Interneto nuotr.

Jonas Augulis

Koronavirusas pakeitė daugelio žmonių gyvenimus. Kol vieni išgyveno, kad turės nemažai laiko praleisti namuose, kiti džiaugėsi, kadangi laiko su mylimu žmogumi  niekada nebus per daug. Vadinasi, bus ir daugiau sekso.

Natūralu, kad toks požiūris iškėlė hipotezę, jog po karantino sulauksime labai daug laimingų vaikučių, kurie bus vadinami „Pandeminukais“.

Tačiau ar taip įvyko?

Po karantino – daugiau mirčių

Nors buvo tikėtasi, kad atėjus 2021-iems metams bus galima džiaugtis padidėjusiu gimstamumu, visgi viskas buvo priešingai. Gimstamumas ne tik kad nebuvo didesnis, tačiau priešingai – sumažėjo. Tačiau išaugo mirčių skaičius, kuris gali būti siejamas su problemomis sveikatos sferoje.

Šiuo metu skaičiai yra gana pastovūs ir gimstamumo rodikliai tokie patys kaip ir anksčiau, nevarijuojant labai į skirtingas puses. Tikėjimas, kad karantinas paskatins daugiau mylėtis – nebūtinai nebuvo teisingas, kadangi meile mėgautis galima be laukiamo nėštumo, o tam reikalingi geri prezervatyvai.

Pastebimas sargių pardavimų augimas

Prezervatyvais prekiaujantis vadybininkas pastebi, kad pandemijos metu išaugo prekyba šiomis apsaugos priemonėmis.

„Sunku atsakyti, ar žmonės pradėjo daugiau mylėtis, ar paprasčiausiai pradėjo daugiau pirkti internetu, – pasakoja specialistai. – Tačiau prezervatyvai internetu apskritai buvo perkami aktyviau nei fizinėse prekybos vietose. Nors tabu ir pokalbiai apie sargius jau nebe tokie kuklūs, tačiau jie vis dar dažniausiai perkami iš internetinių prekybos vietų“.

Augantys prezervatyvų pardavimai gali piršti išvadą, jog karantino metu meilės porose tikrai buvo daugiau. Tačiau baimė dėl neužtikrintos ateities, kurią atnešė Kžkoronavirusas, žinoma, atgrasė nuo šeimos pagausėjimo planavimo.

Statistiniai rodikliai

Statistika padeda geriau įvertinti situaciją, kuri buvo ką tik atėjus 2021-iems metams ir kurie juokais, dar tiksliai nežinant duomenų, buvo vadinami „Neplanuoto nėštumo metais“. Visgi taip nenutiko.

2021-ųjų sausio 1 dieną Lietuvoje gyveno 2 mln. 795,2 tūkst. nuolatinių gyventojų. Skaičius kiek didesnis nei 2020-aisiais, tačiau pokyčius lėmė ne didesnis gimstamumas, tačiau didesnė migracija, kuri taip pat siejama su korona.

Palyginti su užpraėjusiais metais, taip pat 18,9 tūkst. žmonių mirė daugiau nei gimė, tad tokie demografiniai duomenys tikrai nedžiugina. Statistikos departamentas taip pat atskleidžia, jog 1 mln. 885,9 tūkst. (67,5 proc.) gyventojų 2021-ųjų metų pradžioje gyveno miestuose, o 909,3 tūkst. (32,4 proc.) kaimiškose vietovėse.

Žinoma, didesnis vaikų skaičius gimsta mieste, tačiau procentaliai kaimiškose vietovėse šeimose yra daugiau atžalų. Tai gali paskatinti daugiau dėmesio skirti tyrimams, kurie apima planuoto bei neplanuoto nėštumo rezultatus.

„Mūsų prekės keliauja į labai skirtingus Lietuvos miestus, – pasakoja prezervatyvais prekiaujantis prekybininkas. – Rūpinimasis savo seksualiniu gyvenimu, mano nuomone, nelemia gyvenamosios vietos ir atvirkščiai“.

Interneto nuotr.

Lietuviai tampa vis laisvesni

Jeigu seksas sovietų Lietuvoje buvo siejamas su vaikais ir net galima sakyti, kad sekso tema apskritai nebuvo nagrinėjama, tai šiuo metu pastebima, jog lietuviai vis drąsiau ne tik apie tai kalba, bet ir tuo mėgaujasi.

Galima kalbėti tiek apie poras sutuoktinių bei gyvenančių kartu, tiek apie vienos nakties nuotykius su tinkama apsauga.

„Svarbiausia yra ne tik neplanuoto nėštumo, bet ir lytiškai plintančių ligų prevencija, – pataria prekybininkas. – Gera žinia ir ta, kad prezervatyvai ne tik apsaugo, tačiau taip pat ir gali suteikti daugiau malonumo. Svarbiausia rinktis atitinkamus“.

„Spinter“ tyrimai atskleidžia, kad lietuviai mielai mėgaujasi seksu iki vestuvių, ir tai nebūtinai yra tas gyvenimo partneris, su kuriuo ateityje gali būti kuriama santuoka. Net 63,3 proc. apklaustųjų, kuomet buvo vertinamas seksas iki vedybų, sutinka, kad tai yra kiekvieno pasirinkimas.

Klausimo formuluotę bei atsakymus pateikiame apačioje:

Kaip manote, ar seksualiniai santykiai turi prasidėti iki santuokos?

1. Taip, geriau, kai sutuoktiniai iki santuokos turi bent kokios seksualinės patirties – 21,3 %.

2. Tai priklauso nuo kiekvieno žmogaus apsisprendimo ir poreikių – 68,3%.

3. Ne, seksualiniai santykiai turi būti tik po vestuvių – 9,2 %.

4. Nežino/ neatsakė – 1,2 %.

5. Iš viso – 100 %.

Liberalesnis tautiečių požiūris visada džiugina, kadangi tuo pačiu tai rodo ir laisvėjančią visuomenę, kurios link juda XXI amžiaus žmogus. Taip pat galima pastebėti, kad vis laisviau jaučiasi moterys, kurioms iki šiol teko nešti didesnę stigmą dėl laisvų santykių.

Koronavirusas dar yra, tačiau pokyčiai – beveik nematomi?

Akivaizdu, jog koronavirusas bus mūsų gyvenimo dalis, tad natūralu, jog ilgainiui didesni pokyčiai, susiję su gimstamumu bei mirtingumu, neturėtų būti siejami būtent su šiuo virusu. Žinoma, pasaulinė situacija, ypač ekonominė, visada lemia žmonių poreikį turėti vaikų arba jų visiškai atsisakyti. Taip pat galima pastebėti, kad vis daugiau žmonių kalba apie „Child free“ politiką, kuri labai dažnai susijusi ir su ekologiniais niuansais.

Kiekvienas žmogus gali rinktis – kiek vaikų turėti, kaip gyventi ir tuo pačiu ką, kiek ir kada mylėti. Svarbiausia – apsauga, kuri leis jums mėgautis seksu be jokio nemalonaus rezultato.

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Taip pat skaitykite: