Šiandien vakare ties pagrindiniu įvažiavimu į Palangą Kretingos gatvėje. Nuotraukoje – Palangos policijos komisariato Reagavimo skyriaus viršininkas Donatas Mockaitis. "V.P." nuotr.

Tamara Zaiceva

Pirmąją „didžiojo“ karantino dieną automobilių srautai į Palangą buvo ypač dideli. Tai patvirtina ir skaičiai: iki šios darbo dienos pabaigos į didžiausią šalies kurortą įvažiavo per 2000 automobilių, daugiau kaip 100 vairuotojų teko transporto priemonę sukti atgal.

Įvažiuoti į Palangą be patikrinimo – neįmanoma

Šiandien dieną pokalbyje su „Vakarine Palanga“ kurorto vadovas Šarūnas Vaitkus liūdnai pajuokavo: „Na, štai ir turime situaciją, kai Palanga – palangiškiams“. Meras teigė dieną apvažiavęs visą Palangą – mieste visiškai tuščia. „Labai liūdna. Bet kitos išeities nėra“, – kalbėjo miesto vadovas.

Artėjant šios darbo dienos pabaigai, „Vakarinės Palangos“ žurnalistė sėdo į automobilį ir apsilankė keliuose pagrindiniuose įvažiavimuose į kurortą.

Norėjome ne tik akivaizdžiai pamatyti, kaip vykdoma judėjimo kontrolė, bet ir įsitikinti, ar tikrai visi pagrindiniai keliai į miestą yra uždaryti ir nėra jokių galimybių prasmukti į Palangą, nenorom tapusią svajonių kurortu.

Policijos kontrolės postas ties įvažiavimu į Palangą Nemirsetoje. „Vakarinės Palangos“ nuotr.

Ties įvažiavimu į Palangą Nemirsetoje automobilius stabdė ir tikrino dviejų žmonių policijos ekipažas. Prieš 16 val. transporto srautas čia nebuvo itin didelis, tačiau be darbo pareigūnai stovėdavo vos vieną ar kitą minutę.

Paklausti, ar daug automobilių nebuvo įleista, geranoriškai nusiteikę pareigūnai pasakojo, jog tokių buvo nemažai, o daugiausia buvo tų, kurie gyvena netoliese, bet jau Klaipėdos rajone, tačiau, kaip buvo įpratę iki šiol, vyko į Palangos savivaldybės teritoriją, kad patektų prie jūros ir čia galėtų pavedžioti savo keturkojį augintinį. Dabar Palangos kaimynams teks ieškoti kitų erdvių augintiniams pasportuoti.

Priešingoje Palangos pusėje įvažiavimas į kurortą buvo blokuotas prie oro uosto, ties ta vieta, kur Liepojos plentas kertasi su Palangos aplinkkeliu. Čia po 16 val. norinčiųjų įvažiuoti į Palangą nebuvo itin daug, tačiau vargu ar kam buvo įmanoma prasmukti be tai leidžiančios priežasties – pareigūnai buvo itin griežti, pylos gavo ir žurnalistė: automobilį, nors ir su avarinėmis šviesomis, kelioms minutėms pastatėme tam nepritaikytoje vietoje.

Priešingoje Palangos pusėje įvažiavimas į kurortą buvo blokuotas prie oro uosto, ties ta vieta, kur Liepojos plentas kertasi su Palangos aplinkkeliu. „Vakarinės Palangos“ nuotr.

Nusprendėme išvažiuoti už Palangos ribų ir į kurortą sugrįžti per pagrindinį įvažiavimą Kretingos gatvėje. Laikrodžio rodyklei vis labiau artėjant link 17 val., važiuojančiųjų į kurortą srautas buvo tikrai nemažas ir vis didėjo, tačiau judėjimo kontrolė vyko pakankamai greitai. Mašinos eilėje neužtruko itin ilgai, automobilius vienu metu tikrino mažiausiai trys pareigūnai.

„Vakarinės Palangos“ automobilį sustabdžiusiam pareigūnui parodžius žurnalisto pažymėjimą, šis padėkojo ir palinkėjo gero kelio. Tuo pačiu gavome leidimą, nuvairavus mašiną nuo kelio, padaryti kelias nuotraukas.

Vairuotojai sugalvoja įvairių atvykimo versijų

„Šiandien iki dabar sustabdėme ir patikrinome per 2000 automobilių, daugiau kaip šimtui iš jų teko apsisukti ir grįžti atgal – jie į kurortą nebuvo įleisti. Kalbu apie visus Palangos postus“, – „Vakarinei Palangai“ komentavo Palangos policijos komisariato Reagavimo skyriaus viršininkas Donatas Mockaitis.

Jis kartu su kolegomis Kretingos gatvės kontrolės poste budėjo visą dieną nuo pat ankstyvo ryto.

„Kaip ir kiekvieno draudimo atveju, vieni paiso reikalavimų, kiti bando draudimus apeiti ir patekti į Palangą, net negalėdami ne tik pateikti įvažiavimo galimybę pagrindžiančių dokumentų, bet ir žodžiu nurodyti aiškios priežasties. Todėl tenka tokiems vairuotojams grįžti atgal, iš kur atvažiavo“, – pasakojo D.Mockaitis.

Anot kurorto policijos atstovo, kai kurie vairuotojai pareigūnams rodė viešbučių rezervacijos lapus, tačiau negalėjo įrodyti, jog į Palangą vyksta darbo reikalais. Buvo nemažai aplinkinių rajonų gyventojų, kurie teigė važiuojantys į Palangą apsipirkti, pavyzdžiui, „Maksimoje“.

Didžiausias automobilių srautas – į Palangą įvažiuojant Kretingos gatve. „Vakarinės Palangos“ nuotr.

„Nei į viešbučius, nei į parduotuves vykti neleidome. O parduotuvių yra ir tose savivaldybėse, kur žmonės gyvena, todėl nėra jokio būtinumo jiems vykti į Palangą. Viena iš sugriežtinto karantino sąlygų būtent ir yra, kad žmonės kuo mažiau judėtų tarp savivaldybių“, – „Vakarinei Palangai“ komentavo Reagavimo skyriaus viršininkas.

Paklaustas, ar į Kretingą pirkti maisto teks vykti ir Vydmantų, esančių čia pat prie Palangos, gyventojams, pareigūnas teigė, jog gyvenvietėje yra nedidelė maisto produktų parduotuvė, o jei norima kažko daugiau, tuomet mūsų kaimynams vis dėlto teks važiuoti į savo savivaldybės centrą.

D.Mockaitis teigė, jog absurdiškų argumentų, kodėl norima įvažiuoti į Palangą, automobilius stabdantys pareigūnai neišgirdo, tačiau stebino žmonių paaiškinimai, jog gyvena netoliese, Klaipėdos rajone, tad nori kurorte ir pajūryje pavedžioti šunį.

„Jei ne visiems užtenka sąmoningumo apriboti savo bendravimą ir judėjimą, tenka mums apie tai priminti ir fizižkai stovėti keliuose“, – sako Palangos policijos komisariato Reagavimo skyriaus viršininkas Donatas Mockaitis. „Vakarinės Palangos“ nuotr.

„Buvo ir tokių atvejų, kai iš pradžių vairuotojas aiškina vieną atvykimo versiją, bet, kai pradedi išsamiau klausinėti, matai, kad ta versija vis keičiasi ir keičiasi. Tai sukelia įtarimų, o patikrinus dokumentus išsamiai, išaiškėja, kad žmogus sako netiesą. Tokiems vairuotojams taip pat tenka grįžti atgal“, – komentavo pareigūnas.

Komandiruotės sukels įtarimų

„Ar palangiškiams sunku įrodyti, kad jie yra vietos gyventojai? Kokie dokumentai padeda identifikuoti, jog tai – Palangos gyventojai?“, – paklausėme Reagavimo skyriaus viršininko.

„Palangos gyventojai puikiai žino, jog visiems norintiems vietos žmonėms Savivaldybė išduoda Palangiškio korteles. Visiškai pakanka to, kad, priėjus pareigūnui, jie prie automobilio lango stiklo pridėtų šią kortelę kartu su asmens tapatybės kortele ar vairuotojo pažymėjimu. Taip, ilgai neužtrukdami, jie gali įvažiuoti į miestą. Neturint Palangiškio kortelės, yra ir kitų dokumentų, kurių dėka vairuotojas nesunkiai įvažiuos į miestą: tai gyvenamosios vietos deklaravimo pažymos, parašais patvirtinto ilgalaikės nuomos sutartys, darbo pažymėjimai, kuriuose nurodyta darbo vieta Palangoje, registrų centro išrašai apie kurorte turimą nuosavybę“, – komentavo pareigūnas. „Vakarinės Palangos“ žiniomis, kurorto gyventojams yra išduota beveik 11 tūkstančių Palangiškio kortelių.

Didžiausias automobilių srautas – į Palangą įvažiuojant Kretingos gatve. „Vakarinės Palangos“ nuotr.

Ar nebuvo įtarimų keliančių darbo dokumentų ar tokių vairuotojų, kurie bandė įvažiuoti į Palangą pateikdami pramanytos komandiruotės lapą, kuomet kitame mieste esantis darbdavys neva siunčia darbuotoją padirbėti į kurortą, nors realiai tai yra tik išgalvota priežastis įveikti kontrolės postą?

„Tokių, kurie važiuotų į Palangą su komandiruotės dokumentais, šiandien tikrai nebuvo, žiūrėsime, kas darysis savaitgalį. Šiandien bandymų piktnaudžiauti darbo reikalais nebuvo. Kita vertus, pareigūnai, pamatę panašius dokumentus, paprašys ne tik išsamaus žodinio paaiškinimo, bet ir visada gali vietoje patikrinti tokių dokumentų pagrįstumą. Bet kuriuo atveju komandiruotės lape turi būti nurodytas labai aiškus jos tikslas, ką konkrečiai jie veiks Palangoje ir daugiau išsamios informacijos. Mes visi suprantame, kad šiomis dienomis komandiruočių skaičius yra itin sumažintas ir jos nepageidaujamos, tai žino ir įmonės, todėl nerekomenduojame žmonėms žaisti tokių žaidimų. Komandiruočių lapai sukels didesnį įtarimą ir asmuo bus kur kas išsamiau tikrinamas“, – teigė D.Mockaitis.

Tikrins ir pėsčiuosius

„Ties įvažiavimais į kurortą budi itin daug policijos pareigūnų, keliuose atsistojo ir tie komisariato žmonės, kurie įprastai darbuojasi kabinetuose, – apie pareigūnų pajėgas kalbėjo Reagavimo skyriaus vadovas. – Esame pasitelkę ir pasienio policijos pareigūnus. Judėjimo kontrolė bus užtikrinta visą parą. Žinoma, bus pasitelktos įvairios priemonės, tiek fizinės prie įvažiavimų į Palangą, tiek kontrolė mieste. Jei žmogus kažkokiu būdu vis dėlto neteisėtai įvažiavo į kurortą, tai dar nereiškia, kad jis nebus sustabdytas pačiame mieste ir nebus patikrintas. Tai bus pakankamai stipriai kontroliuojama“, – komentavo Palangos policijos komisariato pareigūnas.

Jis akcentavo, jog jau pačiame mieste gali būti sustabdyti ne tik automobiliai, bet ir pėstieji, kurie vaikšto kurorto gatvėmis ar, pavyzdžiui, parke ar kitoje kurorto vietoje. „Pareigūnai gali sustabdyti ir praeivius, patikrinti jų tapatybės dokumentus. Jei tai bus ne Palangos gyventojas, turės pateikti ir kitus dokumentus, įrodančius, kur, kada ir dėl kokios priežasties jie apsistojo kurorte. Tai bus daroma nuolatos“, – akcentavo D.Mockaitis.

Šįvakar, artėjant darbo dienai į pabaigą, įvažiavime į Palangą Kretingos gatvėje automobilių daugėjo kiekvieną minutę. „Vakarinės Palangos“ nuotr.

Ar visuose postuose, kurie įrengti ties įvažiavimais į Palangą, pareigūnai budės ir naktimis? „Mes nesame konkrečiai apsibrėžę, kur ir kada bus postai. Pareigūnai nuolat keisis ir nuolat budės visame mieste“ , – teigė „Vakarinės Palangos“ pašnekovas.

Anot jo, policijos tikslas – iki minimumo sumažinti žmonių judėjimą tarp savivaldybių. „Palanga – tokia vieta, į kurią judėjimas nuolat yra labai didelis. Tačiau visi matome, kad susirgimų virusu skaičiai yra tragiškai didžiuliai. Jei ne visiems užtenka sąmoningumo apriboti savo bendravimą ir judėjimą, tenka mums apie tai priminti ir fizižkai stovėti keliuose“, – kalbėjo pareigūnas.

Pareigūnai Palangos kelius blokuos visomis darbo ir savaitgalių ar švenčių dienomis. „Vakarinės Palangos“ nuotr.

Apie tai, ką būtina žinoti norint įvažiuoti į Palangą, kokie dokumentai reikalingi, kokiais atvejais galima apsistoti kurorto viešbučiuose, skaitykite čia:

4 KOMENTARAI

  1. pėstiesiems asmens dokumentų neprivaloma nešiotis su savimi, toks įstatymas dar nepriimtas, tad nieko jūs nepatikrinsite. pasakys, kad su savimi neturiu jokių dokumentų, išėjau pasivaikščioti ir viskas. Gi niekas neveš kiekvieno į komisariatą ar savo dokumentų pasiimti.

    • Nusives i policija nustatyti tapatybei ir viskas. Jei sugalvosi koki varda, pavarde. tada dar paru gausi. Plicija gali laikinai sulaikyti zmogu kol bus nustatyta jo tapatybe

  2. Aš išeidama pasivaikščioti su vaikais neprivalau nešiotis dokumentų. Tai jau būtų policijos įgaliojimų viršijimas. Tokie reikalavimai gali būti vykdomi tik esant nepaprastąjai padėčiai šalyje, o ji neįvesta.

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Taip pat skaitykite: