Interneto nuotr.

Pastaraisiais metais tabako pramonėje įvyko revoliucija, kurios metu į rinką pateko labai greitai išpopuliarėjusi alternatyva tradicinėms cigaretėms – kaitinamasis tabakas.

Ši naujovė sulaukė dėmesio iš beveik visų visuomenės grupių, pradedant vartotojais bei inovacijų mėgėjais ir baigiant sveikatos priežiūros specialistais bei valstybinėmis institucijomis.

Kaitinamojo tabako prietaisai yra tarsi viduriukas tarp tradicinių ir elektroninių cigarečių, tad šiandien iš arčiau pažvelkime į jo kilmę, kaip veikia šie prietaisai ir ką sako specialistai.

Kas yra kaitinamasis tabakas

Kaip rodo pats pavadinimas, kaitinamasis tabakas rūkymo metu yra ne deginamas (kas daroma įprastų cigarečių atveju), o kaitinamas.

Specialūs prietaisai tabako lapelius kaitina iki tam tikros temperatūros, kurioje nikotinas ir kvapiosios medžiagos dar neprasidėjus degimo procesui išsiskiria aerozolio pavidalu.

Šis skirtumas yra svarbus, kadangi deginant tabaką išsiskiria kenksmingų cheminių medžiagų, sukeliančių įvairias ligas, tokias kaip plaučių vėžys, širdies ir kraujagyslių ligos bei kvėpavimo sutrikimai.

Kaitinamojo tabako kilmė

Kaitinamasis tabakas atsirado ieškant alternatyvų tradiciniam rūkymui, o šios srities pionierė yra tolimoji Japonija. Būtent šios šalies technologiniai pasiekimai, žinios bei užsispyrimas sukurti mažesnę žalą sveikatai darančius tabako produktus nulėmė šių naujoviškų prietaisų paplitimą visame pasaulyje.

Tabakas yra giliai įsišaknijęs į Japonijos istoriją ir kultūrą. Daugelis yra girdėję apie tradicines japoniškas „kiseru“ pypkes bei įspūdingus cigarečių pardavimo automatus (juos puikiai atpažins japoniško kino mylėtojai).

Nieko nestebina, kad ši kultūra sudarė palankią dirvą naujoviškų produktų pristatymui. Dvidešimtojo amžiaus pabaigoje išaugus susirūpinimui dėl rūkymo pavojaus sveikatai, japonai pradėjo ieškoti naujo būdo, kaip suderinti savo tabako tradicijas su sveikatos tausojimu.

Ankstyvosios pastangos ir tyrimai

Kaitinamojo tabako technologijų postūmis Japonijoje gali būti siejamas su šalies pastangomis pažaboti neigiamą rūkymo poveikį sveikatai. 2000-ųjų pradžioje, atsiradus vis daugiau tyrimų apie neigiamą tabako poveikį, Japonijos tabako įmonės pradėjo investuoti į mažiau kenksmingų alternatyvų vystymą.  

Vienas svarbiausių momentų kaitinamo tabako istorijoje įvyko tada, kai pasirodė Ploom prietaisas. Šiame įrenginyje naudojama patentuota technologija, kuri šildo tabako lapus jų nesudegindama, o nikotiną ir kvapiąsias medžiagas tiekia aerozolio pavidalu. Ploom kaitinamojo tabako gaminiai buvo reikšmingas žingsnis link kaitinamo tabako gaminių komercializavimo.

Prie technologijos populiarinimo prisidėjo ir tokios įmonės kaip „Philip Morris International“, o įrenginių populiarumą lėmė ne tik technologinės naujovės, bet ir sėkminga rinkodaros strategija, kaitinamąjį tabaką pristačiusi kaip modernią ir perspektyvią alternatyvą tradiciniam rūkymui.

Kaip veikia kaitinamasis tabakas

Kaitinamojo tabako prietaisų funkcionalumas yra vienu metu ir paprastas, ir novatoriškas.

Paprastai šiuos įtaisus sudaro du pagrindiniai komponentai: laikiklis ir tabako lazdelė, kurioje yra specialiai kaitinimui apdorotas tabakas. Į laikiklį įkišus tabako lazdelę, tabaką iki kontroliuojamos temperatūros įkaitina elektroniniai kaitinimo elementai. Kaitinimo temperatūra prietaise paprastai svyruoja tarp 180–200 laipsnių Celsijaus ir yra žymiai žemesnė nei reikalinga tabakui uždegti įprastoje cigaretėje.  

Taigi šiuo atveju tabakas nedega, o sukuria nikotiną ir skonius pernešančius garus be kenksmingų degimo produktų.

Reguliavimas ir paplitimas

Japonijos institucijų požiūris į kaitinamus tabako gaminius suvaidino lemiamą vaidmenį jų paplitimui. Skirtingai nei daugelis atsargios pozicijos besilaikiusių šalių, Japonijos valdžios institucijos kaitinamąjį tabaką priėmė kaip galimą žalos mažinimo priemonę. Vyriausybės noras reguliuoti šiuos gaminius atskirai nuo degiųjų cigarečių prisidėjo prie greitos jų integracijos į rinką.

Be to, technologijas mėgstančios ir lengvai priimančios Japonijos visuomenės noras pakeisti tabako vartojimą kažkuo galimai mažiau kenksmingu buvo palankesnis lyginant su kai kuriomis kitomis šalimis.

Bet kuriuo atveju, ilgainiui kaitinamojo tabako sėkmė Japonijoje sukėlė susidomėjimą visame pasaulyje. Daugelis vartotojų įvertino technologiją kaip tinkamą alternatyvą ir galimą žalos sveikatai mažinimą.  

Reguliavimo iššūkiai

Kaitinimo tabako gaminių pristatymas sukėlė nemažai diskusijų visuomenėje ir tarp sveikatos specialistų. Naujųjų prietaisų šalininkai teigia, kad, palyginti su tradiciniu rūkymu, šie produktai yra potencialus būdas sumažinti žalą. Jie pabrėžia sumažėjusį kenksmingų cheminių medžiagų išskyrimą ir į prietaisus žiūri kaip į alternatyvą rūkaliams.

Tačiau kritikai reiškia abejones. Vienas labiausiai paplitusių argumentų yra kaitinamojo tabako patrauklumas nerūkantiems, dėl kurio šie gaminiai gali pritraukti visiškai naujų vartotojų. Daugelį taip pat neramina dar nežinomas ilgalaikis aerozolio poveikis sveikatai.

Institucijų požiūris į kaitinamąjį tabaką įvairiose šalyse taip pat labai skiriasi. Kai kurios šalys šiuos produktus naudoja kaip žalos mažinimo priemones. Kiti elgiasi atsargiai ir nerimauja dėl platesnių pasekmių visuomenei ir galimos dar neištirtos rizikos.

Poveikis visuomenės sveikatai

Kaitinamojo tabako gaminių atsiradimas ir jų poveikis žmonių sveikatai dar nėra pilnai ištirtas ir sukelia daug diskusijų.

Viena vertus, jei šie gaminiai iš tiesų keltų mažesnę riziką sveikatai nei tradicinis tabakas, jie taptų gera alternatyva norintiems gyventi sveikiau, tačiau dar nepasiruošusiems mesti žalingo įpročio. Tai prisidėtų prie teigiamo poveikio bendrai visuomenės sveikatai ir sumažintų su rūkymu susijusių ligų ir mirtingumo rodiklius.

Kita vertus, kaitinamojo tabako atsiradimas kelia klausimų, kurių dėl tyrimų trūkumo kol kas atsakyti neįmanoma. Nerimą kelia ir tabako normalizavimas tarp jaunimo.

Kas laukia ateityje?

Kaitinamojo tabako gaminiai yra mokslinių tyrimų, inovacijų ir siekio rasti mažiau žalingą būdą rūkyti rezultatas. Šiuos prietaisus dažnai renkasi norintys mesti rūkyti arba sumažinti kenksmingų cheminių medžiagų poveikį.

Vis dėlto, kaitinamojo tabako poveikis sveikatai ir plačiajai visuomenei dar nėra visiškai suprantamas. Šiems gaminiams besivystant toliau yra būtini visapusiški tyrimai, įrodymais pagrįstas reguliavimas ir skaidri komunikacija, užtikrinant, kad bet kokia galima nauda būtų pristatoma ir su visomis galimomis rizikomis.

Partnerio turinys


Taip pat skaitykite: