"Vakarinės Palangos" nuotr.

Gabrielė Brazaitytė, lrytas.lt

Šiandien Vyriausybė aptarė siūlymus nuo rugsėjo 13 dienos riboti galimybių paso neturinčių asmenų galimybes lankytis prekybos centruose. Dokumento neturintys asmenys nebūtų įleidžiami į uždarose patalpose vykstančius renginius ir viešojo maitinimo įstaigas, tačiau galutinį sprendimą Vyriausybė priims kitą savaitę.

Įgyvendinimas vyks dviem etapais

„Esant galimybei vakcinuotis, svarbiausias mūsų tikslas yra užtikrinti ligos pasekmių suvaldymą, nes vakcinuotų asmenų ligos eiga yra lengvesnė. Turime užtikrinti, kad pandemija neperkrautų sveikatos priežiūros įstaigų veiklos“, – teigė Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

A.Dulkys pranešė, jog Vyriausybės tikslas šiuo metu yra teikti paslaugas tik galimybių pasą turintiems asmenims. Jis taip pat patikslino, kad nuo rugsėjo 13 dienos galimybių pasą įgyti galės ne tik pasiskiepiję, persirgę, atlikę PGR testą ir gavę neigiamą atsakymą, vaikai iki 16 metų, bet ir teigiamą serologinį tyrimą turintys asmenys.

Kad paslaugų teikimui būtų galima tinkamai pasiruošti, tam tikroms šakoms (prekybai, grožio paslaugoms ir t.t.) siūloma taikyti laikinas išimtis iki rugsėjo 13 dienos, tačiau nuo minėtos datos galimybių paso neturintys galės apsipirkti tik maisto, veterinarijos, vaistinių, optikos prekių parduotuvėse, turinčiose atskirą įėjimą iš lauko. Jų prekybos plotas turėtų būti mažesnis nei 1500 kv. metrų.

Tai galiotų ir parduotuvėms, kurios yra prekybos centre, kurio bendras plotas neviršija minėtos kvadratūros.

Įėjimas į sveikatos priežiūros įstaigas nuo rugsėjo 13 dienos bus galimas tik turint 48 val. galiojantį neigiamą PGR testą. Ši nuostata negalios esant būtinajai pagalbai.

Taip pat be galimybių paso nebus galima gauti grožio paslaugų, naudotis bibliotekomis, archyvų ir skaityklų paslaugomis.

Su pasu kaukės neprivalomos

Nustatyta, kad kontaktiniu būdu aptarnaujant asmenis be galimybių paso galios reikalavimai dėl saugaus atstumo laikymosi, higienos, būtinųjų asmeninių apsaugos priemonių. Tuo tarpu aptarnaujant žmones su galimybių pasu kaukės ir kiti operacijų vadovo nustatyti saugumo reikalavimai lieka rekomendaciniai.

„Turime dviejų etapų sprendimą – kai kurie apribojimai įsigaliotų netrukus, kai kurie vėliau. Tai būtų pakankamas laikas pasiskiepyti ir susiformuoti imunitetą. Labai skatinčiau tai daryti“, – ragino premjerė Ingrida Šimonytė. „Jei rudenį ir žiemą sirgo vyresniokai, dabar serga žmonės iki 50 metų“, – statistiką analizavo premjerė.

Kitą savaitę planuojama pildyti, kokių veiklų atstovai galėtų dirbti tik atlikę testus, kas mokės už testo neatlikusių asmenų testavimą – darbuotojai ar darbdaviai.

Taip pat rengiamas projektas dėl privalomo vakcinavimo ir nušalinimo nuo darbo to neatlikus bei ligos išmokų nemokėjimo, jei buvo susirgta nepasiskiepijus.

Ekonomikos ir inovacijų ministrė pranešė sieksianti didinti galimybių paso prieinamumą bei pasiūlė veikloms lauke nereikalauti galimybių paso. „Šiandien mes turime nemokamą vakciną nuo Palangos tilto iki „Akropolio“ ir „skiepobuso“, tad naudokimės ja“, – kalbėjo A.Armonaitė.

Prekybininkai nesutinka

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) prezidento Mindaugo Statulevičiaus teigimu, Vyriausybei uždraudus be galimybių paso lankytis ne būtiniausiose maisto ar vaistų parduotuvėse, nuostolius apskaičiuoti kol kas būtų sudėtinga ir beveik neįmanoma, tačiau patikino, kad kaštai tokiam Vyriausybės sprendimui įgyvendinti būtų labai dideli.

Pasak jo, užtikrinti, kad prekybos centruose lankytųsi tik galimybių pasą turintys asmenys, būtų reikalingi dideli žmogiškieji resursai.

„Jei kalbėtume apie tokio didelio masto parduotuvę kaip „Akropolis“, kur keliasdešimt tūkstančių žmonių patenka per 10-12 įėjimų, įsivaizduokite, kokie dideli reikalingi žmogiški resursai“, – kalbėjo jis.

Pasak M.Statulevičiaus, prekybos centro valdytojui tai būtų didelė našta, o lankytojams – diskomfortas. Asociacijos prezidento teigimu, siekiant užtikrinti, kad į parduotuves patektų tik galimybių pasą turintys asmenys, prie įėjimų į prekybos centrus susidarytų didelės eilės.

„Tiesiog patekimas ir patekimo patirtis bus apsunkinta“, – perspėjo jis ir pridūrė, kad technines su galimybių paso įgyvendinimu susijusias problemas reikia spręsti kuo greičiau.

Pasak jo, LNTPA praėjusią savaitę Ekonomikos ir inovacijų ministerijai pateikė su galimais ribojimais susijusius siūlymus. Tarp jų – prašymas dokumento tikrinimą padaryti paties prekybininko, o ne prekybos centro atsakomybe bei idėja galimybių pasą naudoti savanoriškumo principu.

„Žmonės būtų informuojami ir skatinami atvykti tik su galimybių pasu, taip pat būtų galima tikrinti atrankiniu būdu prie kasos – nuskenuoti apsipirkimo metu. Neatimti iš žmogaus prekių, bet sudrausminti ir paskatinti kitą kartą būti su galimybių pasu“, – aiškino M.Statulevičius.

Paprašytas įvertinti tokį siūlymą, socialdemokratų atstovas, parlamentaras Algirdas Butkevičius buvo kategoriškas: „Savanoriškumo principo laikotarpis jau pasibaigęs. Pandemijoje mes gyvename jau metus. Tai yra tiesiog neatsakingas žmonių požiūris į skiepijimąsi“.

Iniciatyvą drausti ne būtiniausių prekių parduotuvėse lankytis be galimybių paso Seimo narys vertino teigiamai ir tikino, jog dabar prioritetu laikytinas visuotinis imunitetas. „Labai teigiamai vertinu tokį sprendimą. Visi turi galimybę pasiskiepyti, todėl turi ir skiepytis“.


PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Taip pat skaitykite: