destinationsforteens.com nuotr.

Tomas Augulis

Sezoninė depresija, dažnai dar vadinama „rudenine depresija“ – psichikos sutrikimas, kurio paūmėjimas yra susijęs su metų laikų kaita. Dažniausiai ji pasireiškia prasidėjus rudeniui, o gali tęstis ir iki žiemos sezono pabaigos. Dėl saulės šviesos trūkumo organizme sumažėjęs melatonino kiekis sukelia apatiją, prislėgtumą, miego ir apetito sutrikimus. Vien todėl, kad ši depresija yra ne nuolatinė, nereikėtų į ją numoti ranka – negydoma sezoninė depresija gali peraugti į sunkią lėtinę formą.

Šis sutrikimas gydomas kaip ir daugelis kitų plačiai žinomų psichikos sutrikimų – kompleksiniu būdu. Padėti gali psichoterapija, tam tikri medikamentai, šviesos terapija ir gyvenimo būdo pokyčiai. Dar vienas būdas, kaip galima padėti sau – tamsiuoju metų laiku skaityti knygas, kurios yra orientuotos į žmogaus emocinio pasaulio ir psichologijos pažinimą. Žemiau pateikiamos penkios pasaulinio pripažinimo sulaukusios knygos, galinčios tapti puikia pradžia į gilesnį savęs pažinimą.

Susidraugauti su nerimu

Viena iš dažniausių problemų, kamuojančių šiuolaikinį žmogų – nerimas, kurio priežasčių gali būti daugybė. Nuolatiniai išorės dirgikliai, informacijos ir vaizdų pertekliaus kupina aplinka, socialinis spaudimas būti geriausiu, nuolat varžytis ir būti produktyviu – kelios iš jų. Norvegų psichiatro ir psichoterapeuto, kultūrologo, kino kritiko Fino Skorderudo knyga „Nerimas: klajonės po modernųjį Aš“, išleista į keliolika kalbų, tyrinėja šią dabarties žmogų apibrėžiančią psichinę būklę, ieško atsakymų į klausimą, kodėl tiek daug žmonių šiais laikais kenčia nuo įvairaus spektro nerimo sutrikimų, remiasi savo ir savo pacientų patirtimi. Pasak autoriaus, žmoniją kamuoja proto, dvasios ir tarpusavio santykių nerimas, kurį suvaldyti galime tik susipažinę su jo šaknimis ir prigimtimi.

Pažinti savo pyktį

Pyktis – emocija, kurią nuo vaikystės dažnai esame mokomi slėpti, nuslopinti ir viešai nedemonstruoti. Ypač mergaitės. Vis dėlto visos emocijos yra reikalingos, nėra blogų ar gerų, o jų slopinimas ilgainiui gali prasiveržti netikėta agresija ar net smurtu. Pažinti savo asmenybės pusę, kurią esame įpratę slėpti, gali padėti garsios amerikiečių psichoterapeutės Harriet Larner knyga „Pykčio šokis. Kaip pakeisti santykius su artimiausiais žmonėmis“. Šioje knygoje autorė moko skaitytojus atpažinti savo pykčio šaltinius ir juos panaudoti kaip priemonę ilgalaikiams pokyčiams tarpusavio santykiuose. Anot autorės, pykčio nereikia neigti, reikia išmokti pykti ir susidraugauti su šia emocija, nes tai gali tapti galinga varomąja jėga pokyčiams.

Atpažinti kitų manipuliacijas

Tam, kad praturtintume savo emocinio gyvenimo kokybę ir ją nuskaidrintume naujomis spalvomis, svarbu dirbti ne tik su savimi ir keisti savo išmokto elgesio modelius, bet ir mokėti atpažinti kitų žmonių elgesio psichologiją, atskirti tuos, kurie daro neigiamą įtaką, žaidžia su mumis. Paspaudę šią nuorodą rasite daugybę įvairių psichologinių knygų, kurios padės geriau susipažinti su savo emociniu pasauliu, o tam, kad gebėtumėte atsigręžti ir paanalizuoti savo aplinką, rekomenduojama perskaityti Susan Forward knygą „Emocinis šantažas: kai artimi žmonės mumis manipuliuoja, keldami baimės, pareigos ir kaltės jausmus“. Tokių bestselerių kaip „Toksiški tėvai“ ir „Toksiški uošviai“ autorė šioje knygoje moko skaitytojus pamatyti, kaip mūsų jausmais gali manipuliuoti net patys artimiausi žmonės. Perskaitę šį manipuliacijų vadovėlį suprasite, kaip adekvačiai, be sąžinės graužaties reaguoti į tokius sakinius kaip „Jei mane mylėtum…“, „Po visko, ką tau padariau…“ ir pan.

Nuo sunkių minčių gelbėja kūryba

Šaltuoju metų laiku prasidedanti sezoninė depresija gali stipriai paveikti mūsų savivertę, o su ja – ir pasitikėjimą kūrybiniais sugebėjimais. Plačiai sklandantį mitą, kad kurti gali tik išrinktieji, likimo apdovanoti žmonės, turintys neeilinį talentą, paneigia pasaulinio populiarumo sulaukusi Julios Cameron knyga „Kūrėjo kelias“, pirmą kartą išleista dar 1992 metais. Kūryba yra visiems prieinamas užsiėmimas, net jeigu galvojate, kad kurti nemokate ir niekada neišmoksite. Ši knyga skaitytoją kviečia į 12 savaičių trunkančią kelionę, kurioje gausu ne tik teorinių pasvarstymų apie kūrybą, bet ir praktinių užduočių, pratimų, kurie padės atrasti savo unikalų ryšį su kūrybiniu procesu. Ją galima pavadinti kasdienybės vadovėliu, kurio dėka į savo gyvenimą įnešite daugiau kūrybiškumo ir jį skatinančių praktikų.

Mažais žingsniais – dideli pokyčiai

Kad ir kaip banaliai skambėtų patarimas „pradėkite nuo savęs“, vis dėlto tai vienintelis būdas žengti prie realių pokyčių. Tikriausiai kiekvienas žmogus žino, kaip sunku pakeisti savo įpročius, trukdančius pagerinti emocinę savijautą ir gyvenimo kokybę. Autoriaus James Clear knyga „Atominiai įpročiai“ gali tapti jūsų vadovu, jeigu pagaliau norite imtis pokyčių savo gyvenime. Ši knyga – laiko ir skaitytojų visame pasaulyje patikrinta sistema, kuri leis išsiugdyti tokius įpročius, kokių norite ir nugalėti tuos, kurie nepadeda džiaugtis gyvenimu. Skaitytojai supažindinami su įvairiomis technikomis ir pratimais, kaip susigrąžinti prarastą motyvaciją ir valią, rasti laiko naujiems įpročiams,  mokėti susikurti rutiną. Itin svarbu ir tai, kad knyga parašyta paprasta ir visiems suprantama kalba, sudėtingi smegenų veikimo principai pateikiamai aiškiai, įpročių keitimo žingsniai išdėstyti paeiliui.

Atėjus šaltajam metų laikui nepamirškite rūpintis savimi ir artimaisiais. Sezoninė depresija – tyli ir daugelį kamuojanti problema, todėl nevenkite ieškoti pagalbos, jeigu jaučiate, kad net ir skaitant įvairią psichologinę literatūrą susitvarkyti darosi sunku.

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Taip pat skaitykite: