Aplinkos apsaugos departamento asociatyvi nuotr.

Tamara Zaiceva

Šiandien maždaug prieš porą valandų Palangos savivaldybei buvo pranešta apie incidentą Būtingės terminale ir į jūrą išsiliejusią naftą.

Kaip „Vakarinę Palangą” informavo Palangos meras Šarūnas Vaitkus, incidentas įvyko jūroje, ties 7 km nuo kranto esančiu plūduru.

9.20 val. jūrų vilkiko, budėjusio prie Būtingės terminalo jūrinės dalies, komanda pastebėjo naftos dėmę ties plūduru. Kaip manoma, nafta į jūrą pateko trūkus paviršinei žarnai, esančiai prie plūduro, ji naudojama tuomet, kai prie plūduro priplaukus tanklaiviui nafta pumpuojama iš laivo rezervuarų.

Palangos mero teigimu, įvykus incidentui, jokio tanklaivio Būtingės terminale nebuvo, tai reiškia, jog nebuvo ir didelio spaudimo, kuomet, trūkus žarnai, pasekmės galėjo būti katastrofiškai didelės. Dabar, kaip manoma, į jūrą išsiliejo tik naftos likučiai, buvę žarnoje.

Kol kas nėra aišku, koks kiekis naftos išsiliejo į jūrą. Į orą pakeltas kariškių sraigtasparnis nustatė, jog naftos dėmė jūroje yra maždaug 1 kvadratinio kilometro dydžio. Duomenys dar tikslinami.

Aplinkos apsaugos departamentas pranešė, kad gavę pranešimą apie incidentą Būtingės naftos terminale, šio departamento pareigūnai pradėjo tyrimą, taip pat bus skaičiuojama gamtai padaryta žala.

Aplinkos apsaugos departamentas taip pat nurodė, jog, preliminariais duomenimis, dėl trūkusios žarnos į jūrą pateko naftos produktų. Dėmė yra apie 1 kv. km (duomenys tikslinami).

Veiksmus dėl incidento ir jo pasekmių likvidavimo perėmė Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras, jis reaguoja nustatyta tvarka – kyla sraigtasparnis stebėti incidento, taip pat organizuojamas teršalų likvidavimas.

Būtingės terminale šiuo metu dirba ne tik kariškiai, ten lankėsi ir Palangos savivaldybės atstovai.

Paklaustas, ar didelė grėsmė, jog nafta bus užteršti Palangos pliažai, kurorto vadovas Š.Vaitkus „Vakarinei Palangai” sakė, jog, kol nežinoma, kokie yra ekologinės katastrofos mastai, kažką prognozuoti būtų sudėtinga. Darbus, lokalizuojant išsiliejusią naftą, labai apsunkins didelis bangavimas. Kita vertus, anot mero, šiuo metu jūroje siaučiantis vėjas visus teršalus plukdo į atvirą jūrą bei į Latvijos pusę. Š.Vaitkaus teigimu, tai ekologinė nelaimė, būtų amoralu džiaugtis, jog galimai vėjas teršalus nuneš tolyn nuo Palangos.

Teršalams surinkti į Būtingę išsiųstas paieškos ir gelbėjimo laivas „Šakiai“. Taip pat į incidento vietą išskrido Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų sraigtasparnis – jis patikslins teršalų dėmės dydį.

Į įvykio vietą išvyko Aplinkos apsaugos agentūros laboratorijos specialistai, paėmę mėginius jie nustatys, kokie tai teršalai. Tačiau aplinkosaugininkai įvardija, jog tai naftos produktai.

Papildyta 13.20 val.

Kariškiai pranešė, jog Karinių jūrų pajėgų (KJP) Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras (JGKC) 10 val. 11 min. gavo pranešimą iš Būtingės terminalo, kad jūroje šalia terminalo pastebėtos naftos produktų dėmės. Pagal iš Būtingės terminalo gautą informaciją –  krovos darbų iš laivo tuo metų nevyko.

10.55 val. Būtingės terminalas KJP Jūrų gelbėjimo koordinavimo centro paprašė pagalbos nustatant naftos išsiliejimo mastą ir organizuojant teršalų likvidavimo operaciją. JGKC budėtojas operacijai pasitelkė Karinių jūrų pajėgų budintį sraigtasparnį, dislokuotą KOP Paieškos ir gelbėjimo poste Nemirsetoje. Skrydžio metu nustatyta preliminarus naftos dėmės plotas, judėjimo kryptis.

Teršalų likvidavimo operacijai aktyvuotas KJP paieškos, gelbėjimo ir teršalų likvidavimo laivas „Šakiai“. KAM nuotr.

Teršalų likvidavimo operacijai aktyvuotas KJP paieškos, gelbėjimo ir teršalų likvidavimo laivas „Šakiai“. Šiuo metu teršalų likvidavimo operacijoje prie Būtingės terminalo taip pat dirba Būtingės terminalo samdomas vilkikas „St. Tengiz“.

Papildyta 14.09 val.

Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras pranešė, kad į jūrą išsiliejo apie 1 – 2 tonos naftos produktų.

Laivas „Šakiai” dar nepasiekė incidento vietos.

Likvidavimo darbus apsunkina audringa jūra, bangos šiuo metu siekia apie 2 metrus aukščio, stiprus vėjas.

Apie incidentą informuota ir Latvija, ji savo ruožtu pasiuntė savo gelbėjimo laivą teršalams, kurie jūros srovių ir vėjo iš Būtingės keliauja į kaimyninę valstybę, stabdyti ir surinkti.

Papildyta 17.30 val.

„Orlen Lietuva“ išplatintame pranešime teigia, kad naftos žaliavos išsiliejimas sustabdytas, tikslus išsiliejusios naftos kiekis bus aiškus likvidavus avariją. Tuo pat metu, nepaisant sudėtingų oro sąlygų, vyksta intensyvūs darbai minimizuojant galimą žalą aplinkai.

„Orlen Lietuva“, identifikavus incidentą, nedelsiant informavo Lietuvos Respublikos aplinkos ministeriją bei atsakingas nacionalines tarnybas. Aktyviai bendradarbiaujama su nacionalinėmis pajėgomis siekiant kuo greičiau likviduoti avarijos padarinius, priimti sprendimai dėl visos infrastruktūros apsaugojimo nuo tolimesnio neigiamo poveikio aplinkai.

Teršalai jūroje, ties Būtingės terminalu. Tokį vaizdą šiandien užfiksavo KAM sraigtasparnis. KAM nuotr.

Situacija Baltijos jūroje įvykus šiam incidentui visiškai kontroliuojama, – tikina bendrovė, valdanti Būtingės terminalą.

Šiuo metu avarijos vietoje aktyviai dirba „Orlen Lietuva“ jūriniai vilkikai, avarijos padarinių likvidavimo grupė, bendrovės apsaugos komanda patruliuoja ir stebi pakrantę. Patikrinta Baltijos jūros pakrantė nuo Šventosios iki Liepojos – taršos nepastebėta. Skubiai sukviestas AB „ORLEN Lietuva“ Ekstremaliųjų situacijų operacijų centras, sudaryta incidento tyrimo komisija. Naudojamos visos įmanomos priemonės kuo skubiau likviduoti avariją ir sumažinti galimai gamtai padarytą žalą. Įvykusio incidento aplinkybės tiriamos.

(Bus papildyta)

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Taip pat skaitykite: