Asociatyvi Pexels.com nuotrauka

Saulė Gabrėnaitė

Oda yra didžiausias žmogaus organas ir ji gali nemažai pasakyti apie mūsų bendrą sveikatos būklę. Egzistuoja daug odos ligų, kurių laiku nepastebint ir negydant, atsiranda rizika susidurti su rimtesniais šalutiniais ligos efektais. Šiame straipsnyje supažindinsime su tam tikrų odos ligų simptomais, kurių nevalia ignoruoti.

Naujų darinių atsiradimas ar seno apgamo išvaizdos pokyčiai

Tam tikri odos pokyčiai gali signalizuoti apie vėžinius susirgimus. Laimei, gydant odos vėžį, jis nebūtinai turi būti toks žalingas, kaip galite įsivaizduoti. Anksti nustačius melanomą, išgyvenamumas yra 99 %. Kad turėtumėte kuo daugiau galimybių išvengti blogiausių pasekmių, būtinai dažnai tikrinkitės odą dermatologo kabinete ir ieškokite įspėjamųjų ženklų bei ankstyvųjų simptomų.

Dėl daugumos apgamų nerimauti neverta, tačiau kartais gydytojai rekomenduoja pašalinti apgamą, nes yra rizika, kad jis gali išsivystyti į vėžinį. Kitais atvejais pacientai nori šios procedūros dėl kosmetinių priežasčių arba dėl to, kad apgamas trukdo ar yra nuolat traumuojamas. Yra keli būdai, kaip apgamai gali būti pašalinti – pacientams, ieškantiems mažiau invazinio gydymo greičiausiai labiausiai tiks apgamo šalinimas naudojant lazerį. Šis gydymo būdas taip pat sumažina infekcijos tikimybę, pagreitina gijimą.

Kokie yra odos vėžio požymiai?

Nors yra ir kitų įspėjamųjų požymių, yra labiausiai paplitę simptomai, dėl kurių žmonės kreipiasi į gydytoją:

1. Ant odos esančių apgamų pakitimai

Reguliarus apgamų tikrinimas, vienintelė prevencijos priemonė, kuri padės išvengti sunkesnių ligos atvejų. Dažniausiai pastebimi šie apgamo pokyčiai:

 • Asimetrija – viena apgamo pusė nėra panaši į kitą;
 • Ribos – apgamo ribos netaisyklingos;
 • Spalva – apgamo spalva įvairiose vietose skiriasi;
 • Apgamas keičia dydį, formą arba spalvą.
2. Niežtinčios, rausvos dėmės

Retkarčiais mums visiems atsiranda bėrimų, tad įvairaus tipo laikinas, pavyzdžiui, alerginis bėrimas, nebūtinai yra vėžio požymis. Tačiau jei atsiranda iškilusių, rausvų dėmių, kurios neišnyksta daugiau nei kelis mėnesius, tai gali būti bazinių ląstelių karcinomos požymis.

3. Sergant odos vėžiu taip pat gali pasireikšti:
 • Plokščios, geltonos dėmės;
 • Blizgantys, perlamutriniai odos iškilimai, kurie gali būti rausvos, rudos, mėlynos ir (arba) juodos spalvos mišiniai;
 • Rausvos spalvos išaugos su iškilusiais kraštais;
 • Atviros negyjančios odos žaizdos. 
4. Guzai ir iškilimai

Jei ant odos pastebėjote tvirtų rausvų, raudonų ar violetinių gumbų ar iškilimų, tai gali būti Merkelio ląstelių karcinomos požymiai, kurie atsiranda bet kurioje kūno vietoje. Merkelio ląstelių navikai dažnai atrodo kaip kieti, rausvi, raudoni, violetiniai gumbai ar iškilimai ant odos. Paprastai jų neskauda, tačiau jie greitai auga ir kartais gali atsiverti kaip opos ar žaizdos. Kadangi tai yra viena iš pavojingiausių odos vėžio rūšių, pravartu kuo greičiau užsiregistruoti ir pasitikrinti odos būklę.

Visi šie požymiai gali būti ankstyvieji įspėjamieji onkologinių susirgimų ženklai. Kadangi daugelis odos vėžio atvejų nesukelia akivaizdaus skausmo, esame linkę pernelyg ilgai atidėlioti patikrinimą. Neleiskite, kad taip nutiktų ir jums. Daugiau apie odos vėžį galite sužinoti paspaudę ant nuorodos: odos vėžys.

Vitiligo (baltmė)

Vitiligo – tai liga, dėl kurios dėmėmis prarandama odos spalva. Laikui bėgant maži spalvą pakeitę plotai paprastai didėja. Liga gali paveikti bet kurios kūno dalies odą, net plaukus ir burnos ertmę.

Paprastai plaukų ir odos spalvą lemia melaninas. Vitiligo atsiranda, kai melaniną gaminančios ląstelės žūsta arba nustoja funkcionuoti. Vitiligo pasireiškia visų odos tipų žmonėms, tačiau ji gali būti labiau pastebima rudos arba juodos spalvos odą turintiems žmonėms. Ši būklė nėra pavojinga gyvybei ar užkrečiama. Gydant vitiligo gali būti atkurta pažeistos odos spalva, tačiau tai neapsaugo nuo tolesnio odos spalvos praradimo ar ligos pasikartojimo.

Vitiligo požymiai:
 • Odos spalvos praradimas, kuris paprastai pirmiausia pasireiškia mažu plėmu ant rankų, veido, aplink kūno angas ir lytinius organus;
 • Priešlaikinis galvos odos, blakstienų, antakių ar barzdos plaukų išbalimas arba žilimas;
 • Burnos ir nosies vidinės pusės audinių (gleivinės) spalvos praradimas;
 • Vitiligo gali prasidėti bet kuriame amžiuje, bet dažniausiai pasireiškia iki 30 metų.
Priklausomai nuo to, kokio tipo vitiligo sergate, ji gali pasireikšti:
 • Beveik visuose odos paviršiuose. Šio tipo, vadinamo universaliąja vitiligo, odos spalvos pakitimai apima beveik visus odos paviršius;
 • Daugelyje kūno dalių. Šio, dažniausiai pasitaikančio tipo, vadinamo generalizuota vitiligo, atveju spalvos dėmės ant atitinkamų kūno dalių dažnai progresuoja panašiai (simetriškai);
 • Tik vienoje kūno pusėje ar dalyje. Šis tipas, vadinamas segmentine vitiligo, paprastai pasireiškia jaunesniame amžiuje, progresuoja metus ar dvejus, vėliau sustoja;
 • Vienoje arba tik keliose kūno vietose. Šis tipas vadinamas lokalizuota (židinine) vitiligo;
 • Ant veido ir rankų. Šio tipo, vadinamo akrofacialine vitiligo, pažeidžiama veido ir rankų oda bei aplink kūno angas, pavyzdžiui, akis, nosį ir ausis.
Priežastys

Vitiligo atsiranda, kai pigmentą gaminančios ląstelės (melanocitai) žūsta arba nustoja gaminti melaniną – pigmentą, kuris suteikia odai, plaukams ir akims spalvą. Susidariusios odos dėmės tampa šviesesnės arba baltos. Tiksliai neaišku, dėl ko šios pigmentinės ląstelės sunyksta arba žūsta. Tai gali būti susiję su:

 • Imuninės sistemos sutrikimu (autoimunine liga);
 • Šeimos istorija (paveldimumas);
 • Dideliu stresu, stipriu nudegimu saulėje ar odos traumomis;
Komplikacijos

Vitiligo sergantiems žmonėms gali būti didesnė rizika:

 • Socialiniams ar psichologiniams sutrikimams;
 • Nudegimu saulėje;
 • Akių problemomis;
 • Klausos praradimu.

Sunku nuspėti, kaip ši liga progresuos. Kartais dėmės nustoja formuotis negydant. Daugeliu atvejų pigmento netekimas plinta ir galiausiai apima didžiąją dalį odos, vis dėlto, kartais oda atgauna savo spalvą.

Taigi, atsiradus bet kokiems ilgalaikiams odos pakitimams, reikėtų nenumoti į tai ranka, atsakingai pažiūrėti ir apsilankyti gydymo įstaigoje, ypač kuomet kalbame apie onkologinius susirgimus. Na, o įtariant baltmę, kreipkitės į gydytoją, jei odos, plaukų ar gleivinių plotai praranda spalvą. Vitiligo neišgydoma, tačiau gydymas gali sustabdyti arba sulėtinti spalvos keitimo procesą ir grąžinti odai šiek tiek spalvos.

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Taip pat skaitykite: