Atkurtas Kurhauzas pristatytas žurnalistams. "Vakarinės Palangos" nuotr.

Tamara Zaiceva

Į Palangą vakar itin gausiai sugužėjusiems pagrindinių šalies televizijos kanalų ir žiniasklaidos priemonių žurnalistams kurorto vadovas Šarūnas Vaitkus bei vicemeras Rimantas Mikalkėnas parodė naujai atkurtą medinę Kurhauzo dalį. Kaip žinia, ji buvo visiškai suniokota gaisro metu beveik prieš du dešimtmečius.

Svajonės pildosi

Šis šeštadienis Palangoje bus neeilinė diena – iš pelenų prikelta medinė Kurhauzo dalis atvers duris visuomenei. „Kurhauzo atgimimas tik patvirtina teiginį, kad svajonės, jei labai norėsi bei atkakliai sieksi tikslo, tikrai pildosi“, –  džiaugėsi Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus. Jis prisipažino, jog atkurti Kurhauzą – tiek ir sutvarkyti mūrinę jo dalį, tiek ir atstatyti visiškai suniokotą medinę – buvo jo viso gyvenimo svajonė.

„Vakarinės Palangos” nuotr.

Palangos centras ties Vytauto ir J. Basanavičiaus gatvių sankirta jau suspindo naujomis spalvomis – per pustrečių metų atgimė ir visu grožiu atsiskleidė restauruota medinė Kurhauzo dalis. Mediniais raižiniais iš tolo akį traukianti bei sujungta su dar 2013 m. restauruota mūrine dalimi, iš pelenų prikelta medinė pastato dalis Kurhauzui pagaliau grąžino pirminį jo veidą.

„Palangos Kurhauzas neatsitiktinai yra pelnęs kurorto simbolio vardą – būtent nuo šio pastato prasidėjo Palangos kaip kurorto istorija. Maždaug 1877 m. grafas F. Tiškevičius pastatė erdvų restoraną, o netrukus jis buvo išplėstas bei čia įkurtas pirmasis kurorto viešbutis. Ne vieną pramogą siūlantis Kurhauzas netruko tapti populiari poilsiautojų susibūrimo bei besikuriančio kurorto širdimi”, – žurnalistams priminė mero pavaduotojas Rimantas Antanas Mikalkėnas.

Kaurhauzas sparčiai nyko po gaisro

„Vakarinės Palangos” nuotr.

Duodamas interviu žiniasklaidos atstovams, Palangos vadovas Š.Vaitkus priminė visą nelengvą ne tik Kurhauzo atkūrimo kelią, bet ir tai, kaip Savivaldybė siekė, kad šis kutorto simbolis būtų perimtas, sutvarkytas, o gaisro suniokoto pastato likučiai nebadytų akių tiek patiems palangiškiams, tiek svečiams.

Š.Vaitkus priminė, jog 2002 m. rugpjūčio 25 d. Kurhauzo medinė sudegė negrįžtamai, ir Palangos centrą dešimtmetį darkė griuvėsiai. Po ilgus metus besitęsusių ginčų su Kurhauzo bendrasavininkiais, Palangos miesto savivaldybei pavyko pasiekti tikslą – restauruoti miestui priklausančią mūrinę Kurhauzo dalį bei 2013 m. pabaigoje perduoti ją kultūros bendruomenei. Nuo tada puošnioje Kurhauzo salėje vyksta kultūros renginiai bei visuomenės susibūrimai.

Tačiau medinės pastato dalies likučiai ir toliau nyko, tad Kultūros paveldo departamentas ėmėsi ryžtingų veiksmų, kad neprižiūrima kultūros paveldo vertybė atitektų valstybei. 2017 m. birželį Klaipėdos apygardos teismas konstatavo, kad medinė Kurhauzo dalis turi būti perimta valstybės nuosavybėn, tų pačių metų spalį ji perduota Palangos miesto savivaldybei. Savivaldybė nedelsdama ėmėsi veiksmų, kad medinė kurorto simbolio dalis būtų vėl prikelta gyvenimui.

Atkūrė per pustrečių metų

Kaip žurnalistams pasakojo meras Šarūnas Vaitkus, atkurti Kurhauzą buvo ypač nelengva ir dėl to, kad pradžioje itin didelį pasipriešinimą rodė pastato tuometdar bendrasavininkiai Jackos, nesyk kreipęsi į teismus kad būtų stabdomi darbai.

Vis dėlto perimus pastatą valstybės, o po to Savivaldybės žinion, per pustrečių metų buvo atkurti Kurhauzo medinės dalies pamatai, pastato išorė bei vidus, Kurhauzą papuošė dailūs mediniai raižiniai. Kurorto simbolis alsuoja grafų Tiškevičių laikų autentika, kadangi atkuriant pastatą naudotasi išlikusiais brėžiniais bei nuotraukomis.

Laima Šliogerienė. „Vakarinės Palangos” nuotr.

Prie Kurhauzo atgimimo itin daug prisidėjusi garsi architektė Laima Šliogerienė. „Kurhauzas – tai mano viso gyvenimo projektas”, – susijaudinusi pasakojo moteris.

Anot L.Šliogerienės, visa laimė, kad dar iki gaisro ji su kolegomis buvo parengusi Kurhauzo restauravimo projektą, kuriame buvo detaliai surašya ir visų patalpų išmatavimai, ir dekoro elementai, ir medžiagiškumas. Architektė „Vakarinei Palangai” prisipažino, jog, nesant tokio projekto, atkurti autentišką pastatą būtų buvę itin sudėtinga ar net beveik neįmanoma. „Štai, pavyzdžiui, yra išlikusi viena vienintelė prieškario nuotrauka, kurioje įamžinta restorano salė, buvusi medinėje Kurhauzo dalyje. Joje sunkiai, bet įžiūrime sienos puošybos elementus, matome, kokie neįmantrūs buvo baldai”, – „Vakarinei Palangai” pasakojo L.Šliogerienė.

Būtent pagal šią nuotrauką ir bus atkurti baldai. „Jie nebus kažkokie prašmatnūs, tiesiog tokie kokie ir buvo Tiškevičių laikais”, – akcentavo Š.Vaitkus.

Pradžioje – didžiulė įtampa ir nežinomybė

A.Zokaitis (kairėje). „Vakarinės Palangos” nuotr.

„Nereikia pačiam girtis, bet kai žiūriu iš šalies, galvoju, kad mes darbą padarėme gerai, – apie Kurhauzo restauraciją sakė šiuos darbus atlikusios UAB „Pamario restauratorius“, iš pelenų prikėlusio ir mūrinę Kurhauzo dalį, atstovas Algimantas Zokaitis. – Jau tvarkydami medinės dalies pamatus ėmėme rengtis pastato restauracijai – ruošėme medinius raižinius. Būtent lipdinių ir medinių raižinių padarymas buvo sudėtingiausias darbas, kadangi dalį jų atkūrėme pagal esamus brėžinius, o dalį – pagal nuotraukas. Gerai, kad turime auksarankių, kurie šį atsakingą darbą atliko puikiai“.

Restauratoriams teko taikytis ir prie mūrinėje dalyje įsikūrusio Palangos kultūros ir jaunimo centro veiklos. „Būdavo dienų, kai turėdavome dirbti tyliai, netriukšmauti. Tačiau bendrą sutarimą su Kultūros ir jaunimo centru visuomet rasdavome, juk visi turėjome bendrą tikslą“, – kalbėjo A. Zokaitis.

Bendrovės „Pamario restauratorius” vadovas „Vakarinei Palangai” prisipažino, kad dirbti su medine pastato dalimi jau buvo lengviau nei atkuriant mūrinę. „Jau nebebuvo tokios nuolatinės įtampos, to nuolatinio trukdymo, pagalių kaišiojimo, kai atvykstame į objektą, o, pasirodo, teismas uždėjo apsaugos priemones ir nurodė darbus stabdyti. Ir viska sustoja. Įtampa buvo didžiulė”, – apie mūrinės dalies atkūrimą ir nuolatinius konfliktus su buvusiais bendrasavininkiais, siekusiais stabdyto bet kokius atkūrimo darbus, prisiminė A.Zokaitis.

Ir santuokoms, ir teatrui

Iškilmių salė. „Vakarinės Palangos” nuotr.

Medinėje Kurhauzo dalyje įrengta puošni reprezentacinė salė, 100 vietų teatro salė, taip pat – patalpos meno kolektyvų repeticijoms, artistų persirengimo  kambariai. Jau šiandien iš pelenų prikeltas kurorto simbolis vėl atvers duris.

Palangos meras Šarūnas Vaitkus neabejoja, kad medinės Kurhauzo dalies restauracijos pabaigos laukė ne tik palangiškiai, bet ir visos šalies kultūros bendruomenė. „Kai naujam gyvenimui prikėlėme mūrinę dalį, ši netruko tapti populiari renginių, visuomenės susibūrimų vieta. Restauravus medinę dalį, atsiveria dar didesnės galimybės Kurhauze aktyvinti kultūrinį gyvenimą. Esu labai dėkingas visoms Vyriausybėms, priėmusioms reikiamus sprendimus dėl Kurhauzo, Kultūros paveldo departamentui, teisininkams, padėjusiems pasiekti, kad Kurhauzas pagaliau atitektų bendruomenei, taip pat – restauracijos ir pritaikymo projekto rengėjams, architektams, restauratoriaus ir visiems, kurie savo idėjomis, darbu, patarimais ar sprendimais prisidėjo prie Kurhauzo atgimimo. Šeštadienį Palangoje – šventė, subursianti ne tik kultūros gerbėjus. Neabejoju, kad medinė Kurhauzo dalis, kaip ir mūrinė, taps populiari renginių vieta, kurioje lankysis ne tik Palangos miesto gyventojai, bet ir kurorto svečiai“, – sakė Š. Vaitkus.

„Vakarinės Palangos” nuotr.
„Vakarinės Palangos” nuotr.

Anot mero, viena iš naujosios kultūros erdvės paskirčių – čia siekiama perkelti santuokų registravimą, kad jaunavedžiai iš tikrųjų pajustų visą šio svarbaus jų gyvenime įvykio iškilmingumą.

Naujoji salė taip pat bus panaudojama miesto svečiams iškilmingai priimti, svarbiausiems Palangai bendradarbiavimo dokumentams pasirašyti.

Teatro salė. „Vakarinės Palangos” nuotr.

Teatro salėje planuojama rengti ne tik spektaklius, bet ir rodyti nekomercinius kino filmus, čia galima bus rengti ir konferencijas. Salėje sumontuota itin šiuolaikiška vaizdo ir garso įranga. „Tai jau dvidešimt antras amžius”, – šypsodamasis „Vakarinei Palangai” komentavo Šarūnas Vaitkus.

Dėkingas vyriausybėms ir premjerams

Medinės Kurhauzo dalies atkūrimas kainavo apie 3 mln. eurų. Pinigus skyrė ir pati Savivaldybė, ir – didžiąją dalį – valstybė. „Esu labai dėkingas, jog visos pastarosios vyriausybės suprato, kaip Palangai svarbu atkurti Kurhauzą, ir prisidėjo prie to”, – „Vakarinei Palangai” sakė kurorto vadovas.

Būtent todėl į šios dienos iškilmes yra pakviesti trijų pastarųjų vyriausybių vadovai Andrius Kubilius, Algirdas Butkevičius bei Saulius Skvernelis. Laukiama ir kitų garbių svečių.

Atidarymas – šiandien 13 val.

„Vakarinės Palangos” nuotr.

Kurhauzo medinės dalies atidarymo renginys vyks spalio 17 d., šeštadienį, 13 val. Kurhauzo kieme. Maždaug valandą truksiančio renginio metu bus perkirpta juostelė, susirinkusiesiems koncertuos dainininkas Liudas Mikalauskas ir Palangos orkestras.

Siekiant išvengti didelio žmonių sambūrio vienoje vietoje, renginys bus transliuojamas ir įrengtame dideliame ekrane, kad veiksmą puikiai matytų ne tik esantieji Kurhauzo kieme, bet ir susirinkusieji kiek atokiau – ant šaligatvio kitapus Vytauto gatvės.

Pasibaigus šventiniams renginiui, visuomenė turės galimybę trumpam pasižvalgyti po Kurhauzo medinės dalies vidų – apžiūrėti reprezentacinę salę bei teatro salę. Siekiant užtikrinti lankytojų saugumą, į Kurhauzo vidų bus galima įeiti nedidelėmis grupelėmis, o išeiti iš pastato reikės pro kitą, ne pagrindinį, įėjimą – į J. Basanavičiaus gatvės pusę.

Įgyvendinant Vyriausybės nutarimo reikalavimus bei siekiant užtikrinti susirinkusiųjų saugumą, visi Kurhauzo medinės dalies atidarymo renginio dalyviai privalės užsiregistruoti. Registracija vyks spalio 17 d. renginio vietoje – norinčiuosius dalyvauti Kurhauzo medinės dalies atidarymo renginyje pasitiks savanoriai bei padės užpildyti registracijos anketą. Šioje anketoje reikės pateikti vos keletą duomenų – asmens vardą bei pavardę ir telefono numerį.

Kiekvienas, spalio 17 d. atvykęs į renginį bei pageidaujantis apsilankyti restauruotos Kurhauzo medinės dalies viduje, gaus specialų lipduką, patvirtinantį, kad asmuo yra užsiregistravęs. Lankytojai, neturintys šio lipduko, į Kurhauzo vidų nebus įleidžiami.

Nespėjusieji ar negalėjusieji Kurhauze apsilankyti šiandien, tai padaryti galės sekmadienį, spalio 18 d.,  nuo 10 val. iki 16 val. Norėdami užeiti į pastato vidų, sekmadienį lankytojai taip pat privalės užsiregistruoti pas jų laukiančius savanorius.

„Vakarinės Palangos” nuotr.

1 KOMENTARAS

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Taip pat skaitykite: