Palangai tenka priimti sergančius koronavirusu ir iš kitų miestų. "Vakarinės Palangos" nuotr.

Eglė Jūraitė

Šįvakar pajūrio  – Klaipėdos ir Palangos – merai Vytautas Grubliauskas ir Šarūnas Vaitkus viešai išsakė savo abejones, nepasitenkinimą ir nusivylimą centrinės valdžios sprendimais. Nors praėjusią savaitę pajūriui žadėta, jog abu miestai gaus nemažai vakcinos nuo koronaviruso, šiandien aiškėja, jog tai tebuvo pažadai: tiek iš Klaipėdos, tiek iš Palangos „atimta“ nemažai taip laukto preparato dozių, argumentuojant tuo, jog vakcina dabar labiau reikalinga Vilniui. „Akibrokštas, kuris ir skaudina, ir piktina, ir nuvilia“, – šįvakar savo paskyroje parašė uostamiesčio vadovas V.Grubliauskas.  „Vyksta kažkas sunkiai suvokiamo“, – antrina Palangos meras Š.Vaitkus. Abu merai nedviprasmiškai leidžia suprasti, jog posakis, kad mūsų šalyje yra dvi Lietuvos, tikrai ne iš piršto laužtas.

Palangai – net 40 proc. mažiau

„Praėjusią savaitę buvome informuoti, kad šią savaitę gausime 790 (iš jų 690 – „Pfizer“, 100 – „Moderna“) dozių vakcinų nuo COVID-19 ligos, o šiandien paaiškėjo, kad Palangai skirta beveik 250 vakcinų mažiau – šis skirtumas atiduotas Vilniui. Sulaukęs tokių naujienų tiesiog sėdi ir bandai suprasti, kas čia vyksta ir kas tokius žaibiškus sprendimus priima?“ – šįvakar savo paskyroje „Facebooke“ parašė Palangos meras.

Anot jo, praėjusią savaitę gavus oficialią informaciją, kiek „Pfizer“ vakcinų dozių bus skirta Palangai, ruoštasi tam  ir džiaugtasi, kad dar daugiau palangiškių bus paskiepyti. Bet šiandien sulaukta ministerijos laiško, jog šią savaitę į kurortą vakcinų atkeliaus gerokai mažiau nei žadėta – sumažinta net 40 proc.

Š.Vaitkaus teigimu, tai reiškia, kad šio vakcinų kiekio turi užtekti visiems laukiantiems antrojo skiepo, likusiems 65+ amžiaus senjorams, pedagogams, kurie nuo gegužės grįš dirbti į mokyklas, abiturientams, kitų darbingo amžiaus palangiškių net nebus galimybės skiepyti, nes dar neaišku, ar bus gauta „Moderna“, o „Vaxzevrios“ likučiai jau iššluoti.

„Ministerija aiškina vakcinų mums mažinanti, nes Vilniuje prasta epidemiologinė situacija. Bet ir Vakarų Lietuvoje gyvena žmonės, kurie taip pat serga, kuriems taip pat reikia skiepo. Mes, palangiškiai, ir taip esame skriaudžiami – pirmiausia turėjome paskiepyti visų medicinos įstaigų (tiek ministerijos pavaldumo, tiek ir privačių centrų) darbuotojus, kurių nemaža dalis yra ir kitų savivaldybių gyventojai.  Tokie valstybės prioritetai, supratome, paskiepijome. Tačiau dėl šios priežasties vis dar nesame paskiepiję visų 65 metų ir vyresnių Palangos gyventojų, laukia ir pedagogai, abiturientai, darbingo amžiaus palangiškiai, nors pagal vakcinavimo tempus esame tarp geriausių. Jau dabar mūsų skiepijimo pajėgumai yra keturis kartus didesni nei gauname vakcinų, o jei juos dar labiau mažins, tai apie spartesnį procesą liks tik svajoti“, – teigia Š.Vaitkus.

Anot jo, negalima ignoruoti ir fakto, jog artėja vasara ir netrukus į Palangą suvažiuos šimtai tūkstančių žmonių.

„Ar teikiantys apgyvendinimo ir maitinimo paslaugas palangiškiai yra saugūs? Jau ir dabar savaitgaliai pilni poilsiautojų, o vakcinos perskirstomos ir kitų savivaldybių gyventojų sąskaita atiduodamos Vilniui. Kodėl? Juk ir pas mus epidemiologinė situacija nėra gera, naujų susirgimų skaičiai auga, šiuo metu patenkame į raudonąją zoną… Beje, vakcinų atiminėjimas vyksta naujienų fone apie į Lietuvą atkeliaujančius rekordinius vakcinų kiekius. Tik, matyt, ne visiems tos vakcinos. Yra lygesnių už lygius“, – atvirai apie centrinės valdžios sprendimą į šoną pastumti pajūrį kalba kurorto vadovas Š.Vaitkus.

Klaipėdai – dar didesnis akibrokštas

Klaipėda šiandien sulaukė dar didesnio akibrokšto.  Uostamiesčiuibuvo pažadėta 4536 vakcinų dozių, o šiandien paskirta 2160, arba net daugiau nei dvigubai mažiau. Tokio kiekio klaipėdiečiams užtieks tik revakcinacijai, t.y. antrajam skiepui tiems, kuri jau paskiepyti pirmuoju.

„Akibrokštas, kuris ir skaudina, ir piktina ir nuvilia. Nerandu kitų žodžių apibūdinti situaciją dėl vakcinavimo, kuri šiandien sukrėtė Klaipėdą, kaip ir visą likusią Lietuvą… išskyrus Vilnių. Žinia, kad gelbstint sostinę aukojama likusi Lietuva, neatlaiko jokios kritikos ir tik dar kartą patvirtiną seną naratyvą – yra dvi Lietuvos. Artėja Motinos diena ir gausybė žmonių būtent iš tos pačios sostinės pasklis po likusią Lietuvą ir ar nebus taip, kad gelbstint sostinę, bandant „pabalinti“ situaciją ten, Klaipėda (kaip ir visas regionas) bus tiesiog pristumtos prie „juodosios zonos“ ribos?“ – nusivylimo ir pasipiktinimo neslepia Klaipėdos meras V.Grubliauskas.

Uostamiesčio vadovas teigė, jog  kalbėdamas su Sveikatos apsaugos ministerijos vadovybe šiandien paprašė įtikinamai paaiškinti ir motyvuoti tokį sprendimą.

„Jei jau jis tikrai neišvengiamas, nes kitu gi atveju peršasi jau nuskambėjusi nuomonė, kad reikia kuo greičiau „įveiklinti“ įrengtą LITEXPO masinės vakcinacijos centrą. Tokie sprendimai visiškai demotyvuoja aktyvius mūsų veiksmus, įrenginėjant tokį pat centrą Klaipėdoje.

Ir pabaigai – keistokai atrodo kolegos iš sostinės džiaugsmas, praturtėjus vakcinų gausa, „kad galbūt gerai skiepijame“, tuo pat metu nebekalbant apie pakankamai dramatišką ir sudėtingą situaciją Vilniaus ligoninėse“, – šįvakar savo paskyroje „Facebook“ tinkle parašė V.Grubliauskas.

Jis atsiprašė visų medikų, savanorių, aptarnaujančio personalo žmonių, kurie stengėsi ir dirbo, kviesdami žmones vakcinuotis, o taip pat  ir „dėl „džiaugsmo“ lygiai taip pat informuojant žmones, kad „įvyko nesusipratimas“.

„Tiesiog svetima gėda…“, – nusivylęs Klaipėdos meras.

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Taip pat skaitykite: