Į Lietuvą pristatyta pirmoji vakcinos nuo COVID-19 siunta. SAM nuotr.

Šeštadienio rytą, 3 valandą 15 minučių, pirmosios vakcinos nuo koronaviruso kirto Lietuvos pasienio punktą. Šiandien į Lietuvą pristatyta dviejų farmacijos kompanijų „BioNTech“ ir „Pfizer“ bendrai sukurtos vakcinos pirmoji siunta. Iš viso iš šio gamintojo Lietuva įsigis daugiau nei 1,8 mln. vakcinos dozių.

Skiepys jau rytoj

Siunta buvo pristatyta į Ekstremalių sveikatai situacijų centro (ESSC) sandėlius ir patalpinta į ultra žemos temperatūros šaldiklius, nupirktus specialiai šioms vakcinoms, kurios turi būti laikomos -75 laipsnių temperatūroje.

Į Lietuvą pristatyta pirmoji vakcinos nuo COVID-19 siunta. SAM nuotr.

ESSC sandėliuose vakcinos buvo laikomos dvi valandas, po to jos buvo išvežtos į penkias pagrindines šalies ligonines Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje – Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikas, Klaipėdos universitetinę ligoninę, Respublikinę Šiaulių ligoninę, Respublikinę Panevėžio ligoninę. Iš ESSC sandėlių į gydymo įstaigas vakcinos buvo transportuojamos naudojant šaldymo įrangą, kuri užtikrina „šalčio grandinės“ palaikymą ir temperatūrinio režimo atsekamumą viso transportavimo metu. Sekmadienį prasidės skiepijimas šiuose penkiuose centruose.

Pirmieji bus paskiepyti COVID-19 pacientų gydymą organizuojančių ligoninių labai didelės rizikos  pagal tikimybę užsikrėsti COVID-19 liga darbuotojai, kuriems kasdien tenka akis į akį susidurti su klastingu virusu. Kad susiformuotų imunitetas koronavirusui, po trijų savaičių skiepijimo procedūrą reikės pakartoti.

Į Lietuvą pristatyta pirmoji vakcinos nuo COVID-19 siunta. SAM nuotr.

Vilniaus ir Kauno apskritys šeštadienį gaus po 3 tūkst. vakcinos dozių, Klaipėdos apskritis – apie 2 tūkst., o Šiauliai ir Panevėžys – po maždaug 1 tūkst. dozių.

Skiepijimas visoje Lirtuvoje prasidės vienu metu – rytoj 8 val. ryto.

Kiti – pirmąjį ateinančių metų ketvirtį

Per pirmąjį kitų metų ketvirtį ketinama paskiepyti visus šalies medicinos darbuotojus. Atvykstant naujoms vakcinų siuntoms, bus pradėti skiepyti palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas teikiančių įstaigų darbuotojai ir pacientai bei socialinių įstaigų darbuotojai ir gyventojai, vaistinių darbuotojai, vyresni nei 65 metų amžiaus asmenys, gretutinėmis ligomis sergantys asmenys, artimo ar ilgalaikio socialinio kontakto negalintys išvengti ar visuomenei svarbias funkcijas vykdantys darbuotojai (viešąją tvarką palaikantys darbuotojai, priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo, muitinės, sienos apsaugos sistemoje dirbantys asmenys, kariškiai, švietimo įstaigų, energetikos, maisto pramonės darbuotojai ir pan.). Vakcinai pasiekus visas prioritetines grupes – skiepytis bus pakviesti visi norintieji.

Lietuva yra sudariusi sutartis su šešiais vakcinų gamintojais ir iš jų ketina įsigyti daugiau nei 7 mln. vakcinos dozių. Jų turėtų užtekti paskiepyti bent 70 proc. šalies gyventojų. Pasak specialistų, tokia paskiepytų gyventojų dalis užtikrintų kolektyvinį imunitetą nuo koronaviruso.

Lydėjo ginkluota apsauga

Į Lietuvą pristatyta pirmoji vakcinos nuo COVID-19 siunta. SAM nuotr.

„Nuo pasienio punkto įsijungė mūsų pajėgos, tai yra dvi policijos ir viena „Aro“ mašina, prisijungė prie lydėjimo ir lydėjo iki ekstremalių situacijų sandėlio“, – šiandien surengtoje spaudos konferencijoje sakė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) kanclerė Jurgita Grebenkovienė. Apie tai pranešė portalas „Delfi”.

Pasak kanclerės, toks padidintas saugumas nėra Europos Sąjungos ar vakcinos gamintojo reikalavimas. Dėl to, jog sunkvežimiai su vakcinomis būtų lydimi policijos ekipažų, buvo nuspręsta po to, kai viešojoje erdvėje pasirodė žinučių apie galimus išpuolius prieš vakcinas. „Tiesiog pasirodžius įvairioms žinutėms apie galimas kažkokias akcijas, užpuolimus, kad yra galimi rizikos veiksniai, geriau šalims yra apsisaugoti, kad būtų išvengta tų incidentų. Su ta intencija ir siekdami valdyti rizikas, pasitelkėme policijos ekipažus ir palydą“, – sakė SAM kanclerė.

„V.P.” inf.

Į Lietuvą pristatyta pirmoji vakcinos nuo COVID-19 siunta. SAM nuotr.

Taip pat skaitykite: