Živilė Pinskuvienė ir Šarūnas Vaitkus. "Vakarinės Palangos" koliažas

Eglė Jūraitė

Susirgimų statistikos detektyvas, kuomet realūs sergančiųjų koronavirusu skaičiai gerokai prasilenkia su oficialiais, teikiamais Statistikos departamento, regis, įgauna pagreitį. Skaičiuoti pasveikusius ėmusis savivaldybių merams, aptikti neatitikimai atskleidžia, jog tų, kuriuos šiomis dienomis kamuoja klastingasis virusas, yra kur kas mažiau, nei teigia oficialūs šaltiniai. Panašu į tai, jog susirgimų koronavirusu statistika – lyg didžiulė raizgalynė, kurioje yra visko, išskyrus realybę.

„Serga“ nuo praėjusio spalio

„Vakarinė Palanga“ jau vakar publikavo Kretingos rajono vadovo Antano Kalniaus pranešimą apie tai, kaip nusprendė patikrinti, kiek iš tikrųjų žmonių rajone serga koronavirusu. Oficiali statistika, kuri vargu ar atitinka nūdienos realybę, gerokai nustebino kaimyninio miesto vadovą.

Antanas Kalnius. „Pajūrio naujienų” nuotr.

„Sekdami Širvintų rajono merės Živilės Pinskuvienės pavyzdžiu, šiandien įdėmiai peržiūrėjome ir Kretingos rajone sergančiųjų koronavirusu oficialius sąrašus, pateikiamus Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informacinėje sistemoje.

Taigi, ką atradome?

Sistemoje nurodoma, kad šiuo metu Kretingos rajone serga beveik 450 asmenų. Tačiau tik kiek daugiau nei 230 koronaviruso atvejų patvirtinta šiemet, t.y. nuo sausio 1 dienos. Likusiems gi koronavirusas patvirtintas dar praėjusių metų gruodį, lapkritį ar net spalį.

Manau, kaip ir Jūs, taip ir aš netikiu, kad visi jie serga iki šiol. Tad šiandien pirmiausiai susisiekėme su rajono gydymo įstaigomis, kad šeimos gydytojai dar kartą sužiūrėtų, ar visi jų pasveikę pacientai yra suvesti į sistemą“, – vakar pranešė A.Kalnius.

Jis akcentavo, kad esminė problema dėl iškraipytų duomenų yra ne tame, kad medikai pamiršo reikiamoje grafoje pažymėti varnelę apie ligonio pasveikimą.

„Realu, kad tikslių sergančiųjų skaičių iki šiol nežinome ir dėl iki šiol tarpusavyje vis dar „nesusikalbančių“ skirtingų institucijų skirtingų sistemų“, – konstatavo meras A.Kalnius.

146 = 23

Apie dar labiau drastiškus neatitikimus šiandien pranešė Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė.

„ 146 = 23. Jaučiate skirtumą?“, – nuostabą keliančius skaičius pateikė merė.

Živilė Pinskuvienė. Asmeninio albumo nuotr.

Anot jos, vasario 5 d. oficialios statistikos žemėlapyje Širvintų rajone sergančiųjų COVID-19 buvo 146. Nacionaliniam visuomenės sveiktatos centrui atnaujinus informaciją, sergančiųjų sumažėjo iki 116. O jau vasario 9 d. staiga „pasveiko“ dar beveik 100 sergančiųjų Širvintų rajone ir jų  liko tik 23.

„Matydama, kad ledai pajudėjo visoje Lietuvoje, tikiuosi, kad artimiausiomis dienomis „išgydysime“ nuo koronaviruso tūkstančius žmonių. Apie tai kalba ir paskutinės paros statistika – pasveiko 2110!

Kviečiu ir kitus rajonus skirti parą ar dvi ir atvert akis. To labai laukia žmonės ir ypač verslas“, – į kitų savivaldybių vadovus kreipėsi Ž.Pinskuvienė.

Kalbėta jau rudenį, bet nesureagavo

Apie tai, kad ir Palangoje per vieną dieną netikėtai pasveiko 87 gyventojai, vakar vakare pranešė ir kurorto meras Šarūnas Vaitkus. Tačiau jis akcentavo, jog statistinių duomenų neatitikimas nėra naujiena, Lietuvos savivaldybių asociacija ši klausimą kėlė dar rudenį. Tačiau, kaip matyti, deramai į tai nebuvo sureaguota.

Šrūnas Vaitkus. V.Skaraičio / BFL nuotr.

„Jau seniai ši statistinių duomenų neatitikimo problema mūsų Savivaldybei yra žinoma. Keista, kad kitos savivaldybės tai sužinojo tik dabar. Dar rudenį šią problemą kėlėme ir Vyriausybei, ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistams. Lietuvos savivaldybių asociacija taip pat viešai kėlė šią problemą. Buvome surengę ir nuotolinį visų pirminių asmens sveikatos centrų vadovų pasitarimą, kur paprašėme atsakingiau pildyti pasveikimo atvejus“, – vakar pranešė Palangos meras.

Anot Š.Vaitkaus,  duomenų patikimumo problema vis dar egzistuoja ir yra didelė.

Beveik 100 „pasveiko” per naktį

Meras informavo, kad Palangoje sausio 27 d. per vieną dieną netikėtai „pasveiko“ net 87 sirgę palangiškiai: dieną prieš tai oficiali statistikos sistema rodė, kad kurorte COVID-19 serga 268, kitą dieną tokių liko 181.

„Tikimės ir linkime, kad likęs 181 mūsų miesto gyventojas artimiausiu metu irgi pasveiks”, – vakar teigė meras.

Šiandien kurorto vadovas Š.Vaitkus „Vakarinę Palangą” informavo, jog Savivaldybės direktorė Akvilė Kilijonienė įpareigojo vieną iš tarnautojų perskambinti visiems 181 palangiškiui, kurie oficialiojoje statistikoje yra žymimi, kaip šiuo metu sergantys koronavirusu, ir išsiaiškinti, ar tikrai jie dar serga.

„Nežinau, kodėl iki šiol niekas nieko nedaro, valstybėje taip neturėtų būti. Jau seniai turėjo būti sukurta atitinkama sistema, kurioje gydytojai žymėtų ir pasveikusius. Turėtų būti kaip Sodros sistema: išdavė nedarbingumo lapelį – pranešimas Sodrai, pasveiko ir uždarė nedarbingumą – ir vėl pranešama Sodrai. Dabar gi gydytojai dėl koronaviruso to nedaro, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras – taip pat. Štai ir belieka Savivaldybės specialistei sėdėti kelias dienas „apsikabinus” telefoną ir skambinti sergantiems”, – „Vakarinei Palangai” kalbėjo meras.

Dar negalima atsipalaiduoti

Meras Š.Vaitkus priminė, kad sergančiųjų ir pasveikusiųjų skaičių neatitikimai vis dėlto nelemia konkrečios savivaldybės priskyrimo mažos, vidutinės ar didelės rizikos savivaldybėms, kur turėtų galioti griežtesni ar švelnesni karantino ribojimai.

„Turime stengtis mažinti naujų užsikrėtimo atvejų skaičių, nes būtent nuo naujų patvirtintų atvejų skaičiaus, tenkančio 100 tūkstančių gyventojų per paskutines 14 dienų, priklauso savivaldybės sergamumo rodikliai. Pagal šį kriterijų Palanga šiuo metu 37 vietoje. Taigi situacija geresnė nei vidutiniškai šalyje. Tačiau dar negalime atsipalaiduoti, todėl likime susitelkę, saugokime save ir aplinkinius“, – akcentavo Palangos meras Šarūnas Vaitkus.

Palanga šiandien (2021 02 10) itin kruopščiai patikrino oficialią susirgimų statistiką, neatitikimai – stulbinami. Plačiau apie tai čia:

Apie tai, ką oficialiojoje statistikoje aptiko Kretingos rajono meras A.Kalnius, skaitykite čia:

Taip pat skaitykite: