiu žmogumi arba su tuo, kam dar yra inkubacinis periodas. Tačiau praktiškai 99,9 proc. užsikrečia dėl fizinio kontakto su užkrėstu paviršiumi: jį paliečia rankomis ir po to savo veidą – akis, nosį ar lūpas. Esama nuomonių, kad užsikrėsti galima ir per orą, tačiau stebėjimai rodo, kad tokiu būdu galima pasigauti virusą tik esant labai arti infekuoto žmogaus ilgą laiką, t.y. 15 – 30 min. Bet kartoju dar kartą: dauguma užsikrečia būtent dėl fizinio kontakto su paviršiais ir po to palietus veidą. Tai labai svarbus momentas. Ir iš tikrųjų ši informacija labai įkvepia. Kodėl? Todėl, kad mes tiksliai žinome kelią, kuriuo virusas patenka pas mus. Kasdien būdamas tarp didelio skaičiaus COVID ligonių aš esu tikras, kad nesusirgsiu, nes žinau visą viruso plitimo grandinę ir todėl suprantu, kaip turiu elgtis.

Ką reikia daryti, kad išvengtumėme užsikrėtimo?

 • Svarbiausia atidžiai stebėti, kur šiuo metu yra jūsų rankos ir ar jos švarios. Būtina nuolatos naudoti dezinfekavimo priemonę. Užėjai į liftą ir paspaudei mygtuką – dezinfekuok. Atidarei duris – dezinfekuok. Neturi dezinfekavimo priemonės – visus veiksmus galima atlikti alkūne. Kiekvieną kartą po to, kai mes palietėme kažkokį paviršių, kurį galėjo paliesti kiti žmonės, dezinfekuojame arba plauname rankas.
Nelieskite veido ir nuolatos tai stebėkite. Shutterstock nuotr.
 • Antras labai svarbus dalykas – neliesti veido rankomis, nuolatos tai stebėti. Mes visą laiką liečiame savo veidą net to nepastebėdami. Statistikos duomenimis, žmogus nesąmoningai paliečia savo veidą apie 90 kartų per dieną! Jūs palietėte užkrėstą paviršių, o po to savo veidą? Viskas – jūs irgi susirgote!

Kaip išmokti tokio sąmoningumo? Vienas būtų – pradėti nešioti kaukę. Esmė ne tame, kad ji apsaugos jus nuo užsikrėtimo (nes daugumoje atvejų užsikrėsti per orą neįmanoma), bet tame, kad išmoktume neliesti savo veido. Tai gali būti bet kuri kaukė (galima tiesiog užsirišti skarelę) – tai veiks kaip apsaugos nuo veido lietimo priemonė. Kai ant jūsų veido yra kaukė, jūs tiesiog nustojate liesti savo veidą. Todėl paprastas patarimas: išeidami iš namų užsidėkite kaukę.

Taigi du šie punktai yra du galingi apsaugos būdai. Jie bus labai veiksmingi 99,9 proc. atvejų. Žinoma, yra 0,01 proc. pacientų, kurie užsikrėtė kažkokiu keistu būdu, ir mes niekada nesužinosime, kaip tai nutiko, bet jums pakanka atminti šiuos du dalykus, kad apsaugotumėte save ir savo artimuosius.

Kaukės esmė ne tame, kad ji apsaugos jus nuo užsikrėtimo (nes daugumoje atvejų užsikrėsti per orą neįmanoma) – ji išmokys neliesti savo veido. madeinchina.com nuotr.
 • Jums visiškai nereikia respiratoriaus. Ligoninėje aš nešioju respiratorių tik tuomet, kai esu patalpoje su pacientu ir mes atliekame specialias procedūras, kurios sukelia ligoniui kosulį, pavyzdžiui, valome kvėpavimo takus nuo gleivių. Visą kitą laiką nešioju paprastą kaukę. Honkonge ir Singapūre šių taisyklių laikymasis (nešioti chirurginę kaukę paprastos sąveikos su pacientais metu, o respiratorių – tik specialių procedūrų, tokių kaip kvėpavimo takų drenažas, metu) užtikrino, kad tarp medikų nebuvo nė vieno užsikrėtimo. Taip, kažkas iš Niujorko klinikų personalo susirgo, bet tai tie žmonės, kurie kontaktavo su ligoniais be apsaugos priemonių. Pavyzdžiui, prieš tris savaites, kai dar niekas nežinojo, kad daug žmonių turi virusą inkubaciniame periode. Tuomet terapeutai kontaktavo su ligoniais daugiau kaip 15 minučių, imdavo tepinėlį iš nosies  ir t.t. Dabar mūsų ligoninėje nėra nė vieno personalo užsikrėtimo atvejo. Paprastomis sąlygomis: lauke, parduotuvėje – respiratorių nereikia.
 • Labai svarbu socialinė distancija. Laikykitės 1,5 – 2 metrų distancijos vienas nuo kito. Tai visai nesunku ir nekeičia mūsų gyvenimo. Paprasta taisyklė, bet labai veiksminga. Kai einate į vaistinę ar parduotuvę, visai nebūtina stovėti  eilėje iškart už kito žmogaus nugaros. Stovėkite per keletą žingsnių nuo jo.

Nereikia bijoti aplinkinio pasaulio

Supratus ir priėmus šias keturias paprastas taisykles, baimė išnyksta. Nereikia bijoti pasaulio, nereikia bijoti savo kaimyno. Man atrodo, šių keturių taisyklių žinojimas suteikia laisvės pojūtį. Juk baisu, kai į žmones, kurie lieka dirbti parduotuvėse, pašte ir t.t. (tie, kurie labiausiai rizikuoja susirgti) žiūrima kaip į priešus. Kai jūs suprantate, kad vienintelis būdas, kuriuo galite užsikrėsti, – kai liečiate savo veidą nešvariomis rankomis ar kai esate per arti nuo sergančio žmogaus ilgą laiką –pašalina nereikalingas baimes ir suteikia didžiulį palengvinimą. Žmonės, kurie dirba parduotuvėse ar pristato jums į namus siuntas ir produktus, – ne priešai, o herojai.

Ką daryti, jeigu susirgote?

Jeigu karščiuojate, izoliuokitės nuo kitų šeimos narių. Visi šeimos nariai privalo pradėti laikytis tų pačių keturių taisyklių namų erdvėje. Interneto nuotr.

Jeigu karščiuojate, izoliuokitės nuo kitų šeimos narių. Visi šeimos nariai privalo pradėti laikytis tų pačių keturių taisyklių namų erdvėje. Jei galima, izoliuokite ligonį atskirame kambaryje. Jeigu ligoniui reikia išeiti iš savo kambario, pavyzdžiui, pavalgyti, jam būtina pirmiausia nusiplauti rankas ir užsidėti kaukę. Po valgio visus paviršius, kuriuos jis lietė, reikia dezinfekuoti. Svarbu neturėti ilgo kontakto. Taigi nebijokite būti su sergančiu giminaičiu viename bute – tiesiog laikykitės šių paprastų rekomendacijų. Yra dvi išimtys: jeigu jūsų šeimoje yra padidintos rizikos žmogus, pavyzdžiui, labai garbingo amžiaus ar kažkas neseniai įveikė chemoterapijos kursą, tokį žmogų geriau izoliuoti atskiroje patalpoje ir užtikrinti, kad jis neturėtų absoliučiai jokių kontaktų su ligoniu. Bet jeigu tai visiškai neįmanoma, reikia labai griežtai izoliuoti tokį žmogų nuo ligonio.

Dažnai užduodami pacientų klausimai

Kada reikia važiuoti į ligoninę? Atsakymas vienas – jeigu jums sunku kvėpuoti.

Kitais atvejais: turiu temperatūros – NE.

Esu atlikęs tyrimą ir man patvirtintas koronavirusas – NE.

Man nuolatos skauda gerklę – NE.

Daug pas mus atvykstančių pacientų mes siunčiame namo, nes jie neturi kvėpavimo problemų. Dažniausiai po 3 – 4 dienų jie pasijaučia geriau. Daug tų, kurie atvyko su dusuliu, hospitalizuojami, bet ir jie po 5 – 7 dienų išrašomi namo. Tad iš visų pacientų, kurie atvyko su COVID-19, tik 10 proc. reikalinga hospitalizacija. Ir tik 1 – 3 proc. būtinas medicininės plaučių ventiliacijos įrangos naudojimas. Dauguma tų, kurie siunčiami dirbtinei ventiliacijai, pasveiksta po 7 – 10 dienų.

Ar man būtinas testas, kai įtariu, jog turiu koronavirusą?

Ar atlikti testą? Tai priklauso nuo testų prieinamumo jūsų regione. REUTERS/Dado Ruvic nuotr.

Man atrodo, tai priklauso nuo testų prieinamumo jūsų regione. Jeigu jūsų regione yra labai daug prieinamų testų punktų ir visi gali padaryti tyrimą be jokių eilių, tai gerai. Bet jei tokių galimybių mažai, svarbu palikti tai tiems, kam yra dusulys, t.y. kam potencialiai gali prireikti hospitalizacijos.

Ar galima išeiti į lauką?

Taip! Prašom! Tiesiog laikykitės minėtų taisyklių. Dezinfekuokite rankas po kontakto su paviršiais ir nelieskit veido. Jeigu vaikščiojat mieste – nesiartinkite prie kitų žmonių arčiau dviejų metrų. Bet pasisveikinkit! Šypsokitės! Niekas nieko neužkrės tiesiog išėjęs į lauką. Vienas perspėjimas: gerbkite šį naują sąveikos su aplinkiniu pasauliu režimą. Problema yra ta, kad, kai žmonėms sakoma, jog tam tikrus dalykus daryti galima, jie atsipalaiduoja ir nepaiso taisyklių. Ir nešiokite kaukę, kad neliestumėte savo veido.

Apie dezinfekcijos priemones

COVID-19 žūsta nuo bet kokios dezinfekcijos priemonės. Be to, reikia tik mažyčio tokios priemonės lašelio.

Ar reikia dezinfekuoti iš parduotuvės parneštus produktus?

Jeigu gyvenate mieste, kur yra labai daug užsikrėtusiųjų, dezinfekuoti pirkinius yra gera idėja. rts.ch nuotr.

Jeigu gyvenate mieste, kur yra labai daug užsikrėtusiųjų, tai gera idėja. Jeigu produktus pristato kurjeris, paprašykite juos palikti prie durų. Tada užsimaukite prištines ir dezinfekuokite pakuotes, kurios liks namuose. Manau, tai protingas apsaugos lygis.

Ar reikia nedelsiant skalbti ir dezinfekuoti drabužius, kuriuos mes nešiojame lauke?

Aš kaip gydytojas, kuris būna vienoje patalpoje su sergančiais pacientais po 12 valandų per dieną, be abejo, skalbiu savo drabužius po pamainos, bet tiems, kurie tiesiog išeina į lauką, visai nereikia skalbti savo drabužių.

Nuo ko priklauso inkubacinio periodo trukmė?

Nuo kontakto trukmės. Pavyzdžiui, medikai, dirbantys be apsaugos priėmimo skyriuje, gali susirgti po dviejų dienų. Jeigu buvo trumpas kontaktas su lengvus simptomus turinčiu žmogumi, inkubacinis periodas gali trukti iki 14 dienų. Užfiksuota labai mažai atvejų, kai inkubacinis periodas buvo ilgesnis. Todėl, jeigu įtariate, kad turėjote kontaktą su ligoniu, bet po dviejų savaičių liga niekaip nepasireiškė, tikriausiai neužsikrėtėte.

Kokias amžiaus grupes apima liga?

Mūsų ligoninėje guli absoliučiai visų amžiaus grupių atstovai: 23 metai, 35 metai, 45 metai, ir dauguma jų neserga visiškai jokiomis lėtinėmis ligomis. Pačioje pandemijos pradžioje buvo labai išpopuliarėjusi klaidinga nuomonė, kad suserga tik pagyvenusieji arba rimtas ligas (diabetą ar vėžį) turintys žmonės, bet tai nėra tiesa. Visas pastarąsias savaites aš dirbu tik su COVID-19 turinčiais ligoniais ir matau visas amžiaus grupes. Garbingo amžiaus žmonių yra daugiau ir jiems paprastai būna sunkiau. Tačiau atvyksta ir daug 35 metų amžiaus pacientų. Yra daug jaunų sunkiai sergančių žmonių ir yra pagyvenusių pacientų, kurie pasveiksta greitai.

Apie vaistus

Mūsų ligoninėje mes nebenaudojame ibuprofeno. Buvo keletas tyrimų, kurie patvirtino, kad ibuprofenas apsunkina padėtį. Susirgus, vartokite paracetamolį.

Kokias prognozes galima padaryti jau dabar?

Tikriausiai socialinė izoliacija truks nuo 3 iki 9 mėnesių. Svarbiausia – priprasti prie naujų gyvenimo taisyklių. Kai taisyklės tampa įprastomis, naujos normos nebeatrodo tokios sunkios ir baisios. doctissimo.fr nuotr.

Tikriausiai socialinė izoliacija truks nuo 3 iki 9 mėnesių. Tai ilgai. Bet visų didelių miestų, kurie išgyveno stipriausius pandemijos protrūkius, patirtis byloja, kad pirmasis dalykas, kurį būtina padaryti – tai išlyginti koronaviruso plitimo kreivę: sumažinti sergančiųjų skaičių, siekiant išvengti ligoninių perpildymo. Manau, kad saviizoliacija – tai toks reiškinys, kurį reikia tiesiog priimti kaip egzistavimo būdą artimiausiems keliems mėnesiams. Dabar, kai jūs jau žinote pagrindines elgesio taisykles, jokio pagrindo panikai nėra. Tai tiesiog naujas žmonių sąveikos tarpusavyje ir su aplinkiniu pasauliu būdas. Svarbiausia priprasti prie naujų gyvenimo taisyklių. Kai taisyklės tampa įprastomis, naujos normos nebeatrodo tokios sunkios ir baisios.

57 KOMENTARAI

   • Informacija labai patikima ir patikrinta (lyginau paskutines amerikiečių, UK ir Japonijos specialistų nuomones ir patirtį apie COVID-19). Kai stebėjau PSO konferencijos transliaciją, kur kalbėjo labai kompetetingi, medikai, epidemiologai – NIEKAS NEDĖVĖJO KAUKIŲ, matyt tikrai – didžiausias užkratas keliauja per tiesioginį kontaktą, o ne oru.
    p.s.
    Nemanau, kad išmintinga teisti žmogų pagal tautybę (juo lab Lietuvos pilietė, Palngiškė), juk daugiausia netikras naujienas „iš Rusijos”, platiname mes patys – lietuviai.

   • ne visi rusai irgi mala nesamones. Taip, jie mėgsta reikštis ir net ir tie, kurie patys nežino ka sako.
    bet lygiai tokių pat feikų pilnas internetas iš vakaru. Lygiai kaip iį įtas mirštamumas. Ir niekas neišduoda duomenu, kiek žmonių numirė per ta patį laiko tarpą pernai. Ir niekas nenori net girdėti, kad nuo to viruso iš viso dar niekas nenumirė šiam pasaulį, o jis reikalingas tik panikos skleidimui. Tai va šiuo atveju virusas ir epidemija, ir mirštamumas yra absoliutus feikas skleidžiamas „pasaulio vyriausybes”, kuria visą sudaro žydai sionista su Geitsu priešakį.
    Taip kad šioj vietoj prie ko rusai??

 1. Butu idomu suzinoti is kur si straipsni gavote? Sie gydytojo patarimai gerokai pasene, buvo taikomi daugiau pandemijos pradzioje. Apsisaugojimo priemones siuo metu yra kur kas grieztesnes, ir užsikreciama ne tik nuo uzkrestu pavirsiu bet ir oro lašeliniu budi bei aerozoliniu .
  As esu gydytoja New Dzersyje o mano vyras tiesiogiai gydo COViD 19 ligonius kitoje New Yorko Miesto ligonineje.
  Beje, yra daug netikslumu. Patariama naudoti paracetamoli nuo karsciavimo tuo tarpu JAV jis neparduodamas, mes naudojame Tylenol, arba acetaminofena. Kažkas ne taip.
  Beje kiekvienoje man zinomoje ligonineje yra po kelis medicinos darbuotojus iskaitant gydytojus, uzsikretusius ir , sunkioje bukleje, ne vienas mire. COVID 19 liga kur kas klastingesne ir pavojingesne negu cia aprašyta.

 2. Klaidinantis straipsnis. „Sumalta” (naudinga su kenkėjiška) info iki to, kad ji netinkamai suprantama ir toliau netinkamai ištransliuojama (klysti žmogiška, bet gerai būtų supratus pasitaisyti). Užsikrėsti per orą įmanoma čiaudint, ar tiesiog kalbant. Oro areozoliniu būdu. Jei (kaip tvirtinama straipsnyje) 99.9% neužsikrečia per orą – niekam nereikėtų kaukių ir akinių, tereiktų pirštines turėt ir su jom veido neliest. Būkim sąmoningi. Kaukės apsaugo. Akiniai – papildoma priemonė. Saugokim vienas kitą. Būkim sveiki!

  • užsirašyk žmogau, kad tai tik tavo nuomonė. Kad per ora negalima užsikrėsti senai nustatė profesoriai, R. Kocho institutas, ir galiausiai tai suprato ir Geitso valdoma PSO su negru priešakį. Būkim sveiki, tik nepamirškit, kad tas virusas yra muilo burbulas, skirtas tam, kad varytų visuomenei siaubą. Nuo to viruso nenumirė nei vienas žmogus pasaulyje. Tai yrodo teismo medicinos ekspertų skrodimai. O šiandien ir pakliuvusiį po mašina užrato kad mirė nuo viruso, nes to reikia pasaulio vyriausybei, kad galėtų visus priversitinai suvakcinuoti

   • Arūnai, nebūtina taip neprofesionaliai meluoti. Pvz aš numiriau nuo koronaviruso, tik tiek, kad 3ią dieną prisikėliau iš numirusių.:D Taigi, esu įrodymas, kad nuo koronos mirštama. Be to jei ir nenumirsi – sirgti korone nėra labai didelis malonumas. Ir žinoma, savo parašytos informacijos negali niekuo pagrįsti, ne jokių nuorodų negali duoti, kokie ten profesoriai nustatė, nežinai, juk, taip? Ir tokio universiteto net nėra 😛

 3. Prisijuokiau beskaitydama komentarus! Kaip manote, kodėl reikia kaukės? O gi kad iš jūsų burnos ant paviršių ir arti esančių žmonių jums kalbant ar čiaudant nepatektų virusas jei jį nešiojate bet dar nesergate. O veido tikrai nereikia liesti neplautomis rankomis net jei ir nėra covid grėsmės

 4. Kiek gi galima ”kurti” straipsnius kuriuose ”gydytojai” priestarauja patys sau? Viename sakinyje ”oru neuzsikreciama, uzsikreciama per pavirsius”, o kitame sakinyje ”laikykites 2 metru atstumo”. Jau atsibodo gyventi kasdienybeje, kur nemastantys sutverimai elgiasi tarsi laukiniai zverys pamate kitus zmones.