Interneto nuotr.

Jonas Augulis

Vidutiniai namų savininkai per savaitę praleidžia apie 4 valandas prižiūrėdami veją. Veja už šį sunkų darbą atsilygina: išskiria daug deguonies ir sulaiko purvą bei dulkes, taip puoselėdama aplinkinių sveikatą. Tad kokie yra paprasčiausi būdai, kaip galima pagerinti vejos būklę?

Interneto nuotr.
  1. Taisyklingas žolės pjovimo grafikas

Kai žolė per tankiai užaugusi, ji trukdo saulės šviesai, orui, vandeniui ir maistingosioms medžiagoms patekti į dirvą. Tačiau nupjaunant daugiau nei viršutinį trečdalį pažeidžiamos žolės šaknys ir atidengiami stiebai, kurie tiesioginiuose saulės spinduliuose linkę nudegti. Tad labai svarbu yra atrasti žolės pjovimo balansą.

Gerai atrodančią veją reikia pjauti ne dažniau kaip kas 2 savaites. Leiskite jai augti: tai padės, nes bus nustelbtos piktžolės ir sustiprinta šaknų sistema.  Pjaukite tik tada, kai žolė sausa, ir venkite dirbti per karščius. Pjaunant šlapią žolę gali plisti grybelis ar užpulti vabzdžiai.

  • Gilus laistymas

Kai veja praranda stangrumą ar net pradeda vysti, tai ženklas, kad reikia vandens. Gilus laistymas padeda išvystyti stiprias šaknis. Lengvi palaistymai sudrėkina tik žolę ir dirvos paviršių, skatina prastą šaknų augimą ir tik padidina dažnesnio laistymo poreikį.

Patariama laistyti tol, kol dirva bus drėgna 10-12 cm gylyje. Tada vėl laistykite, kol išdžius viršutiniai 2-5 cm. Tačiau šis kiekis skiriasi priklausomai nuo temperatūros, žolės rūšies ir dirvožemio sąlygų. Smėlingame dirvožemyje augančioms vejoms gali prireikti dvigubai daugiau vandens, nes jos greitai drenuojasi. Lėtai drenuojančiame molingame dirvožemyje esančioms vejoms reikės perpus mažiau vandens.

Tinkamiausias paros laikas laistyti yra ankstyvas rytas. Tada vandens slėgis yra didelis, mažiau skysčių prarandama dėl garavimo, o žolė turi pakankamai laiko išdžiūti iki sutemų. Vejos, kurios per naktį lieka drėgnos, yra jautresnės pelėsių ir grybelių sukeliamoms ligoms.

  • Teisingai naikinkite piktžoles

Teisingai paruoštoje vejoje nebūna tuščių plotų. Jei vis dėlto atsirastų plikas lopas, nepalikite jo atviro piktžolių invazijai. Geriau kuo greičiau apsėkite tą vietą ar paverskite gėlynu. Visoje vejoje iššokančios pienės yra įspėjamasis ženklas, kad yra problemų su dirvožemiu.

Geriausia apsauga nuo piktžolių yra tanki ir sveika veja. Tokioje vejoje piktžolių sėklos negauna pakankamai saulės šviesos ir atviros erdvės dygti. Tuo tarpu ligota, dėmėta veja palieka daug laisvos vietos piktžolėms augti.

Piktžoles naikinkite ankstyvą pavasarį ir vasarą. Tuomet jos dar yra nespėjusios išvystyti gilios šaknų sistemos, subrandinti sėklų bei daugintis.

Skirtingoms rūšims naikinti reikia skirtingų cheminių medžiagų ir metodų. Pavyzdžiui, žolines piktžoles patariama naikinti priešsėjiniais piktžolių naikintojais. Jie sunaikina augalus jiems dar dygstant. Plačialapes piktžoles reikia naikinti, kol jos yra jaunos. Joms veiksmingiausia yra purkšti atskirų augalų lapus arba augalų lopinėlius.

  • Žoliapjovės, vejapjovės peiliai – aštrūs

Žolei pjauti skirti prietaisai vaidina bene svarbiausią vaidmenį vejos priežiūroje. Kruopščiai prižiūrimi bei aštrūs peiliai pjauna žolę švariai ir tolygiai. Ir priešingai – prasta geležtė ne gražiai nupjauna žolę, o ją sudrasko. Pažeista žolė pagelsta, jai atsigauti reikia daugiau vandens ir maistinių medžiagų, ji tampa jautresnė ligoms. Nekokybiški peiliai netgi gali pažeisti vejapjovės guolius. Kad šių problemų išvengtumėte, užtenka 3 kartus per metus pagaląsti ir subalansuoti ašmenis.

Interneto nuotr.
  • Aeruokite veją

Veja dažnai yra daugiausiai naudojama lauko erdvė, ypač jei turite vaikų ar naminių gyvūnų. Tai reiškia, kad laikui bėgant dirvožemis po žole gali susigulėti. Taip atsiranda oro cirkuliacijos, vandens nutekėjimo ir maistinių medžiagų įsisavinimo problemų.

Tad reikėtų užsiimti aeravimu – tai vejos purenimas tuščiaviduriais noragėliais. Šis procesas gerina oro ir dirvožemio sąveiką. Gerai aeruojama veja suteikia erdvės žolės šaknims kerotis bei padeda pasisavinti daugiau deguonies, drėgmės ir maistinių medžiagų.

Aeruoti galite ir pavasarį, tačiau rekomenduojama tai daryti rudenį. Iš pradžių reikėtų aeruoti, o tik tada naudoti piktžolių naikinimo priemones.

  • Nepamirškite tręšti

Reguliarus tręšimas yra būtinas norint turėti sveiką ir klestinčią veją. Vejos trąšos maitina pievelę, padeda jai palaikyti gerą sveikatą ir sumažina ligų riziką. Apsvarstykite galimybę naudoti gerai subalansuotas universalias trąšas. Jos gali padėti palaipsniui atkurti natūralią vejos spalvą ir kartu palaikyti reikalingų natūralių cheminių medžiagų kiekį.

Veją reikėtų tręšti kas 3 mėnesius per metus. Ypač rekomenduojama tai daryti ankstyvą pavasarį, kad paskatintumėte šaknų vystymąsi. Tuo tarpu rudeninis tręšimas padeda atitaisyti vasarą padarytą žalą ir skatina šaknų augimą. Šis procesas tęsiasi kelias savaites, tad padeda žolei išgyventi žiemą. Lengvi tręšimai tarp šių dviejų padeda palaikyti sveiką vejos augimą.

Neleiskite, kad maži nesklandumai sukliudytų džiaugtis gražia veja. Jos puoselėjimui tereikia turėti reikiamus įrankius bei reguliariai atlikti tam tikras procedūras. Taip vejos priežiūra netgi gali pavirsti maloniu ir įtraukiančiu darbu.

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Taip pat skaitykite: