Tamara Zaiceva

Tarptautinė organizacija „Žurnalistai be sienų“ ( Reporters Without Borders, RSF) ragina Kinijos valdžią skubiai paaiškinti dėl daktarės Ai Fen iš Uhano, kuri pirmoji Kinijoje išdrįso įspėti medikus apie ligonį su iki šiol nežinomu virusu ir tokiu būdu pirmoji įspėjo išorinį pasaulį apie artėjančią grėsmę, dingimo. Po to, kai Ai Fen neseniai davė sukrečiantį interviu žiniasklaidai, kuriame kritikavo šalies valdžią dėl informacijos cenzūros ir teigė, kad tai turėjo itin didelės įtakos virusui išplisti iki epidemijos, o vėliau ir pandemijos, pastarąsias kelias savaites ji yra nepasiekiama.

Žurnalistai be sienų kreipėsi į Kinijos valdžią

Australijos televizijos naujienų programa „60 minučių“ kovo 29 d. pirmoji pranešė, kad Kinijos Uhano centrinės ligoninės Skubios pagalbos skyriaus vedėja daktarė Ai Fen dingo be žinios po jos interviu žurnalui „Renwu“, priklausančiam „People’s Daily“ grupei.

Kovo 10 d. išspausdintas žurnalo numeris su Ai Fen interviu buvo greitai pašalintas iš visų Kinijos spaudos kioskų. Interviu taip pat buvo išimtas iš žurnalo svetainės, tačiau jį spėjo nukopijuoti interneto vartotojai, kurie toliau platina šį straipsnį.

Ai Fen šeima ir kolegos baiminasi, kad medikė buvo areštuota. JAV vyriausybės finansuojamas „Radio Free Asia“ taip pat patvirtina, kad niekaip negali susisiekti su gydytoja. Weibo nuotr.

Ai Fen šeima ir kolegos baiminasi, kad ji buvo areštuota. JAV vyriausybės finansuojamas „Radio Free Asia“ taip pat patvirtina, kad  niekaip negali susisiekti su gydytoja. Jos paskyra Kinijos socialinės žiniasklaidos platformoje „Weibo“ tebėra aktyvi ir joje buvo paskelbta keletas nuraminti turėjusių pranešimų. Tačiau tiek žurnalistai, tiek artimieji abejoja jų autentiškumu, nes Kinijos policija dažnai verčia suimtuosius atskleisti prisijungimų prie savo paskyrų socialiniuose tinkluose slaptažodžius. Trys Kinijos žurnalistai ir trys politiniai komentuotojai taip pat buvo areštuoti per pastaruosius du mėnesius dėl informacijos skleidimo apie koronaviruso epidemiją šioje šalyje.

Interneto nuotr.

„Savo interviu žiniasklaidai dr. Ai Fen teigė, kad Kinijos valdžios cenzūra atidėjo kovos su koronaviruso krize priemonių taikymą ir jų patvirtinimą, todėl prisidėjo prie viruso plitimo Kinijoje, – sakė RSF Rytų Azijos biuro vadovas Cédric Alviani. – Mes raginame Kinijos valdžios institucijas parodyti kuo aiškesnę situaciją dėl daktarės Ai Fen ir, jei ji buvo areštuota, nedelsiant išlaisvinti ją ir visus kitus žurnalistus bei informacijos šaltinius, sulaikytus Kinijoje“.

Tarptautinė organizacija „Žurnalistai be sienų“ pranešimą dėl daktarės dingimo išplatino pastarąjį penktadienį.

Susidūrė viena pirmųjų pasaulyje

Būtent Ai Fen ir grupė gydytojų gruodžio 30 d. pirmąjį kartą plačiau išsakė nerimą dėl Uhane užfiksuoto naujojo viruso, primenančio kitą virusą, atsakingą už 2003 m. SARS epidemiją, kuomet Kinijoje užsikrėtė apie 8000 žmonių ir mirė daugiau nei 800. Aštuoni gydytojai, įskaitant Li Wenliang, kuris vėliau mirė nuo koronaviruso, sausio 3 d. buvo areštuoti už tariamai „melagingų gandų“ skleidimą.

Kovo 10 d. Kinijos žurnalas „Renwu“ paskelbė Uhano centrinės ligoninės, miesto, kuriame prasidėjo naujos koronavirusinės infekcijos plitimas, Skubios pagalbos skyriaus (Lietuvoje tai būtų Priėmimo skyrius – red. past.) vadovės Ai Fen interviu. Gydytoja pasakojo apie tai, kaip gydymo įstaigos vadovybė bandė nuslėpti informaciją apie naują virusą, blokavo bet kokią panašios informacijos sklaidą ir kas dėl to vėliau nutiko.  Netrukus straipsnis buvo pašalintas iš interneto, o Ai Fen, kaip kalbama, buvo slapta areštuota.

2019 m. gruodžio 18 d. 65 metų vyras, sergantis neįprasta kvėpavimo takų infekcija, buvo pristatytas  į Uhano centrinės ligoninės Skubios pagalbos skyrių. Jis kelias dienas sirgo ir buvo nuvykęs į polikliniką, kur jam buvo paskirti antibiotikai. Bet vaistai nepadėjo: temperatūra išliko aukšta ir niekaip nesisekė jos numušti. Ligoninėje vyrui buvo atlikta bronchoskopija, kompiuterinė tomografija, o skysčiai iš plaučių paimti mėginiams.

Uhano turguje prekiauta ne tik jūros gėrybėmis, bet ir įvairiais gyviais. Getty Images nuotr.

Skubios pagalbos skyriaus vedėja Ai Fen mano, kad tai buvo pirmasis pacientas, sergantis nauja koronavirusine infekcija, kurį ji apžiūrėjo. Prieš susirgdamas vyras dirbo Uhano Huanan jūros gėrybių turguje, kur prekiaujama ir egzotiniais gyvūnais, įskaitant šikšnosparnius, kurie, kaip manoma, yra nešiotojai koronaviruso, po mutacijos tapusio COVID-19 sukėlėju. Bet tada niekas dar nežinojo apie tai. Iki to laiko Uhane buvo užregistruoti tik keli nežinomos kilmės sunkios pneumonijos atvejai ir medikai dar nesuprato, kad tai didelės grėsmės pradžia.

Pamačius tyrimų rezultatus išpylė šaltas prakaitas

Gruodžio 27 d. į Uhano centrinę ligoninę pateko antrasis pacientas, turintis tokių pačių simptomų. Jis buvo 20 metų jaunesnis už pirmąjį, nesirgo jokiomis lėtinėmis ligomis, tačiau infekcija jį paveikė kur kas labiau nei pirmąjį ligonį. Prieš tai vyras dešimt dienų buvo gydomas kitoje Uhano klinikoje, tačiau jo sveikata ir toliau blogėjo. Kai pacientas buvo atvežtas į Uhano centrinės ligoninės Skubios pagalbos skyrių, jo kraujas buvo tik 90 proc. prisotintas deguonies.

Po trijų dienų Ai Fen gavo antrojo paciento tyrimų rezultatus. Atspausdintame sąraše buvo patogenai, rasti plaučiuose: kelios įvairių kvėpavimo takų bakterijų kolonijos, SARS koronavirusas ir pseudomonas aeruginosa bakterija, kuri pasinaudodama imuninės sistemos sutrikimais įsitvirtina organizme, sukelia infekciją ir yra itin atspari vaistams.

Duodama interviu kinų žurnalui „Renwu“, Ai Fen prisiminė, kad perskaičius šį tyrimų rezultatų sąrašą ją išpylė šaltas prakaitas. Renwu/Handout nuotr.

Duodama interviu kinų žurnalui „Renwu“, Ai Fen prisiminė, kad perskaičius šį tyrimų rezultatų sąrašą ją išpylė šaltas prakaitas. SARS koronavirusas sukėlė SARS protrūkį 2003 m. Tuomet šio viruso plitimą sugebėta nuslopinti pačioje pradžioje, tačiau mirtingumas tarp užsikrėtusiųjų siekė devynis procentus, o tarp vyresnių nei 50 metų pacientų mirė kas antras.

„Kaip tik tuomet pro mano kabinetą ėjo mūsų ligoninės pulmonologijos skyriaus vedėjas, jis asmeniškai dalyvavo kovoje su SARS protrūkiu. Aš pasivijau kolegą ir parodžiau tyrimų rezultatus. Jis pasižiūrėjo ir iškart pasakė, kad tai labai labai blogai“, – interviu žurnalui pasakojo Ai Fen.

Skubios pagalbos skyriaus vadovė nedelsiant apie tai pranešė Uhano centrinės ligoninės vadovybei, o tyrimų rezultatų nuotrauką išsiuntė medikui iš kitos klinikos –  jie kartu studijavo institute ir visai neseniai susirašinėjo, kad vis daugiau pacientų su kvėpavimo takų problemomis atvežama iš Uhano jūros gėrybių turgaus. Per kelias valandas nuotrauka buvo išplatinta Kinijos medikų grupėse socialiniuose tinkluose ir išplito internete. Netrukus ir eiliniai interneto vartotojai pradėjo keistis gandais apie naują SARS protrūkį.

Pareiškė griežtą papeikimą

Tą vakarą Ai Fen gavo keletą žinučių iš savo viršininkų. Ji buvo perspėta, kad informacija apie naują ligą neturi būti skleidžiama, taip pat jai buvo pagrasinta, jog nepaklusus teks prisiimti atsakomybę. „Aš negalėjau užmigti visą naktį, nerimavau ir galvojau apie tai, kas nutiko, –  interviu žurnalui prisimena ji. –  Tuomet pagalvojau, kad viskas turi dvi puses. Net jei mano veiksmai sukelia tam tikrų neigiamų pasekmių, nėra nieko blogo įspėti Uhano gydytojus, kad reikia būti atsargiems“.

Kitą rytą Ai Fen buvo iškviesta į ligoninės drausmės komisiją ir jai pareikštas griežtas papeiktas dėl gandų skleidimo ir grėsmės stabilumui. Nors ji visą kaltę dėl informacijos platinimo prisiėmė sau, buvo nubausti dar aštuoni gydytojai, kurie aptarinėjo jos nuotrauką socialiniuose tinkluose. Vienas iš jų buvo oftalmologas Li Wenliangas, kuris taip pat dirbo Uhano centrinėje ligoninėje. Po mėnesio žiniasklaida praneš, kad jis du kartus buvo iškviestas į policiją, kur buvo apkaltintas viešosios tvarkos trikdymu ir priverstas pasirašyti dokumentą, kuriame pažadėjo neskleisti nepagrįstų gandų.

Po susitikimo su savo viršininkais Ai Fen paprašė būti atleidžiama iš pareigų, tačiau jai buvo atsakyta. „Vakare grįžau namo, aiškiai atsimenu, kaip vyrui pasakiau, kad, jei kas nors man nutiktų, jam teks vienam auginti vaiką“, – interviu žurnalui „Renwu“ pasakojo gydytoja. Ji teigė nusprendusi artimiesiems nieko nesakyti apie naująjį virusą ir savo baimes, tačiau perspėjo nebūti tose vietose, kur renkasi minios žmonių, o gatvėje būtinai nešioti medicinines kaukes.

Tą pačią dieną Kinijos valdžios institucijos pranešė Pasaulio sveikatos organizacijai, kad Uhane buvo aptikti keli nežinomos kilmės pneumonijos atvejai. Tai buvo pirmasis oficialus pripažinimas, kad problema egzistuoja. Naujoji liga vis dar net neturėjo pavadinimo ir niekas negalėjo užtikrintai pasakyti, kaip tiksliai ji perduodama ir kokie yra pavojai.

Uhano medikai fiksavo neįprastus vaizdus ligonių plaučiuose. Reutes nuotr.


Negalėjo minėti net žinutėse

Sausio pirmą dieną Ai Fen grįžo į darbą. Gydytoja nerimavo, kad net medikai nėra įspėti apie galimą pavojų. Pripažinti infekcijos egzistavimą buvo leidžiama tik asmeniniuose pokalbiuose, jokiais būdais nebuvo galima apie tai rašyti socialiniuos tinkluose, kalbėti viešai ar net minėti SMS žinutėse. Be to, valdžia uždraudė gydytojams ir slaugytojams dėvėti apsaugines priemones – kad nekiltų panika. Ai Fen pasakojo žurnalui, kad liepė savo darbuotojams paslėpti apsauginius kostiumus po chalatais –  ji daugiau nieko negalėjo padaryti.

Vos per dieną į jos skyrių pateko dar septyni žmonės, turintys tokių pat simptomų, kurie rodė esant naujai infekcijai. Padėtis kas valandą blogėjo. Iš pradžių daugelis pacientų buvo kaip nors susiję su jūros gėrybių turgumi, tačiau netrukus į ligoninę pradėjo vežti žmones, kurie niekada nėra buvę minėtame turguje, atveždavo net ištisas šeimas.

Ai Fen žurnalui pasakojo, jog tuomet pradėjo įtarti, kad, priešingai nei teigė oficialioji Kinijos valdžios versija, naujasis koronavirusas gali plisti tarp žmonių ir yra perduodamas nuo žmogaus žmogui.

„Sausio pirmą dieną buvo uždarytas jūros gėrybių turgus, kodėl tada vis daugėja pacientų, jei žmonės negali užkrėsti vienas kito?“, – svarstė ji ir uždavinėjo panašius klausimus ligoninės vadovybei.  Tačiau pastaroji atsisakė jos klausytis net po to, kai susirgo viena iš Skubios pagalbos skyriaus slaugytojų. Ekstremaliame posėdyje sausio 16 d. Uhano gydytojai buvo patikinti, kad virusas nepersiduoda nuo žmogaus žmogui, teigta, jog tai tiesiog neįmanoma.

Situacija pasikeitė tik po to, kai Uhane apsilankė 83 metų akademikas Zhongas Nanshanas, garsaus kinų epidemiologas, 2003 m. atradęs SARS koronavirusą. Jis akimirksniu suprato, kad miestas yra ties epidemijos slenksčiu. Sausio 19 d. akademikas žurnalistams atskleidė, kad naujoji koronavirusinė infekcija yra perduodama žmonių. Kitą dieną krizę jau valdė oficialus Pekinas. Uhane ir Hubėjo provincijoje, kur yra miestas, visi masiniai renginiai buvo nedelsiant atšaukti, paskelbtas griežtas karantinas, uždrausta atvykti ar išvykti, pradėtos statyti laikinos ligoninės pacientams, sergantiems naujuoju virusu.

Sausio 21 d. į priėmimo skyrių buvo atvežti 1 523 žmonės, 655 stipriai karščiavimo“, – interviu žurnalui pasakojo gydytoja. AP nuotr.

Epidemiją dar buvo galima sustabdyti

„Likus kelioms valandoms iki miesto uždarymo man paskambino pažįstamas gydytojas ir paklausė, kas iš tikrųjų vyksta. Paprašiau, kad ši informacija liktų tarp mūsų: sausio 21 d. į priėmimo skyrių buvo atvežti 1 523 žmonės, 655 stipriai karščiavimo“, – interviu žurnalui pasakojo gydytoja.

Ir tai buvo tik pradžia. Kiekvieną dieną buvo vis daugiau ir daugiau pacientų. Perpildytos reanimacijos nebepriėmė ligonių, ir jie buvo guldomi tiesiog koridoriuose. Kai kas mirdavo anksčiau nei jį spėdavo apžiūrėti medikas.

„Tuo metu mūsų skyriuje buvo tokia padėtis, kad išgyvenę žmonės niekada nesugebės tai pamiršti. Tai, kas įvyko, ką jie ir mes patyrėme, visiškai pakeitė požiūrį į gyvenimą“, – žurnalui „Renwu“ kalbėjo gydytoja.

Interviu Ai aprašė sukrečiančias akimirkas: senyvas vyras tuščiu žvilgsniu žiūri į gydytoją, tiesdamas jai 32 metų sūnaus mirties liudijimą, arba tėvas, kuris taip sunkiai susirgo, kad atvažiavęs iki ligoninės nebegalėjo išlipti iš automobilio. Kai gydytoja priėjo prie automobilio, žmogus jau buvo miręs.

Ji prisiminė, kaip pasirūpino vyro mamos perkėlimu į stacionarinę priežiūrą, ir pastaroji padėkojo Ai. Uošvė mirė tik atvykusi. „Aš žinau, kad tai buvo tik kelios sekundės, bet tas „ačiū“ mane labai jaudina. Ar per tą laiką, kai buvo tariamas šis vienas žodis, galėjo būti išgelbėta gyvybė?“.

Virusas šienavo ir pačius medikus. Sausio ir vasario mėnesiais buvo užkrėsti daugiau nei 200 Uhano centrinės ligoninės darbuotojų. Kovo pradžioje kai kurie iš jų dar buvo sunkios būklės, o keturi mirė, tarp jų oftalmologas Li Wenliangas, kuris buvo iškviestas į policiją dėl neva skleidžiamų gandų apie naują virusą. Iki sausio pabaigos vienas po kito susirgo ligoninės vadovai – žmonės, kurie draudė skleisti informaciją apie naują koronaviruso infekciją, o juk tuomet, anot Ai Fen, epidemiją dar buvo galima sustabdyti.

Uhano laikinosios ligoninės. Reuters nuotr.

Cenzūra suveikė  jau po kelių valandų

Interviu „Renwu“ Ai Fen prisipažino, kad iki šiol kremtasi, jog gruodį pakluso savo viršininkų reikalavimams. „Jei žinočiau, kas nutiks vėliau, nekreipčiau dėmesio į jų grasinimus ir papeikimus, – sakė ji. – Turėjau apie naują virusą pasakoti visiems, kuriuos sutikau, visur, kur tik buvo įmanoma“.

Anot gydytojos, greitesnė valdžios reakcija į ligą galėjo išgelbėti daugybę gyvybių. Kinijos ekspertai vėliau paskaičiavo, kad jei karantinas būtų įvestas Uhane nors savaite anksčiau, du trečdaliai asmenų, užkrėstų nauja koronavirusine infekcija, būtų likę sveiki. Aktyvi ligos protrūkio kontrolė nuo sausio pradžios būtų sumažinusi infekcijų skaičių Kinijoje 95 procentais.

Interviu paskelbimo dieną Kinijos prezidentas Xi Jinping aplankė Uhaną. Galbūt šis sutapimas paskatino dar labiau sugriežtinti cenzūrą. CNN nuotr.

Kovo 10 d. buvo išleistas žurnalo „Renwu“ numeris su Ai Fen istorija apie tai, kaip prasidėjo epidemija, o dabar jau ir pasaulinė pandemija. Vos po trijų valandų straipsnis buvo pašalintas iš leidinio ir kitų Kinijos svetainių, kurioms pavyko jį perspausdinti, o pats žurnalas dingo iš spaudos kioskų. „BBC News“ nurodo, kad interviu paskelbimo dieną Kinijos prezidentas Xi Jinping aplankė Uhaną. Galbūt šis sutapimas paskatino dar labiau sugriežtinti cenzūrą.

„Renwu“ straipsnio dingimas papiktino interneto vartotojus visoje Kinijoje. Kas dar spėjo nukopijuoti tekstą, bandė jį perkelti į Kinijos socialinius tinklus, tačiau ten jie automatiškai buvo naikinami. Siekiant pergudrauti sistemas, kurios elektroninėje erdvėje ieško ir cenzūruoja draudžiamus tekstus, Ai Fen istorija buvo užkoduota pačiais įvairiausiais būdais. Per kelias dienas interviu buvo surašytas Morzės ir Brailio abėcėlių ženklais, elfų iš „Žiedų valdovo“ rašmenimis, įrašytas gestų kalba, panaudoti net senovės kinų hieroglifai ir populiarūs šiuolaikiai socialinių tinklų jaustukai.

Ai Fen istorija buvo užkoduota pačiais įvairiausiais būdais

Kovo 29 d. Australijos televizijos laida „60 minučių“ paskelbė, kad Ai Fen po šio interviu dingo, ir padarė prielaidą, jog gydytoją slapta suėmė valdžia. Per pastaruosius kelerius metus keletas garsių Kinijos verslo, mokslo ir kultūros atstovų tapo slaptų areštų aukomis, tarp jų garsioji Kinijos aktorė Fan Bingbing, genetikas He Jiankui, fotografas Lu Guang ir finansininkas Xiao Jianhua. Po kelių mėnesių, kaip taisyklė, jie pasirodė viešumoje, pripažino savo netinkamą elgesį ir pažadėjo išpirkti savo kaltę.

Paskutinis Ai Fen įrašas Weibo puslapyje

Ar Ai Fen taip pat ištiko Fan Bingbing ir Xiao Jianhua likimas, niekas nežino. Po to, kai apie gydytojos dingimą pranešė Australijos televizijos laida „60 minučių“, medikės „Weibo“ puslapyje pasirodė naujas įrašas su vaizdu į Uhaną ir užrašas: „Upė. Tiltas. Kelias “. „Radio Free Asia“ pažymi, kad tai negali būti laikoma arešto paneigimu, nes valdžia galėjo tiesiog suklastoti šį įrašą.

Viršelio nuotrauka:
Gydytoja Ai Fen iš Uhano pirmoji Kinijoje išdrįso įspėti medikus apie ligonį su iki šiol nežinomu virusu ir tokiu būdu pirmoji įspėjo išorinį pasaulį apie artėjančią grėsmę, Reuters nuotr.


PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia