Jūrinės vėjo jėgainės. Interneto nuotr.

Eglė Jūraitė

Šiandien Palangoje lankęsis energetikos ministras Dainius Kreivys Kurhauzo reprezentacinėje salėje išsamiai pristatė planuojamą pirmąjį jūrinio vėjo parką Baltijos šalyse ir žaliosios energetikos plėtrą Lietuvoje bei atsakė į bendruomenei kylančius klausimus. Susitikime su ministru dalyvavo miesto vadovai, savivaldybės Tarybos nariai bei bendruomenės atstovai.

„Pirmasis vėjo elektrinių parkas Baltijos jūroje – vienas iš svarbiausių Lietuvos energetinės nepriklausomybės projektų. Jis ne tik priartins mus prie svarbiausios tikslo – visiškos energetinės nepriklausomybės, bet ir užtikrins vietinės elektros energijos generaciją bei žemas elektros kainas gyventojams“, – susitikime sakė D. Kreivys.

Energetikos ministerija praneša, jog planuojama, kad 2028 m. Lietuvos teritoriniuose vandenyse ties Palanga pradėsiantis veikti pirmasis jūrinio vėjo parkas Baltijos šalyse pritrauks virš 1 mlrd. eurų investicijų ir sukurs mažiausiai 1 300 naujų darbo vietų. D. Kreivys akcentavo, jog tiesioginę parko ekonominę naudą pajaus ir palangiškiai: savivaldybės biudžetas kasmet pasipildys maždaug 3 mln. eurų, kuriuos parko vystytojas būtų įpareigotas sumokėti nuo sugeneruotos ir į tinklą pateiktos elektros kiekio. 

Energetikos ministras D.Kreivys. J.Vanagės nuotr.

„Žalioji energetika neabejotinai yra mūsų valstybės prioritetas. Šiuo klausimu ne kartą buvome susitikę su Energetikos ministerijos atstovais, kėlėme kurorto bendruomenei aktualų klausimą dėl vėjo jėgainių parko įrengimo vietos, jo atstumo nuo kranto. Džiaugiuosi, kad Energetikos ministerija įsiklausė į Palangos miesto savivaldybės išsakytas pastabas, labai detaliai išanalizavo situaciją ir priėmė geriausius galimus sprendimus“, – sako Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus.

Ministras susitikime pabrėžė, jog šiandien, kai pasaulines energijos žaliavų kainas formuoja ne rinka, o geopolitinės įtampos, sparti žaliosios energetikos plėtra yra vienintelis tvarus kelias, Lietuvai norint išvengti drastiško kainų augimo bei užsitikrinti nepriklausomybę nuo elektros importo. 2030 m. bendra įrengtoji žaliosios energijos galia turėtų siekti 7 GW; jūrinio vėjo parkai sugeneruotų apie 1,4 GW.

Skaičiuojama, kad maždaug 700 MW galios elektrinių parkas Baltijos jūroje galėtų pagaminti iki 2 TWh žaliosios elektros energijos per metus. Tai užtikrintų iki ketvirtadalio Lietuvos elektros energijos poreikio, teigia Energetikos ministerija.

J.Vanagės nuotr.

Planuojama, kad aukcionas pirmojo vėjų elektrinių parko vystytojui bus paskelbtas 2023 m. II pusmetį. Rengiantis jam, Seime priimtos įstatymų pataisos, kuriose numatyta parko vystytojo aukciono eiga, techninės parko įrengimo sąlygos, pagamintos energijos kainodaros principai. Taip pat rengiamas teritorijos specialusis planas, vertinamas poveikis aplinkai, atliekami jūros dugno tyrimas, vėjo greičio ir kitų parametrų matavimas. Jėgainės bus nutolusios nuo kranto 30-40 km atstumu.

Energetikos ministras pažymėjo, kad iš viso Lietuvos pajūryje galėtų būti išvystyti bent 4 jūrinio vėjo elektrinių parkai. Kitų parkų galia ir įrengimo terminai priklausys nuo ateityje atliktų tyrimų ir užbaigus infrastruktūros bei kitus parengiamuosius darbus.

Kaip praneša BNS, anot Palangos mero, derybose su Vyriausybe buvo įvykdytos visos pagrindinės Palangos sąlygos. „Mūsų pagrindinis dalykas tose derybose buvo ne finansinis – buvo atstumas nuo jūros kranto, mūsų prašymas buvo atitraukti jas kuo toliau nuo krantų“, – žurnalistams kalbėjo Š.Vaitkus. Jo manymu, jėgainių parkas nepakenks jūros biologinei įvairovei ir nepadarys kitos žalos – kitų šalių pavyzdžiai įrodo, jog tokie statiniai yra nekenksmingi.

„2020 metais, kai buvo planuojamas parkas, atstumas nuo kranto buvo numatytas devyni kilometrai, šiandien atstumas yra 30 kilometrų. Tai rodo, kokią galią bendruomenė turi savivaldybės ir Vyriausybės bei ministerijos derybose“, – ketvirtadienį po susitikimo su Palangos visuomene žurnalistams sakė D.Kreivys. Tai pažymi BNS.

Interneto nuotr.

„Vakarinė Palanga” primena, jog pernai spalį kurortas vadovas dėl vėjo jėgainių galimos vizualinės taršos kreipėsi į šalies vadovus.

Palangos meras Šarūnas Vaitkus raštu kreipėsi į Vyriausybės vadovę Ingridą Šimonytę, Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę – Nielsen, energetikos ir aplinkos ministrus Dainių Kreivį bei Simoną Gentvilą, o taip pat į Seimo Ekonomikos ir Aplinkos komitetus išsakydamas savo poziciją dėl vėjo jėgainių, planuojamų įrengti jūroje nuo Klaipėdos iki Būtingės, ir kraštovaizdžio pokyčių, turėsiančių reikšmingos neigiamos įtakos kurorto turizmo potencialui ir plėtrai. „Kategoriškai nesutinkame!“, – išsiųstame rašte bei komentare „Vakarinei Palangai“ tada teigė kurorto vadovas.

Tuomet visoje šalyje nuskambėjo mero Š.Vaitkaus frazė, pasakyta interviu „Vakarinei Palangai”. „Grafas jūros tiltą statė ne tam, kad žiūrėtume į vėjo malūnus”, – tuomet sakė meras.

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Taip pat skaitykite: