Mindaugas Maciulevičius (dešinėje) ir palangiškis ūkininkas Andrius Gedvilas. Žemės ūkio kooperatyvo „Lietuviško ūkio kokybė“ nuotr.

Eglė Jūraitė

To tikrai Palangoje dar nebuvo: jau šį penktadienį ir kiekvieną paskesnę penktąją savaitės dieną į kurortą atvyks aplink veikiančių ūkių atstovai. „Jokios produkcijos iš didmenininkų ar bazių, viskas užauginta ar pagaminta pačių ūkininkų ar jų pagalbininkų rankomis“, – teigia Lietuvos smulkiuosius ūkininkus vienijančio Žemės ūkio kooperatyvo „Lietuviško ūkio kokybė“ vadovas Mindaugas Maciulevičius.

Viskas šviežia ir be jokių konservantų

Pirmasis aplinkinių ūkininkų turgelis pirkėjų lauks jau rytoj, birželio 18 dieną, prekybos centro „Rimi“ Malūno gatvėje aikštelėje, greta vaikams įrengtų pramogų parkelio. Turgelis veiks nuo 8 iki 15 val., tačiau M.Maciulevičius ragina nelaukti popietės ir atvykti jau anksčiau, nes, anot jo, dažniausiai ūkininkų atsivežtos prekės būna išparduodamos jau pirmosiomis valandomis. „Ir tai suprantama, ūkininkai atsiveža tik tiek, kiek pagamino ar užaugino per keletą pastarųjų dienų, viskas labai šviežia, pavyzdžiui, daržovės ar prieskoninės žolelės būna skinamos iš vakaro ar net ankstų rytą prieš pat kelionę į prekybos vietą“, – pasakojo „Vakarinės Palangos“ pašnekovas. M.Maciulevičius šypsojosi, jog bananų ar ananasų turgelyje tikrai nebus.

Palangos savivaldybė išdavė leidimą rengti turgelį, kuriame dalyvautų vienuolika ūkininkų. Vėliau kooperatyvas kvies į kurortą prekiauti ir daugiau smulkių ūkininkų ar tautinio kulinarinio paveldo atstovų, tuomet bus prašoma ir daugiau leidimų.

Žemės ūkio kooperatyvo „Lietuviško ūkio kokybė“ nuotr.

Ko itin šviežio ir namų gamybos savo vasaros stalui galėsime įsigyti jau rytoj?

„Turgelyje bus galima nusipirkti natūralaus, nepasterizuoto pieno, ką tik skintų vaisių ir daržovių, šviežių prieskoninių žolelių, lauko braškių, mėsos, žuvies gaminių, kaimiškų kiaušinių, duonos, medaus ir kitų produktų. Nemažai aplinkinių ūkininkų gerai pažįstami palangiškiams. Pavyzdžiui, pienininkai ištisus metus važinėja į Palangą, iš anksto susitarus, pristato savo produkciją gyventojams tiesiai į namų kiemus. Štai ir rytoj turgelyje pienu, namine varške, siūriais prekiaus Butkevičiai iš Kretingos rajono Akmenalės kaimo, jis įsikūręs visai šalia Darbėnų. Laukinės žuvies gaminių siūlys „Žemaičių žuvis“ ir kiti priekrantės žvejai. Mėsos gaminių be jokių masinėje gamyboje naudojamų priedų atveš ūkininkai iš Klaipėdos ir Tauragės rajonų. O traškiomis, ką tik nuo lysvių nuskintomis salotomis, petražolėmis ir kitais prieskoniniais augalais jūsų valgius pasirengęs pagardinti palangiškis ūkininkas Andrius Gedvilas“, – vardijo Žemės ūkio kooperatyvo „Lietuviško ūkio kokybė“ vadovas M.Maciulevičius.

Žemės ūkio kooperatyvo „Lietuviško ūkio kokybė“ nuotr.

Pašnekovas teigė, jog turgelyje prekiaus tik patys ūkininkai ar jų ūkyje dirbantys pagalbininkai. Netgi griežtai kontroliuojama, kad pirkėjams būtų siūlomas tik to ūkio asortimentas. „Jie negali net kaimyno produktų paimti, tai turi būti būtinai tik iš to konkretaus ūkio, kuriam atstovaujama, ar ta tautinio kulinarinio paveldo produkcija, kuriai gaminti turimas leidimas, – pasakojo ūkininkus vienijančio kooperatyvo vadovas. – O ir kiekvieno ūkininko gaminiai labai skiriasi: kiekvienas turi savo receptus, savo tradicijas“.

Su Palangiškio kortele – nuolaidos ar dovanėlės

Kalbėdamas su „Vakarine Palanga“ M.Maciulevičius akcentavo, jog ūkininkų turgelis Palangoje – tai nėra vienkartinė akcija. „Mes ateiname ne dėl vienos vasaros, ūkininkai prekiaus kiekvieną penktadienį ištisus metus. Norime suformuoti tradiciją, jog penktadieniai Palangoje – ūkininkų diena. Mes labai laukiame ir pajūrio poilsiautojų, tačiau labiau orientuojamės į vietos gyventojus palangiškius, nes norime su jais bendrauti bei pačių pagamintos produkcijos siūlyti ir šiltuoju metu laiku, ir žiemą. Jei seksis, galbūt ateityje ūkininkai savo produkcijos atveš ir du kartus per savaitę, stengsimės plėsti ir asortimentą, reaguosime į palangiškių komentarus bei pageidavimus“, – kalbėjo „Vakarinės Palangos“ pašnekovas.

Žemės ūkio kooperatyvo „Lietuviško ūkio kokybė“ nuotr.

Anot jo, tiems pirkėjams, kurie turi Palangiškio korteles, ūkininkai net taikys nuolaidas ar pasiūlys dovanėlių iš savo ūkio. „Tikiuosi, žmonės įvertins ūkininkų gaminių kokybę, o ir kainos turgeliuose yra žemesnės nei prekybos centruose, labiau priimtinos“, – akcentavo pašnekovas.

M.Maciulevičius prašė palangiškių į turgelį pagal galimybes vykti dviračiais ar ateiti pėsčiomis – labai nenorima, kad aikštelė būtų užgriozdinta automobilių. „Būtų puiku, jei pirkti ekologiškų produktų miestiečiai atvyktų ekologinėmis transporto priemonėmis“, – šypsodamasis kalbėjo ūkininkų atstovas.

Apie Palangą galvota jau kelerius metus

Žemės ūkio kooperatyvas „Lietuviško ūkio kokybė“ veikia jau trylika metų, jis vienija smulkiuosius ūkininkus bei padeda jiems ir gaminti, ir realizuoti savo produkciją.

Pirmieji ūkininkų turgeliai buvo surengti Vilniuje bei Kaune, dabar jų rasite Panevėžyje, Šiauliuose, Klaipėdoje prekiaujama dviejose vietose – prie „Akropolio“ ir naujojo turgaus.

Žemės ūkio kooperatyvo „Lietuviško ūkio kokybė“ nuotr.

„Apie Palangą galvojome jau kelerius metus, tačiau tai padaryti nebuvo paprasta. Apskambinome visus prekybos tinklus, visus tuos, kurie turi nors kiek didesnes aikšteles, skambinome kur tik įmanoma, ir tik „Rimi“ sutiko mus priimti bei skirti vietos savo teritorijoje. Tai, ką atsiveš, ūkininkai  pardavinės iš autoparduotuvių ar mikroautobusiukų, greta jų pasistatę staliukus su savo produkcija. Viskas kaip tikrame kaime“, – šypsojosi pašnekovas.

Žemės ūkio kooperatyvo „Lietuviško ūkio kokybė“ nuotr.
Žemės ūkio kooperatyvo „Lietuviško ūkio kokybė“ nuotr.
Žemės ūkio kooperatyvo „Lietuviško ūkio kokybė“ nuotr.
Žemės ūkio kooperatyvo „Lietuviško ūkio kokybė“ nuotr.

1 KOMENTARAS

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Taip pat skaitykite: