Interneto nuotr.

Jonas Augulis

S. Smailsas yra pasakęs, jog gera knyga – tai viena didžiausių gyvenimo brangenybių. Tai visiška tiesa: aukštos vertės kūriniai plečia žodyną ir akiratį, stimuliuoja intelektą ir vaizduotę. Kuo daugiau puikių knygų skaitysite, tuo labiau visapusiškai lavinsitės. Tad kaip atrasti motyvacijos skaityti dar daugiau?

Supraskite, kodėl norite skaityti

Prieš pradėdami skaityti, paklauskite savęs, kodėl tai darote. Dauguma žmonių skaito dėl dviejų pagrindinių priežasčių: malonumo arba žinių. Aiškaus bei konkretaus skaitymo tikslo įvardijimas ne tik padės atsisakyti šiuo metu neaktualių knygų, bet ir primins, kodėl kūrinys jums yra svarbus. Tai motyvuoja tęsti skaitymą ir greičiau užbaigti knygą.

Skaitykite tai, ką mėgstate

Nesvarbu, ar imate į rankas grožinės ar negrožinės literatūros knygas, reikia mėgautis tuo, ką skaitote. Jūsų draugai ir būrys žmonių internete gali rekomenduoti kūrinius, kurie juos sužavėjo, tačiau tos knygos nebūtinai patiks jums.

Neskaitykite vien dėl skaitymo. Tai neturėtų tapti dar viena užduotis darbų sąraše, kurią reikia išbraukti. Knygų, kurias, jūsų manymu, privalote perskaityti, bet kurios jūsų iš tiesų nedomina, skaitymo procesas labai užsitęs. Vietoj to susiraskite sau aktualią literatūrą, kuri sužadintų jūsų susidomėjimą ir smalsumą. Pamatysite, kad tokias knygas įveiksite kur kas greičiau.

Kai tik suvokiate, kad skaitoma knyga jums neteikia malonumo, atsisakykite jos. Atminkite, kad skaitymas neturėtų būti prievolė. Atsisakydami knygų, kurių nemėgstate skaityti, iš tikrųjų atlaisvinate laiko kūriniams, kurie jums bus naudingesni.

Nusistatykite tikslą

Skaitymo tikslas padės suprasti, kiek knygų reikia perskaityti per mėnesį ar savaitę. Tarkim, jūsų tikslas yra perskaityti 100 knygų per metus. Kadangi metai trunka 52 savaites, kiekvieną savaitę turite perskaityti bent po 2 knygas. Turėdami konkretų tikslą galite strategiškai numatyti, kiek laiko kasdien reikia skirti skaitymui.

Kasdien skaitykite bent 15 minučių

Tokios sėkmingos įmonės kaip „Apple“ ir „Google“ turi vadinamąsias „genialias valandas“, per kurias darbuotojai gali užsiimti bet kokia norima veikla. Sukurkite savo genialų laiką ir jūs. Kiekvieną dieną skaitymui skirkite bent 15 minučių, išsirinkdami bet kokią norimą knygą arba straipsnį. Pabandykite savo išmaniajame telefone nusistatyti kasdienį priminimą – papildomą paskatą.

Pasirūpinkite, kad aplinka būtų palanki skaityti. Pasinerkite į knygą visiškoje tyloje arba įsijunkite ramią instrumentinę muziką. Pasiruoškite skaitymo sesijai atsikratydami trukdžių ir blaškančių dalykų, tokių kaip išmanusis telefonas ir nuolatinis socialinių tinklų tikrinimas. Įsitaisykite patogiai ir galbūt nė nepajusite, kaip 15 minučių išaugs į visą valandą.

Prisijunkite prie knygų klubo

Kitas būdas rasti motyvacijos skaityti – prisijungti prie knygų klubo. Taip turėsite su kuo aptarti perskaitytą kūrinį, o kartu turėsite prisiimti atsakomybę – juk nenorėsite nuvilti savo draugų, nepasirodydami kitame susitikime. Geriausia, kad dabartiniais laikais galima vaikščioti ir į gyvus knygų klubų susitikimus, ir atrasti sau patinkančią grupę internete.

Interneto nuotr.

Nešiokitės knygą su savimi

Visada galima atrasti progą paskaityti. Nuobodžioje kelionėje autobusu, per individualius pietus arba prieš verslo susitikimą. Kai tik turite akimirką, galite išsitraukti knygą ir skaityti. Tai ypač patogu, jei mėgstate skaitmenines versijas.

Išbandykite elektronines arba audio knygas

Jei nesate žmogus, kuriam patinka popieriaus pojūtis rankose, galite rinktis elektroninių knygų skaitykles, išmanųjį telefoną arba kompiuterį. Internete galima rasti daugybę nemokamų istorijų, sukurptų dar neišgarsėjusių rašytojų, arba galite įsigyti el. knygų. El. knygų skaitymo įrenginiai yra itin patogūs, nes juose galima saugoti daugybę knygų skaitmeninėje laikmenoje vienoje vietoje.

Kita išeitis – audio knygos. Pavyzdžiui, jei kiekvieną rytą ir vakarą sugaištate po pusvalandį važiavimui iki darbo ir atgal, tuo laiku galite klausytis audio knygų. Internete gausu platformų, kurias galite prenumeruoti, pavyzdžiui, „Audible“, ir nemokamų alternatyvų. Klausydamiesi netgi galite paspartinti įrašo greitį, kad „perskaitytumėte“ dar daugiau knygų.

Susikurkite knygų sąrašą

Augantis perskaitytų knygų sąrašas suteikia motyvacijos ir pasitenkinimo jausmą. Negana to, galėsite remtis šiuo sąrašu rinkdamiesi naujus kūrinius arba pateikdami rekomendacijas draugams. Progresui stebėti galima naudoti programėles, tokias kaip „Good Reads“, arba užrašų knygeles.

Norėdami išlaikyti skaitymo pagreitį, visada turėkite pasiruošę kitą knygą. Nelaukite, kol baigsite skaityti visas sąrašo knygas ir teks skubiai ieškoti naujos literatūros. Taip tik nereikalingai sugaišite laiko.

Vietoj to iš anksto pasiruoškite kitus sąraše laukiančius kūrinius. Sudarykite sąrašą visų knygų, kurias norite perskaityti, ir pridėkite knygas, kurias rekomenduoja draugai, šeimos nariai ar įvairūs tinklaraštininkai bei literatūros kritikai. Apsilankykite knygynuose ar bibliotekose ir pažiūrėkite, kas jus sudomins. Grožinė literatūra ir kiti žinomi kūriniai yra idealus sprendimas, ieškant idėjų sąrašui.

Skaitymas yra tobulas būdas plėsti akiratį ir tyrinėti naujus pasaulius. Pasinaudokite šiame straipsnyje pateiktais patarimais ir atraskite motyvacijos dažniau paimti knygą į rankas. Linkime jums daug smagaus skaitymo!

Taip pat skaitykite: