Marius Civinskas 2006 metais. Policijos nuotr.

Aušra Pilaitienė, „Lietuvos rytas“

Klaipėdos apygardos teismas atvertė baudžiamąją bylą, kurioje nagrinėjamas prieš keturiolika metų Palangoje įvykdytas nusikaltimas. Į teisiamųjų suolą sėdęs 37 metų Marius Civinskas kaltinamas 2006-aisiais šūviu į nugarą nužudęs 28 metų vyrą.

Palangiškiui pareikšti kaltinimai pagal Baudžiamojo kodekso 129 str. 1 d. – nužudymas.

Kol kas palangiškis parodymų nedavė, tvirtino, kad kalbės po nukentėjusiųjų ir liudytojų apklausos. Nužudytojo motina ir dvi seserys pateikė teismui po 30 tūkst. eurų neturtinės žalos ieškinius.

Po 13 metų slapstymosi Airijoje sulaikytas M.Civinskas buvo įtrauktas į ieškomiausių Europos nusikaltėlių sąrašą.

2006 metų balandžio 3-iosios vakarą į Palangos ligoninę buvo atvežtas policijai žinomas kretingiškis Raimondas Šimkus. Jo kairiojoje mentėje žiojėjo didžiulė šautinė žaizda. Vyras dar buvo gyvas, tačiau po kelių valandų mirė. Sužalotąjį atvežęs palangiškis Karolis Z. aiškino, kad jį gulintį pastebėjęs automobilių aikštelėje. Bet atvykus į ją vaikinas negalėjo nurodyti, kurioje vietoje gulėjo sužeistasis. Aikštelėje nebuvo matyti jokių kraujo dėmių. Kruvinos buvo tik jo paties automobilio sėdynės.

Vėliau paaiškėjo, kad į aikštelę tądien automobiliais buvo suvažiavę apie dešimt dėl vagysčių ir kitokių smulkių nusikaltimų policijai žinomų asmenų, tarp jų kilo konfliktas.

Manoma, kad M.Civinskas dėl visa ko buvo atsivežęs nupjautvamzdį medžioklinį šautuvą. Įtariama, kad nesuvaldęs emocijų jis paleido šūvį į priešininkų pusę ir pateikė netoliese stovėjusiam bičiuliui į nugarą.

Po incidento Karolis Z. išvežė sužalotąjį į ligoninę, o kiti išsilakstė.

Policijos pareigūnai nustatė, jog į R.Šimkų galėjo šauti M.Civinskas, kuris dar buvo žinomas Gango ar Gangrieliaus pravardėmis. Tačiau jo pėdsakai jau buvo ataušę. Nerastas ir nusikaltimo įrankis.

Išvykęs į užsienį palangiškis nuolat keitė gyvenamąją vietą ir tapatybę. 2016 m. įtariamąjį nužudymu Europolas įtraukė į ieškomiausių Europoje asmenų sąrašą.

„Paieška buvo atliekama intensyviai, Klaipėdos policija ir prokuratūra nuolat bendradarbiavo su Didžiosios Britanijos, Airijos policijos pareigūnais, Europolo darbuotojais, Kriminalinės policijos biuru“, – sakė Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Alfonsas Motuzas.

M.Civinskas sulaikytas 2019 metų gegužės 17 dieną savo namuose, nustačius jo gyvenamąją vietą Korko mieste Airijoje. Vyras buvo sukūręs šeimą. Sulaikymo operacija nebuvo paprasta – įtariamasis, kuris jau prieš nužudymą į policijos akiratį buvo patekęs dėl plėšimų, vagysčių, viešosios tvarkos pažeidimų, tačiau teistumų išvengęs, niekada neprarado budrumo.

Paaiškėjo, jog visus trylika metų M.Civinskas puikiai slapstėsi, naudojo daugybę konspiracijos metodų. Be to, išoriškai jis buvo stipriai pasikeitęs, gerokai sustambėjęs. Iš pradžių jis gyveno Didžiojoje Britanijoje, vėliau persikėlė į Airiją.

Palangiškis nuolatos keitė pavardę – dažniausiai rinkdavosi lietuviškas. Viena jų sutapo su Klaipėdos policijos pareigūno pavarde. Vyriškis buvo įgijęs suklastotus asmens dokumentus, socialinio draudimo pažymėjimą. Jis skundė Airijos teismų sprendimus dėl išdavimo Lietuvai, pateikė vaikų gimimo liudijimus, esą turi juos išlaikyti, tačiau juose tėvo pavardė nebuvo nurodyta. Tikriausiai todėl, kad gyveno nelegaliai. Taip ir neaišku, ar tai iš tikrųjų jo vaikai.

Nuo 2006 metų, kai buvo įvykdyta žmogžudystė, baudžiamieji įstatymai kelis kartus keitėsi. Tuo metu bausmės už tokį nusikaltimą buvo šiek tiek švelnesnės. Teisme bus taikomos tuo metu galiojusios bausmės.

Senatis įtariamojo neišgelbės: šiuo atveju šis terminas – dvidešimt metų. Pastaruoju metu Klaipėdoje prieš teismą stojo keli ilgai besislapstę, bet dėl tarptautinio pareigūnų bendradarbiavimo vis dėlto surasti kaltinamieji – vienas jų nuosprendį išgirdo po 16, o kitas – po 10 metų.

Baudžiamojo kodekso 129 str. 1 dalis numato laisvės atėmimą nuo septynerių iki penkiolikos metų.

Jei nagrinėjant bylą kaltinimas būtų perkvalifikuotas ir M.Civinskas būtų pripažintas kaltu pagal 129 str. 2 d., jam grėstų laisvės atėmimas nuo aštuonerių iki dvidešimties metų arba laisvės atėmimas iki gyvos galvos.

lrytas.lt

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Taip pat skaitykite: