Birutė Petrikytė šių metų festivalyje "Slavianskyj bazar". Festivalio organizatorių nuotr.

Tomas Augulis

Skandalas dėl pajūryje gyvenančios dainininkės Birutės Petrikytės dalyvavimo Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos globojamame kasmetiniame festivalyje „Slavianskij bazar“ tęsiasi toliau.

„Muzika karui neatstovauja”?

Kaip jau skelbta, liepos 13-18 dienomis Baltarusijoje vyko 31-asis Aliaksandro Lukašenkos globojamas kasmetinis festivalis „Slavianskij bazar“. Ir šiemet, nepaisant karo Ukrainoje ir to, kad kokia yra Baltarusijos pozicija Rusijos agresijos atžvilgiu, festivalyje buvo galima sutikti kadaise Lietuvos estrados primadona buvusia Birutę Petrikytę.

Tokį B.Petrikytės vizitą į Baltarusiją ir dalyvavimą ir festivalio komisijos darbe, ir teikiant apdovanojimus nugalėjusiems dalyviams vaikams, pasmerkė ir Lietuvos politikai, ir kultūros žmonės. Kai kurie iš jų tai padarė viešai.

LNK susisiekus su pačia B. Petrikyte ir pasiteiravus, kodėl ji ir šiemet, nepaisant Baltarusijos pozicijos kare prieš Ukrainą, dalyvavo garsiame festivalyje. „Tai yra paprasčiausia festivalis, konkursas, į kurį aš važiuoju. Ir aš iš tikrųjų važiuosiu į jį. O visa kita… Aš neturiu daugiau, ką pridurti. Tai yra mano vyro gimtinė, tai ką man dabar reikia padaryt? Su vyru skirtis? Ar yra toks įstatymas?“, – kalbėjo ji.

„Delfi” skelbia, kad B. Petrikytė tikino, kad į karą Ukrainoje žiūri neigiamai, tačiau teigė, kad muzika karui neatstovauja.

Bando užglaistyti skandalą

Šįryt B.Petrikytė savo paskyroje socialiniame „Facebook” tinkle išplatino pranešimą, kuriuo neva bando paaiškinti, kodėl vyko į garsiausią Baltarusijos festivalį, jau seniai tapusį svaria A.Lukašenkos ideologijos dalimi.

„Mielieji, noriu pasidalinti savo pozicija, vertybėmis ir detalesniu paaiškinimu, kodėl dalyvavau Baltarusijoje vykstančiame festivalyje „Slavianskij bazar”. Neiškomunikavau to laiku ir susijaudinusi nesugebėjau pilnai to paaiškinti netikėtai paskambinusiems žurnalistams. Suprantu, kodėl dalis jūsų sureagavote jautriai, nusivylėte ir kai kurie mane jau nuteisėte.

Visų pirma, prieš einant į detales, noriu labai aiškiai pabrėžti, kad šlykščiuosi ir visiškai smerkiu Rusijos vykdomą karą, kurį, deja, remia ir Lukašenkos režimas. Palaikau Ukrainą, verkiu skaitydama ir matydama, kokį genocidą ten vykdo Rusija, ir meldžiuosi, kad ugnis būtų kuo greičiau nutraukta.

Kalbant apie tarptautinį muzikos festivalį „Slavianski Bazar”, į jį kaip atlikėja ir komisijos narė esu kviečiama jau daugybę metų. Dalyvavau jame daugybę kartų kartu su puikiai žinomais Lietuvos atlikėjais ir muzikos žmonėmis. Šiais metais ypatingai svarsčiau, ar verta ten vėl važiuoti, žinant, kad festivalyje ant scenos gali užsukti pasireklamuoti Lukašenka, ir žinant, kad Baltarusija nėra mūsų ir Ukrainos pusėje. Buvau nusprendusi, kad tikrai nevažiuosiu ir tai bus mano ženklas baltarusiams, kad nepalaikau jų vykdomos politikos. Nors ir daugybę metų ten dalyvaujant užkulisiuose, nesu jautusi politinio poskonio ar politinės atmosferos”, – tikina B.Petrikytė.

Dalyvauti įkalbėjo

Toliau dainininkė aiškina, kad dalyvauti festivalyje buvo įkalbėta.

„Tai sužinoję mano bičiuliai, dalyvaujantys festivalyje, tiek baltarusiai, tiek iš kitų šalių atvykstantys muzikos profesionalai, pradėjo mane perkalbinėti. Dar visai neseniai, po neteisėtai laimėtų Lukašenkos rinkimų, didžiulės masės žmonių plūstelėjo į gatves kovodami už laisvos Baltarusijos idėją. Tuose mitinguose dalyvavo ir tie patys mano bičiuliai baltarusiai, vis dar tikintys, kad Baltarusija vieną dieną bus laisva.

Jie manęs prašė, kad savo dalyvavimu bent kiek palaikyčiau europinę jų idėją dabar jiems esant priespaudoje, kad įkvėpčiau ir niekuo nekaltus Baltarusijos vaikus, nes dalyvavau būtent tik vaikų, ne pagrindinio festivalio komisijoje. Todėl vis dar tikėdama, kad Baltarusija vieną dieną bus laisva ir nepriklausoma, nusprendžiau palaikyti ir įkvėpti šviesius muzikos žmones savo dalyvavimu bei ypatingai vaikus, kurių konkurse ir dalyvavau. Gal tai ir skamba naiviai, bet noriu tikėti, kad bent toks mano ženklas ir pokalbiai užkulisiuose prisidės prie jų vis dar rusenančios laisvos Baltarusijos idėjos. Prie europinės idėjos, kurią galiu atstovauti ir palaikyti ten”, – tikina B.Petrikytė.

„Esu Lietuvos patriotė”

Birutė Petrikytė. 15min.lt nuotr.

„Pilnai suprantu, kokią asmeninę riziką prisiėmiau dalyvaudama ir kad Feisbuko teisėjai nesigilins į priežastis, o tik mane nuteis. Gyvenau sovietų okupuotoje Lietuvoje ir žinau, kaip svarbu buvo mūsų tuometinės estrados atlikėjams, įskaitant ir mane, palaikymas iš vakarų, – teigia B.Petrikytė.

„Kuomet senais laikais gavau kvietimą įsikurti ir dainuoti Maskvoje, kas tuo metu prilygo aukščiausiam įmanomam pasiekimui mūsų srityje, aš lengvai atsisakiau, nes žinojau, kad esu Lietuvos patriotė ir man pinigai bei kitų pripažinimas nėra svarbiausi dalykai. Tuo sprendimu didžiuojuosi iki dabar ir manyje rusena idėja, kad Baltarusija vieną dieną bus laisva, nors savo šiuo palaikymu surizikavau nuplauti visus savo iki dabar sukauptus darbus Lietuvai.

Visą gyvenimą buvau vedina meilės, drąsos, o ne baimės ar krūpčiojimo, taip ir šį kartą. Atsiprašau tų, kuriuos nuvyliau ir supykdžiau. Atsiprašau savo artimųjų, kurie šios mano idėjos nepalaikė. Mano ašaros nuplaus šį nuteisimo skausmą.

Slava Ukraini ir Žyvie Bielarus!”, – savo netrumpą pranešimą užbaigia neseniai iš festivalio Baltarusijoje į namus Palangos užmiestyje grįžusi dainininkė.

2 KOMENTARAI

  1. čia jau kaip valinskas nuspręs ….gal uždraus.šaunuolė….mažiau bijoti…kas gerbė…tas ir gerbs.Būtinai dabar užsuksiu į Uostą

  2. Gerb. Birute, prieš ką atgailaujate? Prieš ką žeminatės? Žmonės jus gerbia, myli, ir visada ir klausysis jūsų dainų.
    p.s. tik premjerė ir buvusi prezidentė leidžia sau niekinti tautiečius tokiais išsireiškimais – „NEKRŪPČIOKITE”

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Taip pat skaitykite: