"Vakarinės Palangos" nuotr.

Šiandien Kaune į amžinojo poilsio vietą išlydėtas žinomas palangiškis medikas, mokslininkas ir politikas Albinas Stankus, kurio gyvybę penktadienio vakarą pasiglemžė koronavirusas. Pagerbti A.Stankaus į Kauną išvyko ir Palangos vadovas Šarūnas Vaitkus bei miesto Tarybos narė Elena Kuznecova.

Pagerbė Palangos bendruomenės vardu

„Netekome puikaus žmogus – gydytojo neuropatologo, mokslininko, dėstytojo, buvusio ilgamečio Palangos miesto savivaldybės tarybos nario Albino Stankaus. Visada pasitempęs, besišypsantis, pagarbus, įdomus pašnekovas – toks Albinas išliks mūsų atmintyje… Netekome ne tik puikaus žmogaus, bet ir taip ir nespėtų užbaigti Albino darbų, neįgyvendintų jo sumanymų… Netekome labai daug… Albinui Stankui buvo 79-eri. Liūdime kartu su jo artimaisiais. Ačiū, Albinai, už viską, ką davėte mūsų bendruomenei. Ilsėkitės ramybėje“, – penktadienio vakarą savo paskyroje Facebooke parašė Palangos meras Š.Vaitkus.

Šįryt jis kartu su Palangos miesto savivaldybės tarybos nare Elena Kuznecova atvyko į Kauną, kur visos Palangos bendruomenės vardu kurorto atstovai pareiškė užuojautą A.Stankaus sūnui Vytautui, prie karsto Palangos savivaldybės administracijos vardu padėjo baltų rožių ir chrizantemų vainiką su gedulingomis juostomis ir užrašu „Ramaus amžinojo poilsio…“.

„Vakarinės Palangos“ nuotr.

Palydėti buvusį kolegą atvyko ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Neuromokslų instituto Elgesio medicinos laboratorijos ir Palangos klinikos darbuotojai, tarp jų Arvydas Martinkėnas, iki šiol palaikęs draugiškus ryšius su A.Stankumi. Velionis buvo vienas iš tuomečio Kauno medicinos instituto Širdies ir kraujagyslių sistemos fiziologijos ir patologijos mokslinio tyrimo instituto Palangos filialo steigimo iniciatorių ir įkūrėjų.

A.Stankus buvo pašarvotas „Liūdingos“ laidojimo namuose, iš kur amžinojo poilsio išlydėtas į Kauno Karmėlavos kapines. Kaune gyvena A.Stankaus sūnus, o ir pats medikas prieš kurį laiką persikėlė gyventi į šį miestą.

Šarvojimo salėje karstas nebuvo atidengtas – tokios tvarkos visada laikomasi, jei velionio mirties priežastis – COVID – 19 liga.

„Dar spėjome apdovanoti medaliu“

„Džiaugiuosi, kad dar spėjome Albiną pagerbti ir Palangos grąžinimo Lietuvai 100 – mečio proga įteikti jam medalį už nuopelnus Palangai. Pakvietėme jį su sutuoktine į šimtmečio minėjimo šventės renginius bei medalių teikimą Kurhauzo salėje. Jis dalyvavo ir Kurhauze surengtame iškilmingame miesto Tarybos posėdyje, ir vėliau vakare su žmona Valentina atvyko į šventinę vakarienę. Albinas buvo be galo laimingas, kad buvo pagerbtas šimtmečio medaliu, sakė, jog jam tai – didžiausias įvertinimas“, – vakar kalbėdamas su „Vakarine Palanga“ prisiminė miesto vadovas Šarūnas Vaitkus.

„Albinas buvo be galo laimingas, kad buvo pagerbtas šimtmečio medaliu, sakė, jog jam tai – didžiausias įvertinimas“, – vakar kalbėdamas su „Vakarine Palanga“ prisiminė miesto vadovas Šarūnas Vaitkus. Palangos kultūros ir jaunimo centro nuotr.

„Jis mane visada palaikydavo nuo pat 2002 metų kaip jauną politiką. Palaikė ir tuomet, kai tapau jauniausias Lietuvoje Savivaldybės administracijos direktorius. Ir 2011 metais kartu su Nerijumi Stasiuliu, nors buvo visai kitos partijos atstovai, balsavo už tai, kad būčiau išrinktas meru.

Su Albinu kartu 2011 ar 2012 metais teikėme ir sprendimo projektą dėl alternatyvaus daugiabučių namų administratoriaus mieste, nes gyventojai nebuvo patenkinti „Palangos butų ūkio“ monopoliu. Vėliau dėl šio miesto Tarybos sprendimo buvome tampomi teismuose, teko bylinėtis su „Palangos būtų ūkiu“, bet mums pavyko atstovėti savo poziciją. Palangiškiai įgijo galimybę pasirinkti, ką norėtų matyti savo daugiabučio administratoriumi – „Palangos butų ūkį“ ar „Palangos komunalinį ūkį“, namų priežiūros srityje nebeliko monopolio, pagerėjo ir paslaugų kokybė“, – kurorto gyventojams svarbų sprendimą, kurio vienas iš iniciatorių buvo tuometis miesto Tarybos narys Albinas Stankus, prisiminė Palangos vadovas.

Š.Vaitkus pasakojo, jog palangiškis politikas buvo tikrai neeilinė asmenybė – labai apsiskaitęs, su visa galva paniręs į mokslinį darbą bei politinę ir visuomeninę veiklą. Tuo pat metu jis buvo ir labai komunikabilus žmogus.

„Esame važiavę kartu ne į vieną komandiruotę, prisimenu ir smagią kelionę į Romą, kuomet šventėm Žemaitijos 600 metų krikštą. Keliauninkai visada juokaudavo, kad,  jeigu su Albinu važiuosime vienoje traukinio kupė, tai grįžus namiškiai su manimi nebesusikalbės, nes Albinas visą kelionę pasakos apie mokslą, savo išradimus, kuriuos ne vieną pasaulyje yra užpatentavęs. Buvo labai atsidavęs savo darbui ir ypač visada labai džiaugdavosi, kad jam pavyko į Palangą pritraukti  Kauno medicinos institutą ir pas mus įsteigti Širdies ir kraujagyslių sistemos fiziologijos ir patologijos mokslinio tyrimo instituto Palangos filialo“, – apie A.Stankų labai šiltai atsiliepė Palangos vadovas.

Pasiglemžė koronavirusas

Ilgametis Palangos miesto savivaldybės tarybos narys, žinomas mokslininkas, išradėjas, dėstytojas, gydytojas neuropatologas Albino Stankaus nuo COVID – 19 mirė spalio 8 d. eidamas 80-uosius metus. Pastarąsias dvi savaites jis buvo gydomas Kauno klinikų reanimacijos skyriuje.

Albinas Stankus. A.Kubaičio nuotr.

Toje pačioje ligoninėje šiuo metu gydomos ir A.Stankaus sutuoktinė, dvejais metais vyresnė Valentina, bei dukra Andžela, jų būklė iki šiol labai sunki.

Pirmoji ligos simptomus pajuto mediko sutuoktinė, po kurio laiko blogai pasijuto ir A.Stankus. Jie abu kurį laiką gydėsi namuose, nors jautėsi gana blogai.

Norėdama padėti tėvams ir gelbėti juos, iš Vilniaus atvyko jų dukra, taip pat medikė. Begelbėdama tėvus moteris užsikrėtė pati ir dabar taip pat gydoma Kauno klinikų reanimacijos skyriuje, kur buvo ir abu jos tėvai.

Nei A.Stankus, nei jo sutuoktinė nebuvo pasiskiepiję.

Šiandien portalas lrytas.lt rašo, jog kartu su A.Stankumi ilgą laiką dirbęs Klaipėdos universiteto Medicinos technologijų katedros vedėjas profesorius Arvydas Martinkėnas pasakojo, kad A.Stankus jam aiškinęs, kad koronavirusas yra tik gripo atmaina, tad jo keliamas pavojus perdėtas.

„Vakarinės Palangos“ paklaustas, kodėl vis dėlto tėvas nesiskiepijo, Vytautas Stankus atsisakė kalbėti šia tema.

Gydytojas, mokslininkas, politikas

A. Stankus gimė 1942 m. gegužės 22 d. Laukuvoje, Tauragės apskrityje. 1949 m. jis pradėjo mokytis Pykaičių pradinėje mokykloje. 1944 m. tėvas Ignas Stankus už partizaninę veiklą prieš sovietinę valdžią buvo nuteistas kalėti ir iki 1950 m. kalintas Permės srityje, po to ištremtas į Sibiro Krasnojarsko kraštą. 1952 m. motina Marija Stankienė savo noru su sūnumi ir dukra išvyko pas vyrą į Krasnojarsko kraštą, Abano rajoną, Dekabrskio kaimą.

A.Stankus baigė Abano vidurinę mokyklą ir 1960 m. pradėjo studijas Krasnojarsko medicinos institute. Baigęs vieną kursą, išvyko į Lietuvą ir 1966 m. užbaigė Kauno medicinos institutą. 1968 m. studijavo Vilniaus universitete, tobulinimosi neurologijos mokslus. Nuo 1966 iki 1970 m. buvo Klaipėdos respublikinės ligoninės nervų ligų skyriaus gydytojas.

Mokslinę veiklą A. Stankus pradėjo 1969 m., dirbo Kauno medicinos instituto Širdies ir kraujagyslių fiziologijos ir patologijos mokslinio tyrimo instituto Palangos filiale, kuriuo mokslo-tyrimo bazę kūrė nuo pat pradžios. Jame pirmieji Lietuvoje buvo pradėti paieškomieji moksliniai tyrimai reabilitacijos srityje, o įkūrus biocheminę laboratoriją – lipidų dinamiką taikant specifinius medikamentus (Atromid-S). 1975 m. apgynė disertaciją ir daktaro mokslinį laipsnį.

Nuo 1975 m. (daugiau nei 30 metų) A. Stankus bendradarbiavo su pasaulinio masto mokslininku, Maskvos valstybinio universiteto psichofiziologijos katedros vedėju prof. E. N. Sokolovu (1920–2008), kuris kasmet atvykdamas į Palangą turėjo didelės įtakos čia vykdomai mokslinei veiklai.

1985–1987 m. A. Stankus buvo valstybinės konservatorijos Klaipėdos fakultetų Pedagogikos ir psichologijos katedros docentas.

1985–1990 m. bendradarbiavo su Maskvos medicinos ir biologinių problemų mokslinio tyrimo institutu ruošdamas širdies ir kraujagyslių sistemos kompiuterinės diagnostikos metodus, kurie buvo taikomi identifikuojant kosmonautų ir jūreivių funkcinę būseną.

Klaipėdos universiteto dėstytojas, profesorius, išradėjas.

A.Stankus buvo vienas iš Lietuvos Sąjūdžio Palangos skyriaus įkūrėjų. 1988 m. tapęs Lietuvos sąjūdžio Palangos tarybos nariu, jis aktyviai įsijungė į Palangos miesto visuomeninį bei politinį gyvenimą – 1991 m. buvo išrinktas į pirmąją Palangos miesto deputatų tarybą, vėliau net penkias kadencijas buvo aktyvus Palangos miesto savivaldybės tarybos narys.

Užuotas dėl A.Stankaus mirties pareiškė Palangos savivaldybės administarcija, buvę kolegos, taip pat žinomi šalies mokslininkai.

„Vakarinės Palangos“ inf.

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Taip pat skaitykite: