Nuo šiandien legendinėje viloje "Auska" šeimininkauja dvidešimt vienerių metų verslininkas Rokas Galvonas. "Vakarinės Palangos" koliažas

Eglė Jūraitė

Šiandien Palangos miesto savivaldybė kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl galimo valstybės turto pasisavinimo ar iššvaistymo bei apgadinimo legendinėje viloje „Auska“. Apie tai šiandien žurnalistams pranešė kurorto vadovas Šarūnas Vaitkus. Buvę nuomininkai stebisi tokia Palangos pozicija ir teigia, jog tai keistas siurprizas. Tuo tarpu naujasis laikinas vilos šeimininkas, kuriam vos dvidešimt vieneri metai, jau džiaugiasi vos prieš kelias valandas gavęs raktus nuo legendinio objekto.

Liko tik prisiminimai

Šiandien likus vos kelioms valandoms iki to laiko, kuomet Savivaldybė pasirašė jai anksčiau perduoto valstybės turto – vilos „Auska“ – nuomos sutartį su nauju nuomininku, Palangos savivaldybės vadovai sukvietė žurnalistus ir aprodė, kaip dabar atrodo patalpos. Tiesa, tai, kad spaudos konferencija vyksta pieš pat vilos perdavimą naujam nuomininkui, žurnalistams nebuvo užsiminta.

Kaip jau ne kartą rašyta, legendinė vila „Auska“, kilus Palangos savivaldybės pasipriešinimui, Vyriausybės nutarimu pernai rudenį buvo išbraukta iš privatizuojamų objektų sąrašo, o vasario 19 d. perduota Palangos savivaldybės žinion.

Iki balandžio pabaigos dar galiojo iš pradžių „Baltijos“ poilsio namų, o vėliau Turto banko sudaryta vilos nuomos sutartis dešimčiai metų, ją buvo išsinuomavusi bendrovė „Ambra investicijos“. Gegužės pradžioje Savivaldybė perėmė turtą ir pasirašė jo perdavimo bei priėmimo aktą. Perduodant „Auską“ dalyvavo ir Turto banko, kuriam iki tol priklausė vila, atstovai.

Vila „Auska“. Bendrovės „Ambra investicijos“ muotr.

Šiandien surengtoje spaudos konferencijoje žurnalistams buvo aprodyta, kaip dabar atrodo „Auska“. Tie, kas lankėsi joje anksčiau, prieš penkerius ar vos vienerius metus, pasakytų, kad iš vilos didybės liko tik prisiminimai – apipelijusios sienos, kai kur nusilupę tapetai, didžioji dauguma kambarių – visiškai tušti: nei baldų, nei kilimų, nei užuolaidų ar šviestuvų, styro iš sienų išsikišę laidai. Virtuvė, kurioje svečiams gamintas maistas ir jis tiektas į kambarius ar į čia buvusią kavinę, atrodo lygiai taip pat – jokios įrangos: nei krosnių, nei šaldiklių, nei indų, tik vienas pats liūdi gal netyčia pamirštas sovietinį „samovarą“ primenantis virdulys.

Taip atrodo vila „Auska“ šiandien. „Vakarinės Palangos“ nuotr.
Taip atrodo vila „Auska“ šiandien. „Vakarinės Palangos“ nuotr.
Taip atrodo vila „Auska“ šiandien. „Vakarinės Palangos“ nuotr.

Vila mena tuos laikus, kai čia ilsėdavosi ne tik sovietiniai partiniai šulai, bet vėliau ir mūsų šalies prezidentai, vyko jau Nepriklausomos Lietuvos aukščiausio rango tarptautiniai susitikimai, kuriuose dalyvavo ir užsienio valstybių vadovai. Tad čia konferencijų salėje ar menėje greta jos ant išskirtinių specialiai šiai vilai gamintų baldų buvo pasirašytas ne vienas tarptautinis bedradarbiavimo dokumentas. Aukšto rango svečiai buvo vaišinami greta įrengtame valgomajame, kuriame tiek sienos, tiek durys buvo padengtos storu bordo spalvos aksomu. Prieš tai čia buvo itin slaptų pokalbių kambarys, būtent todėl, kad nebūtų įmanoma pasiklausyti, ir buvo pasitelktas specialus aksomo audinys.

Dabar konferencijų salė tuštut tuštutėlė, o iš prabangaus valgomojo liko tik aksomas.

Tiesa, vadinamasis prezidentinis numeris, kuriame ilsėdavosi ir Algirdas Brazauskas, ir Valdas Adamkus, išliko praktiškai nepaliesti, baldai palikti ir židinio menėje.

Prezidentinis numeris liko praktiškai nepaliestas. „Vakarinės Palangos“ nuotr.

Nusipirko po vieną litą

„Perimdami vilą mes pamatėme, jog nebėra didžiosios dalies materialojo turto – baldų, virtuvės, integruotos įrangos. UAB „Ambra investicijos“ generalinis direktorius mums teigė, kad neva valstybei nuosavybės teise priklausiusį turtą jo vadovaujama bendrovė nusipirko 2014 metais iš tuomečio nuomotojo Valstybės įmonės poilsio namai „Baltija“. Tačiau minėtų daiktų pirkimo – pardavimo sutarties ar perdavimo – priėmimo akto „Ambra investicijos“ mums nepateikė. Vėliau, gegužės 5 d., mums buvo atsiųstos tik dvi sąskaitos faktūros“, – žurnalistams kalbėjo Palangos vadovas.

Žurnalistams buvo parodytos ir minimos sąskaitos faktūros. Pagal vieną iš jų, 2014 metų liepą „Baltija“ pardavė, o „Ambra investicijos“ nupirko 116 vienetų įvairių daiktų už 24244 litus, pagal kitą – 1423 daiktus už 18 105 litus. Pirmoje sąskaitoje matyti, jog didžioji dauguma turto, pavyzdžiui, televizoriai, baldų komplektai ar pavieniai minkšti baldai, buvo parduoti vos po 1 litą. Antroje sąskaitoje nurodyta vidutinė parduodamo vieneto kaina 10,52 lito. Iš viso įsigydama 1539 viloje buvusius daiktus, pradedant baldais, kilimais ir baigiant pagalvių užvalkalais, bendrovė „Ambra investicijos“ pervedė į poilsio namų sąskaitą kartu su PVM 42 350 litų.

Palangos meras Šarūnas Vaitkus šiandien į vilą „Auska“ sukvietė žurnalistus. „Vakarinės Palangos“ nuotr.

2011 m. sudarant nuomos sutartį, visas perduodamas kilnojamas turtas buvo surašytas akte ir užfiksuotas net nuotraukose. Palangos meras žurnalistams teigė, jog vėliau nuomos sutartis nebuvo pakeista ar papildyta, nurodant, jog kai kurios materialinės vertybės jau parduotos, nebuvo patikslintas ir nuomininkui perduotų vertybių sąrašas. „Mums kyla pagrįstų abejonių, kokiu teisiniu pagrindu buvo parduodamas valstybei nuosavybes teise priklausantis vilos „Auska“ kilnojamas turtas, jei jis tuo metu buvo išnuomotas dešimčiai metų. Taip pat – kodėl buvo nuspręsta šiuos daiktus parduoti būtent tam pačiam nuomininkui bendrovei „Ambra investicijos“, – žurnalistams teigė kurorto vadovas.

Anot jo, „Auską“ prižiūrėti ir ja rūpintis turėjo ne tik nuomininkai, bet ir Turto bankas, jis kasmet turėjo tikrinti, kaip naudojamas turtas, ar prižiūrimas. „Nuomininkas sutarties pabaigoje po 10 metų turėjo grąžinti turtą tokios pačios būklės, kaip numato Civilinis kodeksas, jo nepabloginęs“, – teigė Š.Vaitkus.

Dingo 80 procentų turto?

„Kaip galima parduoti valstybės turtą, kai „Auska“ 2014 metais nebuvo privatizuojamų objektų sąraše. Kaip galima parduoti visą tą turtą, viską išnešti ir ištampyti tuo laikotarpiu. Kokia čia užburta schema? Apie tai Turto bankas žinojo – kodėl tylėjo?“ – emocingai kalbėjo Š. Vaitkus.

Palangos vadovas informavo, jog šiandien kurorto Savivaldybė kreipėsi į Generalinę prokuratūrą ir paprašė įvertinti, ar teisėtai esant galiojančiai nuomos sutarčiai buvo parduoti daiktai, ar „Amba investicijų“ veiksmuose nėra Baudžiamajame kodekse numatytų veikų sudėties pasisavinant turtą, taip pat įvertinti už valstybės turto priežiūrą atsakingų institucijų veiksmus.

Meras žurnalistams teigė, jog iš vilos dingo apie 80 proc. materialinių vertybių. Tiesa, Savivaldybei pavyko išsaugoti savo žinioje didžiąją dalį „Auskoje“ buvusių paveikslų, kurie vilai atiteko kaip čia į plenerus daug metų kviestų dailininkų dovana.

Taip atrodo vila „Auska“ šiandien. „Vakarinės Palangos“ nuotr.
Taip atrodo vila „Auska“ šiandien. „Vakarinės Palangos“ nuotr.
Taip atrodo vila „Auska“ šiandien. „Vakarinės Palangos“ nuotr.

Savivaldybė neranda baldų? O kodėl jie turi būti?

„Mane stebina Palangos mero pozicija, tai mums tikrai didelė staigmena. Mes neturime jokios oficialios Palangos savivaldybės pozicijos, bet tai, ką šiandien perskaičiau spaudoje, kai kurie pateikiami faktai atrodo juokingai. Meras teigia, kad nupirkę tą kilnojamajį turtą mes ruošėmės pastato privatizavimui. Tačiau bet kuris nekilnojamojo turto ekspertas jums pasakys, kad, privatizavęs seną pastatą, naujasis jo savininkas statinį nugriautų ir statytų naują“, – „Vakarinei Palangai“ teigė bendrovės „Ambra investicijos“ generalinis direktorius Vitalijus Baranauskas. Įmonės valdybos narys balandį vadovauti bendrovei buvo paskirtas po to, kai kovo pradžioje nuo koronaviruso netikėtai mirė buvęs ilgametis vadovas Gintaras Pociūnas.

„Savivaldybė aiškina, kad neranda turto. Bet jis buvo įgytas prieš septynerius metus iš poilsio namų „Baltija“, o didžiąją dalį pastaraisiais metais viloje buvusių baldų mes patys pirkome. Atlaisvindami patalpas mes paėmėme viską, kas priklauso mums nuosavybės teise, tikrinome kiekvieną dokumentą. Tais atvejais, jei kilo nors mažiausia abejonė, daiktą palikome. Iš tikrųjų mes palikome net daugiau nei galėjome pasiimti, pavyzdžiui, liko visa santechninė įranga, vonios ir pan. Tai pirkome ir pastatėme savo lėšomis, bet vonios kambarių nedraskėmė, juk savaime aišku, kad Savivaldybei išnuomoti vilą be santechnikos būtų labai sudėtinga“, – teigė V.Baranauskas.

Taip atrodė vila dar praėjusią vasarą. Bendrovės „Ambra investicijos“ nuotr.

Anot jo, bendrovė iš tikrųjų prieš septynerius metus nusipirko iš „Baltijos“ kai kuriuos baldus ir kitas materialines vertybes. „Pagal nuomos sutartį, mes turėjome mokėti nuomą ne tik už patalpas, bet ir kilnojamąjį turtą. Tie foteliai, lovos, kušetės, užuolaidos, indai buvo jau labai seni, nudėvėti. Mes net svarstėme atsisakyti viso to turto ir grąžinti „Baltijai“, o patiems absoliučiai viską nupirkti naujai. Bet „Baltija“ neturėjo, kur dėti tų daiktų, tad buvo sutarta, kad juos parduos mums ir nebereikės mokėti už juos nuomą. Mes nuolat remontavo tuos keturiasdešimt metų prieš tai naudotus baldus, juos kartas nuo karto aptraukdavome nauju gobelenu. Bet, kaip minėjau, didžioji dalis baldų buvo naujai nupirkta, mes patys juos užsakinėjome ir pirkome“, – „Vakarinei Palangai“ šiandien antroje dienos pusėje pasakojo V.Baranauskas.

Paklaustas, koks buvo naujų ir senų baldų procentinis santykis, bendrovės generalinis direktorius paaiškino: „Kai mes perėmėme vilą, ten buvo tik keturi numeriai partiniams šulams, mes pertvarkėme patalpas ir jose įrengėme 28 numerius. Tad patys skaičiuokite, kiek prireikė naujų baldų, kilimų, užuolaidų, šviestuvų“.

Ketino ir patys dalyvauti

„Vakarinės Palangos“ pašnekovas teigė, jog nereikia stebėtis, kad dabar vila atrodo labai graudžiai. „Kai išsikrausto nuomininkas ir pasiima savo turtą, ne tik vila, bet kuris butas gali atrodyti liūdnai“, – sakė V.Baranauskas.

Generalinis direktorius teigė, jog ir pati bendrovė ketino dalyvauti Savivaldybės paskelbtame nuomos konkurse, tačiau kovą netikėtai mirus buvusiam generaliniam direktoriui nusprendė šios minties atsisakyti. „Jis buvo šio verslo pagrindinis variklis, jis viskuo tuo rūpinosi. Kiekviename versle labai svarbu toks variklis, jam nelikus nusprendėme nebetęsti šios veiklos“, – paaiškino pašnekovas.

V.Baranauskas tikino, jog Palangos kreipimasis į Generalinę prokuratūrą jį tikrai nustebino: „Viloje buvę daiktai negali būti išvogti, nes tai mūsų nuosavybė, mes juos ir pasiėmėme. Turime visus dokumentus, galime tai pagrįsti“.

„Kai mes perėmėme vilą, ten buvo tik keturi numeriai partiniams šulams, mes pertvarkėme patalpas ir jose įrengėme 28 numerius. Tad patys skaičiuokite, kiek prireikė naujų baldų, kilimų, užuolaidų, šviestuvų“, – teigia „Ambra investicijų“ generalinis direktorius V.Baranauskas. Bendrovės nuotr.

Pašnekovas teigė, jog buvo susitikęs su naujuoju „Auskos“ nuomininku ir trumpai pakalbėjęs su juo. „Mums šis verslas nebuvo lengvas, mes tikėjomės geresnių rezultatų. Kai išsinuomavome vilą, buvo visai kita situacija turizmo rinkoje, dabar ji labai pasikeitė. Naujojo nuomininko laukia tikrai dideli iššūkiai“, – mano „Ambra investicijų“ generalinis direktorius.

„Tie baldai – smulkmena“

Šiandien, be spaudos konferencijos, vyko ir kitas su „Auska“ susijęs įvykis: antroje dienos pusėje Savivaldybė pasirašė visus reikiamus dokumentus ir perdavė vilą naujam nuomininkui – konkursą laimėjusiai mažajai bendrijai „Roko virtuvė“.

Naujasis „Auskos“ nuomininkas „Roko virtuvės“ savininkas Rokas Galvonas. Asmeninio albumo nuotr.

Taip sutapo, kad „Vakarinė Palanga“ su naujuoju nuomininku, „Roko virtuvės“ savininku Roku Galvonu susisiekė vos kelioliką minučių po to, kai dvidešimt vienerių metų vaikinas jau džiaugėsi ką tik jam perduotais „Auskos“ raktais.

„Taip, ką tik visi dokumetai pasirašyti, raktai jau pas mane“, – žurnalistei kalbėjo jaunasis verslininkas.

Jis teigė, jog, kaip ir kiti konkurso dalyviai, prieš kurį laiką buvo nuvykęs į vilą jos apžiūrėti. Tuomet pastatą jam aprodė „Ambra investivijų“ atstovas.

„Ar buvo baldai? Tiesą sakant, aš į tai nelabai kreipiau dėmesį. Aš nežinau, kas ten buvo ir kas turėjo būti, man labiau rūpėjo paties pastato būklė, kaip jis apšildomas, ar galima eksploatuoti baseiną“, – pasakojo R.Galvonas.

Naujasis „Auskos“ nuomininkas „Roko virtuvės“ savininkas Rokas Galvonas. Asmeninio albumo nuotr.

Paklaustas, ar jis žino, jog dabar pastate praktiškai nebėra baldų, virtuvės įrangos, pašnekovas atsakė teigiamai: „Taip, žinau. Mes kiekvienas, eidamas į naują objektą, turime priimti visus iššūkius. Tie baldai – smulkmena. Džiaugiuosi, kad turėjau lėšų dalyvauti konkurse ir turiu jų investicijoms daryti“.

„Investicijų tikrai bus“

Jaunasis verslininkas R.Galvonas jau valdo šešis restoranus įvairiuose Lietuvos miestuose, „Auska“ tapo septintuoju įmonės verslo objektu. „Veikla „Auskoje“ išliks ta pati: poilsio rekreacinė. Čia bus ir viešbutis, įkursime ir savo restoraną. Mūsų įmonės veikla – restoranai, viešbučiai, išvažiuojamieji renginiai“, – teigė pašnekovas.

R.Galvonas Palangoje valdo ir restoraną „Alkoje“, tiesa, jis atsisakė atskleisti, ar patalpas čia išsinuomavo, ar jos priklauso nuosavybės teise. „Lietuvoje žmonės labai pavydūs“, – paaiškino atsisakymo suteikti nesudėtingą informaciją motyvus.

Tokius patiekalus savo lankytojams siūlo „Roko virtuvės“ restoranai. Asmeninio albumo nuotr.

R.Galvonas teigė, jog būdamas Palangoje Savivaldybės tinklalapyje aptikęs pranešimą apie „Auskos“ nuomos konkursą. „Man labai patinka „Auska“, tai legenda, tad iškart nusprendžiau dalyvauti konkurse, o dabar štai perėmiau raktus nuo vilos. Suprantu, kad bus reikalingos nemažos investicijos, bet dar negaliu pasakyti, kiek konkrečiai: reikės ir baldų, ir įrangos. Investicijų tikrai bus“, – optimistiškai kalbėjo jaunuolis.

R.Galvonas teigė, jog tikisi, kad vilą naujai atidaryti pavyks jau šį vasaros sezoną.

Mažoji bendrija registruota Tujėnuose Ukmergės rajone, šiuo metu joje dirba 16 žmonių. Vila „Auska“ išnuomota dvejiems metams su galimybe sutartį pratęsti tokiam pačiam laikotarpiui. Kaip „Vakarinei Palangai“ sakė Palangos savivaldybės administracijos direktorė Akvilė Kilijonienė, naujasis nuomininkas konkursą laimėjo pasiūlęs vos kiek didesnį nei pradinį 10 tūkstančių eurų per mėnesį nuomos mokestį.

Vila „Auska“ pastatyta 1973 metais ir jau tapo tikra legenda.

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Taip pat skaitykite: