Palangos meras Šarūnas Vaitkus. V.Skaraičio/ BFL nuotr.

Šiandien Konstitucinis Teismas paskelbė, kad prieš šešerius metus įvesti tiesioginiai merų rinkimai prieštarauja Konstitucijai, todėl negali vykti. „Tai reiškia, kad merams dabar teks galvoti ne kaip dirbti, o kaip išlikti“, – Konstitucinio Teismo (KT) sprendimą komentuoja Palangos meras Šarūnas Vaitkus.

Inicijavo 46 parlamentarai

Kaip priminė BNS, ar tiesioginiai mero rinkimai atitinka Konstitucijos normoms, į KT kreipėsi 46 praėjusios kadencijos parlamentarai, daugiausia – konservatoriai, tačiau tarp pasirašiusiųjų buvo ir keli liberalai, „darbiečiai“, buvę „tvarkiečiai“. Jie kėlė klausimą, ar buvo galima Lietuvoje įteisinti tiesioginius merų rinkimus nepakeitus Konstitucijos.

Seimo nariams kilo abejonių, ar skirtingas mero ir savivaldybės tarybos narių rinkimo būdas, išskirtinė ir plati tiesiogiai išrinkto mero kompetencija, iš dalies įsiterpianti į savivaldos vykdomosios institucijos kompetenciją, neprieštarauja Konstitucijoje įtvirtintai vienpakopei savivaldos sistemai.

Jų teigimu, Konstitucija nediferencijuoja tarybos narių, o atvirkščiai, – įtvirtina visiems vienodą teisinį reguliavimą.

BNS primena, jog tiesioginiai merų rinkimai Lietuvoje įvesti 2015 metais. Savivaldybių merai jau du kartus rinkti tiesiogiai. Anksčiau merus rinkdavo savivaldybių tarybos.

Merai turės galvoti, ne kaip dirbti, o kaip išlikti

„Tai grįžimas į keliasdešimt metų atgal, kuomet merus pirmajame naujos kadencijos posėdyje rinkdavo miesto Tarybos nariai. Jei Lietuvoje neliks tiesioginių merų rinkimų, miesto Tarybose nebeliks produktyvaus darbo, o nuo to nukentės rinkėjai“, – KT sprendimą „Vakarinei Palangai“ komentavo Palangos meras Šarūnas Vaitkus, miestui vadovaujantis trečiąją kadenciją. Pirmąsyk jis buvo išrinktas miesto Tarybos daugumos, o dvi pastarąsias kadencijas meru tapo laimėjęs tiesioginius rinkimus. Rinkėjai paskutiniuose rinkimuose, vykusiuose 2019 m. kovo 3 d., už Š.Vaitkaus kandidatūrą atidavė 77,61 proc. balsų ir išrinko jį Palangos vadovu jau pirmajame ture.

Anot Š.Vaitkaus, gerai, jei rinkėjai pasitiki viena komanda ir dauguma jų balsuoją už ją. Taip įvyko per 2019 – ųjų metų rinkimus, kuomet Palangoje už Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų sąrašą, vedamą Š.Vaitkaus, balsavo 62,48 proc. palangiškių ir šventojiškių, tai konservatoriams garantavo miesto Taryboje 14 mandatų iš dvidešimties.

„Bet tuo atveju, jei rinkimuose dalyvaujantis partijos sąrašas ar sąrašai neturi tokio stipraus palaikymo, tada savivaldybių tarybose susiformuoja trys – keturios ar daugiau koalicijų, o tuomet 40 procentų viso tokių tarybų darbo nuolat sudaro nesibaigiančios intrigos. Tokiais atvejais merai turės galvoti, ne kaip dirbti ir padaryti kuo daugiau rinkėjams naudingų darbų, o kaip išlikti ir nebūti miesto Tarybos narių atstatydintais“, – „Vakarinei Palangai“ sakė Palangos vadovas.

Mero teigimu, kelių partijų politinės koalicijos – tai toks darinys, kuris gali pasikeisti per naktį. Tad savivaldybių vadovai niekada nežinotų, kas jų laukia jau rytoj.

Anot Š.Vaitkaus, šiandien dėl KT sprendimo renkasi Lietuvos savivaldybių asociacijos valdyba, ji turėtų išsakyti savo poziciją.

„Vakarinės Palangos“ inf.

2 KOMENTARAI

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Taip pat skaitykite: