Tamara Zaiceva

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) generalinis direktorius Tedrosas Adhanas Ghebreyesusas vakar pareiškė, kad mirtingumas nuo naujojo tipo koronaviruso yra dešimt kartų didenis nei nuo prieš dešimtmetį siautėjusio kiaulių gripo.

Svarbu išlaikyti karantino apribojimus

Per kiaulių gripo pandemiją nuo 2009 m. sausio iki 2010 m. rugpjūčio pasaulyje buvo užregistruota daugiau nei 1,6 milijono ligos atvejų, mirė daugiau kaip 18 tūkstančių žmonių. Šio ryto duomenimis, koronaviruso infekcija pasaulyje serga 1,9 milijono žmonių, jau užfiksuota 119 tūkstančių mirties atvejų.

„Mes žinome, kad COVID-19 plinta greitai, ir žinome, kad jis yra mirtinas – mirtingumas yra dešimt kartų didesnis nei per 2009 m. gripo pandemiją. Mes žinome, kad norint sustabdyti infekcijos plitimą, būtina anksti aptikti, ištirti, izoliuoti ir atsekti kiekvieną kontaktą “, – vakar pranešė PSO vadovas.

T.A.Gebreyesusas taip pat pabrėžė, kad koronavirusas plinta greitai, kai kuriose šalyse susirgimų statistika per kelias dienas padidėja kelis kartus, o tuo tarpu liga atsitraukia pernelyg lėtai.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) generalinis direktorius Tedrosas Adhanas Ghebreyesusas. PSO nuotr.

Taip pat jis akcentavo, jog itin svarbu išlaikyti karantino apribojimus, o jų atsisakyti galima tik labai palaipsniui.

„Kai kurios šalys ir bendruomenės keletą savaičių išgyvena socialinius ir ekonominius apribojimus. Kai kurios šalys svarsto, kada galėtų panaikinti šiuos apribojimus ar pristabdyti juos.

Abiem atvejais šie sprendimai, visų pirma, turi būti grindžiami žmonių sveikatos apsaugos interesais ir tuo, ką žinome apie virusą ir kaip jis elgiasi“,  – vakar akcentavo PSO vadovas.

Susirgimų skaičius auga stulbinamu greičiu

PSO akcentuoja, jog norint sustabdyti koronaviruso plitimą, būtina anksti aptikti, ištirti, izoliuoti ir atsekti kiekvieną kontaktą.

Jis teigė, kad nuo pat pradžių šis virusas buvo PSO intensyvaus dėmesio sritis.

„Kaip jau ne kartą minėjome, tai yra naujas virusas ir pirmoji pandemija, kurią sukėlė koronavirusas. Mes visą laiką mokomės ir koreguojame savo strategiją, remdamiesi naujausiais turimais įrodymais.

Mes galime pasakyti tik tai, ką žinome, ir galime veikti tik pagal tai, ką žinome.

Kelių šalių įrodymai suteikia mums aiškesnį vaizdą apie šį virusą, kaip jis elgiasi, kaip jį sustabdyti ir kaip jį gydyti.

Mes žinome, kad COVID-19 plinta greitai, ir žinome, kad jis yra mirtinas  – mirtingumas yra 10 kartų didesnis nei buvo per 2009 m. paskelbtą gripo pandemiją.

Mes žinome, kad virusas gali lengviau plisti perkrautoje aplinkoje, pavyzdžiui, slaugos namuose.

Mes žinome, kad norint sustabdyti perdavimo procesą, būtina anksti aptikti, ištirti, izoliuoti ir atsekti kiekvieną kontaktą.

Mes žinome, kad kai kuriose šalyse susirgimų atvejai padvigubėja kas 3–4 dienas. Nors susirgimų COVID-19 skaičius auga labai greitai, jis slopsta pernelyg lėtai. Kitaip tariant, kelias žemyn yra daug lėtesnis nei aukštyn“, – nurodė PSO vadovas.

Jis akcentavo, kad koronaviruso protrūkio kontrolės priemonių, socialinio ir ekonominio gyvenimo apribojimų turi būti atsisakoma neskubant, palaipsniui, tuo pačiu kontroliuojant situaciją  „Tai negali atsitikti vienu metu“, – vakar parėžė Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) generalinis direktorius Tedrosas Adhanas Ghebreyesusas.

Jis taip pat priminė, jog fizinio kontakto apribojimai yra tik dalis lygties ir reikia įgyvendinti daugybę kitų pagrindinių visuomenės sveikatos priemonių.

PSO generalinis direktorius taip pat ragino visas šalis užtikrinti, kad buvimo namuose priemonės neturėtų būti vykdomos žmogaus teisių sąskaita.

„Kiekviena vyriausybė turi įvertinti savo situaciją ir kartu apsaugoti visus savo piliečius, ypač pažeidžiamiausius“, – akcentavo Tedrosas Adhanas Ghebreyesusas.

Paskelbs naujas strategines rekomendacijas

Su koronavirusu kovoja Italijos gydytojai. samaritanspurse.org nuotr.

PSO vadovas pranešė, kad siekdama padėti šalims priimti tinkamus sprendimus, Pasaulio sveikatos organizacija  šiandien paskelbs atnaujintas strategines rekomendacijas.

Kaip nurodoma pranešime spaudai, naujoji strategija apibendrina tai, kas jau žinoma, ir nubrėžia tolesnę veiklą. Tai apima šešis kriterijus, taikomus šalims, kurios svarsto apribojimų panaikinimą:

Pirma, viruso plitimas yra kontroliuojamas;

Antra, sveikatos sistema geba nustatyti, ištirti, izoliuoti ir gydyti kiekvieną atvejį, atsekti kiekvieną kontaktą;

Trečia, protrūkio rizika yra sumažinta tokiose vietose kaip sveikatos priežiūros įstaigos ir slaugos namai;

Ketvirta, prevencinės priemonės taikomos darbo vietose, mokyklose ir kitose vietose, kuriose galimas žmonių susibūrimas;

Penkta, įmanoma valdyti importo riziką;

Šešta, bendruomenės yra visapusiškai išsilavinusios, įtrauktos ir įgaliotos prisitaikyti prie „naujos normos“.

Būtina išlaikyti pusiausvyrą

PSO vadovas pažymi, kad kiekviena šalis turėtų įgyvendinti išsamų priemonių rinkinį, skirtą sulėtinti koronaviruso plitimą ir išgelbėti gyvybes, kad būtų pasiektas žemas perdavimo lygis arba jo visai neliktų. Tačiau tuo pat metu šalys turi rasti pusiausvyrą tarp priemonių, skirtų kovoti su COVID-19, ir kitomis ligomis, kurioms dabar sumenko dėmesys,  ir socialinio bei ekonominio poveikio.

„Plintant pandemijai, jos poveikis visuomenės sveikatai, socialiniam gyvenimui bei ekonomikai yra itin didelis ir neproporcingai paveikė pažeidžiamuosius. Daugeliui gyventojų jau trūksta galimybės naudotis įprastomis, būtiniausiomis sveikatos priežiūros paslaugomis“,  – akcentavo PSO vadovas.

Jis akcentavo, jog dabar itin svarbu sukurti ir pristatyti saugią bei veiksmingą vakciną, kad būtų visiškai nutrauktas koronaviruso plitimas.

Viršelyje – Internewscast.com nuotr.


PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia